Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Není tomu tak dlouho, co Microsoft uvolnil pro veřejnost první verzi systému Windows 8. Jedná se o Developer verzi, která má vývojáře aplikací seznámit s novým prostředím Metro a obyčejným uživatelům ukázat, jakým směrem se odvíjí vývoj nových verzí tohoto operačního systému.
Jedná se prozatím o ranou Developer verzi, tudíž nebudu Microsoft vyčítat nekompatibilitu aplikací ani poměrně častý BSOD, se kterým jsem se při testování několikrát sehnal. Co si však výtky zaslouží je nové rozhraní Metro. Na telefon či malý notebook s dotykovým displejem určitě ano, ale na obyčejný desktop se takové prostředí opravdu nehodí a člověk při práci s myší málem prodře podložku.
Při čtení prvních článků z dob, kdy veřejná verze byla dávnou budoucností, jsem měl za to, že při přepnutí do klasického area, na které jsem si již zvykl se sedmiček, dostanu i klasickou nabídku start. Nemusela by ani být stejná jak v sedmičkách (i když si mnoho vylepšení zde nedokážu představit), ale to, co mě očekávalo v nových Windows, předčilo mé nejhorší představy. Něco tak nepřehledného jsem již dlouho neviděl a pevně doufám, že ani dlouho neuvidím. Člověku, který si těžce zvykal na novou hlavní nabídku v GNOME, která je alespoň přehledná a programy jsou v ní seřazeny dle kategorie, tohle vyrazí dech. Doufám tedy, že stará klasická nabídka start si najde cestu i do nových Windows…
Další věcí, která mě nemile překvapila, je nutnost účtu na Microsoft Live, bez kterého Windows ani nenainstalujete. Nedokážu si tedy představit, že budu PC instalovat offline. Neříkám, integrace Live služeb přímo se systémem by nemusela být na škodu, ale dosavadní řešení pomocí OnlineID se mi zdálo praktičtější. Když nechci tyto služby používat, proč jsem nucen se registrovat? Proč Microsoft nedá volbu mezi klasickým uživatelským jménem a heslem a mezi přihlášením přes LIVE? Aspoň, že se dá na nové Windows přihlásit offline, kdyby ne, byl bych například ve škole s tímto operačnákem úplně ztracen.
Co se mi naopak líbí je průzkumník s ribonem, který konečně ladí s ostatními aplikacemi od Microsoftu. Dále se mi líbí přepracovaný Task Manager, i když doufám, že se s ním při běžné práci přespříliš nesetkám. Stručně řečeno, nové Windows jsou zde, bohužel s pořádnými porodními bolestmi. Nezbývá nic jiného než doufat, že všechny chyby budou vychytány a některé sporné ,,funkce,, upraveny, nebo alespoň bude umožněna možnost volby. Uvidíme… S novými Windows si ještě budu hrát a třebas tento příspěvek není posledním… Prozatím však věrně zůstávám u svých sedmiček v dualbootu s Ubuntu 10.04.
Pokud někoho zajímá, jak nové Windows vypadá a nemá možnost jej nainstalovat, můžete si pár screenu prohlédnout zde.
Tiskni
Sdílej:
+1
Windows 9x, Windows NT, Windows ME, Windows 2000, Windows XP, Windows XP x64, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, ...
(Tučně jsou označeny relativně kvalitní a použitelné desktop. edice Windows.)
Windows Vista 7?
Windows 9x, Windows NT...... se Vám nějak přehodily tak o dva roky (pro první z 9x, které mimochodem měli 2-3 vydání sami o sobě: 95, 98 (98SE)).
95, 98 (98SE)Tak když zahrnuješ 98SE, měl bys zahrnout i 95 OSR2 - protože USB a FAT32.
Tak když zahrnuješ 98SE, měl bys zahrnout i 95 OSR2 - protože USB a FAT32.a) Bych se celkem i přel. Ale pokud jste někde dokázal koupit krabici s Win95 OSR2, tak jako jste si mohl pořídit Win 98 SE (to bych možná ještě někde v šuplíku vyhrabal), tak sem s tou informací. b) To nic nemění na anachronismu posloupnosti 9x -> NT. ;)
Tak podle wikipedie byly edice dvě - x64 Edition a 64-Bit Edition
MS zřejmě přešel na dvoutaktní způsob vydávání windows - každá druhá verze použitelná.Když už se tady tak probíraly ty konspirace - co když je to záměr? Nějaký psychologicko-marketingový trik?
