Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Při dnešních kapacitách disků.Tyhle vtipy nemám rád, grrr.
cbear@scrubs:~/tmp/fun> mkdir -p 1/2 cbear@scrubs:~/tmp/fun> echo DULEZITA DATA > 1/data cbear@scrubs:~/tmp/fun> ln -s 1/2 L2 cbear@scrubs:~/tmp/fun> cd L2/ cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> pwd /home/cbear/tmp/fun/L2 cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> echo NEJAKE BLBOSTI > ../data cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> cd .. cbear@scrubs:~/tmp/fun> ls 1 L2 cbear@scrubs:~/tmp/fun> cat 1/data NEJAKE BLBOSTI
cbear@scrubs:~/Downloads> pwd /home/cbear/Downloads cbear@scrubs:~/Downloads> /bin/pwd /home/cbear/d
set -o noclobber
Víc mě rozesmálo tohle:To bude tym, ze pwd strasne keca. Ja som na to prisiel, ked som programoval filesystem nad FUSE.cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> pwd /home/cbear/tmp/fun/L2
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Já jsem si před Vánocemi odvodil, že se vyplatí mít externí disk a na něj v pravidelných intervalech klonovat celé diskové oddíly. Od té doby jsem zas o něco klidnější a v případě nějaké obdobné nehody nebo chcíplého disku systém i data obnovím v jednotkách hodin prakticky bez práce.
cd
z principu nemůže bejt binárka.
Já takhle přejel /usr na noťasu, taky mam dvě partišny, praktikuju postupný přechod, tedy mívam na každý linux, jeden používam, druhej mam místo tahání s sebou live verze, momentálně to je a snad dlouho bude Gentoo. Akorát jsem si ho dodrbal nějak, byla to moje první instalace, tak teď už jsem víc v obraze. Takže v konsoli v chrootu instaluju, v druhý sešně rozbaluju /usr a přepsal jsem si právě živej systém. Ocenil jsem zálohu
Teďka ještě dokopat data na svý místo a mam zase klid.
I tam bys musel zálohovat jak divej
Tiskni
Sdílej: