Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Mark Shuttleworth řekl, že během příštích dvou let bychom měli linuxový desktop, který je stabilní a robustní, dále rozvinout směrem ke kráse. Jde mu o to, aby se Apple ne pouze napodoboval, ale také překonal. Zdůraznil, že na softwaru v současnosti záleží více, než kdy předtím. Čtěte eWeek.com.
Tiskni
Sdílej:
Co tam potřeboval nastavit, smím-li se zeptat? Normálně tam lze přes dialogové okno nastavit 12- nebo 24hodinový formát, zobrazení data, sekund atd. A řídí se to (celekm logicky) locale...Co takhle písmo (velikost)? Už to jde?
to se odvíjí od systémového písma, pokud nevíte....Proto si taky nemůžu v GNOME hodiny upravit, třeba mírně zvětšit, aniž bych si zvětšil veškeré písmo v systému. Což mně osobně vadí.
Uchylne nastavovani v rade 3.x narostlo do idiotskych rozmeru, kde si clovek nastavi sice kdejakou pitchovinku, ale jedina mozna pouzitelna volba je utopena v prehrsle nabidek.To vis, to je prostredi pro ty "pokrocile"
tradiční odpor některých vůči KDE (znáte to, QT, GPL, gnome rulezzzzz apod.)Projdi si diskuze, ty kedlubno, abys viděl, jestli víc lidi nadávají (tím myslím ten "něco rulez" styl) na GNOME nebo KDE. Když jsem napsal třeba zápisek o GNOME, tak se tam trollové jako ty museli hned vybrečet, jak jim na GNOME to či ono vadí.
očekávání okamžitého dodání desktopu, kde bude úplně všechno báječně fungovat, MacOS X bude zahanben a nastane rájTo je tedy fakt nečekaný požadavek. Já když spouštím pracovní prostředí, tak vždycky chci, aby všechno dlouho trvalo, abych se v prostředí nemohl vyznat a hlavně: aby nic báječně nefungovalo.
Projdi si diskuze, ty kedlubno, abys viděl, jestli víc lidi nadávají (tím myslím ten "něco rulez" styl) na GNOME nebo KDE. Když jsem napsal třeba zápisek o GNOME, tak se tam trollové jako ty museli hned vybrečet, jak jim na GNOME to či ono vadí.O RLY?
To máte štěstí, já v něm svůj desktop nevidím a bohužel ho z něj ani nevyrazím bez používání dalších "neoficiálních" pluginů. A když se mi to nakonec podaří, tak to dříve či později řachne a mohu nastavovat znovu, protože si to není schopno zapamatovat nastavení (což mne tedy irituje vážně docela dost). IMHO tam nic takového jako kicker není (jen jakýsi kontejner pro plasmoidy) a pokud ano, rád se nechám poučit.
Plazma a plasmoidy jsou možná dobrá hračka, ale prakticky přináší zatím jen nevýhody.Jako by někdy nějaká změna nebo pokrok v technologii přišel bez problémů...
scpm
a YaST2
(případně vim
na konfiguraci /etc/sysconfig
)? scpm
, který v podstatě dělá jen to, že překopírovává vyžádané soubory v /etc/sysconfig
a restartuje vyžádané init skripty spolu s jejich závislostmi nesimple.
Používám Arch Linux, takže monstrum jako YaST mi na systém nesmí (a nemůže)Nad tím nemůže bych se pozastavil... Proč myslíš, že nemůže, když to jde rozchodit na fedoře...
. Ovšem i to je na můj vkus moc statickéTak v čem je NetworkManager více dynamický?
Nad tím nemůže bych se pozastavil... Proč myslíš, že nemůže, když to jde rozchodit na fedoře...Hlavně kvůli struktuře Archovských konfiguráků... Například AllInOne rc.conf. Mezi OpenSUSE a Fedorou nebude ten rozdíl tak závratný jako mezi fedorou a Archem. Ono by to možná i nějak šlo, ale ta dřina za to nestojí.
Umí si poradit s právě probíhajícími akcemi? Např. když vypaluju, že se mi nevypne/neuspí počítač?Ano.
Ztmavovat obrazovku po určité době nečinnosti (ne vypnout nebo uspat)?Ano.
A ponožky v sandálech jsou dnes už vážně out. neříkám, že jsem nějaký módní šílenec, který se obléká podle módních trendů, ale ponožky v sandálech jsou out už minimálně osm letČiže nejsi žádný módní šílenec, ale když něco není v módě dlouho, tak se tím řídíš? Pokud o sobě chceš tvrdit, že se nezabýváš módou, tak bys měl být důsledný a nosit to, co sám chceš; nehodnotit podle in/out
metrosexuályCo to je?
obvykle nemají výtvarný vkusMožná bych si dovolil trošičku nesouhlasit.
Snad se na mě nikdo nebude zlobit, ale Mac má image krasavce pro snoby a metrosexuály……kde o lesk jde až v první řadě. Bohu dík za Tango (a všechny jeho odnože nebo i ten Oxygen), protože celý den hledět do lesklého displeje na lesklý přístroj s prostředím lesklým jako naleštěná dětská prdelka…to je o oči.
…kde o lesk jde až v první řadě. Bohu dík za Tango (a všechny jeho odnože nebo i ten Oxygen), protože celý den hledět do lesklého displeje na lesklý přístroj s prostředím lesklým jako naleštěná dětská prdelka…to je o oči.ROFL, jeste ze mam matny display
BTW:Už sbírám po venku šutry na případné kamenování.
No jestli to myslí vážně, tak by měli jako výchozí a podporovaný DE použít KDE.
Ale no tak, pánové, přece všichni víme, že GNOME je nejlepší!Za tyto a podobné výkřiky bych už ze zákona pohlavkoval.
kde4 je vyplodem na dve veci, gnome je na tom taktez. Zacinam premyslet ze neco na tech woknech fakt asi bude :)Jakou má okenní explorer přidanou hodnotu oproti KDE nebo GNOME?
Zacinam premyslet ze neco na tech woknech fakt asi bude :)Spousta viru, "kazdej" jouda s pocitacem, EULA... :)