Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
I když ani s tím zašlápnutím to není tak jednoznačné… Vzpomínám si, jak jsem jednou ještě na Spořilově viděl večer jít pubíky z kina (nebo hospody) a jeden to vzal po střeše zaparkované "stopětky"…
....Již delší dobu sleduju výběr hostů do pravicově propagandistického pořadu Události a komentáře...
Hmmm. Jakpak se stalo, ze statni televize zeme, kde pres 8 let vladne socialisticka strana vysila stvavou "pravicou propagandu"?
... přestože v ní účinkoval lidovec a já jsem marxista....
i to je myslim z tech kecu poznat, kdy zahajujes tridni boj, marxisto?
....Pak si pozvali dalšího odborníka...už podle fialové kravaty a černé košile promicrosoftsky orientovaného...
Ja kuprikladu dnes rano zaspal a nemam slipy, jsem naostro, znamena to, ze jsem pro Microsoft, pro BSD, pro HURD nebo pro Al Kajdu?
...před volbami pozvali pseudoodborníky z pravicového tisku! ....
Ze by v "levicovem tisku" nebyli zadni odbornici, ale jen lini zvanilove, slibovaci lepsich zitrku a neschopni flakaci?
... mezi nejlépe placenými novináři nebyl podle průzkumu ani jeden volič ČSSD, natož komunistů...
no, asi to s tema zvanivyma a neschopnyma flinkama bude pravda, ne? Nicmene, podporujes-li je, muzes jim zaridit posilani almuzny z revolucnich fondu IV. Internacionaly nebo z pokrokove Kuby a Severni Koreje, tam uz nas preci davno dohnali a predehnali....
Nevím co ti smajlící mají znamenat. Pokud vezmu vážně, co jsi napsal, pak odpovědi zní:
1) Propagandu nedělá jenom stát či vláda, propaganda je obecnější pojem. Tudíž může existovat i propaganda pravicová, nezávislá na pololevicové vládě.Howgh.
Lépe placení publicisté nezažívají každodenní tíseň chudoby bývalých horníků z Ostravy. Od bohatých pravičáků je jejich pravičáckost sobectví. Od chudých pravičáků je pravičáckost hloupost. Chudí včetně novinářů si nikoliv vždy za svou chudobu mohou. Chudým novinářům se třeba nechce ohýbat hřbet před pravicovými majiteli velkých deníků...Podle profilu jsi pražák narozený roku 1984.
A) Od kdy pražák prožívá každodenní tíseň chudoby bývalých horníků z Ostravy ??? Připomíná mi to pseudoodborníka, který hodnotí bez znalostí místních reálií
B) Kde jsi se naučil jazyk Rudého Práva z let před rokem 1989 ? V té době jsi teoreticky ještě neuměl číst. Nebo bez přemýšlení papouškuješ nějakého velkého guru?
C) Pracuješ někde ? Pokud ano, tak si někdy spočítej rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou a popřemýšlej o bohatých pravičácích a jejich sobectví
Na všechno mám jednu odpověď: Zkrátka tu situaci zde v Čechách tak cítím. Podle mě jsou jak pravicové, tak levicové názory rozumově opodstatněné. Rozdíl mezi nimi je, do jaké míry se považuje společnost za důležitou. Proto říkám, že pravice je asociální, kdežto levice sociální.
Od kdy pražák prožívá každodenní tíseň chudoby bývalých horníků z Ostravy ??? Teď ses ukázal v pravém světle: zkrátka hodnotíš všechno jen podle svého postavení. Já osobně jsem finančně zajištěný a příležitostně vydělávám hodně peněz. To mi ale nebrání vcítit se do rodičů mých spolustudentů z Ostravy.
Ja kuprikladu dnes rano zaspal a nemam slipy, jsem naostro, znamena to, ze jsem pro Microsoft, pro BSD, pro HURD nebo pro Al Kajdu?Já bych řekl BSD - vždy připraven, rychlý, hbitý ale holá řit´
Jakpak se stalo, ze statni televize zeme, kde pres 8 let vladne socialisticka strana vysila stvavou "pravicou propagandu"?ČT není státní televize (i když by mnoho mocných bylo rádo, kdyby byla), je to televize veřejné služby. To že většina lidí, včetně spousty v ČT, neví, co to veřejná služba je, je jiný problém. Zrovna na serveru o Linuxu bychom mohli vědět, že neexistuje jen soukromý (komerční) a státní. Nazývat Linux státním softwarem jako opak komerčního softwaru snad nikoho nenapadne, ale u televize to klidně řeknou. A přitom koncept software vyvíjeného komunitou a princip veřejné služby vycházejí z podobných principů. A ještě obecně k příspěvku a diskuzi – vyváženost zpravodajství nebo publicistiky nespočívá v tom, že když vystoupí někdo s tím, že 2 + 2 jsou 4, musí vzápětí stejný prostor dostat někdo, kdo bude tvrdit, že 2 + 2 je 5…
Jojo, tomu se přesně říká zákon nabídky a poptávky. Lidí, co si hrajou na intelektuální marxisty je tak málo, že se nevyplatí pro ně periodikum vydávat. Až tady zase bude beztřídní společnost (nebo tak něco), tak bude oficiální kultura a jistě si každý přijde na své, protože o tom, co se bude hrát/vysílat/vydávat/... rozhodne někdo, kdo tomu rozumí víc, než obyčejný člověk.
