Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Nastala následující situace: V domácnosti provozuji jen a pouze stanice s Debianem (ať už Squeeze nebo Wheezy) s prostředím Gnome 2.32. Dnes přiběhl otec s hudebním CD, které vyštrachal kdesi v novinách a že ho chce spustit, ale neumí to. V neznalosti následujících událostí jsem s nadhledem vložil CD do optické mechaniky otcova notebooku a očekával bezproblémové přehrání. To jsem se však přepočítal.
Jako první vyskočil Extraktor zvukových CD Sound Juicer. Ten dělal že něco dělá, ale po pár minutách čekání míra mé trpělivosti přetekla a ukončil jsem ho. Následovala řada pokusů o přehrání v přehrávačích VLC, Totem a Rhythmbox, avšak bez úspěchu.
Ten jsem zaznamenal až v XBMC, které mám stále na disku v podstatě bezdůvodně. Dokonce velmi rychle a bez čekání umožnil ripovat i jednotlivé skladby a to s datovým tokem 320 kbps. Možná bych se s tím i smířil, kdyby CD podle XBMC nebylo od Elvise Presleyho, od kterého rozhodně nebylo.
Na řadě byl Google. Hledání způsobu, jak CD přehrát, jsem zavrhl v počátku a radši se soustředil na nalezení funkčního nástroje pro tvorbu "MPtrojek". Narazil jsem na řadu slušných recenzí Asunderu, který, jak si matně vzpomínám, jsem použil již dříve, a nainstaloval jej. Zběžně jsem prolétl nastavení, pro jistotu si zkontroloval, že optická mechanika je v /dev/cdrom a ne třeba /dev/cdrom1, jak to mám na svém desktopu, a pokusil se jako výstup nastavit MP3. Asunderu sice chyběl encoder lame, stačilo však nastřílet do terminálu sudo apt-get install lame a bylo po problému. Ještě nastavení většího datového toku a již vše fungovalo jak má. Datový tok sice nešel u Asunderu nastavit na 320 kbps, jako to zvládlo multimediální centrum XBMC, ale alespoň souhlasily informace o skladbách. Přitom stejně jako XBMC používá i Asunder jako zdroj informací freedb.org.
Tiskni
Sdílej:
Jo a musí umět přehrávat po složkách, ne jen podle tagů a ty písničky musí jít za sebou a né že dá napřed 4. pak 1. pak 6. a tak dál (a to je přitom vypnutý náhodný přehrávání, tak nevim proč mi to furt dělal) nebo aspoň umět playlisty kterýma by se tohle debilní chování dalo obejít ...a fatsort znáš?
ISO obrazy umí přehrávat např. Popcorn Hour
Jinak mě se velice líbí ještě MakeMKV, jen škoda, že zatím MKV nepodporujej menu.
Tak tak. Dříve jsem používal grip, teď mi stačí K3B. Jinak s přehráváním CD pod linuxem jsem už taky narazil. Po dlouhé době (mezitím proběhlo několik verzí KDE) jsem si chtěl přehrát CD a nakonec to dopadlo tak, že jsem si jej raději ripnul a poslechl z ogg.shodou okolností jsem minulý týden dopadl velmi podobně ... v K3B jsem si zkopíroval CDčko, ale protože to na první pokus řvalo nějakou chybu (debug výstup byl fakt "užitečný" :-/) a pálil jsem na totéž médium na druhý pokus, tak jsem si ho chtěl zkontrolovat ... matně jsem si vybavil, že na to bylo nějaké 'kscd', tak jsem to napálil do krunneru a ejhle, ono to něco spustilo ... interface k zblití, kde je KDE3
cdparanoia -d /dev/sr0 -B
, nasledne flac *.wav
a pote "otaguju" v EasyTAGu, obcas se hodi i sikovny soundKonverter Rhythmbox - The music management application for GNOMENedovedu pochopit co na tom může být k nepochopení. Z nějakého důvodu mi to stále funguje bez problémů.
- Play, rip, and burn audio CDs
cdparanooiu
, protože jistota je jistota (aneb paranoici používají cdparanoiu
ABCDE . http://lly.org/~rcw/abcde/page/ a pouzit urcite neco lepsi nez mp3 ...