Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem včera viděl jeden z té záplavy animálních animovaných filmů, co je v poslední době kolem - Madagaskar.
...alespoň si tady podle některých komentářů tak připadám. To jste všichni zapomněli na to, že Linux ještě nedávno NEBYL systémem vhodným na desktop a už vubec ne na desktop BFU? Tak co se mělo dělat? Nepoužívat počítače? Tak o čem mají být všechny ty blogy o kradeném software? Nikdy jste ho neměli? Nikdy jste ho nepotřebovali, abyste se ho alespoň naučili kvůli práci?
Mám na počítači pouze L i n u x a to Fedora Core 4.
Začínal jsem asi před 2 lety s FC1 (tak měsíc, tehdy stála FC ještě za starou belu), pak jsem zkusil Slackware, pak jsem ho na chvíli podvedl s Mandrakem (10.0 tuším...ale to tak asi na týden, protože mě svojí drzostí donutil ho opustit) a pak jsem byl až do teď věrný Slackwaru.
Fakt ne, i když je to Billu Gatesovi, je to i o nás. Konstruktivní diskuse...
Bill Gates se nechal v jednom interview slyšet, že firmy z oblasti free software nemají možnost investovat velké peníze do "research & development" a "do the hard things, the things too hard to do in a university environment." Naznačil, že se v určitém ohledu tak trochu vezou. Co si o tom myslíte?Stává se vám to taky?
Pracujete se soubory z CD nebo DVD v nějakém programu v KDE a on vám pak nedovolí médium vysunout. S žádným adresářem na médiu nepracujete, hudba z něho nehraje, ale lsof /mnt/xxxxx
vám pořád hlásí, že neodmontujete, protože aplikace pracuje s adresářem. Noatun, amaroK, Kword...a najde se jich víc, myslím...
Už jsem to psal do bugzilly Noatunu, ale nic se zatím nezměnilo. Řeší se plno jiných bugů, ale na tenhle podle mě naráží lidé častěji, než že jim spadne aplikace, když zmáčknou tlačítko na sedmé záložce třetího dialogu...
Podle mě je tohle jedna z úplně základních věcí při práci s desktopovým prostředím a být vývojářem DE, považoval bych dotaženost tohoto elementu za svojí prioritu.
Chtěl jsem sem dát zpávičku odkazující na tento článek na LINUXTODAY.COM, ale byl jsem s ohromující krátkozrakostí admina odmítnut, že prý "jsme server o linuxu".
Abyste se toho článku nebáli jako čert kříže, tak naznačím, že je o tom, proč se Microsoft bojí OASIS a odvážně se v něm špekuluje o tam, jak se Microsoft postaví k distribuci Windows Vista a jaký to bude mít dopad na Linux a jemu příbuzné.
Myslím, že pro člověka který trošku sleduje svět za hranicemi dosahu šňůry jeho klávesnice je to nad míru zajímavý článek.