Jinak v Británii je jiná politická situace a hlavně jim tam levice nevybila letce z druhé světové války. Akce a reakce.
Být namístě Zidana, udělal bych pravděpodobně to samé. Což neznamená, že je to tak správně.
Hmm, pokud tě dokáže vyprovokovat pár slov (zdá se že dokáže), tak s tím zkus něco dělat. Tady reaguješ podrážděně na clověka, se kterým ses nikdy neviděl a vyhrožuješ mu fyzickým napadením -- vlastně jako reakce na pár napsaných slov. To není příliš inteligentní chování.
Být namístě Zidana, udělal bych pravděpodobně to samé.Zidane a například také Macek udělali věc, která sice řešila jejich aktuální mentální stav, ale nadělala spoustu vedlejších škod. U Zidana to byla hlavně prohra Francie na MS (myslím si, že kdyby tam zůstal, Francie by to vyhrála), v případě Macka pak nynější volební pat (skoro jistě připravil ODS o část hlasů). Občas se hodí zachovávat chladnou hlavu
My je zase spatne kdyz si uvedomim, ze ma nekdo detailni obrazek socialni site velke casti obcanu CR, ze nekdo vi presne kdo je ci kamarad a jak na koho zatlacit. Mimochodem, StB si neco takoveho budovala za nemale penize a obetave pomoci desettisicu nasich spoluobcanu a vasich vzoru.A hlavně se podívej na co tím komentářem reaguješ. Mně to přijde přinejmenším za vlasy přitažené
Ech. Jako zástupce nižší, středně vysoko pokleslé dělnické třídy, léta letoucí prostý pomocný dělník bez intelektuálních ambicí, musím konstatovat, že s přesvědčenými komunisty jsem se setkal právé u Vás, jo, jo, u Vás, hyntelegtuálů! Co já jich je viděl, vídám, a vídati jistě budu, když jim mléko za dveře stavím, botky čistím, ve vilách poklízím a oni utousí k proletáři pár moudrých národohospodářskopoitckoekonomickýh mouder.
Pak opravdu u lidí postižených nezaměstnaností o kterou nestáli. To se totiž stává. Někdy stačí narodit se v nevhodný čas na nevhodném místě.
IV, V, VI cenové. Kdo vám to zase nakukal? Tak chodí především významní umělci a potom politici, když si jdou panákem léčit kocovinu z minulého zasedání strany a bufáč v parlamentu ještě nemá otevříno.
Ono to nebylo myšleno na druh práce, ale na to, jak je ten člověk schopný. Znám lidi, kteří prakticky nemají vzdělání, dělají "podřadnou" práci a dokáží vydělat stejně peněz jako manažer nějaké menší firmy (i když je pravda, že oba jsou v práci třeba 16h/denně - prostě mluvím o lidech, co se někde 6h/denně flákaj + volný víkendy a stěžujou si, jak se mají špatně).
Mladí intelektuálové, o kterých píšete, většinou o národním hospodářství nemají ani páru, jinak by přesvědčenými komunisty nemohli nikdy být Ale jinak je to u těch hyntelegtuálů pochopitelný. Kdyby nepropagovali komunismus, tak si jich nikdo ani nevšimne
ako sa k lepsiemu zmenily pravidla o kruhovych objazdoch? Pokial viem, akurat sa upresnilo, ze pri vstupe na kruhac sa nedava smerovka a pri exite sa davaZměnilo ze zcela zásadně pravidlo o přednosti v jízdě. Do roku 2000 platilo (v souladu s vídeňskou úmluvou), že značka kruhového objezdu přednost neupravuje. Pak nějaká "hlava pomazaná" vymyslela, že to bude naopak - takže v Česku měl přednost ten, kdo jel po objezdu, i když prakticky všude jinde to bylo obráceně. A teď se to konečně vrátilo zpět do kompatibilní podoby.
Pak nějaká "hlava pomazaná" vymyslela, že to bude naopak - takže v Česku měl přednost ten, kdo jel po objezdu, i když prakticky všude jinde to bylo obráceně. A teď se to konečně vrátilo zpět do kompatibilní podoby.E?
Takže prostě přijížděje ke kruhovému objezdu zachovám se tak, jako by tam dotyčná značka byla, neboť pravděpodobnost, že zleva po kruháku přijíždějící řidič je natolik uvědomělý, že si všimne značky nařizující mu dát mi přednost, je velmi nízká
Doufám, že mne za tuhle větu nikdo nepřejede
70. létaPardon, říkám to špatně, byl to rok 1969.
Priklad:
- Majme kruhac bezneho polomeru v CR (cca 2m).
