Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V jeden pekný deň keď som sa pekne nudil som na servery www.zive.sk narazil na článok o softwérovej kriminalite.V diskusii som si všimol poznámky na nie príliš správny výpočet percentuálnej miery softwérovej kriminality. A keďže ma nuda spaľovala ako mrle v zadku tak od provokácie bol už iba krôčik.
Moje kroky samozrejme zamierili na stránku www.bsa.sk kde som v sekcii Softvérová kriminalita našiel odkaz na tú štúdiu od IDC. Po letmom prelistování klasického blábolenia ako softwérová kriminalita škodí, ako si strýčko Bill ani nemože dovoliť kúpiť suchý kúsok chleba a ako kvôly zlým pirátom vznikajú vojny a hladujú deti som sa dostal na odstavec Metodológia štúdie.
Možno som ja blbý alebo niekto iný zámerne píše nezrozumitelne, ale verte, neverte - asi 5 minút som na tú metodológiu čumel ako krava na maľované vráta aby som pochopil co tím chtěl básnik říci. V konečnom dôsledku mi vyšlo, že oni jednoducho urobili sumu predaných počítačov (nie je mi to jasné, že ako to je so skladačkami - žeby počet skladačiek predstavoval nejaké spriemerovanie predaných MB a CPU ???), odpočítali od tohto čísla počet predaných windowsov a MOŽNO ešte nejakých komečných distier ako je SuSE, RedHat, ... a vyšlo im percentuálna miera softwérovej nelegálnosti.
Presne s týmto poznatkom som sa odhodlal (dúfam, že ma za to nezavrú ) zavolať na Hotline BSA na číslo +421 800 152 152. Po zdvorilostných pozdravoch som išiel rovno na vec a spýtal som sa tety na linke, že ako je to vlastne s tou štúdiou od IDC a na moje počudovanie teta odpovedala, že s akou? No predsa s tou na Vašej stránke. Normálne som ju musel takto telefonicky navygovať, že kde to nájde. Po tom čo to konečne našla a letmo preletela samozrejme nevedela odpovedať. Samozrejme, že začala hapkať niečo o tom ako, že to je štúdia iba pre windows a podobné vtákoviny. Nakoniec som jej povedal, že podľa tej štúdie by ma vlastne mali zavrieť, lebo vo firme, doma, pri zákazníkoch mám stovky počítačov na ktorých je ale nainštalovaných prevažne Gentoo a po menšine nejaké to MDK, Fedora, ... Všetko distribúcie ktoré nikdy nebudú v takýchto štúdiách, lebo
Tiskni
Sdílej:
Do firmy vtrhne hromada zakuklenych policistou se samopaly, kteri nejprve svazou do kozelce vsechny zamestnance.pamatujete na BSA kazetu? "Od teto chvile nikam netelefonujte ..." :D
Nasledne zacnou hledat instalacky Windows a kdyz je nenajdou, reknou ze jste softwarovi pirati, zabavi vsechny pocitace (ktere neukonci, ale vytrhnou ze zasuvky).Ted to AFAIK delaji fikane, pouze si preliji disk. Sice si to neumim dostatecne dobre prestavit, ale treba to je fakt pravda.
(prisla o databazi zakazniku)a dobre ji tak, nikomu ze zamestancu vcetne vedeni nerika zalohovani dulezitych dat zrejme dost :)
Within the software load, IDC accounted for: • Software running on new computers • New software running on existing computers • Software obtained from retired computers • Software obtained for free as shareware or open source • Software running on Windows® and non-Windows OSBTW tlak proti neleg.softu může linuxu IMHO jenom prospět..
Software obtained for free as shareware or open sourceAha - a to udelali jak? Jako ze kdyz treba jednou stahnu FC3 a nainstaluju ji na deset pocitacu, tak na deviti je nelegalni software, jo? Hmmm, tomu rikam metodika! :-P
BTW tlak proti neleg.softu může linuxu IMHO jenom prospět..Nejsem zvedavej na to, aby me tady obtezovali samozvani mafiani typu BSA, nota bene ma zaklade takovychto "studii".
ak si trosku spominam na formalnu logiku tak predany => legalny - moze byt pravdaOK, takze ja nekomu vysmazim CDcko s Windows XP a prodam mu ho za stovku. Dotycny ma tudiz podle tve uvahy legalni operacni system?