Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
ad1) Opravy chyb jsou velmi markantní záležitost. stačí se podívat, jak rychle se opravují kritické chyby ve windows a nebo v core součástech "linuxu". Nějaký bug v gnome je nepodstatný.nikoli. GNU/linux přece NENÍ holý kernel, abys ho srovnával s vista kernelem. je to komplexní OS, tedy já to alespoň tak vnímám. Vašek jistyě nepoužívá holý kernel,a le komplexní OS.
ad2) Jako end-usera ti to může být jedno jen do momentu, kdy ten komplexní moloch kolabuje a blbě se opravuje, žere moc prostředků nebo způsobuje jiné druhotné problémy.Ve win jsem si nevšiml fatálnějších problémů než v linuxu, zde si z mého pohledu mohou oba podat ruce (ale mrkni do mých dřívějších zápisků o Vistě)
ad3) Ne všechno jde v GUI. Někdy musíš do registrů / conf souborů.však to přece píšu. kde je potřeba někam vlézt, tam klidně vlezu. a je mi jedno jestli píšu "regedit" nebo "su gedit xorg.conf", v tom nevidím rozdíl
ad4) Už vidím, jak si patchneš NT jen proto, že máš problém s nějakým kusem HW, nebo vyměníš WinGUI za něco jiného, protože ti uživatelsky nevyhovuje.Nt kvůli tomu netřeba patchovat, ve vistě jsem vždy rozběhal všechen hardware.
ad5) Prosím?ovšemže. můj notepad2 umí utf8 odjakživa, stejěn tak v ooo už hodně let bez potíží používám tamní formát, takže nasazení iso standardu odf ve windows je z mého pohledu na věc zcela shodně řešeno jako v linuxu. nějaké další připomínky?![]()
3) taky proto do registru prakticky netřeba lézt, navíc na většinu úkonů jsou hezké gui aplikacevubec jsem do tehle diskuse nechtel zasahovat, ale co ja miluju na textovych konfigurácích, je ze po zkopírování (cca 1s) mam identicky nastavenou sluzbu, jako predtim, či jinde.
4) to se tak často nestává, alespoň mě vlastně vůbec.Mě se to stává neustále
Jen jsem chtěl naznačit, že ač tvrdíš, že některé věci se tě jako end-usera netýkají, nemusí to být pravda.a já jsem ti doufám uspokojivě naznačil, že tomu tak není.
> šak to přece píšu. kde je potřeba někam vlézt, tam klidně vlezu. a je mi jedno jestli píšu "regedit" nebo "su gedit xorg.conf", v tom nevidím rozdílOno sa v regedite dá zakomentovať pôvodná hodnota a pripísať, že ju ferkoXY z toho a toho dôvodu prepisuje v ten a ten dátum na inú hodnotu?
> MSDN, stovky fór a zkušenosti ohromného množství lidí nalezneme i ve Windows.V MSDN je kadečo. Ale skús napr. nájsť k nejkému downloadu kontrolnú sumu. Navyše, keď to nie je na MSDN, tak to nie je nikde. Neexistujú alternatívne zdroje informácií. Hoci možno pomôže blogs.msdn.com (či ako sa to volá)
> I Windows a progrmay v nich obsažené se drží mezinárodně uznávaných standardů (norem) -- Unicode, ODF.Hej. Pokiaľ ide o komunitou vyvinuté programy. Originál SW od MS to je samé CP-1250, "UTF-16" je podľa nich rovné "Unicode" a striktne sa pridržiavajú vecí ako CSS2 ... ešte tú o Karkulke.
Ja ano. Zatimco v Linuxu se da v pripade problemu konfigurace opravit z konzole svepomoci (treba v runlevelu 1), Windows nic takoveho nema - editor registru se nespusti bez GUI a GUI, jsouci napevno zadratovane v systemu, se zase nemusi v dusledku pozkozeneho registru spustit. Bez pomoci z vnejsku (LiveCD, jiny stroj, ke kteremu se disk pripojit atd.) se opravit nedaji.ad3) Ne všechno jde v GUI. Někdy musíš do registrů / conf souborů.však to přece píšu. kde je potřeba někam vlézt, tam klidně vlezu. a je mi jedno jestli píšu "regedit" nebo "su gedit xorg.conf", v tom nevidím rozdíl
Ve win jsem si nevšiml fatálnějších problémů než v linuxu, zde si z mého pohledu mohou oba podat ruce (ale mrkni do mých dřívějších zápisků o Vistě)mno visty bez sp1 jsou v produkcnim prostredi nepouzitelny pac se tam napr. zasekava/buguje sluzba licencovani sw a spolehlive se pak nejde dostat ani do ovladacich panelu ci taky napr. nejde neco z ty stanice tisknout (neni to nahoda u nas ve firme se to objevilo na kazdem z 50 win vista stanic co tam mame) naopak po instalaci sp1 se v nekolika malo pripadech (cca 20%) objevila chyba ze se nejde odhlasit z toho pc... nerikam ze v gnu/linuxu nejsou bugy, ale firme, ktera svuj system ma na 99% procentech pocitacu v komercni sfere, by se neco takovyho stat nemelo, to svedci o lajdactvi jakym ten vyvoj vedou... navic to ze tam nefunguje ipconfig /relase "xy" a /ipconfig /renew povazuju za velkou drzost od microsoftu (pokud to jde tak beru zpet, ale i po googleni jsem reseni nenasel, admin i domenovej admin maj dle vist nedostatecny opravneni)
(java na linuxu nema takovej vykon jako na win)Věřím, že třeba Swing je pomalejší, ale nevidím důvod, proč by měla být pomalejší "Java".
