Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
system("…");
, bude v některých zemích ilegální?
cat wordlist.txt|head -n `echo $(( $RANDOM%295044 ))` | tail -n 1
(wordlist.txt
je extrahovaný z českého ispellu) a vyšlo mi biodiversitní, ale pak jsem si uvědomil, že nejvyšší hodnota proměnné RANDOM
ani zdaleka neobsahuje 295044 slov ve slovníku a nechtělo se mi to řešit, tak jsem vzal Pravidla, náhodně jsem je otevřel, píchl do toho prstem a byl tam kancionál.
A teď si představte, kdyby si někdo jinej patentoval zapínání a Microsoftu to zatrhl
Tady je prostě vidět, že firmware pro herní konzole není připravený na dlouhý uptime. Proto je nutné ho často a patentovaným způsobem vypínat.
o, že před 3 rokama na některých noteboocích uspávání nefungovalo a stává se to i dnes je faktAno, je to fakt a není to nic objevného, co by bylo potřeba psát do diskusí. Jakmile je tam množina hardwaru (v tomto případě notebooků) neomezená a kdokoli si kdykoli může vyrobit další (aniž by to koordinovali s výrobcem OS nebo o tom autoři OS aspoň věděli), tak nikdy nelze zaručit funkčnost u všech prvků té množiny. Situace je diametrálně odlišná, když výrobce OS certifikuje jednotlivé hardwarové produkty, nebo je dokonce sám (výhradně) vyrábí. Pokud chceš srovnávat srovnatelné, tak musíš srovnávat Apple s notebooky prodávanými s Linuxem, u kterých výrobce slíbil funkčnost s tímto OS (nebo hardware, který je v HCL seznamech daného operačního systému/distribuce).
Pokud chceš srovnávat srovnatelné, tak musíš srovnávat Apple s notebooky prodávanými s Linuxem, u kterých výrobce slíbil funkčnost s tímto OS (nebo hardware, který je v HCL seznamech daného operačního systému/distribuce).Jj, tahle snaha se mi líbí, ale mělo by toho být více a houšť. Dneska kdejakej jouza napíše na notebook, že podporuje Windows, ale o Linuxu se většinou mlčí. Ale pár vlaštovek jsem zahlédl už. Protože tyhle neshody mezi HW a Linuxem jsou dost podstatnou brzdou, alespoň z mého pohledu. Chce to, aby se silné společnosti více snažili, ale chápu, že to občas bývá boj s větrnými mlýny...
Dneska kdejakej jouza napíše na notebook, že podporuje Windows, ale o Linuxu se většinou mlčí.Obvykle stačí dát do oblíbeného vyhledávač typ-notebooku linux a proklikat si prvních pár odkazů. Takovou jakoby-certifikací pak může být hardware compatibility list Ubuntu, kde je asi 70 netbooků a u každého je popsáno, co a jak.
...Ano, Macy jsou co do hw kompatibility s OS na tom lépe, jenže to je zase vykoupeno nesvobodou ve výběru HW ...Ono ve chvili kdysi chces vybrat mobilni HW, ktery se ti libi a ktery 100% funguje v Linuxu, tak se ti ten seznam taky povazlive zuzuje. V mem pripade se zuzil prakticky na jediny notebook. To ze jsem na nem nakonec MacOS X nechal a k instalaci Linuxu ani nedoslo, to mi nemuzes mit za zle
A je to někde sepsané?Ano, je. Stačí do oblíbeného vyhledávače zadat Thinkpad T60 linux suspend. Ale vypadá to, že není co nastavovat, obzvláště v distribucích typu Ubuntu.
To jako stále ještě má Linux problémy s uspáváním notebooku?Jak kterého. U většiny to funguje. Co použít Google, než si koupíš notebook s rozbitým ACPI? To je jako kdybych nainstaloval Masox na nějaký rozbitý počítač a pak nadával, že tam kde co nefunguje.
já na Fedoře měl podepsaný balíčky z ofic. repaNa Fedoře nejde udělat
mv /usr/bin/uptime /usr/bin/uptime.real echo "#!/bin/bash \n echo "`date +%H:%M:%S` up 1874 days, 9:37, 10 users, load average: 0.55, 0.71, 0.73" > /usr/bin/uptime chmod +x /usr/bin/uptime?
openssl md5 /usr/bin/uptime
openssl md5 /usr/bin/uptime.realTak se na to přijde, hashe se budou lišit.
echo "#!/bin/bash \n echo MD5(/usr/bin/uptime)= 37c025fe52a95e5a1f42bcae73512ce3" > /usr/bin/opensslKamarád by si musel připojit disk k důvěryhodnému systému, aby mohl examinovat, jestli je systém pravý, ale tím se přijde o ten uptime…
eeeAno, správně, na Asus EEE 1005. Ale stejně bych doporučoval před uspáním zamykat terminál. Ti paranoidnější mohou i zahazovat klíč k disku z paměti.
Ja si patentuji hned zitra (no teda vlastne uz dneska) bezkontaktni cocky.
JJ
Kontaktni cocky jsou uz mimoradne zastarale a tak je treba je nahradit bezkontaktnimi. Ono je trendem delat dnes vsechno bezdotykove a bezkontaktni.
Tiskni
Sdílej: