Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Kontrola pravopisu (překlepů) v mých textech:
Ispell |
|
13% (92) |
Aspell |
|
11% (79) |
jiná |
|
7% (51) |
pravopys? |
|
69% (502) |
Celkem 724 hlasů
Vytvořeno: 9.3.2005 09:02
Tiskni
Sdílej:
... shazovat někoho jen proto, že pro své vyjádření použije slovenštinu a ne češtinu, to mi přijde skutečně ubohé - podpásovka.Mne to prijde jako vtipna odpoved na ten puvodni karavy prispevek, ktera ukazuje, jak je takova vseobecna "srozumitelnost" relativni. Jak se do lesa vola... ;)
Zajimava diskuze.
Ja jsem kontrolu pomoci ispellu vypnul okamzite, co jsem zjistil, ze to (pochopitelne) nezvlada, kdyz pisu bez diakritiky. Navic to fungovalo porad - v kazdem "okynkovem" editoru (jedno, ze ten soubor byl konfigurak), v prohlizeci ve formularich, pri editaci mailu. A brutalne to zpomalovalo muj staricky pocitac. Ne, takova vec nema a nebude mit me sympatie.
Stejne vetsinou ten text po sobe ctu.
O čem to blábolíš?O KDE
Co ti oškliví smajlíci? Co to za výmysl do textu cpát grafiku, vždyť to pak vypadá jak omalovánky a ne jako text. Nejdou dát nějak aby se zobrazovali, tak jak je píšu? (Nebo je radši nemám psát?)Smajlíci jsou na abclinuxu.cz už od počátků. Ale pokud se ti nelíbí, můžeš se zaregistrovat a v nastavení svého profilu jejich zobrazování vypnout. Systém je pak ponechá v textové podobě.
Pro inspiraci, jistě se nechcete stavět na roveň pisatelům podobných textů. hlas lidu 1hlas lidu 2Proti zmíněným dvěma projevům nic nemám. Ba spíše naopak, jsou mi sympatické. Mám za to, že je podstatný rozdíl mezi tím psát prostě hrubky a tím používat jazyk jiným způsobem. V uvedených příkladech navíc ten jiný způsob vyplývá ze zcela odlišné kulturní zkušenosti. V těchto případech si cením spíše tolerance. Náš svět a náš řád není jediný správný a jediný možný...