Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zajisté všichni znají úsloví "křížem krážem", ale kdopak ví co je to ten kráž?
Také jsem nevěděl, až jsem "kráž" napsal do google a nalezl vysvětlení.
Tiskni
Sdílej:
Minimálně v kris krosu je analogie. Obrazně ve dvou směrech tak, abych projel největší vzdálenost nebo pokryl co největší plochu.
en - ja (1.os. j.c.) te - ty (2.os. j.c.) ti - vy (2.os. mn.c.) ki - kdoDocela zajimavy, co?
Pod tým krížom, v kráži toho krížaHodža v tomto díle pravděpodobně básní o symbolickém kříži, který mmimo jiné můžete vidět na slovenském státním znaku. Jinak úsloví "křížem krážem" zní ve slovenštině velmi podobně: "krížom krážom". Původně pravděpodobně tedy toto úsloví znamenalo oblast pod ochranou, resp. na dohled kříže. Z logiky věci tedy synonymem pro: "ísť krížom krážom" původně nebylo "prochodit skrz na skrz", tak jak je tomu dnes ale "držet se máminy sukně".
rodu slovenského nahý biednik,..
nebozemskej radospásy sliednik,
vyslávosvetštený, zanocený,
obliekam sa do šiat, do chát mojich
svetodejeslavou vyvrhnutých
do podkrížia, do tej kráže kríža.
Videl som ju nahú nad priepasťou
svetodejeslavu samodejnú,
nad priepasťou bahna priedomného,
videl som ju — nevidím ju viacej;
vem jich hasačert cípantem po hlavě a shoď jich senkrůvny ...
Nebo taky okraj houslí ;) Nebo většiny strunných nástrojů. Ale vztahuje se to na to dřevěné bednění.
Takže je to něco ve smyslu "bok", "kraj".
Okraj lodi. Luby jsou po stranách. Mimochodem od toho pochází i výraz paluba - plocha mezi luby.btw, lub u lodi lze nazvat ještě specifičtěji "bort"
A nevíte někdo náhodo co je to puštok (blbej jak puštok).
Tyč na čištění kanónu.
http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/175665