Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
kernel ultraspíše se: "KERNEL ULTRAS" a mimochodem sdílím tvůj názor:
pocitac je dneska spotrebka jako auto, pracka, gumova pana, lidi chtej pouzivat a ne se o to starat a zkoumat proc neco nejde, nebo jde blbe,
pocitac je dneska spotrebka jako auto, pracka, lidi chtej pouzivat a ne se o to starat a zkoumat proc neco nejde, nebo jde blbePlně s tebou souhlasím, a tedy když hovno rozumím autům a nejede, dám ho technikovi opravit, a když hovno rozumím počítačům, a něco nejde nebo nefunguje jak má, dám ho opět technikovi opravit, kapišto?
Ja se z autorem puvodniho clanku ztotoznuju, Linux je opravdu psan programatory pro programatory...Linux (a obecně Unix) by měl především zcela setřít rozdíl mezi programátorem a uživatelem, resp. zničit tu hranici. Na Windows je potřeba pro zahájení vývoje stáhnout MSVS, nainstalovat, začít studovat nějaké API, pak v tom začít programovat (nebo si šmrdlat layouty obrazovek v nějakém GUI), kompilovat, debugovat, všechny tyto srandičky. V Linuxu si tak člověk píše stránky, pak potřebuje nějakou aktivní blbost (třeba odeslat mail nebo co já vím), tak si napíše pět řádků v Perlu nebo shellu, pak si šmrdlá dál statické HTML. Nebo upravuje fotky a potřebuje malé náhledy, tak si napíše find . -name '*.jpg' -exec convert whatever {} \; -print. Nebo si zavést službu, která po spuštění systému naváže a udržuje spojení VPN, tak si splácne něco jako /etc/init.d/startvpn. Je to programování? Ano i ne - ta hranice je prostě nejasná, a tak to má být, to byl původní záměr při programování Unixu.
V další kapitole zrekapitulujeme hlavní vylepšení oproti Windows Vista, shrneme důvody, proč byste měli zapomenout na Windows XP, a pohledem profesionála zhodnotí Windows 7 Radek Hulán.skoda, ze zive.cz uz nekolik let nectu... asi jsem prisel o hodne hodin zabavy.
Ten se přece snažil pojmenovat příčiny, proč má Linux v současnosti na desktopech v ČR podíl pouze 0,7 %.
Servery, krabičky... nic? Odvozené OS ... nic?
Ale dobře. Je mnoho produktů, které nikdo nepoužívá. Ne proto, že by byly k ničemu (naopak, jsou skvělé), ale proto, že jiný produkt má lepší marketing. Pak už se to valí efektem virového marketingu. Tečka. MS vybudovali obchodníci. Sakra dobří obchodníci. Jejich marketing je vidět na každém produktu. Hromada věcí zadarmo (proč asi?), když to člověk chce ale opravdu používat (nemyslím licenci, myslím technické omezení free verze), musí tučně zaplatit.
Příklady jsou i z OSS světa. Pouze a jen marketing vytáhl například produkt Firefox tam, kde dnes je. Jaká je jeho technologická úroveň asi všichni víme.
Ten se přece snažil
Nesnažil. Pouze se snažil vyvolat flame. Všechny body lze najít i na jiných OS. Je to pouze vyzobávání.
Jestli ono to nebude tím, že metody které se používají pro zjišťování podílu OS na desktopech jsou řekněme trochu pochybné.
Myslím, že 1% na desktopu odpovídá realitě. Před časem zaznívaly argumenty, že skutečné číslo je vyšší, protože uživatelé prý mění idenfikaci prohlížeče kvůli kompatibilitě. Tyto časy jsou pryč, ale nic se nezměnilo.
Uvědomte si, že drtivou část počítačů tvoří kompy které jsou instalované ve školách, úřadech a státních institucích, které díky úspěšnému lobbingu Microsoft u nás naprosto ovládnul. Nezanedbatelný je také podíl komerční sféry. Unixové stroje ve své době byly neskutečně drahé a v porovnání s nimi byly Windows dostupné a levné řešení (Přece firma nemůže fungovat na softu co je zadarmo, že? Těžko by pak mohla vykazovat prachy utracené za soft a školení)
Tohle je nejspíš pravda, ale nic to nemění na faktu, že podíl linuxu je velmi nízký. Příčin je mnoho, toto je jedna z nich, ale podstatný je výsledek.
Linux a další unixové klony jsou dnes mnohem víc rozšířené než by pana Čížka vůbec kdy napadlo. Telefony, přehrávače i jiná embeded zařízení, které se navenek tváří jako černá skříňka, je v sobě mají, jenže na tato zařízení metodika zjišťování podílu OS nebere zřetel, neboť to není plnohodnotný desktop.
Jenže řeč je o desktopu a tam telefony, přehrávače a všelijaké krabičky nepatří.
Tyto časy jsou pryč, ale nic se nezměnilo.
