Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Virtualizujete?
desktop(y) |
|
56% (585) |
server(y) |
|
33% (351) |
chystám se |
|
5% (53) |
zatím jen zkoumám |
|
15% (162) |
nepotřebuji |
|
22% (227) |
nechci |
|
6% (66) |
Celkem 1053 hlasů
Vytvořeno: 24.8.2009 18:57
Tiskni
Sdílej:
Desktopy i servery, ve VirtualBoxu. Servery pro testování, desktopy pro zjednodušení.
take pouzivam virtualbox. Kamos neumi s linuxem vubec, tak sem mu nainstaloval do virtualboxu XPcka, on se zaloguje do X a pusti se mu virtualbox s XPckama.. naprosto transparentni... dokonale.
Co třeba výkon diskových operací?
Co třeba výkon diskových operací?Nemám zkušenosti s mohutými I/O operacemi ve virtuálním stroji, ale když jsem porovnával start virtualizovaných a nevirtualizovaných Windows XP a/nebo aplikací v nich, tak virtualizované naběhly vždy rychleji než nevirtualizované, a to i na mém domácím stroji, který nemá HW virtualizaci. Jako hlavní důvod bych viděl mnohem lepší diskovou cache v Linuxu a absenci (fyzické) fragmentace u virtualizovaného obrazu disku. U novějších Windows bohužel nemám možnost porovnávat, leda že bych virtualizoval Visty uvnitř Vist, což je a) z mého pohledu informace, které mi bude naprosto k ničemu a b) vhledem k pouhému gigabytu paměti, který horkotěžko stačí nevirtualizovanýcm Vistám, by to ani nemělo cenu zkoušet. Ale při dostatku paměti bych typoval na mnohem nižší rozdíl než u WinXP, hlavně díky lepší diskové cache, prefetchi a obecně lepšímu managementu paměti (to hlavně u Sedmiček).
Duvod toho, ze widle ve VM najedou rychleji je jiny: inicializace HW je mnohem rychlejsi, protoze se neinicializuje primo zelezo, ale jenom virtualni HW. Schvalne si porovnej rychlost inicializace Biosu a "Biosu" ve VM.
Napr na serverech to ma svoje duvody (uspory hw apod) avsak na desktopu to porad vidim jen jako vyzkumnou cinnost. Stejne nemuze pracovat vic jak jeden uzivatel (jedna klavesnice, mys....) mozna by to slo z monitorama na grafice se dvema vystupama - nevim. Nekdo namitne ze je to vyhodne z hlediska obnovy znicene instalace prostym prekopirovanim souboru s image virtualniho systemu a opetovnym startem virtualboxu ci jineho podobneho sw. To stejne jde vsak udelat i na fyzickem disku pomoci dd ... treba.
Proste krom zvedavosti a pokusniceni v tom nevidim smysl. Nehlede na narocnosti na zelezo.
Stejne nemuze pracovat vic jak jeden uzivatel (jedna klavesnice, mys....) mozna by to slo z monitorama na grafice se dvema vystupama - nevim.To jde i s jedním systémem a lépe - hledej multiseat.
To uz je ovsem specialita. Spis se mi zamlouva tenky klient a PXE boot.
Virtualizovat na desktopu má smysl jednak kvůli vývoji a testování (nebo jako bezpečný kontejner pro nějakou špinavou práci), ale hlavně jako VDI -- pořídíš nějaké pořádné servery a virtualizované desktop běží na nich, uživatelé se pak připojují z tenkých klientů, kteří nežerou skoro žádný proud. Celkově by to měla být docela slušná úspora (nejen za elektřinu), ale nakonec je to stejně na pikaču, protože zjistíš, že musíš nakoupit nové licence na Widle (protože staré OEM nesmíš použít), licence na virtualizační SW, licence na MS Active Directory, protože bez ní nejsou schopní v té infrastruktuře ověřovat uživatele.
Nakonec mi z toho vychází nejlíp přechod na Linux, a provoz pár (virtualizovaných) serverů s Windows a XP Unlimited (terminálový server, ale mnohem levnější než od MS), kam se vyšoupnou legacy windows aplikace, které nejde spouštět ve wine nebo nahradit nativní alternativou -- jenže na takové řešení nemají lidi většinou odvahu.
Napr na serverech to ma svoje duvody (uspory hw apod) avsak na desktopu to porad vidim jen jako vyzkumnou cinnost.
Tak to bych si dovolil nesouhlasit. V praci mam WinXP ve virtualboxu a oproti WinXP na zeleze to ma jenom vyhody. Ve Windows mam jenom nejnutnejsi vyvojove nastroje (Visual Studio) a vsechno ostatni pozivam z Linuxu (web, posta, office atd..) Tim padem jsou ty windowsy nezaplacany a startujou za par vterin a bezi krasne rychle. Nemluve pak o jednoduchem zalohovani a dalsich vyhodach.
U nás vo firme beží linuxový server a na ňom sú virtualizované 4 widlácke serververy, beží to spoľahlivo a denno denne s ním hrká celosvetovo zo 2000 mánikov z celého sveta, len musím dodať, že práve u nás to nemá význam, je to spravené len kvôli tomu že máme widláckych IT, hold nemecký imperialisti.
