Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Technet.cz informuje o nebezpečném viru, kteří se šířil pomocí tar.gz archivu a napadal bez povšimnutí PC s nainstalovaným Linuxem. Čtěte také komentář Eda Botta o konci monopolu Microsoftu na nebezpečný software! Ani vy se už nemůžete cítit bezpečně.
Tiskni
Sdílej:
Ty vole, to se nedá číst, z toho by ses posral, ty vole, rozumíš, to jsou č*ráci mediální, ty vole, že v novinách píšou, že by si žasnul.
./foo.py
vs. python foo.py
nerozlišuji, byť technicky v jednom případě spouštím interpret a nechám ho vykonat skript, kdežto v druhém spustím skript a jeho interpret si nechám spustit operačním systémem).
#!/usr/bin/python
, se ten rozdíl může stát docela zásadním. :-)
A jak se tam dostal?
Blbost.
Psat o viru ci obecne malware pro jakykoli OS muze kdejaky moula. Co takhle binarku prilozit at si to muzeme vyzkouset ....
To uz nedelaji. Je to stejne jako s chorobama lidi. Jsou jen vymyslene, aby lide nechali se ockovat, farmacie prodaly vic svych produktu apod....
Antivirove SW spolecnosti jsou to same jako farmacie pro lidi.
Bez antiviroveho bastlu lze 100 % bezpecne pracovat s jakoukoli platformou. Na tom proste trvam.
Skodlivy SW vytvareji antivirove spolecnosti stejne jako farmacie siri masovou hysterii v podobe zivot ohrozujici nemoci.
Jsme zvedav kolik lidi bude fadne argumentovat ze AV SW je nezbytny a velmi dulezity, nelze bez nej PC spustit pac bude ihned napadeno nekolika viry apod.
Do toho ....
Jasně, OS na routeru zas takový vliv nemá, mohlo by tam být třeba *BSD, ale to, že to je dost často Linux je fakt. Akorát se vždycky skrývá za nějakým webovým rozhraním a tu a tam se k němu dá přihlásit i jinak.
Důležité je, že skrz něj neprojdou Wokenní červy (Y, protože neživé programy). Samozřejmě takový modem nesmí forwardovat vše zvenku na Wokenní stroj za ním. NAT má v tomhle ohledu svůj pozitivní vliv, ačkoli sám o sobě ochranou není, tak Wokenní červy tohle neřeší a pokud nenajdou backdoor přímo na portu routeru, tak to dál neřeší.
Jistě, že i ADSL modemy mají své chyby, ale je jich tolik typů, že se zatím moc nevyplatí je zneužívat hromadně. Což je štěstí, protože mít spousty zombie v modemech, které už začínají být docela výkoné a občas i s velkým úložištěm na USB, to je hodně děsivá představa. Narozdíl od citelně zpomalených Windows se o tom totiž majitel pravděpodobněji nedozví.
Jestli někdo někdy viděl ADSL router s libovolnými Windows, chci o tom vědět