"to ze tam nefunguje ipconfig /relase "xy" a /ipconfig /renew povazuju za velkou drzost od microsoftu"Prosim? Ve Viste
ipconfig /renew
normalne funguje. Pokud vsak mate aktivni UAC a spoustite to v prikazovem radku bez patricnych opravneni, tak pak ano, tam to nejde.
ad5) Prosím?![]()
Upřesnění narychlo - MS standardy "vykrade" a upraví do debilna. Pro příklad: asi 15 let života zmršené kódové stránky ISO normy českého písma. ... a mohl bych pokračovat.
http://cs.wikipedia.org/wiki/ISO_8859-2
Filosofie zde popisovaná mě netrápí.Docela zajimava otazka ... Linux, jako ostatne vsechny unixky, filosofii ma. Mac take, i kdyz tam je to (hlavne pri pohledu zvenci) spis neco jako nabozenstvi (nechci rikat kult). Maji neco takoveho i Windows?
nechápu proč každej bod srovnáváš s vidlema, gnu/linux není jejich náhražka zdarmaTak proč jsou všude články typu "Jak přejít na Linux (z Windows)"; proč je všude na každym druhym seznamu linuxových programů "Je alternativou k Total Commanderu (či jiné aplikaci pro WIndows)" a tak? Protože GNU/Linux není náhražkou za Windows, ale je tak na veřejnosti prezentován.
Stejně jako mi naopak v Linuxu chybí něco jako "File Monitor" z Windows, často kvůli tomu nadávám, ale Windows kvůli tomu na server taky instalovat nebudu
Nevím, oč běží, ale co takhle widget Sledování souborů v KDE4.
a asi i vyvíjelo mnohem méně lidíTo bych ani neřekl...
Mé důvody proč používám GNU/Linux jsou zkrátka zcela jiné než Vaškovy. A to je na GNU/Linuxu to krásné.Ano, to je.
ačkoliv je pro Windows spousta fór a diskuzí (možná více než pro Linux a podobné OSKde??? Pripadám si ako v jednej pesničke: "všetci to vedia, iba ja nieee". Kde nájdem neplatené fórum, na ktorom môžem položiť netriviálnu otázku o MS Win a dostať fundovanú odpoveď? Napr. prečo ak mám doménu s NT 4.0 PDC a WinXP klientami a mimo domény mám Vista Business edition a tá sa nemôže konektnúť na žiaden stroj v doméne ani nikto z domény na ňu. Odpoveď: lebo Vista používa nejaký NTLM level 3 a v doméne 2, prestavíš v registroch a máš - alebo niečo také. V živote som nestretol fórum, kde by sa o tomto dalo debatovať.
Kde nájdem neplatené fórum, na ktorom môžem položiť netriviálnu otázku o MS Win a dostať fundovanú odpoveď?Na Rootu v diskusích, kde se objevuje LO.
Vista Home basic stojí ~1700Kč, což je relativně přijatelná cena pokud chce uživatel bez problémů hrát všechny hry a využívat bez potíží nejnovější či atypický hardwareHehe, tohle vykladej moji segre, ktera si ted kupovala novej notebook. Cituju jeji zpravy na ICQ po 3 dnech pouzivani toho notebooku s Windows Vista
Proc jsi mi nerekl, ze ty Visty jsou uplne na hovno... ale tak to je porad dokola,nic na nich nefunguje,tak jak ma ja nechci porad resit,proc neco nejde...to vidim za ty 3dny...nic nejde bez problemu tak mi rekni,proc se najednou vypari system kterej ovlada cd rom,proc pocitac kterej ma uplne vsechno kvalitni najednou neveme jednoduchou hru?????? proc nemuze prijmout program kterej potrebuju abych mohla ovladat telefon u tech manzelek mi to napsala,ze to chce 3D grafiku,kterou tohle samozrejme ma,tak mi rekni v cem je problem....taky to napsalo,ze pokud jsem si jista,ze to ten pocitac obsahuje,ze to chce aktualizovatNakonec po pridani admin prav, aktualizaci windows a preinstalovani ovladacu tu hru rozchodila, ale rozhodne bych o tom neprohlasil bezproblemove nebo bez potizi
Vista Home basic stojí ~1700Kč, což je relativně přijatelná cena pokud chce uživatel bez problémů hrát všechny hry a využívat bez potíží nejnovější či atypický hardwareCo takhle ten Sun-Fire-T1000, na kterém právě pracuju?
