Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bráníte se používání proprietárního (uzavřeného) softwaru?
ano, používám výhradně svobodný |
|
3% (41) |
ano, ale výjimky dělám |
|
21% (310) |
ne, ale když je na výběr, beru svobodný |
|
61% (900) |
ne, je mi to jedno |
|
15% (222) |
Celkem 1473 hlasů
Vytvořeno: 19.3.2009 22:23
Tiskni
Sdílej:
Osobne proti uzavrenemu i komercnimu SW nic nemam - je to svodna volba vyrobce a proste neni mozne omezovat tuto svobodu, jen kvuli tomu, ze si myslim, ze to fakt neni dobry pristup. Ted jsem se zbavil Flash Playeru a jedu na Gnashi, zbyva uz jen NVidia a jeji ovladace a budu 100% frepen :)
Jo, je to svobodná vůle výrobce, ať si dělá uzavřený SW, když chce. Ale omezuje tím mé svobody, takže to nekupuju a nepoužívám, když je na výběr. Jinak používám jen Flash a pár her, plus občas Win a IE pro testování webů.
Super. A uvědomujete si, že nebýt proprietárního SW, nebyl by tlak na uživatele (nekupovali by si SW pro svou práci, protože by nebyl, nekupovali by si HW, protože by pro něj neměli využití) a tím pádem ani na výrobce HW k tomu, aby vyvíjeli nové, rychlejší, levnější komponenty? Ve výsledku by svobodný SW neměl na čem běžet, jestli by vůbec byl někdo, kdo by ho vytvářel pro malý okruh lidí na světě, kteří by vůbec měli počítač.
Jestli pro Vás „svobodný software“ znamená svoboda, pak právě „proprietární software“ Vám ji umožnil. Neomezuje Vaše svobody, právě naopak.
Na jinou diskuzi ovšem je svoboda - pojem dosti relativní.
Nic proti, primárně jdu po svobodném SW. Ale bránit se proprietárnímu SW a cítit se ublížený, když jej používám, je podle mého názoru pokrytecké.
A uvědomujete si, že nebýt proprietárního SW, nebyl by tlak na uživatele (nekupovali by si SW pro svou práci, protože by nebyl, nekupovali by si HW, protože by pro něj neměli využití) a tím pádem ani na výrobce HW k tomu, aby vyvíjeli nové, rychlejší, levnější komponenty?Tak to mi nedává smysl. Proč si lidé musí software kupovat?
Víc jedno mi to ani být nemůže
Problem je, kdyz ty uzavrene veci stoji za hovno a neni jednoduche udelat otevrene alternativy jako u Flashe a NVidie :(
jak se to pozna? :)
Flash snad ale není jako normální přehrávač.Serverů jako TyTrubko jsi si ještě neráčil všimnout? Pokud ano, tak by sis taky mohl všimnout, že ho jako normální přehrávač používají. :-P
A ne, večkerý CPU výkon si to zdaleka nebere.Že běžíš na nějakém aktuálním vícejádru s >= 2 GB paměti a
scaling_governor
máš nastavený na performance
? Pokud ano, tak věz, že to opravdu není jediná používaná hardwarová a softwarová konfigurace...
Ráčil, ale že jde MS Word používat jako IDE, neznamená že IDE je, to je asi stejné porovnání.Není to stejné porovnání. Word totiž jako IDE nikdo nepoužívá, narozdíl od Flashe coby platformy pro přehrávání videí.
Nechci vypadat jako syn vesnického blba a televizní rosničky, ale co si pod pojmem "akcelerace videa u flashe" mám představit? =)Vyjde ti z toho, že si máš představit to, že Flash provede na CPU pouze dekódování a výsledné vykreslení provede na GPU přes OpenGL. A dobré je to ke snížení zátěže systému a spotřeby, bo to kreslení přes video s resizem někde po cestě je pro CPU neskutečně náročná operace, zatímco pro GPU je to brnkačka. Ještě nějaké nejasnosti? :-P
Jinými slovy si se mě ptal na něco, co momentálně technicky nemůže fungovat nikomu?Toto sis ráčil přečíst?
The end goal is to use OpenGL and its video extensions to speed up Flash video. That should make it as fast as xv for graphic cards that provide these features (almost all current graphic cards do)Když se nechce, je to horší, než když něco nejde. Jak u Adobe, tak u tebe. :-P
No a jak víš, že žere řádově víc, než je to nutné, když to není prakticky s čím porovnat (nebo je?)
Si mě blokujete? Vždyť to máte o jeden příspěvek níže (v tento moment):
…Viz testy.
Ne neblokuju, jen sem se na to asi nedíval, jelikož to nebyla reakce na mě =)
Pokud ty testy chápu dobře (nedivil bych se, kdyby ne =)), tak se srovnává Flash vs. mplayer? Pokud ano, tak to je to, co se mi dvakrát nelíbí.