Nemyslím si. Já tyto služby standardně zakazuji (a to i na Windows) a myslím, že takových lidí bude víc (už jen proto, že daleko více linuxáků ví o co jde). A z logů apache ty statistiky vytahuje málokdo, většinou jsou to měřiče třetí strany (pro mě tedy nedůvěryhodné).
Prosím uznejte alespoň těch 0,7 procent, vždyť to není ostudaJe mi úplně jedno, jestli je to 0,1 % (sám jsem začal Linux využívat v době, kdy tohle bylo na desktopech nereálně optimistické číslo), nebo 90 %. Ale všechny možné statistiky udávají na desktopech asi o 50 % více (nemyslím 50,7 %, ale něco přes 1 %). Na našem webu (a to je zcela netechnický, folklorní, a to málo jeho čtenářů má obvykle k počítačům dost daleko) pod 1 % vůbec nejde, viz screenshoty.
Netvrďte mi, že lidé v práci mají odlišné návyky než domanevím, co přesně těmi návyky myslíte, ale třeba já doma používám počítač ZCELA jiným způsobem, než v práci. V práci potřebuji například Access, Excel, Word, poštovního klienta, PSPad, GIMP, PuTTY, kdežto doma programy pro katalogizaci a úpravu fotek, přehrávání videa a surfování po netu. Spousta lidí doma akorát paří hry - ti mají diametrálně odlišné návyky (ačkoliv zrovna paření her není důvod pro zahození Windows). Jinak, aby bylo jasno, netvrdím, že linuxové distribuce jsou dokonalé, že jsou bezproblémové, že jsou dostupné programy pro vše, co by se mi líbilo. Ale pokud si mám vybrat buď Windows legálně zdarma, nebo Linux, jednoznačně volím tučňáka. Nedokážu přesně napsat proč - je to totiž spousta maličkých drobností, které jsou ve mnou používaném desktopovém prostředí lépe zpracovány + spousta drobností, které jsou dány tím, že je to Unix-like systém.
Marketing, reklama. Stačí investovat pár (stovek) milionů dolarů a bude to mít na stole každý.
U komerčního produktu to není problém. Ten si na to vydělá prodejem. Jak ale dělat reklamu na něco, co je zadarmo? Z čeho to platit.
1% je podíl. Penetrace PC stále roste, to znamená, že 1% před deseti lety a dnes jsou úplně jiná absolutní čísla.
masové rozšíření (řekněme 10% desktopů) rozhodně neočekávám.
Já ho ani nechci.
Úplně mi stačí se starat lidem o domácí servery (na linuxu). Lidem, kteří nemají zájem o tom cokoliv vědět, ale hlavně ať to stahuje rychle torrenty.
Pouze a jen marketing vytáhl například produkt Firefox tam, kde dnes je. Jaká je jeho technologická úroveň asi všichni víme.Věřím, že to nebyl jen marketing. Phoenix byl ve své době jediný skutečně použitelný webový prohlížeč pro Windows. A ti, kdo se o něm náhodou dozvěděli a používali ho, pak hledali, kam se poděl. (Hájím ho, ačkoliv jsem ho sám v Linuxu hodil okamžitě přes palubu a vůbec nepoužíval. Ale nainstaloval jsem čtvrtou verzi a vypadá to, že bych mu mohl dát zase šanci.)
Je to stejné jako v diskuzi u nás na Živě. Vyjímáte slova, reagujete na slova, ale mám pocit, že nevnímáte odstavce a celý článek.To samé se dá tvrdit o této Vaší reakci. Nazývat výtvor páně Čížka "článkem", to chce jistou dávku odvahy, taková (s prominutím) sračka patří maximálně do blogu (a je úplně jedno, jestli je o Linuxu, Windows, zahrádkaření, nebo čemkoliv jiném)
Ten se přece snažilJestli je tohle celý výsledek jeho snažení, pak je mi ho opravdu upřímně líto.
proč má Linux v současnosti na desktopech v ČR podíl pouze 0,7 %.Zdroj?
Jakub napsal svůj pohled a trochu jsme čekali, že diskuze v tom bude pokračovat - budou se hledat příčiny.Opravdu jste čekali něco jiného než flamewar? Doopravdy? Upřímně?
A to je možná „osmá kotva“, proč je Linux tam, kde je - neochota analyzovat problém z větší výšky, shora.Od Vás to sedí.
Málokdo z vás, kdo článek tolik kritizujete, se věnuje jeho tématu. Je to škoda, myslím si, že je to důležitější než řešit, zda bylo vhodnější použít takové nebo jiné slovo.Čekat po někom, že se bude věnovat tématu článku, který se sám daném tématu příliš nevěnuje, je trochu naivní. Je to škoda, kdyby ten článek za něco stál, napsal ho člověk aspoň s elementárními znalostmi a byla za ním vidět aspoň nějaká snaha, pak by se jistě našla spousta lidí, kteří by si rádi o tématu podiskutovali. Ale takový tento "článek" bohužel není. Z celého "článku" a Vaší reakce mám pocit, že jste opravdu přesvědčeni, že to, co děláte, děláte naprosto správně. O tom je jistě přesvědčena i redakce zpravodajství TV Nova, ale ty taky nikdo nebere vážně.
Haha, tak teď si uhodil na hlavičku. Přesně tak, jestli ten článek tam je výsledek jeho snažení (a snažit se nestačí navíc), tak bych ho vyhodil z fleku. Mluví tam o "Linuxu" ale mě se třeba můj "Linux" při instalaci balíčku nebo aktualizaci na heslo roota neptá. A to je jen jedna z mnoha autorových "pravd". Takže by si napřed měl ujasnit dojmy a průjmy než začne psát oficiální článek. V blogu kdekoliv bych mu to prominul, ale vydat to jako článek... no fuj.Ten se přece snažilJestli je tohle celý výsledek jeho snažení, pak je mi ho opravdu upřímně líto.
Ten se přece snažilJestli je tohle celý výsledek jeho snažení, pak je mi ho opravdu upřímně líto.
proč má Linux v současnosti na desktopech v ČR podíl pouze 0,7 %Protože životnost Windows XP ještě neskončila. Já tvrdím, že Linux bude nad 5% dřív, než XP spadnou pod 50% tržního podílu.
To mě tak napadlo, když jsem to četl, jak zamával ten "baloot screen" (nebo jak se to jmenovalo) s podílem prohlížečů? Tedy, kdyby nakupující měl možnost při nákupu notebooku si podle základního popisu vybrat operační systém, co by z toho vzniklo.
Nespíš by se nic nezměnilo, lidé by vybrali W7. Změnit prohlížeč je velmi jednoduché, stačí naimportovat záložky, případně změnit pár nastavení. Změnit OS, např. z Windows na Linux, je něco úplně jiného.
Pokud je to železo aspoň 2 roky staré nebo od rozumných značek (Intel, ATi, Realtek)...A jsi si jist tou ATI?:D Já tedy nikdy neviděl situaci kdy by ty bastly fungovaly na linuxu aspoň z poloviny tak jak karty od nvidie resp intelu..:)
(oss drivery jsem neměl důvod zkoušet)Proprietární drivery se mě netýkají, hardware si nepůjčuju, ale kupuju, chci ho tedy používat tak dlouho, dokud se sám nerozhodnu ho vyhodit (pravda, během životního cyklu často mění účel). Takže proprietární drivery ne. (Ano, v nouzi bych je použít mohl, ale bavíme se o kritériích pro výběr hardware, tedy ne.)
ozjet na bigscreen 2 monitory na Radeon HD 2400 XT byl neskutečný porod.. vyzkoušel jsem tunu driverů a prostě pořád to nefungovalo.. až pak se jedny drivery chytly.. Takže raději do toho nevrtám.. Kdežto bigscreen na nvidii (s proprietal driverama) šel hned. (oss drivery jsem neměl důvod zkoušet)Chápu, že jsi měl problém s grafickou kartou od ATI. Momentálně nemůžu posuzovat. Mám doma jedinou ATI, a to je ATI Radeon 9250, kterou používám na počítači, který momentálně slouží jako televize a web browser (dříve to byl můj hlavní počítač). Vždy jsem ho používal s opensource drivery a vždy jsem byl spokojen, včetně dualscreen setupu (byť tehdy ještě s triviální úpravou xorg.conf). Takže při mých posuzovacích kritériích je to tak, že tobě s OSS drivery ke spokojenosti nvidia nefungovala a ATI nevím... a mně ATI fungovala od nvidie mám momentálně pouze ion a to je na něčem, co používám jako miniserver po SSH. Z hlediska linuxového světa to vidím tak, že jak ATI, tak nvidia mají velkou tradici v produkování sraček a budoucnost ukáže.
Gentoo: emerge --sync emerge -Du worldjinde jsem vídal grafická klikadla s funkcí "aktualizuj vše" - určitě to není problém přiohnout do hezkého hávu ve většině distribucí (LFS má asi vyjímku) Jinak update jako takový vychází už z toho, co je na kompu nainstalováno, čili pokud bude mít NB "SuperMax" nějaké nestandardní vychytávky, tak by měl už v základu naistalovaný balík
supermax-hooks-1.2.3
, který by se updatoval na supermax-hooks-1.2.4
při tom celkovém updatu. IMHO nic nezvládnutelného :)
Navrhnul bych standardizaci. Aby na kazdou verzi kazdeho notesu nebylo potreba ruzna kurvitka. Ale jsem holt snilek.
Jakože mají všechny laptopy používat třeba jeden typ WiFi karty? Nebo GPU? OMG!
Problém je v tom, že některé modely umí něco navíc, takže by v tom ovladači byly (a) nevyužité součásti, nebo (b) by tu funkcionalitu vůbec neobsahoval.Vidíš problémy, kde nejsou. Proč by tam měly být nevyužité části? Pokud by byly, tak by šly odstranit (nebo pokud myslíš za běhu nevyužité, tak oddělit do samostatného modulu).
Ta standardizace je nereálná.Ta standardizace se v mnoha oblastech děje, jedním příkladem je USB, ale probíhá to téměř ve všech oblastech hardware. Je to běžná realita, která se dokonce vyplatí i jiným než linuxovým firmám (zrovna USB není vynález linuxáků, pokud vím).
Navíc standardizace typu "jeden standardní výrobek" se mi ani za mák nelíbí, to není standardizace, ale uniformizace.O té nikdo kromě tebe nemluvil, takže se můžeš hádat jen pokud trpíš rozdvojením osobnosti.
Ten návrh by znamenal, že by všichni používali ne stejnou sběrnici, ale stejný čip +/- nějaké detaily,Mám podezření, že jsi absolutně nepochopil, co MJ napsal, nebo mluvíš o nějakém záhadném návrhu a zapomněl jsi na něj dát odkaz. Jinak to, o čem jsem psal se děje a je to dlouholetý trend, který víceméně podporují všichni tvůrci/dodavatelé operačních systému. Domnívám se, že proti tomu můžeš protestovat, nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeš dělat. Já naopak budu vděčný, když se ten trend ještě uspíší.
představ si tohle (dotaženo ad absurdum) u GPU, vždyť tam nVidia otevřeně říká, že v ovladači má věci (třeba Optimus), o něž se s konkurencí rozhodně dělit nechce (zdroj viz některé HWN nebo ten rozhovor z Phoronixu).Co dělá nVidia, je jejich věc, jsou komerční firma. Ale produkt bez OSS ovladačů si dobrovolně nekoupím, protože je pro mě velmi nepraktický mimojiné i z hlediska životnosti. Ale pokud vím, tak i v nVidii toto chápou a vyhodnocují. Kdyby jednali bez rozmyslu, už by na trhu nebyli.
Co dělá nVidia, je jejich věc, jsou komerční firma. Ale produkt bez OSS ovladačů si dobrovolně nekoupím, protože je pro mě velmi nepraktický mimojiné i z hlediska životnosti.
Ti výrobci ostatního hardwaru jsou také komerční firmy, představ si to! Já si také vybírám hardware, u nějž nebudu muset řešit problémy s nesvobodnými ovladači, jenže ve chvíli, kdy budu chtít třeba výkonné GPU s možností využívat HW akcelerace videa a OpenCL, nebudu mít moc na výběr.
Ti výrobci ostatního hardwaru jsou také komerční firmy, představ si to!Ty děláš nějakou reklamní školu nebo co, že si tady na nás zkoušíš vyřvávání hesel? Nebo ses dal na politiku?
jenže ve chvíli, kdy budu chtít třeba výkonné GPU s možností využívat HW akcelerace videa a OpenCL, nebudu mít moc na výběr.Ve videích problém nevidím, OpenCL nepotřebuju. Takže, každému, co jeho jest :). Nebudu si přece vybírat hardware podle toho, co potřebuje někdo úplně jiný.
Nebudu si přece vybírat hardware podle toho, co potřebuje někdo úplně jiný.+1
OpenCL nepotřebujuPak se ale nediv, že existují lidé, kteří očekávají více než jen kuličkovou myš.
Pak se ale nediv, že existují lidé, kteří očekávají více než jen kuličkovou myš.Ony v Linuxu snad nefungují optické myši? Když už mi chceš podsouvat, že se nečemu divím, zkus něco méně nápadného, tady snad každý pochopil, co jsem chtěl předchozím příspěvkem sdělit. Kdo ne, ať se slušně zeptá, a zkusím to vysvětlit lépe.
Celkově je tak přechod WXP->W7 i WXP->Linux stejně obtížný
Bohužel. Programy a hry na linux nedostaneš. Programy budiž, dneska to lidi dělaj v prohlížeči. Hry jsou zádrhel.
pak se ale nabizi reseni windows jako herni konzole a linux na vsechno ostatni (treba i kazdy na zvlastnim pocitaci).
pak se ale nabizi reseni windows jako herni konzole a linux na vsechno ostatni (treba i kazdy na zvlastnim pocitaci).
No, ještě bych pochopil herní konzole + PC s Linuxem, ale dvě PC, když na těch Windows může dělat vše, to už je trochu overkill.
Ano, já to tak mám. Windows na desktopu a linux na serveru. Kam se připojuji přes VNC/ssh. Používám oba systémy současně ne proto, že něco někde nejde, ale proto, že můžu.
na ten linuxovej komp by mu stacilo neco staryho s Athlonem 64, 2GB RAM a jednou obycejnou grafikou
Já vás fakt budu mlátit po hlavě palicí, snad se vám konečně rozsvítí. Tohle je přesně stejná pičovina jako prohlášení Linux je zadarmo.