- Kruhac ma 4 exity
- Z kazdeho smeru ide po 2 auta
- 4 auta vlezu do kruhacu a cely ho vyplnia
- dalsie 4 auta prichadzajuce do kruhacu maju prednost, ale nemaju tam ako vliezt
- cely kruhac stoji, lebo ti v nom davaju prednost z prava a ti na vstupoch nemaju kam ist
Potom zostava len jedine: zavolat na mobil p.Simonovskemu, nech tu situaciu pride osobne vyriesit.
Sakra tohle mi nedělej, jsem si smíchy poprskal LCDčko a skoro si to vylil do klávesnice DD
Jinak máš samozřejmně bohužel pravdu.
No smírně to možná vyřešený bylo, ale na úkor uživatelů. Místo poměrně dobře fungujícího a rychlýho VM od Microsoftu teď ve výchozí instalaci Windows neni vůbec nic. Ale lepší nic, než Java od SunuTo jsou dvě různé věci. Jedna je zprzněná microsoftí Java (nekonformní se specifikací), kde byl Sun jednoznačně v právu (minimálně morálním - bylo to zhruba stejné, jako když někdo zprasí CD nějakým DRM a píše na to CD-DA). Problém je však hlavně s tím druhým, tedy s tím, že Sun požadoval, aby v nových verzích Windows povinně byla jeho Java (tedy aby v každé instalaci byla vždy Java, a to ta od Sunu). To naštěstí neprošlo (skončilo to tak, že MS zakonzervoval svou Javu na 1.1.8 a nic sunovského tam cpát nemusí). Pak by si totiž mohl vzpomenout prakticky kdokoliv, o koho se MS sebenepatrněji otřel, a chtít, aby i jeho SW byl povinně ve Windows.
Kamarádovo manželka byla na stáži v Americe, tvrdí, že je tam minimálně třetina Applů ve školách.
Řada lidí bez problémů používá Macy (včetně "dementních američanů") a nebejt téměř dvojnásobný ceny proti USA, zřejmě by s tim nebyl problém ani u nás.Nojo, to je ta "evropská" daň za "zlo" z USA v podobě Maců, nemluvě o našem slavném distributorovi
To bych radši posílal čerstvej chleba dětem do afriky, než abych platil tyhle šaškárny.To, že někam pošleš zdarma jídlo nemá s pomocí nic společného, jenom tím zlikviduješ místní famáře a pekaře (protože tomuto se nedá konkurovat), zvýšíš množství korupce a ty lidi učiníš ještě závislejší na svých dodávkách, než byli předtím.
To, že někam pošleš zdarma jídlo nemá s pomocí nic společného, jenom tím zlikviduješ místní famáře a pekaře (protože tomuto se nedá konkurovat), zvýšíš množství korupce a ty lidi učiníš ještě závislejší na svých dodávkách, než byli předtím.Přesně tak. Nejlepší pomocí by bylo odbourání celních bariér pro dovoz z těchto států. Ale o tom samozřejmě nechtějí v EU (pod tlakem francouzských a dalších zemědělců) ani slyšet.
No tak tam vrzhnu ten svůj přehrávač.Problém je v tom, že tohle běžný uživatel neudělá. Potom když se třeba televizní stanice rozhoduje v čem bude streamovat, hádejte pro jaký kodek se rozhodne? Ano, pro ten od Microsoftu, protože jeho přehrávač "mají přece všichni". Viz třeba FAQ na stránkách Novy.
pro jaký kodek se rozhodne? Ano, pro ten od Microsoftu,
No a?
Viz třeba FAQ na stránkách Novy.
Takové televize nechť si streamují v čem chtějí. Až začne vysílat něco, na co se dá (s trochou sebezapření) dívat, pak se začnu zabývat kodekem.
Vždyť je to stejně jako všechno ostatní. Vezměte si linux. "Standard" je Windows, přesto linux existuje. Stejně tak kodeky. MS nechť si udělá jaký kodek chce a klidně to může dát na všechna ta DVD. Nic mi nebrání napsat vlastní kodek. Mainstream filmaři zamozřejmně budou používat mainstream kodeky, ale ti (imho) kvalitnější použijí nějaký jiný. Myslíte, že to tak nebude? Tak mi vysvětlete, proč se ještě dnes vydávají některá hudební díla na LP deskách? Právě pro náročné zákazníky.
Takze to, ze si MS zacal delat vlastni (jako obycejne) nekompatibilni verzi Javy je v poradku?Z pohledu Sunu určitě není. Viz výše.
Podstata sporu s WMP je o tom, že se MS snažil protlačit svůj formát WM díky dominanci v desktopových operačních systémech do oblasti multimédií.Dokud jsou cesty, jak bezproblémově používat jiné formáty, nevidím v tom problém.
úspěšně, pokud se nepletu, je Windows Media součástí nějaké DVD specifikaceTady by se měl ale za nos chytit někdo jiný.
Takže podstata sporu byla ve formátech, ne o přehrávačích, bohužel o tom rozhodovali lidé, co si holt nevidí na špičku nosu.Tak to bývá vždy. A nikomu to nepřinese nic pozitivního.