Proč? Vadí Vám režie aplikace samotné? Klidně můžu udělat bechmark jen kodeku a výstupu.
Problém je, že na skladě nic lepšího není a dokud to funguje, neřeším to.
Vždyť to také nemají řešit uživatelé.
A nebo nějaký pomocný obvod na dekódování On2 Technologies VP6 kodeku.
Spíš mi asi vadí to, že se porovnává výkon něčeho, co si umí pomoct s grafickou kartou s něčím, co to neumí (nekecám že?).
A právě z toho důvodu to porovnávám. Podotýkám, že specifikace Xvidea byla napsána v červenci 1991 a funkce XvPutImage je v Xorg dostupná - no prostě dlouho.
Nechci teď řešit proč to neumí a kdo za to může
Ale já to chci řešit.
Je to nevýhoda, co si budem vykládat, ale tahle diskuse se strhla úplně mimo to, o čem sem vlastně psal, je mi jedno jestli si to bere 20 nebo 30 procent jednoho jádra procesoru, hlavně že to jede ne?
Nemám rád pragmatiky a ještě sobce. Jedno to není. Už hodně let zpátky jsem neměl problém přehrát video o větším rozlišení a větším bitrate na Pentiu II o 266Mhz, ale dnes to problém je i na čtyřiašedesátibitovém Turionu podtaktovaném na 800Mhz.
A až bude něco lepšího (na webu), nebudu se ani trochu bránit tomu, to vyzkoušet =)
Nic lepšího od Adobe nebude pokud nebudou mít důvod něco lepšího vydat. A ten budou mít do té doby co lidem bude stačit, že jim to jede(sice to vyžere půlku procesorového času, ale jsem Linuxák tak co bych si stěžoval. Hlavně že jede.). Už dnes samozřejmě existují lepší ne-Adobe varianty.
A právě z toho důvodu to porovnávám. Podotýkám, že specifikace Xvidea byla napsána v červenci 1991 a funkce XvPutImage je v Xorg dostupná - no prostě dlouho.To je ale stěžování si na špatném místě.
Ale já to chci řešit.To není můj problém, takže prosím bezemě.
Nemám rád pragmatiky a ještě sobce.Proč sobce? Anketa zněla jak to jede mě (hlasoval sem za sebe), komentář zněl, jak to funguje a jak to mám já. Sobecky zní potom všechny komentáře tady, jelikož nikdy nezohlední úplně všechny lidi, kterým může znít sobecky cokoliv co kdo napíše, jako Vám to, co jsem napsal já.
Nic lepšího od Adobe nebude pokud nebudou mít důvod něco lepšího vydat.Proč by to mělo být od Adobe? Mě stačí tag video a ostatní flash věci klidně oželím - naopak budu rád, ostatní věci ve flashi sou jen přiblblé reklamy, které naopak obtěžují, dokud není tag video v kurzu, není na výběr.
Celý problém flashe tkví v tom, že pro přehrávání používá klasickou pixmapu v drawable a ještě to prohání přes nějaké vrstvy. Viz. testy. Pokud se Vám to nelíbí, tak buď používejte Greasemonkey s HDTube a nebo pomozte s vývojem Gnashe, který používá Xvideo.
Tzv. čudo(či blackbox), která způsobí (a to způsobem, jehož pochopení mi bude zcela zapovězeno - magie), že se využije všechen ten šrot do kterého jsem vrazil takové nehorázné prachy v domněnce, že všechno bude fajn a akcelerované.
Zásadně se imperialistickému reakcionářskému škváru bráním! A nestojí to skoro nic, jen se nemohu připojovat na síť, grafická karta mi je k ničemu, nepřehraji si reklamy na webu a ani filmy. Svoboda není zadarmo.
No, teď vážně. Beru to, co splňuje mé nároky (nebo se jim nejvíce blíží). Že je to v současné době v drtivé většině svobodný SW (např. GNOME), je de facto náhoda.
Nechápu, v jaké opilosti byl člověk, který vymyslel ten slogan "Svobodný SW pro svobodné lidi" (dříve ho dávali na Blitky.cz)... Svobodný (a tím myslím skutečně svobodný) člověk použije to, co chce, ať už je to svobodný SW, nebo nesvobodný.
To není. Jen moc nechápu, proč to píšeš...
Hezky řečeno, souhlas. Člověk si musí uvědomit, že na světě není jen on a jeho rozmary. Shodou okolností to funguje přesně opačně: nikdo kvůli němu nebude zbůhdarma dělat stojky.
Nahoda? To jako ze lide ten svobodny software napsali omylem?
Mně zrovna dneska spolustudent oznámil, že projekt na kterym děláme ve škole, bude closed-source a basta... je šéf a kolegové asi budou stejného názoru, tak co nadělám. Ale mám z toho takovej hloupej pocit. Dělat na closed-source věcech, který jsou pak třeba stejně uvolněný jako freeware (protože pochybuju, že by ten projekt měl ambice na komerční prodej) mi prostě přijde hloupý, po tom všem, co jsem si o OSS přečetl. Přitom podle kolegových argumentů on bere kód asi jako svoje tajemství nebo co a prostě mu vadí, že by si to někdo někdy četl mimo něj. Tenhle přístup moc nechápu.
