OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
system("…");
, bude v některých zemích ilegální?
cat wordlist.txt|head -n `echo $(( $RANDOM%295044 ))` | tail -n 1
(wordlist.txt
je extrahovaný z českého ispellu) a vyšlo mi biodiversitní, ale pak jsem si uvědomil, že nejvyšší hodnota proměnné RANDOM
ani zdaleka neobsahuje 295044 slov ve slovníku a nechtělo se mi to řešit, tak jsem vzal Pravidla, náhodně jsem je otevřel, píchl do toho prstem a byl tam kancionál.
A teď si představte, kdyby si někdo jinej patentoval zapínání a Microsoftu to zatrhl
Tady je prostě vidět, že firmware pro herní konzole není připravený na dlouhý uptime. Proto je nutné ho často a patentovaným způsobem vypínat.
o, že před 3 rokama na některých noteboocích uspávání nefungovalo a stává se to i dnes je faktAno, je to fakt a není to nic objevného, co by bylo potřeba psát do diskusí. Jakmile je tam množina hardwaru (v tomto případě notebooků) neomezená a kdokoli si kdykoli může vyrobit další (aniž by to koordinovali s výrobcem OS nebo o tom autoři OS aspoň věděli), tak nikdy nelze zaručit funkčnost u všech prvků té množiny. Situace je diametrálně odlišná, když výrobce OS certifikuje jednotlivé hardwarové produkty, nebo je dokonce sám (výhradně) vyrábí. Pokud chceš srovnávat srovnatelné, tak musíš srovnávat Apple s notebooky prodávanými s Linuxem, u kterých výrobce slíbil funkčnost s tímto OS (nebo hardware, který je v HCL seznamech daného operačního systému/distribuce).
Pokud chceš srovnávat srovnatelné, tak musíš srovnávat Apple s notebooky prodávanými s Linuxem, u kterých výrobce slíbil funkčnost s tímto OS (nebo hardware, který je v HCL seznamech daného operačního systému/distribuce).Jj, tahle snaha se mi líbí, ale mělo by toho být více a houšť. Dneska kdejakej jouza napíše na notebook, že podporuje Windows, ale o Linuxu se většinou mlčí. Ale pár vlaštovek jsem zahlédl už. Protože tyhle neshody mezi HW a Linuxem jsou dost podstatnou brzdou, alespoň z mého pohledu. Chce to, aby se silné společnosti více snažili, ale chápu, že to občas bývá boj s větrnými mlýny...
Dneska kdejakej jouza napíše na notebook, že podporuje Windows, ale o Linuxu se většinou mlčí.Obvykle stačí dát do oblíbeného vyhledávač typ-notebooku linux a proklikat si prvních pár odkazů. Takovou jakoby-certifikací pak může být hardware compatibility list Ubuntu, kde je asi 70 netbooků a u každého je popsáno, co a jak.
...Ano, Macy jsou co do hw kompatibility s OS na tom lépe, jenže to je zase vykoupeno nesvobodou ve výběru HW ...Ono ve chvili kdysi chces vybrat mobilni HW, ktery se ti libi a ktery 100% funguje v Linuxu, tak se ti ten seznam taky povazlive zuzuje. V mem pripade se zuzil prakticky na jediny notebook. To ze jsem na nem nakonec MacOS X nechal a k instalaci Linuxu ani nedoslo, to mi nemuzes mit za zle
A je to někde sepsané?Ano, je. Stačí do oblíbeného vyhledávače zadat Thinkpad T60 linux suspend. Ale vypadá to, že není co nastavovat, obzvláště v distribucích typu Ubuntu.
To jako stále ještě má Linux problémy s uspáváním notebooku?Jak kterého. U většiny to funguje. Co použít Google, než si koupíš notebook s rozbitým ACPI? To je jako kdybych nainstaloval Masox na nějaký rozbitý počítač a pak nadával, že tam kde co nefunguje.
já na Fedoře měl podepsaný balíčky z ofic. repaNa Fedoře nejde udělat
mv /usr/bin/uptime /usr/bin/uptime.real echo "#!/bin/bash \n echo "`date +%H:%M:%S` up 1874 days, 9:37, 10 users, load average: 0.55, 0.71, 0.73" > /usr/bin/uptime chmod +x /usr/bin/uptime?
openssl md5 /usr/bin/uptime
openssl md5 /usr/bin/uptime.realTak se na to přijde, hashe se budou lišit.
echo "#!/bin/bash \n echo MD5(/usr/bin/uptime)= 37c025fe52a95e5a1f42bcae73512ce3" > /usr/bin/opensslKamarád by si musel připojit disk k důvěryhodnému systému, aby mohl examinovat, jestli je systém pravý, ale tím se přijde o ten uptime…
eeeAno, správně, na Asus EEE 1005. Ale stejně bych doporučoval před uspáním zamykat terminál. Ti paranoidnější mohou i zahazovat klíč k disku z paměti.
Ja si patentuji hned zitra (no teda vlastne uz dneska) bezkontaktni cocky.
JJ
Kontaktni cocky jsou uz mimoradne zastarale a tak je treba je nahradit bezkontaktnimi. Ono je trendem delat dnes vsechno bezdotykove a bezkontaktni.
Tiskni
Sdílej: