Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Při dnešních kapacitách disků.Tyhle vtipy nemám rád, grrr.
cbear@scrubs:~/tmp/fun> mkdir -p 1/2 cbear@scrubs:~/tmp/fun> echo DULEZITA DATA > 1/data cbear@scrubs:~/tmp/fun> ln -s 1/2 L2 cbear@scrubs:~/tmp/fun> cd L2/ cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> pwd /home/cbear/tmp/fun/L2 cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> echo NEJAKE BLBOSTI > ../data cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> cd .. cbear@scrubs:~/tmp/fun> ls 1 L2 cbear@scrubs:~/tmp/fun> cat 1/data NEJAKE BLBOSTI
cbear@scrubs:~/Downloads> pwd /home/cbear/Downloads cbear@scrubs:~/Downloads> /bin/pwd /home/cbear/d
set -o noclobber
Víc mě rozesmálo tohle:To bude tym, ze pwd strasne keca. Ja som na to prisiel, ked som programoval filesystem nad FUSE.cbear@scrubs:~/tmp/fun/L2> pwd /home/cbear/tmp/fun/L2
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Já jsem si před Vánocemi odvodil, že se vyplatí mít externí disk a na něj v pravidelných intervalech klonovat celé diskové oddíly. Od té doby jsem zas o něco klidnější a v případě nějaké obdobné nehody nebo chcíplého disku systém i data obnovím v jednotkách hodin prakticky bez práce.
cd
z principu nemůže bejt binárka.
Já takhle přejel /usr na noťasu, taky mam dvě partišny, praktikuju postupný přechod, tedy mívam na každý linux, jeden používam, druhej mam místo tahání s sebou live verze, momentálně to je a snad dlouho bude Gentoo. Akorát jsem si ho dodrbal nějak, byla to moje první instalace, tak teď už jsem víc v obraze. Takže v konsoli v chrootu instaluju, v druhý sešně rozbaluju /usr a přepsal jsem si právě živej systém. Ocenil jsem zálohu
Teďka ještě dokopat data na svý místo a mam zase klid.
I tam bys musel zálohovat jak divej
Tiskni
Sdílej: