Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Kolikrát jste již GNU/Linux instalovali?
nikdy |
|
3% (38) |
1 - 3x |
|
6% (69) |
4 - 10x |
|
21% (242) |
> 10x |
|
70% (798) |
Celkem 1147 hlasů
Vytvořeno: 14.4.2005 21:20
Tiskni
Sdílej:
Ze začátku jsem měl stejný důvod. Později to bylo při každé nové verzi Slackware.
Pamatuji časy, kdy mainstream byly max. tři distribuce,hm, RedHat a ...? matně si vzpomínám, že v šerém dávnověku u nás byl k vidění ještě Corel, cosi se šeptalo o SuSE, ale v akci jsem to nezažil ...
kdo instaloval Linux tak dávno, nejspíš těch > 10 mezitím nabral jinak...ty instalace se právě nabírají tak snadno, že kolonka >10 je příliš slabé rozlišení - stačí pár významnějších upgrade hardware, člověk si snadno řekne "na čistý disk zčista"; případně neuvážlivé experimentování s upgradem glibc apod.
Corel byl obskurní pokus -- co má mít společného s mainstreamem? SuSE je relativně nová distribuce (1997).ehm, ta souvislost je poněkud volnější, napsal jsem to nesrozumitelně, sorry chtěl jsem říci, že v době mého seznámení s Linuxem se v daném prostředí (česká republika, můj okruh kontaktů) mohl začátečník dostat tak maximálně k RedHatu (o Debianu jsem tehdy neslyšel, o Slackware možná ano, ale rozhodně by mi ho nikdo nedoporučil, RedHat byl na klikošské experimenty lepší - tehdy ještě Linux nebyl náboženství a nevedly se diskuse na téma "to moje je nejlepší, a tak to používej bez ohledu na to, jak ti to vyhovuje"), btw, mám RH 3.0.3 ... Corel pak nebyl myšlen jako mainstream, nýbrž jako to, k čemu se u nás dalo tehdy dostat - svého času bylo cdčko s ním přílohou snad každého počítačového časopisu ... no a SuSE v roce 1997 byl sice mláďátko, ale sehnat CD s ním bylo opět významně snazší, nežli tahat něco jiného přes modem (56 k modemy se začly více objevovat tuším v roce 1998?)