Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nemohl by prosím někdo odhadnout, kdy budou dostupné balíčky pro Kubuntu 9.04?
Můj hrubý odhad je "brzy" :)
Aha, díky. Píšu si :)
V repozitáři deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu jaunty main je zatím 4.2.98 (RC3) ... 4.3 tam bude určitě brzo
.....případně taky deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu jaunty main
Od vydání každé bety/RC do udělání balíčků pro Kubuntu 9.04 uběhl tak den. Jednou se dokonce začaly objevovat v repu ještě před oficiálním vydáním KDE týmem (tuším beta 2 to byla).
mrkni na kubuntu.org
uz tam jsou instrukce
Je to zážitek! Teď jsem to dokompiloval a je to stejné jako 4.2.98, tzn. stabilita ok a funguje to pěkně
Nevrátí.
Kubutnu KDE3 remix nevoní ?
Pokud se nepletu, tak na Kubuntu 9.04 lze mít normálně KDE 3.5, jsou pro to udělané balíčky od nějakého "KDE 3 is not dead" týmu lidí.
Konfigurace: NTB Lenovo R61i GF intel X3100
* .98 na Fedoře (11) fungovala, jen kwin se občas kousl, a byl dost neplynulý, po kliknutí a před zobrazením menu se zobrazila spousta barevných obrazců... Funkčnost programů velice dobrá, možnosti nastavení taky. Nový vzhled plasmy se mi líbí.
* 4.3.0-2 Arch z kdemod - grafika (zásluha Archu) fungovala bez jakýcholiv poruch, kwin byl rychlý, programy skvělé.
Líbí se mi, to co bych potřeboval už funguje, jen jsem si na to Gnome nějak moc zvykl... Ale což uvidíme - viz zpráva o rušení ikonem v menu u Gnome.
Tiez tomu neverim, lebo na tom istom notebooku tiez s Archom, akurat s distribucnym KDE a nie KDEmodom mi to riadne seka. Ale myslim, ze z casti za to moze slaby CPU.
nevim jak moc mas slaby cpu ale ja to pouzivam s ubuntu na 945G grafice a intel atom a s kompozitem to jede vice nez plynule (vcetne videa a spol...) a na ntb mam arch+kdemod s 945GM grafikou a intel core solo s tim samym vysledkem takze slabym procesorem to imho nebude, spis nejaky bug v driverech...
Neviem no, je to 2-jadrove Pentium, teda z tych slabsich, tusim 1.6-1.8GHz, ale skusim este pre istotu ten KDEMOD ked ho tu kazdy vychvaluje.
Tak co mám ti to hodit na rapidshare :D :D
Nevím co přesně máte na mysli, já na to video nějaké doskakování po puštění myši nevidím (možná je to tím, že přesně vím, kdy jsem tu myš pustil).
Ale jinak souhlasím, že video není ideální na tyhle věci - to chce vidět reálu... Jenže když distro (viz můj originální příspěvek) hraje tak velkou roli, tak si spousta lidí udělá ihned špatný názor
Jo, ty myslíš asi zaškobrnutí na začátku - to tam vidím, ale nijak výrazně mě to do očí nebije.
1. Ne nahrávací program nic nežere.
2. Zřejmě máte jiný názor na plynulost, protože, mě to přijde dost plynulé
A tvoje pravé meno je Superman. Možno by si to mal brať ako výhodu. Medzi tým seknutiami v KDE by si mohol napríklad poupratovať byt.
Je to pravda, gui KDE je pomalé, stejně tak i gui Gnome, v porovnání s Win XP na stejném stroji. Používám sice Gnome, ale že bych byl z trhaných pohybů při přesouvání oken nějak nadšen, tak to nejsem. Ale jsem si vědom, že já ruku k dílu nepřiložil a tak ani nijak neprndám, jen konstatuji, že pomalé to je.
