Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zdravim vsechny, nevite nekdo o nejake vhodne linuxove alternative ke CodeWarioru
. Jedna se o asembler IDE k nekterym DSP od Motoroly a TexasInstruments (Freescale).
Stacilo by me kdyby umel simulovat nektere ze signalovych procesoru, konkretne rady MC 56 F 8367.
Mate nejake zkusenosti?? Dik za odpovedi.
Zdravim, poradte nejakou dobrou aplikaci realizujici TODO list. Jsem strasne zapometlivy a proto takovou alpikaci potrebuji jako sul.
Zatim sem zkousel jen zakladni devtodo
ale moc mi to nevyhovuje. Take se mi casto stane ze si eventy zapomenu precist:-) Chtelo by to tedy neco na plose, napr. nejaka aplikace provazana treba s conky, ktera by na sebe dostatecne upozornila, treba barvou pisma. Nebylo by spatne kdyby treba umela posilat SMS nebo E-maily.
Mozna nezbude nic jineho nez si neco takoveho napsat.
Apropos jaky nazor mate na conky?
Dik za podnetnou diskuzi:-)
Zdravim vsechny pritomne.
Jiz nejakou dobu se snazim jakozto zacatecnik vytvorit nejakou Javskou aplikaci, jakou neni dulezite.
Jedna se mi ted o to jak resit nasledujici situaci, potreboval bych aby program bezel na pozadi, rekneme po startu pocitace, a pokud je splnena nejaka podminka, dejme tomu prekroceno jiste datum, byl by uzivatel patricne informovan.
A ted muj dotaz, jak to realizovat v jave, premyslel sem o jednoduchouckem vlakne, jez by bezelo pozadi a v pripade one udalosti by jen informovalo a uzivatel by se pak sam rozhodnul zda chce celou Swing aplikaci spustit nebo ne.
Je me jasne ze implementovat tohle v Jave neni zrovna to prave orechove ale dal sem se do Javy tak bych to chtel realizovat v ni.
Mateli tedy nejake rady prosim napiste je do diskuze, dekuji.
Jakekoliv pripominky vytany.
Dneska, respektive vcera, me k memu prekvapeni chkrootkit
informoval o nasledujici nemile inforaci:
#:chkrootkit
Searching for Showtee... Warning: Possible Showtee Rootkit installednebo jinak:
#:chkrootkit -q The following suspicious files and directories were found: /usr/lib/realplay-10.0.7/share/default/.realplayerrc /usr/lib/firefox/.autoreg /usr/lib/GNUstep/System/.GNUsteprc Warning: Possible Showtee Rootkit installed /usr/lib/security /usr/lib/security/classpath.security eth0: PACKET SNIFFER(/sbin/dhclient[3355])Mam se toho obavat nebo ne??Z kousel sem i
tiger
ale se stejnym vysledkem. Googli sem ale s zadnym uspokojivym vysledkem.
Diky za odpovedi.
Delsi dobu pouzivam Eclise ale vubec se nebranim vyzkouset neco noveho, tak proc ne treba NetBeans. K tomuto rozhodnuti jsem dospel po nedavnych spatnych zkusenostech s navrhem GUI v Eclipse. Nechci rict ze byl navrh nezvladnutelny ale ponekud zmateny a pomaly. Na druhou stranu jsem jej po case pochopil a dotahl do zdarneho konce a navic jsem se naucil mnohem vice nez kdybych jej jen slepe naklikal. Na druhou stranu kdyz jsem videl WYSIWYG editor v podani NetBeans byl sem prekvapen jeho, rekl bych, blbuvzdornosti. Jen doplnim, ze tento editor (Matiss) je postaven na zbrusu novem layout manageru
, ktery by se mel dostat i do JAVA JDK6. Eclipse podobny editor take obsahuje ale jen ve forme nekomercniho pluginu MyEclipse