Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Nakonec budu nejen číst zahraniční zdroje, ale bude lépe se tam přesunou úplně.To bude nejlepší. Alespoň do té doby, než přijdeš se skutečnou kritikou. Zatím jsou tvoje výpady jen kecy (pubertálního?) pitomce, který chce pouze shazovat práci jiných, aniž by nabídl řešení, alternativu nebo nedejbože pomocnou ruku.
Třeba sidebar stále není "zfunkčnen" i pro Operu a má pořád starý styl...O problému s Operou nevím, ale za starý styl se stydím. Pořád to nějak odkládám...
Abíčko se už tedka muže přejmenovat...Ukaž mi článek nebo zprávičku - nebo prostě jakýkoliv redigovaný obsah, který by šlo označit za politicky laděný.
Ale jak vedete abíčko je jenom vaše věc...Jak jistě víš, blogy můžeš ignorovat - nebo dokonce blokovat.
Navíc ber v úvahu volby, i ty se tu projevují.
Relaxace LINUX V BRNĚ - Květen 2006 Idea Hnusný konkurenční boj Pro Kníže Ignora Srovnání? Cena software Smazal jsem Windows Jak mám postupovat, když mám problém s linuxem? Jak na to reagovat? Velká voda? Rozdělení disku, výběr FS Nastavení 3D zvuku. Windows XP a cracklá verse Sound ForgeZvláště doporučuji Rozdělení disku, výběr FS, tam skvěle utočím na ministra zahraničních věcí.
Ktery z techto blogo-clanecku prispiva k hlavni funkci "tohoto portálu (pomáhat lidem s Linuxem)"???
Abc po volbách přestane?
Jó! Teda Nééé! Debaty o politice. Ale kdeže. Bude třeba oposumní smlouva, kolalice s koalákama budou mít mladý, bude se volit novej starej president, do toho se někdo v tý vyhlášený palírně (parlament) vožere... krást se bude taky... Boj bude pokračovat. Šou mast góu on a fajt taky!
Pokud mi ta agitace leze krkem, můžu blokovat (blokuju). Pokud chci zajímavý blog o něčem, tak si ho napíšu (nenapíšu -- o Linuxu nic přínosného druhým (tady) nevím a obecnými výplody starce trápit mládež mi přijde nevkusné). Pokud se chci hádat a nebo naopak skákat v jednotném ideologickém šiku, tak se hádám a nebo skáču (jak kdy a jak si myslim, že to má alespoň procento smyslu).
Když mi vadí chlast, tak nechodím do hospody, když sex, tak nepolezu do bordelu, když politické výkřiky, tak do politických blogů. Že by to mělo vypadat jinak? Asi jo, on by měl celý svět vypadat vůbec jinak.
Já sem chodím číst hlavně diskusní fórum a články. Kdo něco víte, pište do nich, najdete vděčné čtenáře, co sem chodí za Linuxem.
To jestli se Abclinuxu zhoršuje nedokážu posoudit, ale připadá mi za nesmyslné označit za zdroj zkázy "pubertální pitomce". Nepatřím do skupiny která by (mimo hlasování v anketách a pár položek v sekci hardware) nějakým způsobem ovlivnovala dění na Abclinuxu, ale do vámi zminované množiny lidí bych téměř určitě patřil také. Myslím že nejsem jediný kdo takto využívá služeb Abclinuxu. Jestli vám vadí přítomnost lidí určité věkové skupiny tak pro vás asi opravdu tento portál nebude.
Blog je od toho aby lidé měli způsob dělit se o své názory. Jestliže to pomáhá k poznávání se mezi lidmi v komunitě tak nevidím problém ani v nelinuxových zápiscích. Konec konců kdo chce být izolován od okolního světa tak at si je nečte. Abclinuxu stále zůstává mohutným archívem diskuzí a návodů. Toto myslím pár politických blogů neohrozí.