Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Když si vzpomenu jak se na linuxových serverech mluvilo o mobilu, který bude plně svodný včetně HW a s GNU/Linuxem, člověka to těšilo, dávalo naději a doufal v dobrou budoucnost.
Mobil se dostal na trh a spíše přišlo zklamaní a někdy i u těch co si ho ani nekoupili.
Do dneška se šíří míty, že je to nefunkční zařízení a že si z toho ani nezavoláte.
Ano před rokem jste si moc dobře nezavolali, ale cílem bylo udělat svobodný HW, a když už je svobodný tak už není problém ho rozběhat.
Takže rok se s rokem sešel a dneska je to použitelné zařízení, abych tak řekl vhodné i pro Běžného Frantu Linuxáka.
Takže lidi věřte, že si z FR zavoláte. Že funguje uspávaní, mě vydrží asi 1,5 dne (Je potřeba si uvědomit, že dnešní mobily mají vetší spotřebu a nezapínají se jen pro volání, takže bez nabíjení se dneska už asi nikde neobejdete)
Pozoruji, že diskuzní boom okolo FR ztichl, ale to ticho bude asi způsobené proto, že ti kdo kecali pro ty to už není zajímavé a ty ostatní kdo měli odvahu, teď už nediskutují, protože si s FR hrají, programují pro něj a prostě ho používají a užívají si sním.
Když čtu diskuze s linuxovými mobily, tak často si tam lidi takový mobil představují jako svobodný jen proto, že tam běží Linux, ale mě takové mobily připomínají iPhone. (iPhone je podle mě jen modní věcička a jen iPod s telefonem.)
FR běžně/denně používám jako: mobil, přehrávač muziky, čtečku knih, GPSmapu, na ukázaní fotek, na poznámky textové/hlasové a občas i něco zapařím.
Při používání jsem i zjistil, že ty nevýhodu co má jsou výhody. Jako Displej, který není na povrchu těla přístroje, takže se vám nerozbije. Zaoblené hrany, takže se FR perfektně drží naležato.
Takže vy, kdo jste si oblíbili free SW a open-source, a se stejnou nadějí chce kupoval mobil s GNU/Linuxem kupte FreeRunner od OpenMoka. Pokud koupíte něco s Androidem nebo od Nokie, tak moc neočekávejte a radši si kupte něco úplně jiného.
PS: používám SHR-unstable
Tiskni
Sdílej:
Ale FR je ve stínu Androidu...Mobily s Androidem i Android sám mi přijdou málo svobodné. Ale možná to vím špatně, o chytré telefony se moc nezajímám, docela mi stačí můj Siemens C72
A nebo to neni Cech...
...říká člověk, co neumí psát česky...říká člověk, který neumí psát česky.
ale jinak pravda, někomu bych za to nakopal řiť - k čemu mi mají být nabiflované informace o něčem, co dnes nikdo nečte (zatímco třeba o sci-fi nám bylo neustále slibováno, že k tomu se už-už dostanem, a nakonec jsme s bídou sotva probrali půlku Čapka (K.), z čehož se samozřejmě zkoušelo tak akorát že žil někdy mezi válkama), když se nedorozumím se svým bližním?+1, to, co probíráme v literatuře, je spíš určeno k odrazení od čtení. Soudobou literaturu (jo, je tam i Orwell, Huxley, Čapek a tak) prý až ve čtvrťáku...
The latest release of OM2009 is testing5 from June 16th, 2009.hm, pokud vím, mluvilo se o tom, že v srpnu by měla vyjít finální verze ... máme říjen ...
After this not much work has been done due to lack of resources; the developres have mostly moved to SHR as there are only very small differences in the distros.Community Updates/2009-09-02:
After some deliberation and input from the community Angus Ainslie decided to stop maintaining Om2009 and start work on getting Paroli to co-exist in SHR.... to snad hovoří za vše