Jako fandovi KDE se mi to špatně píše, ale je to pravda. Dneska je slepých 90% lidí, jinak by si nikdy nemohli koupit 12mpix foťáky s miniaturním chipem atd atd, zkrátka to co se dnes běžně děje ve všech oblastech a já jen kroutím hlavou. Když začnu měnit velikost okna a koukám jak se mění obsah v XP a KDE, tak prostě i ten největší slepec musí uznat, že to je o třídu jinde (a pro koncového uživatele je jedno, jestli za to může KDE nebo drivery). Každý video důkaz, že to tak není, zkončil vždy fiaskem a výmluvou na nahrávací program. Natočte to konečně někdo kamerou/foťákem. (KDE4 stejně nepřestanu používat (líbí se mi ze spousty jiných důvodů), jen si prostě nehodlám lhát do kapsy)
VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. K8M800/K8N800/K8N800A [S3 UniChrome Pro] (rev 01)
, openchrome 0.2.902+svn579-4
, X.org 7.3
.
Xv to umí a okny moc neposouvám BTW ten wayland mě docela zaujal, jde to už nějak používat?Ještě jsem ho nezkoušel, ale AFAIK je to zatím jen takový proof of concept, hlavně je problém, že nejsou knihovny, které by to podporovali (ale mám takový pocit, že už se pracovalo(pracuje?) na cairu).
Taky mam pocit, ze XP jsou rychlejsi (soude podle pracovniho notbooku s Intel grafikou), ale rekl bych ze je to spis kvalitou driveru nez GUI. Ja mam na svem stroji NVidii a v pripade KDE3 mi to prislo nejrychlejsi, kdyz jsem zapnul Compiz. U KDE4 to nemuzu porovnat, ale rychlost GUI mi prijde naprosto v pohode i se zapnutymi efekty. S XP to na svem pocitaci porovnat nemuzu, protoze jsem je tam nikdy nemel ))
Abych pravdu řekl, přijde mi to tak plynulé, jako když si zapnu efekty v KDE3.5.
Což by mi tak nevadilo, v KDE3, když si vypnu efekty, tak je rychlost vykreslování celkem srovnatelná s Windows (XP) (tj. při běžném používání jsou rozdíly minimální). Otázkou je, zdali se KDE 4.3 po vypnutí efektů také tak zrychlí.
Take musim souhlasit, ze je to pomale. Staci si video rozlozit na snimky a uvidite presne, ze odezva neni v poradku.
Srovnanim s Gnome se asi nevyhnu, ale u Gnome na stejnem stroji s compizem toto nepocituji. Resp. reakce je akceptovatelna - okna se presouvaji svizne a stejne tak
svizne se vysouvaji i kontextove nabidky. U vaseho videa se staci podivat na kliknuti na Settings (ci co to presne bylo), kde je pomalost opravdu znat i bez rozlozeni na jednotlive snimky.
Jsem rad, ze v tom nejsem sam, ale bohuzel me mrzi, ze to stale neni vyresene.
Kolego, vy tam ale jedete Compiz!!!
Ad. F11 - Mas zapnute DE? Zkus bez nich. Jinak pls do Bugzilly, i kdyz to pujde hned na Inteli drivery :D
Například na HDD?
Ehm, applet správce úloh si umožnuje nastavit řady, i vynucení... apod.
V KDE 4.3 jsou dva správci úloh - stačí vyměnit.
A proč tam není ten lepší od začátku?
A jeho se ptas proc? Je to vyvojar KDE4?
Ne, jen jsem myslel, že by o tom mohl něco vědět. Přeci je trochu divné, když je na výběr mezi dvěma applety, kde jeden umí víc než ten druhý. Takový výběr mi přijde dost nesmyslný - ledaže by to nějaký mně neznámý smysl mělo. Což by mě zajímalo, když bych dostal na výběr dva správce úloh.