("pexesoidní" Windows 8 jako "bussines platform"? [ironický chechot])Taky si to nedokážu představit, ale jako W7 jdou přepnout do GUI W95 (tuším, nic novějšího než XP jsem nikdy neměl), tak třeba W8 taky půjdou přepnout.
Proč se nesoustředí na obory, kde má úspěch (tj. desktopové Windows, balík Office, Xbox a ostatní herní hardware) a snaží se za cenu ohromných nákladů nacpat do…Protože chce mít všechno a nakonec nebude mít nic. Ne že by mě to nějak mrzelo
Nezkoušel jsem, ale offline instalace údajně normálně funguje a jde se přihlašovat jménem zvoleným při instalaci....ale není to můj postřeh, stálo by za to někde to vyzkoušet ;)
Další věcí, která mě nemile překvapila, je nutnost účtu na Microsoft Live, bez kterého Windows ani nenainstalujete.Jak to, že jsem Win 8 tedy nainstaloval bezproblémově i bez účtu? Že tys dal nějaké to rychlé nastavení místo toho, aby sis to nastavil ručně?
Windows jsou zde, bohužel s pořádnými porodními bolestmiProč, to je dobře že jsou zase na <I>, ne?
Okrem toho, pre vacsinu ludi by uplne stacil mat v hornej liste tak 5 tlacidiel a par checkboxov na zmenu fontuVětšina lidí by potřebovala mít jenom rozbalovací seznam se styly. Konečně by pak dokumenty nevypadaly, jako když pejsek s kočičkou vaří.
K instalaci W8 DevPre není Live účet potřeba. To jste se as nepochopili s instalátorem...
K Metru: Jo na velkým desktopu je to (v současné podobě) na hovno. Na notebooku z menším rozlišením a na tabletech a dalších patlacích zařízeních to musí být docela příjemný. Rád bych pro velké rozlišení obrazovky uvítal větší možnosti v dlaždicování dekstopu než současné schéma "prooužek na straně a zbytek".
Celá ta paráda se dá v registru vypnou, pak nastartuje W8 do 7edmičkovýho desktopu, průzkumník bez rybonu, sedmičkovej Start, klasickej task manager.
Nejsem s těch, kterým chybí "starej" Start. Prostě prsteníčkem zmáčknu Win klávesu a napíšu počáteční písmenka hledaného programu nebo souboru a malíčkem Enter. Rychlé a pohdlné.
K Metru: Jo na velkým desktopu je to (v současné podobě) na hovno. Na notebooku z menším rozlišením a na tabletech a dalších patlacích zařízeních to musí být docela příjemný. Rád bych pro velké rozlišení obrazovky uvítal větší možnosti v dlaždicování dekstopu ...To je ale teplej názor, zrovna sem se bavil s Bedňou že chci na foun Debian s LXDE v dualbootu.
zrovna sem se bavil s Bedňou že chci na foun Debian s LXDE v dualbootu.Takže ti na telefonu sice nepůjde telefonovat, ale zato budeš moci pingnout localhost?
na vše, cos napsal, existují utilitkyJenda:
Takhle se část funkcionality musí nahrazovat řešením třetích stran a část nejde vůbec.Stačilo dočíst do konce...
Windows 8 jsem také zkusil. S článkem naprosto souhlasím.
Nabídka start - šílený paskvil. Řekl bych,že je tam i takový pokus nebo spíše jiné pojetí více pracovních ploch. Celkově mi to příjde jako špatný pokus decentně inspirovaný GNOME 3...
Ribbon v průzkumníkovi mě něják neoslovil,ale dostala mě absence programů v nabídce start - příkazový řádek, malování,kalkulačka a jiné. Docela lituji nebohé uživatele nedotykových strojů :)
Třeba to přiláká pár lidí k linuxu.
Již v Developer verzi se objevuje nový FS Protogon.Ve finální verzi se bude jmenovat FS Pentagon a bude sloužit k online sdílení dat.