NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.
"How are we going to compete with Google? The good old-fashioned way: with innovation.", Steve Ballmer (Microsoft CEO)Tak o tenhle citát se musím podělit. Fakt kapitální békovina. Oni fakt sází na to, že jim obyčejní lidé prostě věří, protože je to přece velký strýček Microsoft! Ach jo, kam ten svět spěje.
Mimo jiné proto tak brojím za rozšíření Linuxu mezi všechny možné lidi, zaměření se na user space a nadávám na *nix freaks, kterým je to jedno. Protože mě nebaví koukat se na tu hřímající holohlavou svini, jak se místo za prospěchem odvětví informačních technologií žene za svojí peněženkou!
No, tak to byl tak trochu výlev......na vás nevyskakují jen ve Windows. Touto mě včera poctil Mac OS X Tiger a nebylo to poprvé.
I v Linuxu se občas nějaká najde. Kdysi mi nějaký Gnomí program sdělil, že provedl smrtelnou chybu, či co :)
Tak jsem měl téma na diplomku. I tady jsem o něm něco psal.
Jenže napichovat se na servery mobilních operátorů a zneužívat jejich SMS brány asi není moc košééér. Autora Oskárka Oskar na týden odstříhl s podezřením na spam, když to vyvíjel a ta aplikace teď už nefunguje vůbec. Tak jsem se na to radši vykašlal.
Jenže teď nevim co. Fakt mě nenapadá žádné téma. Chtěl bych se držet Pythonu (a wxPythonu). Nenapadá vás něco? Nějaká užitečná GUI multiplatformní aplikace? Nebo prostě něco... (Vítěze napíšu do diplomky do seznamu těch, kterým "děkuji za cenné připomínky" :-)
Požádal jsem Mr. Googla, aby mi pověděl co ví o schovávání panelu v KDE pomocí klávesové zkratky a první (a vlastně jediný) výsledek k tématu byl můj půl roku starý zápis v nějakém fóru, ve kterém jsem se ptal na tu samou věc. Tak fajn...
Nikde v celém KDE jsem nenašel žádný způsob, jak to udělat. Ani přes DCOP. Nevíte úplnou náhodou někdo o nějakém kouzlu nebo zaklínadlu, které by mi s tím pomohlo? Nechápu, že se to nedá nějak nastavit, mě to připadne jako docela užitečná věc. Asi to napíšu do Bugzilly jako wish.
Asi tak bych nazval včerejší odpolední session s mým milovanýcm hroznýšem ;-)
Jako Bc. diplomku budu dělat v Pythonu (s použitím wxPythonu) multiplatformní aplikaci pro Linux/Mac OS X/Windows, která bude v podstatě PC alternativou tohoto.
Během odpoledne mě napadlo, že je docela zbytečné pouštět K3B (či jiný GUI nástroj) pokaždé, když chci jen smazat CD/DVD-RW a že psát cdrecord -eject blank=fast
se mi taky nechce. A tak že si tedy napíšu shellový sript, který mi to ulehčí. Začal jsem psát program, ale protože s Pythonem jsem větší kamarád, za chvíli se mi poněm začalo stýskat. A proč vlastně ne, že? Stejně s ním teď "strávím mládí", tak co bych ho trochu neprohnal :-)
A tak vzniklo toto.
Nakopírovat (nalinkovat) do /usr/local/bin
a pak blank -h
pro nápovědu.
P.S.: Já vím, žádná převratná funkce ani programátorský orgasmus. Ale chtěl jsem se podělit, třeba pomůže.