BTW: současná pokuta je za specifikace, otázkou samozřejmě je, jakým způsobem může být možné donutit firmu, aby specifikace uvolnila, ale tento spor jsem již nesledoval, takže podrobnosti nevím.Ohledně specifikace formátů bych to neřešil. Když nechce, tak nechce. Bude se prostě používat jiný formát. A co se týká specifikace API, tak k systému jako takovému je API zdokumentováno dostatečně, aby mohli vývojáři tvořit své programy. Samozřejmě, že velký tlak konkurenčních firem, aby bylo zveřejněno i něco dalšího, ale nevidím důvod, proč by MS měl tu povinnost mít.
Navíc, jak jsi sám přiznal, verze Windows bez přehrávače to neřeší, neni o ní zájem.Já bych si ji také nekoupil
Můžem si tykat.
Hmm, takže publicista nemá znalosti. Aha. Takže lidi co píšou na abclinuxu o linuxu nic nevědí. Časopis LinuxExpres vede člověk, co snad ani neví, jak se zapíná PC, že? (replika na: kteří se živí tím, že zprostředkovávají své povrchní znalosti ještě povrchněji.) Do časopisu Science taky asi píšou blbci.
Pokud ty nepovažuješ šéfredaktora odborného časopisu za experta na dané téma, je to tvůj problém. Ale uvědomuješ si, co jsi právě napsal? Ty jsi jednou větou shodil všechny odborníky, kteří kdy publikovali v nějakém časopise. Pak Virius je podle tebe publicista, když psal pro Chip? Pan Tišnovský? Ne! To jsou přece experti.
Pro mě osobně je člověk z praxe (která se dá u redaktora odborného časáku očekávat) daleko větším odborníkem na dané téma, než nějaký "expert", který co je rok dlouhý sedí někde v kanclu a svět kolem sebe vidí zkrz grafy a čísla.
že Drtinová jako moderátorka pořadu očividně straní pravicovým politikům
Nevybavuju si, která to je. Ale zrovna moderátoři Komentářů mi přijdou OK. Jako jediní mají odvahu jít proti danému hostu -- když tam byl ministr dopravy, tak moderátorka převzala roli oponenta: "Já jsem řidička a místo toho, abych se dívala před sebe, tak sleduju tachometr, jestli náhodou nejedu 55kmph, to mi moc bezpečné nepřipadá. Sleduju tachometr a nesleduju provoz před sebou, to není moc bezpečné pane ministře." (Ne zcela přesná citace). Zrovna tohle se mi hodně líbilo a jsem rád, že takový novinář existuje.
Udivuje mě, kolik lidí považuje svůj názor za jediný správný. Ve svém blogu jsem se snažil přilíš neútočit na své názorové oponenty, ale reakce na něj jsou místy hodně smutné, hlavně urážky by se měly omezit. Je něco tak špatného na tom, že požaduju, aby ve veřejnoprávní televizi ke každému á řekli i bé? Tady nejde o vědecký spor, zda 2+2=4 nebo 2+2=5, ale o spor subjektivních názorů. Není tedy v podstatě žádný 100% správný názor, jen ten, který se Vám líbí více než ostatní.
Přečtěte si reakce na blog od začátku a zjistíte, kdo byl první, který začal vyhrocenou debatu. Já to nebyl, ježto jsem tomu taky ani nechtěl.
Psychózou rozhodně netrpím. KSČ v této zemi má jistou minulost. Snad se shodneme na tom, že by se neměla opakovat.
Zaráží mě, že jseš vyhraněn proti levici, když právě ona se zasadila o práva menšiny, do které patříš.
Tohle je na opravdu dlouhou diskusi. To že levice prohlasovala zákon o reg. part. neznamená, že ji budu mít v oblibě. A už vůbec to neznamená, že snad pravice byla proti.
Ten zákon je (nechci říct k ničemu) nevhodný. Takhle si zákonou úpravu nepředstavuju. Jako programátor a systémový analytik bych vůbec celou sbírku "překopal" a dost zákonů ze systému vyhodil. Zrovna úprava homosexuálních vztahů by šla upravit jednoduchou změnou v zákoně o rodině, kde je (snad) stanoveno, že do manželství vstupuje muž a žena. (Necituju přesně, omlouvám se.) Pokud by se tato jedna věta upravila, na "partnerský vztah vztah uzavírají dva dospělí jedinci" (nebo tak nějak), bylo by vše vyřešené (po přepisu dalších částí zákona tak, aby to dávalo smysl).
Samozřejmě, že by se ta minulost opakovat neměla, ale s dnešní KSČM takovou hrozbu nevidím. Z bývalých vysokých funkcionářů není v čele nikdo, většinou to jsou bývalí odboráři, ale často řemeslníci či soudci (ti, co nerozhodovali, zda půjde někdo za urážku strany do vězení). Samozřejmě, uvnitř strany se ještě nějací nostalgikové najdou, ale ti nemají moc, jsou staří a brzy vymřou (i když toto nerad říkám - je to morbidní).