Pak za člověkem přijdou, donesou mu nějakou podobnou sračku (HW) a řeknou, nainstaluj mi tam linux, slyšel jsem, že je nenáročný. Zabít málo.
bych to videl tak ze treba ten herni komp by mel Core2Quad, 8GB RAM, 2-3 grafiky v SLI
Mimochodem i toto o něčem svědčí, sorry. Dnes i7, 24GB a žádný SLI, protože to stejně obecně nefunguje. To je middle end.
clovek treba nemusi vyskakovat z toho
Jo, od toho mám NTB. Dva monitory mám k desktopu, vedle toho NTB se druhým systémem.
Přiznání, že Linuxové systémy jsou dnes už taky pěkně rozežrané, se na zdejším serveru rovná malému zázraku. Ale takříkajíc zaplaťpámbu za něj... nicméně zrovna u sestavy A64 + 2GB mi tato reakce na základě i vlastních zkušeností připadá jako poněkud přehnaná.Pak za člověkem přijdou, donesou mu nějakou podobnou sračku (HW) a řeknou, nainstaluj mi tam linux, slyšel jsem, že je nenáročný. Zabít málo.
Není, to je tzv. mid range, když už se tu chcete ohánět cizími "termity". A teď pro změnu bez ironie, pojem "střední konec" (v rámci cenového a výkonnostního pásma) je prostě nesmysl, to snad uznáte...To je middle end.
Přiznání, že Linuxové systémy jsou dnes už taky pěkně rozežrané,
Mlátit, zabíjet. Nejde o OS. U Windows, u Linuxu, u MacOS, u AIX, u QNX, nejde o potřeby OS. Ty jsou dnes směšně malé (v poměru k výkonu HW). Jde o to, co se na daném serveru bude provozovat. To je podstatné. Pokud tam poběží povray, nemůžu to provozovat na Atom CPU. Pokud tam poběží DB pro podnik, nemůžu tam mít 256MB RAM a IDE disk. Pokud je to file server pro 100 lidí, nemůže tam být 10Mbit síťovka.
Lidi kolem linuxu se tváří, jak to (na rozdíl od nenažraných Windows) jede na 10 let starém HW. Ano jede. Jede to i na hodinkách, ale jediné, čeho je to schopno je ukazovat kolik je hodin. Z hlediska výkonu je dnes HW irelevantní. Podstatný je typ aplikací a náročnost, které na tom poběží.
tady nejde ani tak o to ze by nekde neco slo nebo neslo, spis o to ze nekde to de lip a rychlejs nez jinde
Celkově je tak přechod WXP->W7 i WXP->Linux stejně obtížný, takže spousta lidí co zkusí obojí a nenarazí na nějakou "životně důležitou" aplikaci, která běží jen na W7, nejspíš u Linuxu zůstane.
Tohle je opět jen iluze. Obávám se, že téměř každý má nějakou aplikaci (nebo hru), která na Linuxu není. Sice existuje její ekvivalent, ale něco mu chybí. Např. Flash Player existuje i pro Linux, ale proti win verzi má horší stabilitu. Akcelerace videa také nefunguje, přinejmenším na některých kartách. Ovladače GK to je kapitola sama pro sebe, možná kromě nVidie.
Musím si rýpnout:
těžko budou přecházet na něco nového
Jak to, že tak frčí ipad, android? Vždyť to je úplně jiné prostředí.
My jsme jen hledali příčiny, proč 99,3 % jiných lidí používá něco jiného, co jim na Linuxu může vadit.Tahle věta automaticky předpokládá, že každý uživatel se výběrem OS zabýval a věděl o případných alternativách.
proč je Linux pouze nadšenecká záležitost.
Tak tohle raději opravdu nebudu komentovat.
Uzavřený software je jen tak mimochodem zlo. Není ho pro GNU/Linux v poměru vůči tomu ostatnímu tolik, leč existuje.Vždyť to říkám. Prostě je ho tak málo, že je to na škodu. A jen tak mimochodem: uzavřený software žádný zlo není. Někdy je prostě lepší ten kód nevidět.
Takže pokud si nechceš pípat na svou AC97 jako na PC Speaker, Windows nebo OS X se nevyhneš
sem se zas rozkecal, snad tomu je rozumet. v pripade nouze dovysvetlim.
co jim na Linuxu může vadit
A přemýšleli jste směrem, že jim nic nevadí, ale Windows jim prostě vyhovuje a tedy nemají důvod přecházet?
Vaše logika je "Proč nepoužíváš Bosch, co ti na něm vadí?" "Ne, nic mi nevadí, jsem spokojený se svým Black And Decker. Tečka."
Škoda, že v KDE4 udělali to samý...Odemknout widgety panelu, pravý klik na ikonku K menu, Přepnout na klasický styl, zamknout widgety panelu.
Pořád nad tím přemýšlím, protože si myslím, že jsme neudělali nic špatně. Článek na Živě je tzv. názorový. Nepředkládá pouze fakta bez komentáře, vyvozuje závěry. S názory nemusíte souhlasit, proč to ale nedělat slušně?V prvé řadě jste mohli popsat problémy specifické pro Linux, nebo aspoň podotknout, že zmiňované problémy platí více či méně i v jiných desktopových OS (namísto pochybných tvrzení typu "taková chyba by se ve Windows stát nemohla"). V druhé řadě jste mohli zvolit méně konfrontační tón a v duchu slušnosti vypustit výrazy, jako "růžové nadšení" nebo "ukájení se nad skriptem". To by jistě nezvedlo takovou vlnu nenávisti, jako se vám povedlo tentokrát. P.S. Slovo "minoritní" jste si taky mohl odpustit, je v něm jistý negativní podtext, který by někteří členové této minoritní komunity nemuseli překousnout.
V tom článku ale nešlo o problémy Linuxu, nešlo tam o srovnání s Windows.I přesto jste si neodpustili několik tendenčních srovnání.
Článek se věnoval příčinam, proč je Linux svým podílem tam, kde stále je. Příčina a problém je rozdíl, a je to vidět i z diskuzí. To, co podle nás většina lidí vidí jako problém, je pro některé uživatele Linuxu dobrá vlastnost. Ale současně i příčina současného stavu, a ty jsme se snažili najít a pojmenovat.A to se vám bohužel moc nepovedlo. Měli jste zmínit filozofii UNIXu, instalaci programů z repozitářů a především vliv marketingu a počítačové gramotnosti uživatelů.
Nenávist - to jste napsal přesně. Proč je ale potřeba nenávist vůči autorovi nějakého článku? Navíc o operačním systému - proboha, to vám opravdu přijde normální? Mně ne.Mně bohužel ano, tady jsme na Internetu.
A že by lidé, kteří píšou do diskuzí stylem, kvůli kterému se za ně sám červenám, nesnesli nadsázku jako třeba růžové nadšení?Problém je spíš v tom, jak je to napsáno. Jako novinář byste mohl vědět, že pokud s někým chcete začít diskuzi, tak byste mu neměl předkládat svoje názory jako fakta. Což se ve vašem článku nestalo, takže se nemůžete divit, že to někoho pobuřuje.
Už jsem to psal panu Ježkovi, že linuxová komunita opět propásla šanci- kvůli několika jedincům stále působí jako "ti divní uřvaní lidé". Škoda... ale pro tuto komunitu.Myslím, že tato, ani žádná jiná komunita, nemá potřebu někomu něco dokazovat. Uřvanci jsou v každé komunitě a kdo tvrdí opak, tak lže. Možná by se komunita "windowsáků" měla zamyslet nad svým pokrytectvím, když si ve své povýšenosti myslí, že by jí měla komunita "linuxáků" dokazovat, že se nechová stejně povýšeně.
jo a v opacnym pripade to bude zlatej dul pro data recovery firmy, ktery si budou udrzovat vlastni maly technicky muzeum. uplne to vidim jak jim tam nekdo v roce 2100 prinese 3.5" disketu po pradedovi ze z ni chce dostat data. a voni nastartujou nejaky pentium 1 s widlema 98 (upravenyma aby fungovali i po roce 2099) a budou to z toho dolovat po tech 100 letech ale bude ta disketa cista jako slovo bozi, takze to strci do nejaky hypermasiny co zjisti zbytkovej magnetismus a spocita na tom vsechny atomy pricemz nektery i presune a nauctujou si za to 50 milionu kreditu (EU ani Euro nebude nastesti uz 50 let existovat)
je holt jina doba. doba lacinejch smejdu co se v reklamacich meni za jiny laciny smejdy, protoze to ani ty dva blby roky nevydrzi fungovat (nehlede na to ze to spravne nefunguje uz z vyroby).
Řeší se naprostá hovnaUž jsem to říkal minule - Živě, tamní autory a všechny řešílky z Ábíčka bych vůbec neřešil.
Mě zase baví, že tu nejdříve naklušete se svým šéfem a s heslem "Chceme rozumnou diskusi" a pak píšete jako malý puberťák. Chovat se jako vůl je dnes běžné (možná že každou sekundu vzniká kvůli volům alespoň jeden flamewar), to vám nezazlývám. Ale chovat se jako vůl a tvářit se přitom jako rozumný člověk, tohle je už trochu trapné.
Po přečtení vašeho článku jsem nabyl dojmu, že jste typický novinář - kecáte do všeho, ale ničemu moc nerozumíte. Jsou lidi, kteří chtějí vědět, kteří chtějí něčemu rozumět. Takoví většinou umí zkritizovat vlastní práci a najít nedostatky. Mezi ty rozhodně nepatříte.
to mně naopak místní diskuze připadají normální (byť se tu nedávno objevila ta do všeho kecající ženská genitálie)Nechápu, proč pana Lutonského urážíte?
