Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V jeden pekný deň keď som sa pekne nudil som na servery www.zive.sk narazil na článok o softwérovej kriminalite.V diskusii som si všimol poznámky na nie príliš správny výpočet percentuálnej miery softwérovej kriminality. A keďže ma nuda spaľovala ako mrle v zadku tak od provokácie bol už iba krôčik.
Moje kroky samozrejme zamierili na stránku www.bsa.sk kde som v sekcii Softvérová kriminalita našiel odkaz na tú štúdiu od IDC. Po letmom prelistování klasického blábolenia ako softwérová kriminalita škodí, ako si strýčko Bill ani nemože dovoliť kúpiť suchý kúsok chleba a ako kvôly zlým pirátom vznikajú vojny a hladujú deti som sa dostal na odstavec Metodológia štúdie.
Možno som ja blbý alebo niekto iný zámerne píše nezrozumitelne, ale verte, neverte - asi 5 minút som na tú metodológiu čumel ako krava na maľované vráta aby som pochopil co tím chtěl básnik říci. V konečnom dôsledku mi vyšlo, že oni jednoducho urobili sumu predaných počítačov (nie je mi to jasné, že ako to je so skladačkami - žeby počet skladačiek predstavoval nejaké spriemerovanie predaných MB a CPU ???), odpočítali od tohto čísla počet predaných windowsov a MOŽNO ešte nejakých komečných distier ako je SuSE, RedHat, ... a vyšlo im percentuálna miera softwérovej nelegálnosti.
Presne s týmto poznatkom som sa odhodlal (dúfam, že ma za to nezavrú ) zavolať na Hotline BSA na číslo +421 800 152 152. Po zdvorilostných pozdravoch som išiel rovno na vec a spýtal som sa tety na linke, že ako je to vlastne s tou štúdiou od IDC a na moje počudovanie teta odpovedala, že s akou? No predsa s tou na Vašej stránke. Normálne som ju musel takto telefonicky navygovať, že kde to nájde. Po tom čo to konečne našla a letmo preletela samozrejme nevedela odpovedať. Samozrejme, že začala hapkať niečo o tom ako, že to je štúdia iba pre windows a podobné vtákoviny. Nakoniec som jej povedal, že podľa tej štúdie by ma vlastne mali zavrieť, lebo vo firme, doma, pri zákazníkoch mám stovky počítačov na ktorých je ale nainštalovaných prevažne Gentoo a po menšine nejaké to MDK, Fedora, ... Všetko distribúcie ktoré nikdy nebudú v takýchto štúdiách, lebo
Tiskni
Sdílej:
Do firmy vtrhne hromada zakuklenych policistou se samopaly, kteri nejprve svazou do kozelce vsechny zamestnance.pamatujete na BSA kazetu? "Od teto chvile nikam netelefonujte ..." :D
Nasledne zacnou hledat instalacky Windows a kdyz je nenajdou, reknou ze jste softwarovi pirati, zabavi vsechny pocitace (ktere neukonci, ale vytrhnou ze zasuvky).Ted to AFAIK delaji fikane, pouze si preliji disk. Sice si to neumim dostatecne dobre prestavit, ale treba to je fakt pravda.
(prisla o databazi zakazniku)a dobre ji tak, nikomu ze zamestancu vcetne vedeni nerika zalohovani dulezitych dat zrejme dost :)
Within the software load, IDC accounted for: • Software running on new computers • New software running on existing computers • Software obtained from retired computers • Software obtained for free as shareware or open source • Software running on Windows® and non-Windows OSBTW tlak proti neleg.softu může linuxu IMHO jenom prospět..
Software obtained for free as shareware or open sourceAha - a to udelali jak? Jako ze kdyz treba jednou stahnu FC3 a nainstaluju ji na deset pocitacu, tak na deviti je nelegalni software, jo? Hmmm, tomu rikam metodika! :-P
BTW tlak proti neleg.softu může linuxu IMHO jenom prospět..Nejsem zvedavej na to, aby me tady obtezovali samozvani mafiani typu BSA, nota bene ma zaklade takovychto "studii".
ak si trosku spominam na formalnu logiku tak predany => legalny - moze byt pravdaOK, takze ja nekomu vysmazim CDcko s Windows XP a prodam mu ho za stovku. Dotycny ma tudiz podle tve uvahy legalni operacni system?