Nový zákon o registrovaném partnerství byla jediná schůdná možnost, jak toto partnerství prosadit. Konzervativní poslanci z řad těch, co pro tento zákon ještě ruku zvedli, by těžko překousli nahrazení "manželství" "partnerstvím", navíc změnou pouhého slova by dostali homosexuálové v návaznosti na tu obměněnou větu právo vychovávat děti. Vše by se tak muselo v tom zákoně měnit (pokud by nikdo nechtěl povolit homosex. párům adoptovat děti).
Expert na rodinné právo fakt nejsem, takže si vyslechni nějakého právníka, ale hádám, že budu mít pravdu.
navíc změnou pouhého slova by dostali homosexuálové v návaznosti na tu obměněnou větu právo vychovávat děti.
Ano. Vychovávat vlastní děti máme právo i teď. Adopce ještě v zákonu není.
Po přečtení blogu pana Jílka jsem si uvědomil v čem je asi problém. Na zákony se opravdu dívám jako na "program". Moc nerozumím tomu, proč je tento pohled špatný, ale asi je. Jak jsem psal nahoře, zákony bych rád viděl psané co možná nejobecněji, s minimem výjimek. Zrovna dva zákony upravující partnerský vztah dvou lidí toto kriterium nesplňuje.
To to komunistech je moc hezké. Ale jak skončil každý stát na světě s komunistickou vládou?Hm, nechtěj přednést statistiku, jak vypadají celosvětově kapitalistické země dnes. Plně se projevuje povaha kapitalismu, že existuje hrstka bohatých a pak masa chudých. Afrika, Asie (třeba Filipíny pod vlivem USA), Latinská Amerika (přímo pod dozorem USA) je z převážné většiny chudá, země těšící se toleranci USA porušují lidská práva ve velkém. Ono doopravdy nejde srovnávat to, k čemu se daná země hlásí, ale to, co dělá. Co se hospodářství a sociálních služeb týče, Kuba je jedním z nejvyspělejších států Latinské Ameriky, přestože ji USA všelijak omezuje. Dodnes v mnoha kapitalistických zemích není samozřejmostí právo na bezplatné zdravotnictví, školství, zajištění ve stáří. Ono vůbec, nebyla-li by existovala "hrozba komunizmu" za studené války, západní státy by pro sociální síť ani malíčkem nehnuly. Je marné se snažit vyvracet, že ten nedokonalý a nebezpečný SSSR alespoň donutil západní státy zmírnit sociální napětí ve svých zemích. Je to z tvé strany zkrátka neobjektivní názor, že komunisti, když se tak jmenujou, jsou zločinci, jiní jinak se jmenující nejsou implicitně zločinní. Ano, členové komunistů se občas dopouštějí výroků přinejmenším kontroverzních, ale vzpomenu-li si na slova Klause, jak jsou občanská sdružení škodlivá, nebo výrok Topolánka, že nemůže říct voličům, co mají v plánu, protože by nebyl zvolen, tak mi připadají v tuto chvíli nebezpečnější, protože jsou u moci. Naopak nynější KSČM se zapřela a prosazovala např. rovnoprávnost církví, proti které byla KDU-ČSL, nebo zákon o referendu atd. atd. (navíc dobré návrhy KSČM se v médiích nereprezentují jako ty kontroverzní) Člověk by zkrátka měl bojovat proti reálnému nebezpečí a neodvádět od něj pozornost strašáky z minulosti. Stranu dělají lidé. ODS, nebude-li mít kvalitní lidi, může klidně nastolit taky totalitní režim. Avšak protože tam jsou demokrati (občanští), takové nebezpečí nehrozí. Řekni mi výrok nynějšího vedení KSČM, který by přímo vyzýval k násilí a já možná změním názor na KSČM; na komunisty (kteří bojovali proti nacistům, byli popravováni za 2. sv.v., roku 1870, při stávkách a jindy) a komusimus (v tom původním smyslu) však ne. PS Ve jménu svobody se vedly války o Vietnam, Falklandy, Afgánistán, Irák a v různých afrických zemích, stážce svobody USA však nezasáhla proti Severní Koreji dokud neměla jaderné zbraně a teď už je pozdě, přestože režim v KLDR je daleko horší (co do počtu obětí a zbídačení) než ten, co byl v Iráku.
Hm, nechtěj přednést statistiku, jak vypadají celosvětově kapitalistické země dnes. Plně se projevuje povaha kapitalismu, že existuje hrstka bohatých a pak masa chudých.
Rozdělení bohatí / chudí nemám rád. Ve svém okolí spíš vidím rozdělení snaživý, pracovitý, studující atd / líný, "chronicky" nezaměstnaný atd. Pochopitelně tu je dobrá korelace mezi první skupinou a bohatými a druhou skupinou a chudými. Vono, když člověk něco dělá, hledá kontakty a zkouší, kde by mohl zapracovat, jen těžko může být chudý. Duchem rozhodně ne. Otázka peněz je vždy subjektivní.
Plně se projevuje povaha kapitalismu, že existuje hrstka bohatých a pak masa chudých.A ne tí ta masa chudých v demokratických kapitalistických zemích pořád daleko bohatší, než většina lidí v oněch nekapitalistických zemích?
A ne tí ta masa chudých v demokratických kapitalistických zemích pořád daleko bohatší, než většina lidí v oněch nekapitalistických zemích?není pravdivý. Samozřejmě lidé v ČSSR byli v průměru chudší než průměrní Američané, ale o tom váš (tvůj) výrok nepojednává. Vlastně tu vaši (tvoji) otázku ani moc dobře nechápu.
Myslím, že by chudý člověk vyměnil, pokud by mu byla slíbena možnost se uživit (prací).Tak se někdy projděte po ulici a zeptejte se pár lidí, zda nechtějí jít pracovat do Afriky nebo Asie někam na políčko. Uvidíte ty vděčné davy, co doteď nenapadlo koupit si letenku někam do Afriky a tam si spokojeně žít…
Tady je právě zásadní ideologický spor. V kapitalismu je práce vnucenou nutností, bohatství je cíl. V socialismu je práce životní potřebou, kterou člověk plní pro sama sebe. V kapitalismu je vrcholem kariéry ovládat druhé, v komunismu je cílem pracovat pro potěšení (tedy dělat to, co člověka baví, protože vše ostatní za lidi udělají stroje) a ve prospěch společnosti.Vyhráváte cenu za nejnesmyslnější odstavec roku. Tužby člověka neurčuje ekonomický nebo politický systém, ty má každý člověk nezávisle na nich. Rozdíl je pouze v tom, že některé systémy dovolují lidé uspokojovat rozmanité tužby, jiné systémy jsou v tomto velmi omezené a člověk musí mít ty správné tužby, aby s emohl realizovat.
Bezplatné zdravotnictví není bezplatné, to je pravda, ale je alespoň solidární. Bohatí zčásti hradí chudým operace, na které by v životě nenaspořili.Ono i placené zdravotnictví může fungovat na solidárním principu – může tam být totiž složka placená přímo a složka placená ze solidárního pojištění. Dnes tady máme ale rovnostářský přístup, což je něco jiného, než solidární. A ten rovnostářský přístup má tu nevýhodu, že věci, které nejsme schopni zaplatit pro každého, odepřeme všem (aby si byli všichni rovni).
Hmm. Tak nevím. Už vás celkem začínám chápat.
"Západní" styl života je o hromadění peněz? Podle vás zřejmě ano. Je to o ekonomické nadvládě? Podle vás opět ano.
Bez urážky, nevím, kde žijete ale vyjděte ven. Znám spoustu lidí, kteří se živí sami (OSVČ), kteří nemají a ani nechtějí miliony, ale chtějí si vydělat sami na sebe. Nechtějí pracovat pod "bičem" zaměstnavatele, chtejí svobodu a tu mají.
Člověk touží po tom, co je ve společnosti považováno za důležité.
Příklad z reálného socialismu: můj otec toužil po Hi-Fi sestavě. Peníze na to měl. S platem max 2kkč. Ale nemohl to nikde koupit. On měl těch 15-20kkč, ale sháněl to několik let. Zdá se vám to normální? Tohle právě umožňuje ten váš nenáviděný západní styl. Chci HiFi? Koupím si. Chci chovat krávy? Můžu. V Demokracii můžete dělat (v rámci možností), cokoliv.
Hmm pokud vás nechápu, tak to asi není moje chyba.
Lidová demokracie? To je taková ta situace, kdy parta pěti lidí (které nikdo nezvolil) zablokuje na 10let výstavbu dálnice, která by ulehčila celému regionu? Protože tohle je přesně to, proti čemu Klaus vystoupil.
Chudí nemají kapitál, aby začali podnikat.
Chjo Já už vážně nevím. V ČR: Narodíte se. Máte základní školu (ta je povinná). Pak střední školu (ta povinná není, ale je stále zadarmo -- resp za to že tam chodíte nemusíte platit). Už na střední škole se můžete postavit na vlastní nohy. Nejdřív jako zaměstnanec -- napadá mě jeden spolužák ze střední, který tři ročníky programoval u jedný firmy -- potom třeba ve vlastní firmě. Spousta vysokoškoláků podniká.
Teď dotaz na Vás: "Kde je v tom ten kapitál, aby začali podnikat?"
Ty snad jsi měl také, když jsi studoval fyziku.
Mno, zas tak horké to nebylo. Když byla finanční nouze, doučoval jsem, skládal jsem kompy atd, prostě se staral sám o sebe. Upřímně, z vlastní zkušenosti nevěřím nikomu, kdo říká, že se učí 12h denně včetně víkendu a prázdnin a proto nemá čas. A netvrdím, že by měl každý programovat. To byl jen příklad. Btw: ten student z příkladu byl z relativně chudé rodiny (a proto si na sebe vydělával už od střední).
Už se těším na den, kdy si fyzikou vydělám svůj první peníz. Snad se jednou něco naskytne. Zatím toho vím málo, abych vůbec mohl nějaký nápad vznést.
Každopádně přeji hodně štěstí. Fyzika je krásná věda.