Teda nevim, ale já zatím všude toho lepšího měl, aspoň si teda nepamatuju, že by ta možnost řad někde nebyla (kubuntu, opensuse, fedora).Teď to mohu ověřit jen na Fedoře s KDE 4.2.4, je to tam v základu.
stále jsem nikde neviděl oficiální oznámení, že verze 4.3 už teda je KDE4To proto, že jsi, stejně jako mnozí další, nepochopil, co vývojáři KDE napsali. To, že KDE 4.0 není KDE 4, bylo myšleno (a jasně vysvětleno) tak, že KDE 4 znamená celá řada KDE 4.x, jejímž je KDE 4.0 pouhým začátkem, takže se nemají dělat ukvapené soudy z jedné startovací verze, když řada 4.x bude zrát a obsahovat mnoho dalších vylepšených verzí. Nebylo to myšleno tak, že KDE 4.0 (případně 4.1, 4.2...) ještě patří pod KDE 3.x.
To proto, že jsi, stejně jako mnozí další, nepochopil, co vývojáři KDE napsali.vidím, že ty jsi prozměnu stále ještě nepochopil, že ne všichni uživatelé se nechají opít rohlíkem ... kdo psal, že celá řada 4.x bude stát za hovno? - ukaž mi aspoň jednu citaci, dík
No nic - zasa ti len musim pripomenut, ze si ucebnicova ukazka standartneho imbecilneho debila (vid priloha).
funguje skvele. capnes obrazovku a rotujes s ni do haleluja!
Jestli myslíte přes Nastavení sysému > Obrazovka > Orientace
Tak to mi funguje zcela bez problémů.
U mě taky bez problémů ,asi záleží spíš na grafické kartě než na grafickém prostředí
Ono to stejně bude fungovat přes xrandr - takže pokud to nepodporují ovladače, tak to prostě nepojede, což by zrovna mohl být případ debianu.
K dokonalosti mě v Dolphinu chybí přehrávač audia pro více vybraných MP3. Jeden soubor vpravo se přehraje, pokud vyberu více souborů, tak už nic. Škoda, toto by byla dobrá věc, která by potěšila.
To je nepochopeni funkce nahledu. K prehrani vice skladeb pouzijte amarok. Pozdeji by se nekdo ozval, ze nejde v Dolphinu urcit poradi prehravani skladeb, shuffle a podobne featury, ktere kazdy prehravac ma. Tohle je file manager, ne mmc.
jestli nový amarok umí videoklipy, nevím...
Pracuje se na widgetu, který to zvládne. Stay tuned until 2.2!
Repozitare pro openSUSE 11.1 jsou taktez k dispozici. Najdete je v shrnuti na http://www.opensuse.cz/vyslo-finalni-kde-4-3
Ja som spokojny s KDE4.3 (pouzivam KDE od 4.1.4, od 4.2.x som uz spokojny) Nainstaloval som ho z kde-testing ako to uz vyssie niekto pisal. Paci sa mi ten translatiod, je to cele peknejsie, stabilita je ok.
Momentalne bezim na starom desktope (CPU 1.6 Ghz Sempron, 1 Gb ram, NVidia GT7800) a nevidim nejake trhania. Dokonca na tom vyvijam Kritu...
Inak tie Intel grafiky su divne. Mal som pozicany NB s grafikou Intel X3100 a kodil som tam OpenGL veci na Qt (QGLWidget) a des. Na NVidii to funguje v pohode a na Intely nejake blbe bugy. Nepouzivam pritom ziadne extensions od NVidie.
Intel ma divne ovladace....
A jak je to s podporou NVidia ION? Poběží mi to na tom? Resp. ASRock ION 330 (Atom 330).
Nainstaloval jsem na čisté Kubuntu 9.04 KDE 4.3. Až do přihlašovací obrazovky to je v pořádku, ale po přihlášení spadne Plasma, vygeneruje se bugreport (not useful protože jsem neinstaloval debug balíčky), a ani při druhém puštění Plasmy nedojde ke změně. Podle výpisu v terminálu to vypadá na problém komunikace s KNetworkManagerem. Blbý je, že se ani nepřipojím na wifi a tak nedoinstaluju debug balíčky, aby byl bugreport useful ....
Hardware: (před instalací jsem byl samozřejmě připojen na wifi, tedy byla nějak nastavena)
Wifi: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan]
Ethernet controller: Intel Corporation 82562GT 10/100
Nějaké nápady, nebo se to děje někomu taky?
