Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
diky cemuz omezujes prava autora na omezeni poctu kopiiTy jsi vtipálek... už jsi viděl autora, který píše texty/skládá hudbu proto, aby omezil počet kopií?
http://www.apple.cz/cze/apple/hardware/ipodnano/specs.html
tady je videt jak se veci maji. mame novy, lepsi formaty, ale nikdo je nechce a ty co by je chteli tak by museli sahnout hloubs do kapsy aby si to meli na cem poustet kdyz nejsou doma u pc ...
ja myslel ze to nej co muze clovek mit k prenosnymu prehravaci sou koss porta pro.tomu se říká dokonalý marketing
ikdyz, odkdy me zajima okolni svet ... ?
jinak sehnat kvalitni x264 film je doopravdy utrpeni.to skutečně není pravda, jen to chce hledat v "ponurých vodách"
takze tohle je uplne stranou myho zajmu. ale kdyby se poradne uchytil ogg byl bych potesen ...
to je jako presvedcovat lidi s icq na jabber. kdyz zjisti ze tam neni XtraZ a neni file transfer tak se tomu vysmejou. (tak me tak napada proc sou v tkabberu jako pluginy hry ... )
...neni file transfer tak se tomu vysmejou.Oni ho zrušili?
Ty jsi mimo. Uřvaný rádobyodborník... Co tak sleduji tvoje působení tady, jsi přímo výstavní kousek.díky, výborně si mě po ránu pobavil
Obojí má free/open-source implementace.WMV9 ma FREE/OS implementaci? tak to mi sem hned hoď link
Rozdíl je tak možná v tom, že h.264, resp. použitelné x264 nebo h.264 v ffmpeg přišlo o několik měsíců dříveale no tak, to je fakt blábol.
za WMV9 stojí také (vedle dalších cca 14 společností) velký zlý Microsoft.tak mi je sem prosím vyjmenuj, to mě hodně zajímá.
WMV9 ma FREE/OS implementaci? tak to mi sem hned hoď linkUž dlouho... je to ve ffmpeg. Vždyť proto jsem tenkrát v blogu tak řval, že už jedou WMV videa na amd64
...x264 doporučuješ proto, že je pod GPL. A Xvid zavrhuješ proto, že je pod GPL....kde jsem zavrhl XviD kvuli GPL? ja nedoporucuji x264 kvuli GPL,a le kvuli tomu, ze je a) soucasti BD/HDDVD specs, b) protoze je daleko lepsi. nijak to nesouvisi s licenci
...Xvid zavrhuješ proto, že používá patentovaný formát. A proto doporučuješ x264, které používá patentovaný formát...Xvid nezavrhuju kvuli patentum ale kvuli "zastaralosti". navic puvodni zapisek v blogu o xvidu nehovori, to se pouze vyvinulo zde v diskusi A navic si uvedom, ze ja zde nevedu svatou valku za jeden jedinny pravy a spravny kodek, ja se zde pozastavuji nad volbou redaktoru pro testy.
kde jsem zavrhl XviD kvuli GPL? ja nedoporucuji x264 kvuli GPL,a le kvuli tomu, ze je a) soucasti BD/HDDVD specs, b) protoze je daleko lepsi. nijak to nesouvisi s licenciCituji z blogu: "Tak proboha PROČ se stále zabýváte tím patenty zatíženým closed-source sajrajtem?" To je závěrečná (předposlední) věta článku, ve kterém zavrhuješ Xvid, DivX, WMV9 a MP3 a vyzdvihuješ AAC, OGG (sic) a FLAC. Takže jsi tím domíchal dohromady úplně všechno - kontejnery, kodeky a formáty komprese. A oproti patenty zatíženému sajrajtu (MP3) doporučuješ patenty zatížený sajrajt (AAC), oproti zvuku v MP3 doporučuješ kontejner Ogg (který je, stejně jako ASF nebo AVI, pouhý kontejner, nikoli zvukový formát), a poznámka o closed-cource sajrajtu je už úplně neadresná, když mezi těmi zlými vyjmenováváš formát MP3 (u nějž mimochodem existují open-source implementace), mezi špatnými vyjmenováváš open-source software a mezi open-source software výjmenováváš formáty, které jednak nejsou software a jednak jsou implementované v closed-source software. Takže to je opravdu totální guláš bez hlavy a paty.
Ty jsi mimo. Uřvaný rádobyodborník, který slyšel, že h.264 je děsně kewl a úplně nejlepší.mám stejný pocit ... nějak mi unikla pointa blogu - na co si stěžuje, ve srovnání rychlosti procesorů jde snad o rychlost procesorů a ne o (ne)kvalitu výstupu kodeku? navíc ty představy o kodecích jsou poněkud, ehm, no jak bylo řečeno výše, mimo; o WMV viz výše, co se zvuku týče, pán si jaksi plete ogg a vorbis, a proti mp3 patrně protestuje jen z principu, nebo si ještě nestihl všimnout, že se dá do mp3 kódovat i kvalitněji než výše v diskusi zmíněným Xingem na 128 kbps cbr ... neboť mp3 a vorbis v objektivním (čti "nepsaném fanatickým linuksákem") srovnání vychází víceméně šul-nul, každý má své silné i slabé stránky a jest čistě subjektivní záležitostí, jaká se jim přisoudí váha ... problémem syntetických testů je, že i když dekódovaná vlna z jednoho kodeku je podobnější vlně originální než výstup druhého kodeku, neznamená to automaticky, že lahodí sluchu více - asi jako když kytarista dává přednost elektronkovému zesilovači se zkreslením v řádu desítek procent před integrovanými obvody se zkreslením sotva setiny procenta kdysi dávno kdosi dělal poměrně rozsáhlý blind-test a vyšlo mu, že mp3 při 128 kbit na kanál (*2=256) už bylo pod hranicí statistické chyby co se týče rozlišení od originálního CD - a jelikož drtivá většina hudby flákající se po netu je stažena z CD, tvrzení zastánců vorbisu, že je hudba v něm je již z principu kvalitnější než v mp3, zní velmi komicky, anžto to by ten vorbis musel být kvalitnější než originální CD, což je nesmysl :-p (ale jak píšu výše, u toho mp3 musí jít o kvalitní encoding a ne nějakých 128 kbps js cbr s profilem kodéru --fast)
jinak nemysli si, pochopil sem ze de o ironickou poznamku, ale jelikoz sem uz tretim dnem doma s chripkou a nemam do ceho pichnout tak se chopim kazdy prilezitosti neco komentovat ikdybych k tomu nemel co rict
Tiskni
Sdílej: