Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když si vzpomenu jak se na linuxových serverech mluvilo o mobilu, který bude plně svodný včetně HW a s GNU/Linuxem, člověka to těšilo, dávalo naději a doufal v dobrou budoucnost.
Mobil se dostal na trh a spíše přišlo zklamaní a někdy i u těch co si ho ani nekoupili.
Do dneška se šíří míty, že je to nefunkční zařízení a že si z toho ani nezavoláte.
Ano před rokem jste si moc dobře nezavolali, ale cílem bylo udělat svobodný HW, a když už je svobodný tak už není problém ho rozběhat.
Takže rok se s rokem sešel a dneska je to použitelné zařízení, abych tak řekl vhodné i pro Běžného Frantu Linuxáka.
Takže lidi věřte, že si z FR zavoláte. Že funguje uspávaní, mě vydrží asi 1,5 dne (Je potřeba si uvědomit, že dnešní mobily mají vetší spotřebu a nezapínají se jen pro volání, takže bez nabíjení se dneska už asi nikde neobejdete)
Pozoruji, že diskuzní boom okolo FR ztichl, ale to ticho bude asi způsobené proto, že ti kdo kecali pro ty to už není zajímavé a ty ostatní kdo měli odvahu, teď už nediskutují, protože si s FR hrají, programují pro něj a prostě ho používají a užívají si sním.
Když čtu diskuze s linuxovými mobily, tak často si tam lidi takový mobil představují jako svobodný jen proto, že tam běží Linux, ale mě takové mobily připomínají iPhone. (iPhone je podle mě jen modní věcička a jen iPod s telefonem.)
FR běžně/denně používám jako: mobil, přehrávač muziky, čtečku knih, GPSmapu, na ukázaní fotek, na poznámky textové/hlasové a občas i něco zapařím.
Při používání jsem i zjistil, že ty nevýhodu co má jsou výhody. Jako Displej, který není na povrchu těla přístroje, takže se vám nerozbije. Zaoblené hrany, takže se FR perfektně drží naležato.
Takže vy, kdo jste si oblíbili free SW a open-source, a se stejnou nadějí chce kupoval mobil s GNU/Linuxem kupte FreeRunner od OpenMoka. Pokud koupíte něco s Androidem nebo od Nokie, tak moc neočekávejte a radši si kupte něco úplně jiného.
PS: používám SHR-unstable
Tiskni
Sdílej:
Ale FR je ve stínu Androidu...Mobily s Androidem i Android sám mi přijdou málo svobodné. Ale možná to vím špatně, o chytré telefony se moc nezajímám, docela mi stačí můj Siemens C72
A nebo to neni Cech...
...říká člověk, co neumí psát česky...říká člověk, který neumí psát česky.
ale jinak pravda, někomu bych za to nakopal řiť - k čemu mi mají být nabiflované informace o něčem, co dnes nikdo nečte (zatímco třeba o sci-fi nám bylo neustále slibováno, že k tomu se už-už dostanem, a nakonec jsme s bídou sotva probrali půlku Čapka (K.), z čehož se samozřejmě zkoušelo tak akorát že žil někdy mezi válkama), když se nedorozumím se svým bližním?+1, to, co probíráme v literatuře, je spíš určeno k odrazení od čtení. Soudobou literaturu (jo, je tam i Orwell, Huxley, Čapek a tak) prý až ve čtvrťáku...
The latest release of OM2009 is testing5 from June 16th, 2009.hm, pokud vím, mluvilo se o tom, že v srpnu by měla vyjít finální verze ... máme říjen ...
After this not much work has been done due to lack of resources; the developres have mostly moved to SHR as there are only very small differences in the distros.Community Updates/2009-09-02:
After some deliberation and input from the community Angus Ainslie decided to stop maintaining Om2009 and start work on getting Paroli to co-exist in SHR.... to snad hovoří za vše