Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Nastala následující situace: V domácnosti provozuji jen a pouze stanice s Debianem (ať už Squeeze nebo Wheezy) s prostředím Gnome 2.32. Dnes přiběhl otec s hudebním CD, které vyštrachal kdesi v novinách a že ho chce spustit, ale neumí to. V neznalosti následujících událostí jsem s nadhledem vložil CD do optické mechaniky otcova notebooku a očekával bezproblémové přehrání. To jsem se však přepočítal.
Jako první vyskočil Extraktor zvukových CD Sound Juicer. Ten dělal že něco dělá, ale po pár minutách čekání míra mé trpělivosti přetekla a ukončil jsem ho. Následovala řada pokusů o přehrání v přehrávačích VLC, Totem a Rhythmbox, avšak bez úspěchu.
Ten jsem zaznamenal až v XBMC, které mám stále na disku v podstatě bezdůvodně. Dokonce velmi rychle a bez čekání umožnil ripovat i jednotlivé skladby a to s datovým tokem 320 kbps. Možná bych se s tím i smířil, kdyby CD podle XBMC nebylo od Elvise Presleyho, od kterého rozhodně nebylo.
Na řadě byl Google. Hledání způsobu, jak CD přehrát, jsem zavrhl v počátku a radši se soustředil na nalezení funkčního nástroje pro tvorbu "MPtrojek". Narazil jsem na řadu slušných recenzí Asunderu, který, jak si matně vzpomínám, jsem použil již dříve, a nainstaloval jej. Zběžně jsem prolétl nastavení, pro jistotu si zkontroloval, že optická mechanika je v /dev/cdrom a ne třeba /dev/cdrom1, jak to mám na svém desktopu, a pokusil se jako výstup nastavit MP3. Asunderu sice chyběl encoder lame, stačilo však nastřílet do terminálu sudo apt-get install lame a bylo po problému. Ještě nastavení většího datového toku a již vše fungovalo jak má. Datový tok sice nešel u Asunderu nastavit na 320 kbps, jako to zvládlo multimediální centrum XBMC, ale alespoň souhlasily informace o skladbách. Přitom stejně jako XBMC používá i Asunder jako zdroj informací freedb.org.
Tiskni
Sdílej:
Jo a musí umět přehrávat po složkách, ne jen podle tagů a ty písničky musí jít za sebou a né že dá napřed 4. pak 1. pak 6. a tak dál (a to je přitom vypnutý náhodný přehrávání, tak nevim proč mi to furt dělal) nebo aspoň umět playlisty kterýma by se tohle debilní chování dalo obejít ...a fatsort znáš?
ISO obrazy umí přehrávat např. Popcorn Hour
Jinak mě se velice líbí ještě MakeMKV, jen škoda, že zatím MKV nepodporujej menu.
Tak tak. Dříve jsem používal grip, teď mi stačí K3B. Jinak s přehráváním CD pod linuxem jsem už taky narazil. Po dlouhé době (mezitím proběhlo několik verzí KDE) jsem si chtěl přehrát CD a nakonec to dopadlo tak, že jsem si jej raději ripnul a poslechl z ogg.shodou okolností jsem minulý týden dopadl velmi podobně ... v K3B jsem si zkopíroval CDčko, ale protože to na první pokus řvalo nějakou chybu (debug výstup byl fakt "užitečný" :-/) a pálil jsem na totéž médium na druhý pokus, tak jsem si ho chtěl zkontrolovat ... matně jsem si vybavil, že na to bylo nějaké 'kscd', tak jsem to napálil do krunneru a ejhle, ono to něco spustilo ... interface k zblití, kde je KDE3
cdparanoia -d /dev/sr0 -B
, nasledne flac *.wav
a pote "otaguju" v EasyTAGu, obcas se hodi i sikovny soundKonverter Rhythmbox - The music management application for GNOMENedovedu pochopit co na tom může být k nepochopení. Z nějakého důvodu mi to stále funguje bez problémů.
- Play, rip, and burn audio CDs
cdparanooiu
, protože jistota je jistota (aneb paranoici používají cdparanoiu
ABCDE . http://lly.org/~rcw/abcde/page/ a pouzit urcite neco lepsi nez mp3 ...