Člověk touží po tom, co je ve společnosti považováno za důležité. Pokud je důležité mít hodně peněz, pak po nich touží.Pak asi nejsem člověk. A stýkám se se spoustou lidí, kteří taky asi nejsou lidmi. ODS myslím nenavrhuje individuální účty v té formě, že by si z nich každý platil zákroky jen pro sebe. Máte pravdu, že demokracie a kapitalizmus se často zaměňují. Ale vy je také nepoužíváte zrovna košér. Kapitalizmus je uspořádání ekonomiky, kde funguje volný trh, na kterém působí mnoho subjektů. Prvkem, který v kapitalizmu působí proti stagnaci či úpadku je konkurence – tj. mohou vznikat nové subjekty a vstupovat na trh, subjekty, které neuspěly, z trhu odchází. Pro kapitalizmus je důležité fungování a dodržování pravidel (např. zákony). Demokracie je (ideální) společenské zřízení, kde každý jednotlivec má spravedlivý podíl na chodu celé společnosti. Prvkem, který demokracii umožňuje reagovat na změny (který zajišťuje "evoluci"), je to, že v demokracii mohou vedle sebe existovat nejrůznější pohledy na svět. A když v nějakém okamžiku jeden pohled převládá, pořád je umožněno jiný ideám přežívat a vzájemně soupeřit. Stejně důležitým prvkem je i to, že idee, které se neosvědčili, zanikají (je to velmi pdoobné konkurenci v kapitalizmu). Pro demokracii je důležité umět se dohodnout a dohody dodržovat. Socializmus je takový zvláštní směr, který klade důraz na společnost. Zvláštní je v tom, že to není ani společenské uspořádání, ani uspořádání ekonomiky. Takže socializmus není v opozici proti demokracii nebo kapitalizmu, naopak, můžeme mít demokracii a kapitalizmus a přesto může být kladen důraz na sociální oblast a solidaritu – ostatně takové zřízení máme v ČR a v Evropě do značné míry dnes, i když je to poněkud zkreselno tím, že by představitelé moci chtěli mít solidární stát, ale neumí to. Komunizmus je paskvil, který nemá žádnou vnitřní logiku, takže ho tady nemíním rozebírat. Bohužel používá velmi líbivé pojmy a teprve když se ty pojmy začnou skládat v systém, objeví se rozpory – to ale už není tak jednoduché odhalit. Mám-li doplnit svůj názor, tak podle mne jsou solidarita a smysl pro společnost důležité, protože to, co člověka dělá člověkem je lidská společnost. Takže v posledku je u mne důležitější společnost – na druhou stranu je jasné, že lidská společnost se bez lidí neobejde, takže nelze proti sobě stavět zájmy jednotlivce a zájmy společnosti, tyto zájmy je potřeba vyrovnávat a slaďovat. Nejlépe to podle mne jde v demokratické společnosti. Udržení takové složité společnosti v chodu je potřeba hodně energie a zdrojů, jejichž získávání my nazýváme ekonomikou – a podle mne je nejefektivnějším ekonomickým systémem, který známe, právě kapitalizmus.
Máte hodně volné nebo jiné vysvětlení pro všechny ty pojmy.
Ano, zatím kapitalismus je nejefektivnější. Ale zatím.
To že netoužíte po bohatství a ovládání druhých vás jen šlechtí. Bohužel tomu není obecně.
Kapitalismus Od slova kapitál. Hospodářské a v důsledku společenské zřízení, kde výrobní prostředky jsou drženy vlastníky tzv. kapitálu - peněžních prostředků. Vlastníci kapitálů se živí z tzv. nadhodnot - tj. rozdílu ceny produktu a mzdy placené dělníkům, aby tento produkt vznikl. Třída kapitalistů sama o sobě žádné nové hodnoty nevytváří. Často je ale kapitalista pracujícím inteligentem, jako tomu je v případě Billa Gatese, který nové hodnoty vytváří. Takových případů je ale málo. Podotýkám - volný trh není nutnou podmínkou kapitalismu. Naopak kapitalismu jsou vlastní kartely a různé rozdělování trhu, což určitě příznaky volného trhu nejsou.
Socialismus Z naučného slovníku Universum (rok vydání 2002): polit. hnutí a programy, které chtějí prosadit reformu a rev. odstranění kap. ekon. systému, překonání soc. rozporů a hosp. vykořisťování i zlepšení postavení pracujících obyvatel... Cíle: a) kritika majetkového uspořádání, především soukromého vlastnictví výrobních prostředků, které má být socializací omezeno a nahrazeno novými formami vlastnictví. b) státní plánování a kontrola spol., sloužící všeobecnému prospěchu; c) zamezení ekon. vykořisťování, spravedlivé odměňování, bezp. práce a sociální jistota; d) důsledné uskutečňování základních demokratických práv především zásady rovnosti a demokratizace společnosti. Myšlenku socialismu zásadně rozvinul Karel Marx a B. Engels.
Komunismus (tamtéž): ideologické učení vzniklé v 19. st.(vycházející z učení K. Marxe, B. Engelse a později rozvinuté Leninem) hlásající převod všech vlastnických a politických práv na společenství (komunitu), jejíž členové jsou si rovni a pracují pro společné blaho. Podle k. je stát pouhým nástrojem buržoazie k udržení moci a vytvořením beztřídní společnosti rovných stát odumře...
