T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Po notných ukážkach tohoto jazyka v komentároch na abclinuxu som sa predvčerom rozhodol, že sa mu pozriem na zúbok. A nezostal som sklamaný
Prešiel som zopár tutoriálov a po par hodinách môžem skonštatovať, že je to úžasný jazyk. Niečo ako python, ale tak ako som si ho pôvodne predstavoval. Bez problémov s odsadzovaním, to je dôležité. S krásnym smalltalkovským prístupom k objektom. S blokmi. No proste, asi som sa zamiloval
#!/usr/bin/env ruby $ones = '', 'one', 'two', 'three', 'four', 'five', 'six', 'seven', 'eight', 'nine' $tens = '', '', 'twenty', 'thirty', 'fourty', 'fifty', 'sixty', 'seventy', 'eighty', 'ninety' $teens = 'ten', 'eleven', 'twelve', 'thirteen', 'fourteen', 'fifteen', 'sixteen', 'seventeen', 'eighteen', 'nineteen' $powers = [12, 'trillion'], [9, 'billion'], [6, 'million'], [3, 'thousand'], [2, 'hundred'] def add left, power, name ret = '' now = left / 10**power left %= 10**power if now > 0 ret = convert(now) + ' ' + name ret += ' ' if left > 0 end [ret, left] end def convert left ret = '' return 'zero' if left == 0 $powers.each do |power| nuret, left = add left, power[0], power[1] ret += nuret end now = left / 10 left = left % 10 return ret + $teens[left] if now == 1 if now > 1 ret += $tens[now] ret += '-' if left > 0 end ret + $ones[left] end if __FILE__ == $0 test = 0, 9, 10, 11, 17, 32, 88, 99, 100, 101, 234, 3211, 999999, 12345678, 1000000000000 test.each do |num| puts convert(num) end endEdit: Upravil som kód podľa rád z komentárov v diskusii. Tie komentáre tým trochu stratili zmysel; ničmenej, dá sa z nich spätne vydedukovať pôvodný kód
Tiskni
Sdílej:
end
{}
.
{ ... }
a některé do ... end
.
do
... end
, ale uzávěry do složených.
Btw, už jsem Ruby naučil i svého šedesátiletého Ph.D. školitele. No přesněji teď zná map
a each
if left > 0 ret += ' ' endprostě jen
ret += ' ' if left > 0Ten jazyk nikoho nenutí ze všeho dělat syntaktické bloky.
Ak rovnaký program viete napísať v nejakom jazyku (aj Ruby) elegantnejšie (čo určite nebude problém, moja ukážka eleganciou dvakrát neprekvitáZamyšlení na deset sekund:), tak ho hoďte do komentáru, som zvedavý.
(defun anglicky (cislo) (format t "~r" cislo))Já vím, fixluju.
~r
ma inšpirovalo pri tvorbe tohoto programu #divmod
. (1..113).each {|n| `wget http://www.rubyquiz.com/quiz#{n}_sols.zip`}
jest magickou formulí, kterážto otevírá bránu nekonečné moudrosti. def add left, power, name
, tak jsem se zděsil, protože jsem vůbec netušil, co to sakra je. Že to jde u volání jsem věděl, ale že i u definice… No jo, jsem příliš konvenční, příliš javista Ale nic to nemění na tom, že když jsem poprvé kouknul na def add left, power, name, tak jsem se zděsil, protože jsem vůbec netušil, co to sakra je.Ahááá!
f(x, y)
a ne f x y
map (+5) pole
v Haskellu… map (5+) a
.
f x y
? Půjdu reklamovat své vzdělání. Jaká neustálá podprahová kapmaň zase? 0Lisp … Lisp … Lisp…
Já se Haskell učil před Smalltalkem a jak jsem dopadl
Každému se asi kolečka v hlavě motají trochu jinak (pokud se motají) a každý se prostě najde v něčem jiném. Takže taky doporučuji vyzkoušet oboje.
Verze Squeaku přesně pro tebe
http://comtalk.net/public/pub/KernelImage/KernelImageMC.20070215.zip
Další informace zde
Tenhle projekt na modularizaci Squeaku se zatím honosí spíše označením experimentální a do hlavní vývojové větve se prokouše teprve v následujících měsících, takže určitě není tvoje chyba, že ti unikl.
Tenhle způsob ovládání naprosto podkopává samotné základy Smalltalku a určitě doporučuji osvojit si práci v GUI nebo zkusit jinou implementaci - GNU Smalltalk, VisualWorks apod. Případně vyzkoušet CLOS.
Ehm, 'Případně vyzkoušet CLOS.' copyRelpaceAll: 'Případně' with: 'Každopádně'
a když jsem spustil konzoli a zjistil jsem, že cokoliv do konzole naprogramuju, tak se to v ní rovnou provede (do té doby pro mě věc naprosto nevídaná), tak jsem se okamžitě zamilovalVšak taky lispovské vynálezy (tenhle je z roku 1958) mají něco do sebe…
Po notných ukážkach tohoto jazyka v komentároch na abclinuxu som sa predvčerom rozhodol, že sa mu pozriem na zúbok.
Mohli byste se, prosím, začít vehementně navážet do Smalltalku a Selfu? Děkuji