Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Když si vzpomenu jak se na linuxových serverech mluvilo o mobilu, který bude plně svodný včetně HW a s GNU/Linuxem, člověka to těšilo, dávalo naději a doufal v dobrou budoucnost.
Mobil se dostal na trh a spíše přišlo zklamaní a někdy i u těch co si ho ani nekoupili.
Do dneška se šíří míty, že je to nefunkční zařízení a že si z toho ani nezavoláte.
Ano před rokem jste si moc dobře nezavolali, ale cílem bylo udělat svobodný HW, a když už je svobodný tak už není problém ho rozběhat.
Takže rok se s rokem sešel a dneska je to použitelné zařízení, abych tak řekl vhodné i pro Běžného Frantu Linuxáka.
Takže lidi věřte, že si z FR zavoláte. Že funguje uspávaní, mě vydrží asi 1,5 dne (Je potřeba si uvědomit, že dnešní mobily mají vetší spotřebu a nezapínají se jen pro volání, takže bez nabíjení se dneska už asi nikde neobejdete)
Pozoruji, že diskuzní boom okolo FR ztichl, ale to ticho bude asi způsobené proto, že ti kdo kecali pro ty to už není zajímavé a ty ostatní kdo měli odvahu, teď už nediskutují, protože si s FR hrají, programují pro něj a prostě ho používají a užívají si sním.
Když čtu diskuze s linuxovými mobily, tak často si tam lidi takový mobil představují jako svobodný jen proto, že tam běží Linux, ale mě takové mobily připomínají iPhone. (iPhone je podle mě jen modní věcička a jen iPod s telefonem.)
FR běžně/denně používám jako: mobil, přehrávač muziky, čtečku knih, GPSmapu, na ukázaní fotek, na poznámky textové/hlasové a občas i něco zapařím.
Při používání jsem i zjistil, že ty nevýhodu co má jsou výhody. Jako Displej, který není na povrchu těla přístroje, takže se vám nerozbije. Zaoblené hrany, takže se FR perfektně drží naležato.
Takže vy, kdo jste si oblíbili free SW a open-source, a se stejnou nadějí chce kupoval mobil s GNU/Linuxem kupte FreeRunner od OpenMoka. Pokud koupíte něco s Androidem nebo od Nokie, tak moc neočekávejte a radši si kupte něco úplně jiného.
PS: používám SHR-unstable
Tiskni
Sdílej:
Ale FR je ve stínu Androidu...Mobily s Androidem i Android sám mi přijdou málo svobodné. Ale možná to vím špatně, o chytré telefony se moc nezajímám, docela mi stačí můj Siemens C72
A nebo to neni Cech...
...říká člověk, co neumí psát česky...říká člověk, který neumí psát česky.
ale jinak pravda, někomu bych za to nakopal řiť - k čemu mi mají být nabiflované informace o něčem, co dnes nikdo nečte (zatímco třeba o sci-fi nám bylo neustále slibováno, že k tomu se už-už dostanem, a nakonec jsme s bídou sotva probrali půlku Čapka (K.), z čehož se samozřejmě zkoušelo tak akorát že žil někdy mezi válkama), když se nedorozumím se svým bližním?+1, to, co probíráme v literatuře, je spíš určeno k odrazení od čtení. Soudobou literaturu (jo, je tam i Orwell, Huxley, Čapek a tak) prý až ve čtvrťáku...
The latest release of OM2009 is testing5 from June 16th, 2009.hm, pokud vím, mluvilo se o tom, že v srpnu by měla vyjít finální verze ... máme říjen ...
After this not much work has been done due to lack of resources; the developres have mostly moved to SHR as there are only very small differences in the distros.Community Updates/2009-09-02:
After some deliberation and input from the community Angus Ainslie decided to stop maintaining Om2009 and start work on getting Paroli to co-exist in SHR.... to snad hovoří za vše