Kdo tu tedy mate pojmy? Podle vás socialismus a kapitalismus se nevylučují, přestože socialismus požaduje rev. odstranění kap. ek. systému? Možná máte pojetí tohoto slova zažité z interpretace dnešních sociálních demokratů, kteří zradili cíle, kvůli kterým vznikli.
Některé myšlenky komunismu jsou dnes překonané, ale dnešní generaci přesto zbývá v něm hodně inspirativních částí. Zvláště Leninův rozbor imperialismu jako posledního stadia kapitalismu je velice trefný - jako by tehdy Lenin tušil, že přijde globalizace. Jen se seknul v době revoluce, což bylo tragické...
Neříkám, že jsem odborník na marxismus, socialismus a komunismus, ale nebyl jsem líný se podívat do dnešní encyklopedie.
Jak se máme o něčem bavit, když se ani neshodneme na definici?
Shodnout znamená, že soupeř uzná Vaše definice? Přesně takhle mi to připadá. Můžu vám ukázat spoustu definic ve slovníku, které jsou špatně, že byste měl problémy to spočítat .
Když někomu chybí argumenty, tak začne připomínat minulost, přestože jsme se původně bavili o ideologii.
Na to se hodí replika: Když někomu chybí argumenty, začne se navážet do znalostí soupeře.
Celý problém vidím v tom, že Vy čerpáte ze svých encyklopedických znalostí. Já (a troufnu si předpokládat, že i Filip), ze zkušeností a zdravého rozumu.
Určitě jsem nechtěl narážet na Váš věk.
Co mě by mělo bránit v debatě o komunistické ideologii?
Klidně se budu hádat o jakékoliv ideologii.
Lepší budovat na encyklopedických znalostech než na hromadě dojmů.
Když máte rád paralely: "Navrhnete si nějaký výrobek. Řekněme most. Na papíře vám to bude fungovat. Počítačový model bude odpovídat vašim představám. Pak to postavíte a most spadne. Vy si řeknete, jak to? Vždyť podle vzorečků je všechno Ok. Zajdete za chlapama do slévárny a ťi vám řeknou. Poslyš, to je sice pěkný, ale s takovou přeností jak chceš ti to nikdo nevyrobí." Tohle je komunismus. Na papíře možná plně funkční ideologie. Pro malé skupinky taky. Ale pro velké společnosti na úrovni státu to prostě nefunguje. To bylo dokázáno všude, kde byl komunismus nasazen. A Vy, pokud studujete fyziku, tedy empirickou vědu, víte, že co nedokážete opakovatelným experimentem, to jako by nebylo.
Kapitalismus, tak jak ho vysvětlujete Vy (nebudeme si tykat?) mi taky nevyhovuje. Vy to vysvětlujete tak, že jde hlavně o peníze. Ano, tak je to možná v nějaké encyklopedii. Ale praxe je jiná. Znám spoustu podnikatelů. Ti se rozhodně ke svým zaměstnancům nechovají jako k otrokům. Mě také zaměstnává podnikatel a nemůžu si stěžovat. Pravda, musím pracovat (což se v práci jaksi očekává), jako státní úředník bych na tom byl líp. Ale zpět. Já rozumím (doufám), co vám na kapitalismu vadí. Mě to vadí taky. Ale snažím se vám vysvětlit, že tak to v reálu nevypadá.
Touha po rovnosti a spravedlnosti je stejně stará jako politická moc. Celou historii se snaží lidstvo najít ten ideální stav, kdy by se konečně mohlo cítit šťastné. Vy ale tuto touhu ani snad nesdílíte nebo rezignujete.Důvod, proč se cítím oprávněn vám o něčem "dávat lekce", je jednoduchý: Já v citovaném odstavci vidím, že předpokládáte rovnost a spravedlnost = lidské štěstí. A také vidím, že tenhle předpoklad vůbec není samozřejmý, takže by bylo potřeba něčím jej doložit. V druhém kole si pak uvědomím, že tohle se tedy pokoušet dokázat nebudu, protože to není pravda. Ve třetím kole pak zjistím, že vlastně nedokážu ani sám sobě popsat, co je to ta rovnost. V tom je mezi námi rozdíl, protože vás tyhle problémy hned netrknou. Neříkám, že by to muselo být špatně, rozpoznávat takovéhle záludnosti se člověk musí naučit. Většinou to funguje tak, že nejdříve (jako dítě) je před těmihle záludnostmi chráněn, protože když na něco takového narazí, rodiče mu řeknou, zda je to správné nebo špatné. Postupem času si k těmto věcem začíná budovat vlastní postoj, a zároveň s tím získává schopnost rozpoznávat záludnosti a problémy např. v ideologiích, které jsou mu prezentovány. Já se vás jen snažím upozornit na to, že (dle mého názoru) momentálně u vás touha poznávat předběhla tu schopnost vidět problémy. Není to nic, co by vás mělo ponižovat, ostatně třeba různým zvráceným ideologiím podlehly téměř celé generace. Jenom vás na to přátelsky upozorňuju.