No, u mě se VirtualBox vůbec nemůže smířit s tím, že mám 32b userspace na 64b kernelu. Jenom přemýšlím, jestli to budu řešit chrootem nebo se na to vykašlu, protože KVM rulez
64bit. system ve Virtualboxu potrebuje podporu virtualizacnich rozsireni v procesoru (AMD-V nebo VT-X)Tak jsme u toho. Já mám starej procesor - AMD Athlon 64 X2 4200+ (s939, Toledo) - kterej to nemá. Díky za info.
takze tam to chce peclive pred koupi proveritStejné platí pro základní desku - podpora v procesoru je k ničemu, když ji deska zakáže.
Ona je virtualizace a virtualizace: jedna věc je pouštění OS ve vmware, virtualboxech a podobně a druhá věc je hardwarová virtualizace. Osobně dělám jen tu první, softwarovou.
jinak jak si na "serveru" virtualizuju jeden "server" a jeden desktop, zatim ve virtualboxu, ale jen co mi zbyde trochu casu tak zkusim KVM...dokud jsou prazdniny a muzu si hrat...
Prekvapive je, ze opak je pravdou. Mam nekolik fyzickych serveru na pateri. Na kazdem z nich nejede nic jineho, nez vmware server. Vsechny pocitace jsou mezi sebou propojene siti a kazdy z nich je na ostre adrese.
Mam tam mnoho virtualizovanych serveru a kazdy z nich si resi jen svoji omezenou oblast problemu. Nektery je napr. jen databazovy stroj, jiny je napr. nagios server, jiny je webserver atd... nehlede na to, ze kazdy webserver ci db server treba patri nekomu jinemu (nase oddeleni, jehoz sluzby zajistuje). Nektere nemaji vubec ostrou adresu, ale kazdy z nich ma vnitrni adresu (192.168....) a jen nektere maji navic i ostrou adresu (napr. webserver).
Cele to bezi nad mirrorovanymi disky s LVM (snapshoty za behu), takze se kazdou noc zalohuji cele pocitace bez zastaveni. Pokud nektery ze serveru zestarne, jen se prihodi novy a virtualy se na nej prekopiruji a stary se vyhodi. Pokud potrebuju, muzu je prelejvat z jednoho stroje na druhy (maji tu vnitrni sit, takze z jejich pohledu se tim nic nemeni).
Obcas je potreba vyfunet nejake zastarale widle na pater a zakonzervovat - to elegantne vmware resi (soft co udela z fyzickeho stroje virtualni stroj). Obcas se v nekterem virtualu neco stane a proste zbuchne - nepotrebuju kvuli tomu nikam jezdit abych jej zrestartil, nepotrebuju kvuli tomu mit nejaka hw udelatka abych to restartil - proste se odkudkoliv pripojim browserem a mam kompetni komfort jakobych sedel u fyzickeho stroje (treba zachranuju pomoci slaxe - da se mu podstrcit iso atd...).
Pokud se to provozuje na AMD procaku (nektere intely maji taky podporu virtualizace, ale ja zatim zadny takovy nemel), tak to lita jako blesk! Pri nakupu noveho stroje pro virtualizaci (jelikoz uz uplne odmitam provozovat fyzicky server pokud ten nema slouzit pouze jako uloziste dat) vzdy zadavam pozadavek takto: chci jakykoliv AMD cpu, 2x 500giga disk (sw raid + lvm nad nim), 8giga ram (nebo vic dle potreby) a jiny parametr me skutecne nezajima a nestalo se mi, ze bych i na hodne navstevovanych serverech bojoval s vykonem.
Virtualizace na serverech resi vsechny problemy, ktere by se jinak musely resit fyzickym zasahem a pritom to nestoji nic - tedy ani vykon ani penize (popisovane reseni je zcela zdrama!)
Takze kdo potrebuje - mohl by chtit
Na jasnacka! Xen a v nem co je treba. S XenServer jedou i Win 2k3 temer jako na HW (hlavne IO). Usetri to spoustu casu (u win pri restartovani po vsech tech updatech) a hlavne HW. Dneska maji CPu tak obrovsky vykon, ze to normalni firma tezko uzije pro jeden stroj typu www, fileshare, LDAP... I DB se daji virtualizovat paklize je k dispozici dobre pole. Obrovksa vyhoda je moznost zazalohovani si celeho stroje behem par chvilek. Dalsi nezanedbatelne plus je temer "nonstrop" beh diky live migraci a nebo HA.
Desktop jako vetsina ostatich na testovani, potazmo Win aplikace.
Kdysi jsem mel zapujceny OpenPower 310, kde byla HW virtualizace. Tam clovek temer nepoznal, ze bezi ve virtualizovanem stroji. Vse se tvarilo jako opravdovy HW. Sice tomu jen 20min bootoval servisni procesor se vsemi vetraky na max, ale stroj to byl nadherny
desktop (svoj) VirtualBox, servery (zakaznicke) AIX LPAR virtualization + micropartitions
Kdyžtak zkus compcache
Pouzivam VirtualBox (pracuju na UBUNTU), zkousel jsem v nem vselico Fedora, CentOS, openSolaris ..., jen vzdy tak na zkousku, abych zjistil jine prednosti dalsich distribuci.
(No nevím co jsem zmáčkl na novém notebooku, že jsem to hned odeslal)
Aplikaci výše zmíněnou dodávám přímo jako VMWare stroj, který si klient jen dohodí do svého VMWare Serveru či ESXa nastaví jen síť a konfigurační soubor a už se mu to sype do DB a dívá se na reporty v HTML.
Kdyby se ještě domyslela 3D grafika virtualizace, už jako základ stačí čistý stroj (OS) a vše virtualizovat. :)
servery - přes ESX a těším se na ESX for desktop
Mimochodem tepve virtualizace mne přinutila rozšiřovat paměť na max