NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Líbí se mi projekty jako je Einstein@Home. Počítače se doma nudí, tak proč ten výkon nevěnovat na nějaké šlechetné účely. Nedávo se mi do rukou dostal počítač s dvoujádrovým Xeonem. Jiný počítač s více jádry némám, tak jsem byl zvědavý, jak mu pujde počítat einsteinovy workunity.
Nainstaloval jsem Debian a ono tam bylo jádro bez podopory SMP. Nevadí, vyzkouším, potom porovnám. Tak se spočítalo několik workunit, kde na jednu bylo potřeba přibližně 12OOO sekund (něco málo přes tři hodiny). Pro srovnání na Celeronu M 1,5 GHz to trvá přibližně 16000 sekund. Přišlo mi to jako malý rozdíl na to, že ten Xeon jede na 3 GHz a k tomu dvě jádra, tak jsem to svedl na Kernel bez SMP a nainstaloval jádro s podporou SMP:
Linux 2.6.18-4-686 #1 SMP Mon Mar 26 17:17:36 UTC 2007 i686 GNU/Linux
V /proc/cpuinfo se mi konečně objevily dva záznamy:
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 15 model : 4 model name : Intel(R) Xeon(TM) CPU 3.00GHz stepping : 3 cpu MHz : 3000.378 cache size : 2048 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 1 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 5 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl cid cx16 xtpr bogomips : 6004.94 processor : 1 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 15 model : 4 model name : Intel(R) Xeon(TM) CPU 3.00GHz stepping : 3 cpu MHz : 3000.378 cache size : 2048 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 1 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 5 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl cid cx16 xtpr bogomips : 5970.65
Zaradoval jsem se a pustil BOINC a sem tam sledoval jak se situace vyvíjí. Bylo mi divné, že to trvá nějak dlouho. Nakonec jedna unita trvala přibližně 24000 sekund. To je dvakrát tolik co s Kernelem bez SMP. Počítaly se ale dvě workunity paralelně, takže jejich počet za den zůstal stejný.
AKTUALIZACE: A zůstal stejný a možná i trochu klesnul, neboť jsem idiot a ten procesor nemá dvě jádra, ale jenom Hyper-Threading, což všechno chování vysvětluje. Vypadá to ale, že by bylo lepší, kdyby neběžely dva počítací procesy paralelně.
Tiskni
Sdílej:
... core id : 0 cpu cores : 1 ... core id : 0 cpu cores : 1 ...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free