Zapomněl jsem dodat, že jsem si vytvořil nového uživatele přes sudo adduser a zkusil se přihlásit načisto v něm. Dělá to stejný problém.
Já jako zatím-Gnomista pokukuju po KDE4 delší dobu (KDE3 se mi prostě nelíbí) (ano, jsem divný). Dosavadní zkušenosti s KDE4 RC3 na Kubuntu 9.10 Alpha3 (tuším) jsou více než dobré. Rychlost překreslování, potažmo celého systému je lepší než Gnome v Ubuntu 9.04 I 9.10. Přehrávání videa a hlavně flashe (archiv TV Hovna a pod.) běží v Kubuntu na rozdíl od Ubuntu naprosto bezproblémově (samozřejmě Arora x Firefox). Zatím trošičku blbne NetworkManager a sem tam se špatně překreslí část nějakého okna, což může být problém grafiky (ATI Mobility Radeon 7500). Na jíné problémy jsem při "testování" zatím nenarazil. Takže pokud se bude KDE neustále zlepšovat (jako doposud) a Gnome neustále zasírat kokotiInama a zpomalovat (jako doposud) tak je budoucí volba jasná.
Informace o mandriváckých repozitářích pro verzi 2009.0 a 2009.1 + doporučení a zkušenosti jsou zde:
http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=11044.msg65649
Jsou nějaké odhady kdy a jestli se to objeví v oficiálních Mandriva repozitářích? Main backports nebo Contrib backports? V cookeru už to je ne? Nebo se bude muset čekat až na podzim na verzi celé deistribuce, tedy 2010.0?
Ty balíčky z KDE.org dělají přímo lidi z Mandrivy, používal jsem je na 2009.0 a šlo to. Jestli se to dostane do oficiálního stromu nevím, v Cookeru už to.
Ale - no tak - jardik je debilek - tak kasli na to a necakaj
--disable-qt4
- předpokládám, že pak bys Qt nepotřeboval
Totem pohodička. Ono to nebude přehrávačem.
Tak jsem poprvé dal KDE4 šanci se ukázat:
- Umí vypadat i skoro decentně, ale má v tomhle směru ještě nemalé rezervy.
- Nepodařilo se mi vypnout ani změnit dekoraci panelu (prostě jsem nenašel příslušnou volbu ať jsem hledal jak jsem hledal).
- KMail se mi na první pohled zdá (pro mně) použitelnější (čti jednodušší) než ten z KDE3.
- Konqueror mě moc nechytil, ale třeba bych si zvykl. Nebo sáhnul po Aroře. V obou případech by mi ale velmi chyběl Adblock.
- Nejrozpačitější jsem z Dolphinu. Na druhou stranu Krusader (který ale není součástí KDE) vypadá pro změnu velmi dobře.
- Trochu mě překvapilo, že náhledy v open/save dialogu nejsou výchozím nastavením a musel jsem si je zapnout.
Kdyby existovala QT náhrada za Gimp, dokázal bych dokonce i přejít. Ale zdá se, že neexistuje.
<rejp>Kdyby až tohle označili za 4.0.0-RC, tak by si ušetřili spoustu zlé krve.</rejp>
Konqueror vs. Arora - v Kubuntu 9.10 má být defaultní už Arora. Vypadá to, že někdo dostal konečně rozum :)
Gimp? Dá se to přizpůsobit tím gtk-qt-engines, že se na něj dá dívat. Už dlouho ho používám na úpravy grafiky pro web.
Označení za 4.0 - mám dojem, že hlavní důvody pro vydání KDE 4.0 v tom stavu jakém to bylo, že chtěli zpětnou vazbu ... no tak ji dostali :)
Taky to tak vidim, i kdyz Konqeror me obcas zlobi, Arora je mlady program a neni vubec provazany s prostredim...
Byl bych opravdu rád, kdyby Konqueror přešel na webkit, to by snad vše vyřešilo.Dočkej času, jako husa klasu...
Tiskni
Sdílej: