Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Reseni postavene na uploadu souboru pres ssh nekam na server je z pohledu uzivatele nekomfortni.Pro mě je to nejkomfortnější způsob co znám, navíc ještě ve spojení s rsyncem to umí velmi dobře partial transfer a přenášet jen změny. A pro BFU taky, protože se jim automaticky připojí sshfs. Ale pro Windows asi zbývá jenom ta Samba. Přes OpenVPN, pokud to chce šifrovaně/vzdáleně (Samba má integrované nějaké šifrování, ale moc bych tomu nevěřil, navíc přes Internet neprojde, protože spousta lidí blokuje ty porty kvůli šíření červů).
Samba, případně něco jako owncloudNaprosto souhlasím.
Osobně přemýšlím také nad nasazením Jitsi pro videohovory apod. věci.Nevim, co všechno umí Jitsi, ale víc se mi líbí stavět podobné věci nad Asteriskem (se kterým se domluví VoIP HW telefony, ale i interkom u dveří) a jeho možností používat WebRTC/WebSockets (na což se pak dá nalepit něco nad SIP.js v prohlížeči).
Zrusit je nepujde, to bychom myslim museli obetovat kus nejaky ty dobry civilizovanosti a solidarnosti, co jsme si stihli zatim rozvinout.
Solidarita je dobrovolná záležitost. Pokud jen strpíš to, že ti stát sebere peníze, a někomu je dá, tak to není solidarita. Tohle by mělo probíhat na dobrovolné bázi a v soukromém sektoru.
A když už by byla společenská poptávka po tom, aby tu „solidaritu“ organizoval stát, tak je potřeba striktně oddělit peníze na provoz státu a peníze na přerozdělování. Tzn. měl by se nejdřív naplánovat rozpočet na provoz (minimálního, nepřerozdělujícího) státu. A až v druhém kole by mohlo dojít k uzavření nějaké společenské dohody ve stylu „všichni si zvýšíme daně o X procentních bodů a vybrané peníze přerozdělíme následujícím způsobem…“. A obě tyto části rozpočtu samozřejmě musí být vyrovnané, bez schodku – utrácet lze jen to, co máme, a ne zadlužovat budoucí generace a ohrožovat stabilitu země.
Soucasny system je spatny a Kapicou navrhovany system je take spatny, ale trochu jinak.Tak to buď laskavě doložte, uveďte co jsem napsal a co je na tom podle nás špatně. Nebo se omluvte. Myslím, že zase tak moc toho po vás nechci.
U odbornika jsem byl a opakovane a vez, ze jsem uplne normalni.8-D Tak jo.
Tahni k pasu nulo a dej si pozor, at nezmeskas ranni sichtuJe ti tam smutno, co? To máš teda blbé.
Mýlíš se. Bot to není. I když se ti to může zdát. Bot by totiž nebyl tak osobní, nevěnoval by se tak úporně jednomu vláknu a také by se nedal tak snadno vyprudit banální větou.To záleží, jak ho napíšeš, že.
Podle mě jde pouze o jiné alter ego magora z FM. Ale jinak máš – pokud jde o to trolení – pravdu.Když se na to podíváš, tak to jsou doslova a do písmene jen převzaté věty od Odina, navíc naskládané dost nesouvisejícím způsobem za sebe. Schválně si libovolnou větu hoď do google v uvozovkách a vypadne ti Odinův příspěvek. Je docela jedno, jestli to tahá bot z databáze, nebo jestli to někdo postuje ručně, pointa zůstává stejná - účastníš se naprosto absurdní diskuze, která rozhodně nikam nevede a nepovede.
Tak jen doufám, že ty dotace nepoužívají na nákup licencí MS Windows a dalšího proprietárního softwaru. Pokud je nějaký software placený z veřejných peněz, tak by měl být svobodný/otevřený – viz také Public money, Public code.
Mozna by se ti mohlo libit, ze podle OZ je ta neziskovka korporace. Bude se ti lip usinat?
Neziskovka, jak ji tu prezentujes, nema moc duvod mit pravni formu, ale taky bude v tomhle pripadne platna podobne, jako objimaci stromu. I oni maji ale svoje mecenase - no a nekdy i verejne penize.
Mne to prijde v poradku, pokud si govt plati kvalitni a hlavne konstruktivni opozici (u politickych) nebo proste sluzby ve verejnem zajmu. Ty alokace penez menitelne jsou, skrz zastupitelskou demokracii, jako aktualne vsechno. Kolik jsi ochotny udelat pro to, aby byl zastoupen tvuj nazor, pokud jsi sam ci v mensine?
Co kdyz budes jednou ty v pozici nekoho, komu v dane situaci muze nejlip pomoct prave nekdo z takovy organizace? Pujdes jinam?
Pokud jde o tuto část, tak je důležité toto, nechystáme se budovat či administrovat vlastní server, či servery. Takže říkám rovnou, že spíš budeme hledat firmu, která by tyto požadavky dokázala naplnit.To si fakt radši zřiďte účet organizace pro Google Drive a volejte si přes Hangouts. Vyjde vás to levněji a správu zvládnete sami.
To fakt uz dneska nemusi vubec nikdo poradne pracovat?Já mám pocit, že kromě nerdů neuměl VCS používat nikdy nikdo (a někdy ani ti nerdi, resp. prý pořád existují programátorské firmy, kde VCS neexistuje).
Záleží, koho považuješ za „nerdy“. Znám např. analytiky/analytičky, kteří pracují se SVN a Gitem a jsou schopní si v tom najít aktuální verzi nějakého souboru (třeba SQL dotazu), stahovat si změny, dívat se na historii.
Na druhé straně, to nepoužívání VCS v programátorských firmách občas taky vídám. Ale spíš je to věc jednotlivých lidí/projektů, než že by to byla celofiremní politika.
Třeba je to nějaká funkce MS Office, která má za úkol škodit, když uživatel chce používat konkurenční software (v tomto případě Sambu). Nebylo by to poprvé.