Co takhle ten Sun-Fire-T1000, na kterém právě pracuju?až do něj půjde šoupnout dvě gtx280 v sli a zapařit crysis, pak si promluvíme
Ale popravdě moc nechápu, proč je to na FELu tak pomalé. Má to 32 jader, load jen okolo pěti a je to zabité...Když jsem byl nucen pracovat v té sunovské učebně, jeden z kolegů na podobné otázky odpovídal, že protože je to sunsráč.
Tohle ale neni výsada FELu. Na TU Berlin mají stejné a stejně nepoužitelně pomalé sunray klienty. Holt je třeba si uvědomit, že Sun žije z prodeje HW, proto od něj máme Javu, OpenOffice, Sunraye, ... - zkrátka vše co vás donutí si ten nový HW koupit.
Zdrojové kódy programů mě nezajímají. Nejsem programátor, abych si něco upravoval, tomu já nerozumím a ani když jsem to zkoušel, nebavilo mě to.To je dost omezeny pohled na vec. Asi jako kdybych rikal, ze zda ziji v diktature nebo demokracii me nezajima, protoze nejsem politik a nehodlam se politiky ucastnit. V obou pripadech jsou dulezite sekundarni efekty toho, ze zde ta svoboda je, i kdyz ji treba zrovna nikdo nevyuziva. Proste pritomnost te svobody meni rovnovahu sil mezi lidmi do pozice vyhodnejsi pro uzivatele.
Tohle je ale spatna uvaha. Vychazi z predpokladu, ze uzivatel vi co kupuje. A ten pred-poklad je proste uz z principu spatny. Drtiva vetsina lidi si koupi notebook s predinstalovanou Vistou. A drtiva vetsina z nich o nejakem DRM a dlasich nema paru.Ne. V případě OS si můžeš zajít za kamarádem, v případě placeného software si stáhneš demo verzi. Nedělej z těch lidí zase takové ovce
Takze ve vysledku je IMHO u vetsiny FOSS projektu situace stejna (nekdy horsi), jako u dobre manageovaneho a dostatecne velkeho vyvojoveho tymu kolem proprietarniho produktu.No pri veľkom a trebárs aj dobre manažovanom projekte vy ako bežný užívateľ nemáte šancu osobne komunikovať s vývojarom. A keby sa to aj podarilo, tak on nemá právomoc sam od seba robiť nejaké funkčné modifikácie.
No pri veľkom a trebárs aj dobre manažovanom projekte vy ako bežný užívateľ nemáte šancu osobne komunikovať s vývojarom.Jeste to tak! Jako vyvojar na velkem projektu mam dovolit stav, ve kterem uzivatele muzou posilat pozadavky primo me? Mel byste si zkusit v nejakem velkem tymu delat
A keby sa to aj podarilo, tak on nemá právomoc sam od seba robiť nejaké funkčné modifikácie.To nema u zadneho dobre spravovaneho projektu vetsiho rozsahu, bez ohledu na licenci. Tedy nemel by mit. Coz koresponduje s tim, co jsem psal v predchozim odstavci. Na komunikaci s uzivateli a nasledne rozhodovani co v programu bude a co ne ma byt u vetsich projektu vyclenen samostatny personal.
Pouzival som skener. Pokazil sa v nom senzor ktory indikuje pokrceny papier. Pri skenovani sa objavila hlaska "Document feeder jammed". Pozrel som sa do zdrojaku drivera, nasiel tu hlasku a ten jeden riadok som vykomentoval. A To vsetko bez toho ze by som o tom zdrojaku cokolvek vedel. Prekompiloval som to a odvtedy mozem skenovat.Vidíš. A já bych vzal do ruky páječku a problém opravil. Ty jsi jen zničil fungující ovladač
Nerikal, ze ten radek jenom vykomentoval? Ja si zniceni predstavuju jako nevratny proces. Navic, mozna bys do ruky pajecku vzal, ale neni tak jiste jestli bys problem vazne opravil.Pouzival som skener. Pokazil sa v nom senzor ktory indikuje pokrceny papier. Pri skenovani sa objavila hlaska "Document feeder jammed". Pozrel som sa do zdrojaku drivera, nasiel tu hlasku a ten jeden riadok som vykomentoval. A To vsetko bez toho ze by som o tom zdrojaku cokolvek vedel. Prekompiloval som to a odvtedy mozem skenovat.Vidíš. A já bych vzal do ruky páječku a problém opravil. Ty jsi jen zničil fungující ovladač![]()
Ak linux nie je zdarma, potom ...
