abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    htop – lepší top

    8.9.2007 23:39 | Přečteno: 1867× | GNU/Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 8.9.2007 23:59

    Před nějakou dobou jsem si v jednom příspěvku taky na Ábíčku všiml odkazu na program htop. Tak jsem jej nainstaloval a vyzkoušel. A musím říct, že je to vynikající program.

    Snímek obrázku programu htop

    V zásadě se jedná o obdobu známého top, ale používá ncurses. Díky tomu je možné horizontální i vertikální skrolování mezi všemi procesy (což je asi největší nevýhoda originálního top), je možné snadné posílání signálů a změnu „nice“. Hezké jsou také grafy v ASCII grafice.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Znali jste htop?
     (83 %)
     (17 %)
    Celkem 144 hlasů

    Obrázky

    htop – lepší top, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Josef Kufner avatar 8.9.2007 23:49 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop — lepší top
    A kdyby jsi to dal na černý pozadí, tak to vypadá daleko líp. Nebo kdybys aspoň upravil barvy pro bílé pozadí.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Cohen avatar 8.9.2007 23:51 Cohen | skóre: 21 | blog: Drobnosti | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop — lepší top

    Používám terminál v téhle barvě.

    Nicméně barva se dá v htop nastavit nezávisle.

    OpenPGP key fingerprint: 489C 5EC8 0FD6 2BE8 9E59 B4F7 19C1 3E8C E0F5 DB61 (https://www.fi.muni.cz/~xruzick7/pgp-klic/)
    8.9.2007 23:51 Jarek Čecho | skóre: 13 | blog: Jarcec_Zone | Koprivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop — lepší top
    Taky jsem ho jednou zkusil a uz neopustil :-) Naprosto genialni nahrazka normalniho top.
    Fuky avatar 9.9.2007 00:05 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Cohen avatar 9.9.2007 00:28 Cohen | skóre: 21 | blog: Drobnosti | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top

    Á, to jsem tenkrát asi nějak nezachytil.

    OpenPGP key fingerprint: 489C 5EC8 0FD6 2BE8 9E59 B4F7 19C1 3E8C E0F5 DB61 (https://www.fi.muni.cz/~xruzick7/pgp-klic/)
    9.9.2007 00:19 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    tak to je skutecne paradni vec, hlavne to killovani procesu je skvele. hned jsem si cvicne zavrazdil firefox:-)
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    Cohen avatar 9.9.2007 00:30 Cohen | skóre: 21 | blog: Drobnosti | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top

    Mimochodem, v manuálové stránce jsem se dočetl (mimo jiné, doporučuju nahlédnout), že mezerníkem je možné označit více procesů a poslat jim nějaký signál všem najednou.

    OpenPGP key fingerprint: 489C 5EC8 0FD6 2BE8 9E59 B4F7 19C1 3E8C E0F5 DB61 (https://www.fi.muni.cz/~xruzick7/pgp-klic/)
    9.9.2007 00:43 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    ten mezerník mě dostal :)
    9.9.2007 00:23 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    pouzivam ho vsude. je to snad prvni vec kterou ve funkcnim systemu instaluju :)
    bazil avatar 9.9.2007 00:46 bazil | skóre: 33 | blog: sluje | Miroslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    joooo já už ho taky kolikrát nainstaloval ještě před mc :-)
    frEon avatar 9.9.2007 00:36 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    v klasickem topu muzes taky menit prioritu (klavesa r) a killovat procesy (klavesa k), jen ne tak pohodlne....
    Talking about music is like dancing to architecture.
    Zdenek.Z avatar 9.9.2007 00:44 Zdenek.Z | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Ano, htop je skvělá věc. Vždycky je to jeden z prvních programů, které instaluju.
    9.9.2007 00:52 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Taky ho používám... Už dlouho :-)
    David Watzke avatar 9.9.2007 00:55 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Znám. Používám od 24. října 2005 06:34:03 :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    9.9.2007 00:58 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    lol, jak to víš tak přesně?
    David Watzke avatar 9.9.2007 00:58 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    $ qlop -l htop|head -n1
    Mon Oct 24 06:34:03 2005 >>> sys-process/htop-0.5.2
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    9.9.2007 02:34 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Hehe, nejdřív jsem se vyděsil, že qlop je něco jako uptime pro procesy :-) Ale tohle asi bude nějaký dotaz nad databází portage, hádám-li správně.
    David Watzke avatar 9.9.2007 10:05 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    :-) Parsuje emerge.log.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    vlk avatar 9.9.2007 01:00 vlk | skóre: 23 | blog: u_vlka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    ..vdaka htop som uz davno uplne zabudol na klasicky top :)
    You don't exist, Go away !
    vencour avatar 9.9.2007 09:08 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top

    Jsou nějaká live distra, kde htop není a pak musím po topu sáhnout.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    9.9.2007 10:27 ajikdpoe | skóre: 23 | blog: dvh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    detto niektore komercnych unixov, obzvlast take co bezia niekde v suterene uz 10 rokov bez povsimnutia
    9.9.2007 10:13 tezkatlipoka | skóre: 35
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    neznal, nainstaloval, dekuju mnohokrat.
    Vaše řeč budiž ano, ano, ne, ne. Co je nad to, je od ďábla.
    kotyz avatar 9.9.2007 11:07 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    jj, skvely, pouzivam to uz minimalne pul roku. nedavno sem jeste objevil iftop, to je neco podobneho na sitova pripojeni, vyjede seznam adres kam je z pocitace pripojeno + u kazdy cara kolik je upload a download. celkem uzitecne, ne tolik jako htop kterej mi bezi porad ale taky se to obcas sikne ;-)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    Cohen avatar 9.9.2007 15:44 Cohen | skóre: 21 | blog: Drobnosti | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top

    iftop je taky šikovná věcička. Díky za tip.

    OpenPGP key fingerprint: 489C 5EC8 0FD6 2BE8 9E59 B4F7 19C1 3E8C E0F5 DB61 (https://www.fi.muni.cz/~xruzick7/pgp-klic/)
    9.9.2007 15:50 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    a co teprve slurm (Monitoring traffic statistics in realtime) :-)
    Honza Balák avatar 11.9.2007 17:09 Honza Balák | skóre: 23 | blog: Jaxův linuxový zápisník | Předklášteří
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Nechápu jak jsem mohl bez HTOPu vegetovat. Vypadá dost dobře :-)
    <null>
    Věroš avatar 13.9.2007 23:14 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Já jsem teď přemýšlel, proč když mám za uptimem vykřičník Uptime: 108 days(!), 09:47:38.

    Nakonec jsem přišel na to, že když je uptime větší než 100 dní, přidává se za čas. Tož, kdyby se někdo taky divil, tak tady to má vysvětlené.
    Školím Ansible
    14.9.2007 18:02 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: htop – lepší top
    Mimochodem, lokalizaci textových řetězců htop asi moc nepodporuje, že :)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.