"v dohledné době GPU jedině od Intelu"Tak s tím nemohu souhlasit, Intel není jediný, AMD/ATI je na tom nyní už taktéž výborně. Pokud jde o grafiky s R500 čipem (který je ještě třeba v hromadě notebooků), tak tam není absolutně žádný problém, ta v otevřených ovladačích funguje na výbornou (lépe než v proprietárních Catalystech) a to včetně 3D (to je sice pomalejší než v Catalystech, ale plně dostačující). Pokud jde o nové grafiky od AMD/ATI (R600/R700), tak tam rozhodně 3D v dohledné době bude (dle tempa vývoje počítám že tak do půl roku na stejné úrovni jako v R500, tzn. zcela dostačující). A kdo nepotřebuje 3D, tak vše ostatní funguje už teď - 2D akcelerace, XV (včetně VSyncu), základní power management (byť ten zatím ještě ne na úrovni proprietárních Catalystů).
(už se těším, jak budu příští rok řešit vývoj okenních aplikací pro .NET do školy).Pomocí svobodného software?
A kde Vy vidíte problém? Jsou to svobodní lidé, kteří si můžou svobodně zvolit, jaký software budou používat a zda budou preferovat (v některých případech) funkcionalitu či čistotu licence. Není to ta největší svoboda?
Ta nesvoboda nespočívá ve vztahu mezi tebou a výrobcem uzavřeného softwaru – v tomto vztahu jsi zcela svobodný, můžeš si software koupit, ale nemusíš. Když lidé nebudou kupovat jeho software, je výrobce nahraný a zkrachuje. Ta nesvoboda leží někde jinde: ve vztahu mezi tebou a nějakou třetí osobou, která tě k používání uzavřeného softwaru nutí (např. stát, škola, známí…) → tohle je příčina a toto je potřeba řešit (ne vztah mezi tebou a výrobcem).
Ta třetí osoba vám něco poskytuje (jinak byste na ní kašlal a nic si nutit nenechal). Takže berte potřebu toho softu porstě jako část ceny za to, co ten subjekt poskytuje. Na světě to bohužel tak chodí, že si nemůžete do libosti vybrat, jak by to mělo chdit. Možná je tu konkurenční škole nebo stát, kde vám nabídnou jen FOSS řešení, ale třeba to zase bude mít jiné nevýhody... Na světě se zkrátka dá vybírat jen z reálně existujících možností. KLdyž chcete něco jiného, může to znamenat, že to sám budete muset vytvořit.
Plně souhlasím
Stejně tak Linux, který také pravděpodobně nějaké SW patenty porušuje (např. asi ten microsoftí týkající se FAT).
Přesněji porušuje jen ty rozšíření.
Je mi to upřímně jedno, důležitá je funkčnost a když nesvobodný SW funguje lépe a/nebo nemá alternativu, používám ho a nezáleží mi na licenci.
Jsou takové příspěvky vážně nutné?
Celou problematiku vnímám jako souboj idealistů a pragmatiků (berte s lehkou nadsázkou), kdy první zmínění usilují o to, mít systém „čistý“ i za cenu (například) horšího výkonu ve 3D, nefunkčního Flashe (to je teda trest, že? ) a podobně. Těm druhým je to naopak šumák, hlavně když není omezena funkčnost.
Potud to chápu.
Co mi však jasné není, proč zatímco my, „pragmatici“, vás, idealisty, tolerujeme (maximálně se sem tam pod fousy uchichtneme nad vašimi problémy), vy (resp. někteří z vás) máte nutkání psát takovéto příspěvky?
+1Co mi však jasné není, proč zatímco my, „pragmatici“, vás, idealisty, tolerujeme (maximálně se sem tam pod fousy uchichtneme nad vašimi problémy), vy (resp. někteří z vás) máte nutkání psát takovéto příspěvky?
+1 Velmi pekne napisany prispevok. Ja by som sa skor spytal, preco my "pragmatici" NEUSTALE tolerujeme tych "idealistov"? Pretoze jedini, kto tu berie niekomu slobodu su oni, ked nam nutia open source a silou mocou nam vravia, ze vsetko ostatne je zle...
Flegmatici? Přijde na to. Není nám jedno, jestli věc funguje. Je nám ale oproti tomu vcelku jedno, „jak“ věc funguje. U vás zase naopak, plus mínus.
Ne, podle mě to není flegmatismus, ale již zmíněný pragmatismus
Není nám jedno, jestli věc funguje. Je nám ale oproti tomu vcelku jedno, „jak“ věc funguje.
Co dodat?
To je na Vás
Děkuji, lepší příklad bych si ani nevymyslel