Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Když si vzpomenu jak se na linuxových serverech mluvilo o mobilu, který bude plně svodný včetně HW a s GNU/Linuxem, člověka to těšilo, dávalo naději a doufal v dobrou budoucnost.
Mobil se dostal na trh a spíše přišlo zklamaní a někdy i u těch co si ho ani nekoupili.
Do dneška se šíří míty, že je to nefunkční zařízení a že si z toho ani nezavoláte.
Ano před rokem jste si moc dobře nezavolali, ale cílem bylo udělat svobodný HW, a když už je svobodný tak už není problém ho rozběhat.
Takže rok se s rokem sešel a dneska je to použitelné zařízení, abych tak řekl vhodné i pro Běžného Frantu Linuxáka.
Takže lidi věřte, že si z FR zavoláte. Že funguje uspávaní, mě vydrží asi 1,5 dne (Je potřeba si uvědomit, že dnešní mobily mají vetší spotřebu a nezapínají se jen pro volání, takže bez nabíjení se dneska už asi nikde neobejdete)
Pozoruji, že diskuzní boom okolo FR ztichl, ale to ticho bude asi způsobené proto, že ti kdo kecali pro ty to už není zajímavé a ty ostatní kdo měli odvahu, teď už nediskutují, protože si s FR hrají, programují pro něj a prostě ho používají a užívají si sním.
Když čtu diskuze s linuxovými mobily, tak často si tam lidi takový mobil představují jako svobodný jen proto, že tam běží Linux, ale mě takové mobily připomínají iPhone. (iPhone je podle mě jen modní věcička a jen iPod s telefonem.)
FR běžně/denně používám jako: mobil, přehrávač muziky, čtečku knih, GPSmapu, na ukázaní fotek, na poznámky textové/hlasové a občas i něco zapařím.
Při používání jsem i zjistil, že ty nevýhodu co má jsou výhody. Jako Displej, který není na povrchu těla přístroje, takže se vám nerozbije. Zaoblené hrany, takže se FR perfektně drží naležato.
Takže vy, kdo jste si oblíbili free SW a open-source, a se stejnou nadějí chce kupoval mobil s GNU/Linuxem kupte FreeRunner od OpenMoka. Pokud koupíte něco s Androidem nebo od Nokie, tak moc neočekávejte a radši si kupte něco úplně jiného.
PS: používám SHR-unstable
Tiskni
Sdílej:
Ale FR je ve stínu Androidu...Mobily s Androidem i Android sám mi přijdou málo svobodné. Ale možná to vím špatně, o chytré telefony se moc nezajímám, docela mi stačí můj Siemens C72
A nebo to neni Cech...
...říká člověk, co neumí psát česky...říká člověk, který neumí psát česky.
ale jinak pravda, někomu bych za to nakopal řiť - k čemu mi mají být nabiflované informace o něčem, co dnes nikdo nečte (zatímco třeba o sci-fi nám bylo neustále slibováno, že k tomu se už-už dostanem, a nakonec jsme s bídou sotva probrali půlku Čapka (K.), z čehož se samozřejmě zkoušelo tak akorát že žil někdy mezi válkama), když se nedorozumím se svým bližním?+1, to, co probíráme v literatuře, je spíš určeno k odrazení od čtení. Soudobou literaturu (jo, je tam i Orwell, Huxley, Čapek a tak) prý až ve čtvrťáku...
The latest release of OM2009 is testing5 from June 16th, 2009.hm, pokud vím, mluvilo se o tom, že v srpnu by měla vyjít finální verze ... máme říjen ...
After this not much work has been done due to lack of resources; the developres have mostly moved to SHR as there are only very small differences in the distros.Community Updates/2009-09-02:
After some deliberation and input from the community Angus Ainslie decided to stop maintaining Om2009 and start work on getting Paroli to co-exist in SHR.... to snad hovoří za vše