Vždy jsem měl pocit, že vulgárními čtenáři trpí jen iDnes a čas od času i my na Živě.cz, nicméně dvoudenní návštěva ABCLinuxu mi v tomto směru zvedla sebevědomí – máme velmi slušné diskutující. U nás se nikdo jako „piča“ neprezentuje a žádný autor nebo bloger nemůže tento a jiný vulgarismus v textu použít. Pro ty u nás není místo.No a? Tak nazyvame veci pravymi jmeny. Jedname na rovinu. Kdyz je neco kravina, tak to tu padne. Nemame potrebu napsat zvast a tvarit se, jak touzime po civilizovane konverzaci. A kdyz s tim nekdo prijde, tak je mu to na rovinu sdeleno. Koneckoncu, Vase vyjadrovani si o to primo koleduje. Chovate se tu jako mravokarce, ale za libivymi frazemi je prazdnota a neco nepekneho. Ze mate implementovanou cenzuru, ktera autorum brani v tom, chovat se jak chteji neni nic, co by komukoliv soudnemu zvedlo sebevedomi. A ze tu je diskutujici s prezdivkou, ktera se vam nelibi vypovida ledacos o nem. Ne o komunite tady. Zobecnovani je zjednodusujici nastroj pro jednoduche lidi.
Mimochodem, když jsem byl ještě řádně platící člen CZLUGu (než toto O.S. fakticky zahynulo) a když jsem měl ještě profil na ABCLinuxu, bývalo to tu jiné. Občas mám pocit, že je to dáno i tím, že tehdy tu někteří současní ABčkaři nebyli. Pravda, dokonce i jedno prehistorické tričko mámAno. To je pravda. Pribyli tu i diskutujici kteri slovo "kultura" znaji jenom z jogurtu. Tak uz to chodi. Do prdele je ale muzete poslat dost snadno (nekdo by napsal "do patricnych mezi", ale tam ja je poslat nechci). Jenom mi, prosim, vysvetlete jednu vec. Jak muze clovek, ktery je (udajne) dlouholetym uzivatelem Linuxu psat takove nesmysly?.
Jsou to jen kosmetické detaily, nicméně agresivita, nepřátelství, totálně žumpoidní slovník a klesající úroveň je jeden z mnoha důvodů, proč – a teď zbystřete – vás tu již obtěžovat nebudu a napříště se nebudu ani vyjadřovat k těmto podobným zápiskům.Tohle je jenom srabacke vycouvani schovane za prazdne gesto. Na misto toho, abyste priznal, ze se Vam clanek nepovedl chcete vycouvat. A protoze nedokazete jeho "kvalitu" obhajit a zaroven nechcete priznat sve selhani, tak svuj uprk schovavate za blabol "vás tu již obtěžovat nebudu". Nas vubec neobtezujete. Trollhunting je tu oblibena disciplina.
Čtenáři se najdou, to je v pořádku, já ale nevidím důvod, proč bych měl být jedním z nich.To je v poradku. Je to Vase pravo se rozhodnout tak a tak. A tady se rozhodne nemusite bat, ze by Vam ho nekdo upiral.
Racionální a faktickou kotevní kritiku jako třeba na LinuxEXPRESu si přečtu rád vždy, s těmito chlapíky si totiž třeba na LinuxExpu vždy rád popovídám, i když máme na věc jiný názor.Te se Vam dostalo. Jaky jste z toho vyvodil zaver? "Vse jsme udelali spravne, jste hulvati, my chceme konstruktivne diskutovat ... blablabla". Za par mesicu bude na zive to same v bledemodrem.
O stárnoucí puberťáky na ABCL zájem nemám, sic třeba píší pro DIIT aj.Tohle kopnuti jste si mohl odpustit. Specialne tenhle clovek se tu vyjadruje slusne. A ze vam sdelil, ze pisete blbosti (a jeste ty body rozebral), byste mel spis ocenit. To je ta konstruktivni kritika, ktere se tak dovolavate a kterou tak dusledne prehlizite. Jak casto Vam lide rikaji pravdu? Neschopnost prijmout konstruktivni kritiku a kopani kolem sebe naznacuje Vasi dusevni nevyzralost a fakt, ze byste mezi ty, ktere tak kritizujete zapadnul lepe, nez jste ochoten priznat. Ackoliv, oni jsou alespon uprimni a to co rikaji, to taky mysli. Z Vas mam pocit, ze radeji lhani a neuprimnost schovanou za libivymi frazemi ("Racionální a faktickou kotevní kritiku" je oblibene mumbo-jumbo).