Jenže to není o konkrétní ceně. To je o povědomí. Pro zákazníka řešíte zpravidla komplexnější problém, než je jen čistá instalace linuxu. Obvykle na tom má také něco běžet. Vybíráte HW. A když tento zákazník má zafixováno, že linux je zadarmo, tak se pak moc a moc diví, proč mu předkládáte nabídku za 140% ceny řešení založeného na Windows. Někteří pochopí, že výhoda linuxu je jinde než v ceně a zaplatí i vyšší cenu - a vyplatí se jim to. Cena OS je pak řádově v procentech celkové sumy. A když se nasazuje komerční software, tak nemá smysl cenu OS řešit vůbec.
Perlička: znám chlápka, který má softwarové řešení za miliony a k tomu má řídící soft (pro anglická Windows, na českých to opravdu nejede). A místo, aby dal 2k za ENG Widle, tak to řeší s dodavatelem softu a jeho drahé řešení je stále offline. A test zprovoznění na CZ ho již stál také víc než EN W.
tak se pak moc a moc diví, proč mu předkládáte nabídku za 140% ceny řešení založeného na Windows.Uh, oh. Není to jen nějaký blbý překlep? Jestli ne, tak to se pak nedivím, že se zákazník diví
Perlička: znám chlápka, který má softwarové řešení za miliony a k tomu má řídící soft (pro anglická Windows, na českých to opravdu nejede). A místo, aby dal 2k za ENG Widle, tak to řeší s dodavatelem softu a jeho drahé řešení je stále offline. A test zprovoznění na CZ ho již stál také víc než EN W.To musí být vynikající software, takový typický proprietární crapware, ne?
Ehm, té jisté společnosti, která se zabývá virtualizací mnoho let, to řekneš ty nebo mám já?Radši ty
které prostě na té verzi chodí a na jiné už ne?V tomto konkrétním případě by to pak byla prasárna Windows
Ale i když chápu, že je nutno si rýpnout do W a už i do komerčního softuJá nikam nerýpal, reagoval jsem na
Nebude to spíše tím, že používají i některé specialitky, které prostě na té verzi chodí a na jiné už ne?což znamená, že by v případě, že by ve Windows byla dostupnost nějaké funkce závislá na použité lokalizaci, byla by to prasárna Windows. Nic víc, nic míň. Já sice chápu, že je pro tebe nutné hledat blechy všude možně, ale pořád je vhodné sledovat kontext, protože ne každý uživatel Linuxu je hned nepřítel Redmondu, nebo komerčního sw.
Fakt by mě zajímalo kolik lidí opravdu využije zdrojové kódy ...Zdrojové kódy kernelu pro výrobu ovladače 128x128 LCD displeje na parportu, DVB zdrojáky pro přidání USB ID pro Winfast Dongle H, teďka si hraju se soundmodemem od Fabrice Bellarda a jako bakalářku mám taky něco s linuxovými zdrojáky.
Netransparentnost jde vysvětlit otázkou: Proč v těch registrech nemůžou být přítomny úplně všechny hodnoty? Proč musím na netu číst "vytvořte tuhle položku tam a tam…". Nedokonalost: proč program může číst a zpravidla i zapisovat do části určené jinému programu?No to je těžký. Že to není všechno v registrech, to není chyba windows, ale chyba toho programu. Jistě se najde mnoho SW, co mají textový konfigurační soubor, ale je tam jen desetina voleb, zbytek si program nastaví default, tak jak je to v něm zadrátováno. Je fakt, že v registrech asi chybí nějaká položka na komentář. Stejně tak to druhé. Teoreticky, stejně, jako můžete nastavit oprávnění pro každý konfigurační soubor extra, tak můžete nastavit oprávnění pro každý klíč v registrech extra. (Tím nic neříkám o tom, že ve windows je skutečně problém pracovat jako uživatel s oprávněním user, ve valné většině zásluhou toho, že starý SW jsou zkriplený a autoři se nenamáhali je naprogramovat správně, protože a) ve w95 to bylo jedno b) v NT pracují vývojáři jako admini
ad 3) ... Nevím, proč tolika lidem vadí registry (vlastně vím, je to od MS a od toho je přece špatné vše).
MS-registry nemají komentáře a nejde je komentovat. Kdo něco programoval, ví o čem je řeč. Základ školometštiny vše okomentovat, okomentovat, okomentovat jinak jsi za chvíli v pr... Dál nepokračuji, nemám čas se stále opakovat, proč mne MS-registry vytáčí.
Každý svého štěstí strojvůdce.V tomto případě spíš: Každý svého Exploreru debuggerem, ne?
Tiskni
Sdílej: