Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.
"How are we going to compete with Google? The good old-fashioned way: with innovation.", Steve Ballmer (Microsoft CEO)Tak o tenhle citát se musím podělit. Fakt kapitální békovina. Oni fakt sází na to, že jim obyčejní lidé prostě věří, protože je to přece velký strýček Microsoft! Ach jo, kam ten svět spěje.
Mimo jiné proto tak brojím za rozšíření Linuxu mezi všechny možné lidi, zaměření se na user space a nadávám na *nix freaks, kterým je to jedno. Protože mě nebaví koukat se na tu hřímající holohlavou svini, jak se místo za prospěchem odvětví informačních technologií žene za svojí peněženkou!
No, tak to byl tak trochu výlev......na vás nevyskakují jen ve Windows. Touto mě včera poctil Mac OS X Tiger a nebylo to poprvé.
I v Linuxu se občas nějaká najde. Kdysi mi nějaký Gnomí program sdělil, že provedl smrtelnou chybu, či co :)
Tak jsem měl téma na diplomku. I tady jsem o něm něco psal.
Jenže napichovat se na servery mobilních operátorů a zneužívat jejich SMS brány asi není moc košééér. Autora Oskárka Oskar na týden odstříhl s podezřením na spam, když to vyvíjel a ta aplikace teď už nefunguje vůbec. Tak jsem se na to radši vykašlal.
Jenže teď nevim co. Fakt mě nenapadá žádné téma. Chtěl bych se držet Pythonu (a wxPythonu). Nenapadá vás něco? Nějaká užitečná GUI multiplatformní aplikace? Nebo prostě něco... (Vítěze napíšu do diplomky do seznamu těch, kterým "děkuji za cenné připomínky" :-)
Požádal jsem Mr. Googla, aby mi pověděl co ví o schovávání panelu v KDE pomocí klávesové zkratky a první (a vlastně jediný) výsledek k tématu byl můj půl roku starý zápis v nějakém fóru, ve kterém jsem se ptal na tu samou věc. Tak fajn...
Nikde v celém KDE jsem nenašel žádný způsob, jak to udělat. Ani přes DCOP. Nevíte úplnou náhodou někdo o nějakém kouzlu nebo zaklínadlu, které by mi s tím pomohlo? Nechápu, že se to nedá nějak nastavit, mě to připadne jako docela užitečná věc. Asi to napíšu do Bugzilly jako wish.
Asi tak bych nazval včerejší odpolední session s mým milovanýcm hroznýšem ;-)
Jako Bc. diplomku budu dělat v Pythonu (s použitím wxPythonu) multiplatformní aplikaci pro Linux/Mac OS X/Windows, která bude v podstatě PC alternativou tohoto.
Během odpoledne mě napadlo, že je docela zbytečné pouštět K3B (či jiný GUI nástroj) pokaždé, když chci jen smazat CD/DVD-RW a že psát cdrecord -eject blank=fast
se mi taky nechce. A tak že si tedy napíšu shellový sript, který mi to ulehčí. Začal jsem psát program, ale protože s Pythonem jsem větší kamarád, za chvíli se mi poněm začalo stýskat. A proč vlastně ne, že? Stejně s ním teď "strávím mládí", tak co bych ho trochu neprohnal :-)
A tak vzniklo toto.
Nakopírovat (nalinkovat) do /usr/local/bin
a pak blank -h
pro nápovědu.
P.S.: Já vím, žádná převratná funkce ani programátorský orgasmus. Ale chtěl jsem se podělit, třeba pomůže.