Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tiskni
Sdílej:
Jo, od ty doby o jsem ti sukal mamu uz to neni co to bejvalo, co?
Normalni to pochopitelne neni, podivej co z tebe vyrostlo za kokota.
Windows jdou tak trochu po sinusoidě:Hmmm, moje zkusenost je spis takova, ze rychlost Windows je spis konstantni. Nezalezi, jakou mas verzi, ani jakej mas HW, porad je to stejne rychly. Pridas pamet - stejny, das kompletne novej comp - stejny. U linuxu to zrychleni vidim.
+1
Mně se jako první vybaví tento problém: Proč je to tak vizuelně odporný? Ten nový takbar je navíc bolest i z hlediska použitelnosti. Je fakt, že jsem ho nějak moc nezkoušel přenastavovat, ale mám takový dojem, že to ani moc možné není. Když zrovna nejde o sloučená tlačítka bez textu, pak jde třeba o zmizelou možnost označit více oken a srovnat je různě po obrazovce jedním kliknutím.
Vůči Windows až do verze 2003 Server nemám zvláštní výhrady. U těch následujících však budu tím spokojenější, čím méně často je budu muset vídat.
Možná je to jenom neochota si zvykat. Monopol nicméně tlačí, uvidím, jak dlouho tomu bude trvat, než mě to zlomí. Možná se to povede Windows 8. Opět se chystá nějaká revoluce. To většinou znamená zlo. A tohle zlo by mohlo zastínit menší zlo sedmiček. Jak jsem napsal... uvidím. :)
Hodnocení: 83 %, to se mi nezdá vůbec špatné. I když, pravda, jen po šesti hlasech…
S Linuxem jsem se poprvé setkal v šesté třídě. V jedné z hodin výpočetní techniky jsem o Linuxu slyšel mluvit jako o alternativě Windows.Sakra, to ma nekdo stesti. V sestej tride jsem chodil do krouzku vypocetni techniky v KDPM (krajsky dum pionyru a mladeze) na PMD85 a Basic, ikdyz se tam prevazne hraly hry. A v pulce sedme jsem si vyzebral Didaktik Gama 1989.
odpověď byla "Radši ne, bojím se toho linuxu, on je komplikovaný". Pravda je že návrh hned odsoudili i spolubydlící s tím, že je to zbytečně komplikovanéProstě, dokud se "Linux" nepřejmenuje na "Počítač", tak to zůstane komplikovaný. V Ubuntu už to pochopili ("Super-fast and great-looking, Ubuntu is a secure, intuitive operating system"), bohužel v té české sekci to zase kazí ("Ubuntu je operační systém na bázi Linuxu"). Jinak je váš přístup správný.
Záleží, jak se s tím kdo popere.Ona právě tato osoba by se s tím nemusela prát vůbec, linux jsem chtěl dát jen jako OS, na kterém pojedou virtuální stroje, které v případě poruchy půjdou strčit na jiný notebook a až se to opraví, tak zas zpátky. Štve mě že v momentě kdy řeknu slovo "Linux", hodně lidí to bere skoro jako nějakou sprosťárnu a posílá mě do nejtemnějších zákoutí lidského těla
>>> posílá mě do nejtemnějších zákoutí lidského těla
Co by za to kolikrat chlapi dali, kdyby jim partnerka dovolila tam napichnout ....
Už si nepamatuji, jaká verze to byla, ale jednalo se o distribuci OpenSuse. I když moje představy byly daleké realitě, přesto jsem byl s Linuxem spokojen. Sice GUI zatím nebylo nic moc, většina aplikací ještě běžela pod terminálem, ale přeci, bylo to jiné, nové a popravdě také rychlejší než mě předtím známé Windows 2000Nějak mi to uniká. Většina aplikací ještě běžela pod terminálem - k Linuxu jsem se dostal v devadesátých letech, a to už grafická desktopová prostředí fungovala včetně mnoha aplikací. Mně předtím známé Windows 2000 - to by vypadalo na raná léta tohoto století, protože v roce 2002 už přišla Windows XP (ale je samozřejmě možné, že ses s nimi nesetkal) Jednalo se o OpenSuse - jenže to přišlo až v roce 2005, a to už se bežný-franta-uživatel s terminálem skoro nepotkal, pokud nechtěl…
Linux používám od roku: 2008Hmmm, hmmmm, hmmmm…