O stárnoucí puberťáky na ABCL zájem nemám, sic třeba píší pro DIIT aj.Toto mě zahřálo u srdce. Pane Čížku, pokud to nevíte a pokud jste se ani neobtěžoval přečíst si můj profil, tak vás informuji zde: mě je 31+ let, narodil jsem se ještě v 70. letech a na ZŠ ještě zažil výuku ruštiny. Kolik je Vám, synku? Jinak se zcela shoduji s tím, co napsal belisarivs kousek nade mnou.
U nás se nikdo jako „piča“ neprezentujeTeď jsem ten váš zázrak zase otevřel - a jedna redaktorka se dokonce jmenuje jako vložky. Tak nikomu nic nevyčítejte.
U nás se nikdo jako „piča“ neprezentuje a žádný autor nebo bloger nemůže tento a jiný vulgarismus v textu použít. Pro ty u nás není místo.Čili chápu to dobře, že takovýho člověka, který by ten výraz použil, byste zcenzurovali/vykopli?
jinak k tem dobytkum ve zdejsich diskuzich - ono je to vsude stejny. debilove sou vsude stejny. jen jinde treba nejsou tak videt, protoze nemaji takovou svobodu projevu jako tady ...
zvetsovani kapacity harddisku povolovanim sroubku
To funguje!!!! Já si tak dneska zvětšil SSD.
máme velmi slušné diskutujícíGoogle tvrdí něco jiného.
Profil - kokot
Pokud jste kokot, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
skoda ze nemame vic takovych kokotu ...
U nás se nikdo jako „piča“ neprezentujeTim bych si az tak jist nebyl. Staci si precist vlastni clanky
Sice to znamená trochu asketický způsob života v době krize, ale pak je to dobrý základ na rychlý rozvoj dopředu, jakmile se situace trohu zlepší.Vsak to taky nikdo nezpochybnuje
No, ja jen, ze kdyz na to prijde rec, tak se zdurazni odporni duchodci, line socky a podobna verbez.Duchodci jsou IMHO zminovani pouze co by konstatovani, ze spotrebuji znacnou cast rozpoctu. Coz je pravda. Neni to zadne obvinovani, pouze konstatovani skutecnosti. Navic, mladsi generace stejne zadne duchody mit nebude protoze roste prumerna delka zivota, starych pribyva a mladych ubyva. Snahu, aby lide pracovali a nenechali se vyzivovat statem, je-li to mozne, snad nemuze mit nikdo za zle.
A hlavne, ono vubec nejde o nejake uskromneni poslancu. Ja jim ty nahrady nezavidim.No, mne teda prijde fer, aby se uskromnili prave oni. Kdyz uz nic, tak ciste co by akt solidarity. Kdyz mluvi o utahovani opasku v dobe, kdy si vetsina naroda o prumerne mzde muze nechat zdat, mi prijdou jejich platy, vzhledem k tomu, co za praci za ne predvadeji, za prestrelene az prilis. V soukrome sfere by vetsina z nich letela na dlazbu i za polovicni mzdu.
Podstatne jsou mnohem vetsi diry. Treba ty, ktere mela postihovat protikorupcni policie. A kdopak nam ji rozprasil? Ze by ti, co nam ted ordinuji, ze se mame uskromnit az k askezi? Jestli tohle neni chucpe, tak pak uz nevim co...S timhle naprostou souhlasim. Kecy o uskromneni na jedne strane a rozhazovani penez na druhe strane je ekl jako blazen.
Sice to znamená trochu asketický způsob života v době krize, ale pak je to dobrý základ na rychlý rozvoj dopředu, jakmile se situace trohu zlepší.Co je lepší, raketový start z pozice banánové republiky (do níž se při další krizi opět asketickým způsobem života vrátíme), nebo pomalejší start z mnohem lepší pozice, kterou si udržíme na dluh, a po splacení dluhu pojedeme mnohem rychleji než ta banánová republika?
O tomto článku jsem už blogoval i já. Je to ubohá ukázka omezenosti a novinářské neprofesionality. Možná měl pan Čížek raději dostudovat tu historii a geoinformatiku a věnovat se rozumnější činnosti. Ten článek má špatnou jazykovou úroveň, jako by ho napsal někdo po kalbě. To by ještě tolik nevadilo, kdyby byl jeho obsah aspoň trochu přínosný. Jenže není. Vyvolává pouze zbytečný flamewar.
takze presne splnil pozadavky, ktery na nej byly kladeny
Mně je samozřejmě jasné, že jsem měl raději držet hubu a neztrácet čas. Hlavně když si spočítám, kolik času jsem vynaložil čtením toho článku a psaním reakce. No ale s tím už asi nic nenadělám, že jo. Prostě jsem se zase jednou pořádně nakrknul.
# Use mixed case. UPPER CASE LOOKS AS IF YOU'RE SHOUTING.
Zdroj, vzhledem ke stáří není zohledněno tučné písmo, ale bere se to tak.
Jinak ano, z typografického hlediska slouží tučné písmo ke zvýraznění.