Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Známa persona non grata pre linuxový svet, svojrázny webloger s narcistickými sklonmi, jedinečnými výrokmi, človek s okruhom obdivovateľov a rádovo väčším počtom odporcov odporúča v svojom blogu distribúciu Ubuntu.
Niečo sa dozviete aj na fóre ubuntu.
Podivuhodné? Pozoruhodné? Podnetné?
To nechám na každom, nech si utvorí svoj názor na vec. Môj sa zhoduje s myšlienkami životopiscu Jacka Londona, kde ho opisuje ako autora, ktorý sa vrhol na objekt príbehu ako hladný vlk, ktorý schľamstol svoju obäť, strávil jej všetky výdatné šťavy a následne ju rozpitval vo svojom príbehu.
Bude Radek H. spokojným užívateľom tejto linuxovej distribúcie alebo je to len jeho výstrelok a spôsob akým chce pokoriť toľko ním kritizovaný systém. Ukáže čas, čo za tým väzí, ale možno sa dočkáme ďalšieho plamenného účastníka linuxových žabomyších vojen. A šíky ubuntu a anti-ubuntu bojovníkov sa rozšíria...
Tiskni
Sdílej:
Proc je R.H. (not Red Hat) na lixovych portalech takove zhave tema?Ci ja vim? Pro me je to takovy cesky internetovy sasek, na nehoz si tak jednou za mesic vzpomenu pri nejake prilezitosti a treba i jeho blog navstivim. Zjevne tim spadam do opovrzenihodne kategorie lidi, ale co uz, rad se usmivam, klidne i blbe
Abych pravdu řekl, tak ještě před čtyřmi mesíci jsem nevěděl, kdo to ten RH je. Ano, slyšel jsem o něm, zejména na tomto fóru, ale neměl jsem ani potřebu ho nějak intenzivně na netu hledat.
Jednou mi to však nedalo, zvědavost zvítězila, a zabrouzdal jsem do vod úžasného světa plného nepochopitelné magie.
Poté, co jsem si pročetl pár článků a následně i příspěvky, musím uznat, že Svědci Jehovovi, Vesmírní lidé či jakákoli jiná sekta jsou proti němu žabaři.
Teď už jenom čekám, kdy tento "Prorok" zavelí svým ovečkám a všichni spokojeně odletí na nějaké té kometě obšťastňovat i jiné obydlené planety.
Doufám, že to bude velmi brzo.
Nějak si nemohu pomoci. K těm slovním válkám. Já si často vzpomenu ne tohle. Naštěstí zrovna tedy (na abclinuxu) tohle často neplatí. I když…:
„Sám předmět sporu byl dětinský a nevýznamný, ale způsob jejich přesvědčování byl ještě dětinštější a ještě nevýznamnější. Ve skutečnosti v tom bylo velmi málo přesvědčování, skoro vůbec žádné. jejich metodou bylo prosté tvrzení, souhlas s domněnkou a odmítnutí druhé domněnky. Že tulení mládě umí nebo neumí hned po narození plavat dokazovali tak, ze neobyčejně bojovně stanovili své mínění a potom už napadali protivníkův úsudek, jeho zdravý rozum, jeho národnost, jeho minulost. Odpověď vypadala přesně stejně. Vypravuji o tom jen proto, abych ukázal duševní úroveň těch lidí, s nimiž jsem byl stržen do těsného soužití. Intelektuálně to byly děti převlečené do tělesné podoby mužů…“ (Jack London, Mořský vlk, 1904)