Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
diky cemuz omezujes prava autora na omezeni poctu kopiiTy jsi vtipálek... už jsi viděl autora, který píše texty/skládá hudbu proto, aby omezil počet kopií?
http://www.apple.cz/cze/apple/hardware/ipodnano/specs.html
tady je videt jak se veci maji. mame novy, lepsi formaty, ale nikdo je nechce a ty co by je chteli tak by museli sahnout hloubs do kapsy aby si to meli na cem poustet kdyz nejsou doma u pc ...
ja myslel ze to nej co muze clovek mit k prenosnymu prehravaci sou koss porta pro.tomu se říká dokonalý marketing
ikdyz, odkdy me zajima okolni svet ... ?
jinak sehnat kvalitni x264 film je doopravdy utrpeni.to skutečně není pravda, jen to chce hledat v "ponurých vodách"
takze tohle je uplne stranou myho zajmu. ale kdyby se poradne uchytil ogg byl bych potesen ...
to je jako presvedcovat lidi s icq na jabber. kdyz zjisti ze tam neni XtraZ a neni file transfer tak se tomu vysmejou. (tak me tak napada proc sou v tkabberu jako pluginy hry ... )
...neni file transfer tak se tomu vysmejou.Oni ho zrušili?
Ty jsi mimo. Uřvaný rádobyodborník... Co tak sleduji tvoje působení tady, jsi přímo výstavní kousek.díky, výborně si mě po ránu pobavil
Obojí má free/open-source implementace.WMV9 ma FREE/OS implementaci? tak to mi sem hned hoď link
Rozdíl je tak možná v tom, že h.264, resp. použitelné x264 nebo h.264 v ffmpeg přišlo o několik měsíců dříveale no tak, to je fakt blábol.
za WMV9 stojí také (vedle dalších cca 14 společností) velký zlý Microsoft.tak mi je sem prosím vyjmenuj, to mě hodně zajímá.
WMV9 ma FREE/OS implementaci? tak to mi sem hned hoď linkUž dlouho... je to ve ffmpeg. Vždyť proto jsem tenkrát v blogu tak řval, že už jedou WMV videa na amd64
...x264 doporučuješ proto, že je pod GPL. A Xvid zavrhuješ proto, že je pod GPL....kde jsem zavrhl XviD kvuli GPL? ja nedoporucuji x264 kvuli GPL,a le kvuli tomu, ze je a) soucasti BD/HDDVD specs, b) protoze je daleko lepsi. nijak to nesouvisi s licenci
...Xvid zavrhuješ proto, že používá patentovaný formát. A proto doporučuješ x264, které používá patentovaný formát...Xvid nezavrhuju kvuli patentum ale kvuli "zastaralosti". navic puvodni zapisek v blogu o xvidu nehovori, to se pouze vyvinulo zde v diskusi A navic si uvedom, ze ja zde nevedu svatou valku za jeden jedinny pravy a spravny kodek, ja se zde pozastavuji nad volbou redaktoru pro testy.
kde jsem zavrhl XviD kvuli GPL? ja nedoporucuji x264 kvuli GPL,a le kvuli tomu, ze je a) soucasti BD/HDDVD specs, b) protoze je daleko lepsi. nijak to nesouvisi s licenciCituji z blogu: "Tak proboha PROČ se stále zabýváte tím patenty zatíženým closed-source sajrajtem?" To je závěrečná (předposlední) věta článku, ve kterém zavrhuješ Xvid, DivX, WMV9 a MP3 a vyzdvihuješ AAC, OGG (sic) a FLAC. Takže jsi tím domíchal dohromady úplně všechno - kontejnery, kodeky a formáty komprese. A oproti patenty zatíženému sajrajtu (MP3) doporučuješ patenty zatížený sajrajt (AAC), oproti zvuku v MP3 doporučuješ kontejner Ogg (který je, stejně jako ASF nebo AVI, pouhý kontejner, nikoli zvukový formát), a poznámka o closed-cource sajrajtu je už úplně neadresná, když mezi těmi zlými vyjmenováváš formát MP3 (u nějž mimochodem existují open-source implementace), mezi špatnými vyjmenováváš open-source software a mezi open-source software výjmenováváš formáty, které jednak nejsou software a jednak jsou implementované v closed-source software. Takže to je opravdu totální guláš bez hlavy a paty.
Ty jsi mimo. Uřvaný rádobyodborník, který slyšel, že h.264 je děsně kewl a úplně nejlepší.mám stejný pocit ... nějak mi unikla pointa blogu - na co si stěžuje, ve srovnání rychlosti procesorů jde snad o rychlost procesorů a ne o (ne)kvalitu výstupu kodeku? navíc ty představy o kodecích jsou poněkud, ehm, no jak bylo řečeno výše, mimo; o WMV viz výše, co se zvuku týče, pán si jaksi plete ogg a vorbis, a proti mp3 patrně protestuje jen z principu, nebo si ještě nestihl všimnout, že se dá do mp3 kódovat i kvalitněji než výše v diskusi zmíněným Xingem na 128 kbps cbr ... neboť mp3 a vorbis v objektivním (čti "nepsaném fanatickým linuksákem") srovnání vychází víceméně šul-nul, každý má své silné i slabé stránky a jest čistě subjektivní záležitostí, jaká se jim přisoudí váha ... problémem syntetických testů je, že i když dekódovaná vlna z jednoho kodeku je podobnější vlně originální než výstup druhého kodeku, neznamená to automaticky, že lahodí sluchu více - asi jako když kytarista dává přednost elektronkovému zesilovači se zkreslením v řádu desítek procent před integrovanými obvody se zkreslením sotva setiny procenta kdysi dávno kdosi dělal poměrně rozsáhlý blind-test a vyšlo mu, že mp3 při 128 kbit na kanál (*2=256) už bylo pod hranicí statistické chyby co se týče rozlišení od originálního CD - a jelikož drtivá většina hudby flákající se po netu je stažena z CD, tvrzení zastánců vorbisu, že je hudba v něm je již z principu kvalitnější než v mp3, zní velmi komicky, anžto to by ten vorbis musel být kvalitnější než originální CD, což je nesmysl :-p (ale jak píšu výše, u toho mp3 musí jít o kvalitní encoding a ne nějakých 128 kbps js cbr s profilem kodéru --fast)
jinak nemysli si, pochopil sem ze de o ironickou poznamku, ale jelikoz sem uz tretim dnem doma s chripkou a nemam do ceho pichnout tak se chopim kazdy prilezitosti neco komentovat ikdybych k tomu nemel co rict