Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Líbí se mi projekty jako je Einstein@Home. Počítače se doma nudí, tak proč ten výkon nevěnovat na nějaké šlechetné účely. Nedávo se mi do rukou dostal počítač s dvoujádrovým Xeonem. Jiný počítač s více jádry némám, tak jsem byl zvědavý, jak mu pujde počítat einsteinovy workunity.
Nainstaloval jsem Debian a ono tam bylo jádro bez podopory SMP. Nevadí, vyzkouším, potom porovnám. Tak se spočítalo několik workunit, kde na jednu bylo potřeba přibližně 12OOO sekund (něco málo přes tři hodiny). Pro srovnání na Celeronu M 1,5 GHz to trvá přibližně 16000 sekund. Přišlo mi to jako malý rozdíl na to, že ten Xeon jede na 3 GHz a k tomu dvě jádra, tak jsem to svedl na Kernel bez SMP a nainstaloval jádro s podporou SMP:
Linux 2.6.18-4-686 #1 SMP Mon Mar 26 17:17:36 UTC 2007 i686 GNU/Linux
V /proc/cpuinfo se mi konečně objevily dva záznamy:
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 15 model : 4 model name : Intel(R) Xeon(TM) CPU 3.00GHz stepping : 3 cpu MHz : 3000.378 cache size : 2048 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 1 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 5 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl cid cx16 xtpr bogomips : 6004.94 processor : 1 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 15 model : 4 model name : Intel(R) Xeon(TM) CPU 3.00GHz stepping : 3 cpu MHz : 3000.378 cache size : 2048 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 1 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 5 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl cid cx16 xtpr bogomips : 5970.65
Zaradoval jsem se a pustil BOINC a sem tam sledoval jak se situace vyvíjí. Bylo mi divné, že to trvá nějak dlouho. Nakonec jedna unita trvala přibližně 24000 sekund. To je dvakrát tolik co s Kernelem bez SMP. Počítaly se ale dvě workunity paralelně, takže jejich počet za den zůstal stejný.
AKTUALIZACE: A zůstal stejný a možná i trochu klesnul, neboť jsem idiot a ten procesor nemá dvě jádra, ale jenom Hyper-Threading, což všechno chování vysvětluje. Vypadá to ale, že by bylo lepší, kdyby neběžely dva počítací procesy paralelně.
Tiskni
Sdílej:
... core id : 0 cpu cores : 1 ... core id : 0 cpu cores : 1 ...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free