MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Chtěl bych něčím lidem usnadnit práci a tak mě napadl udělat slovník čestina-angličtina .Né že by programování bylo složité právě naopak ale optížné bude psát ty slovíčka tam ,tak vám jen žádám kdo by chtěl pomoct ať napíše ....
Tiskni
Sdílej:
Trie na toto bude asi zbytezne prostorove narocna. Vzhledem k tomu, slovnik staci generovat jednou (autorem), zda se mi idealni pouziti hashe.
Na tak malý objem dat dnes stačí obyčejné "grepování."
Nemyslel jsem konkrétně grep. Já to dělám (v jedné velmi jednoduché GTK aplikaci a také v jedné jednoduché webové aplikaci určené zejména pro mou potřebu) tak, že všechna data načtu do paměti a vytvořím k nim "normalizované" tvary (písmena převedena na malá, zbavení se diakritiky) a teprve ty prohledávám, jeden záznam po druhém. Nad daty ze zcu.slovnik.cz je to rychlé až dost. V tomto případě jsou trie nebo jakékoliv hashe podle mě prostě tak na parádu nebo kvůli zápočtu, ne nutnost.
Nemyslim si.
Pokud program spoustite na nasich XGHz strojich, tak rozdil asi skutecne nepoznate.
Zaroven tim ale vylucujete pouziti programu pro jine ucely, napr. jako backend pro jiny program, ktery ma dost mozna jine naroky nez uzivatel (cti, vysledky dokaze zpracovat tak rychle, jak jej vraci backend).
A nepřevádí si C++ automaticky ten "pes" na hodnotu ... tedy jelikož to není null tak na true a tu pak porovná se stringem (který také převede na true)? Já myslel že C++ sice narozdíl od C má stringy .. ale že takhle nějak implicitně o-uvozovkované údaje na String nepřevádí ...
OMG, poradi operandu je u operatoru rovnosti irelevantni.
Ahoj, nechci te odrazovat, ale nasbirat slovicka je beh na hodne dlouhou trat. U zmineneho slovniku, ktery ma dnes hodne pres 100 tisic prekladu, to trvalo nekolik let. Je pravda, ze desitky lidi prispeli 1,2-10 preklady. To je hezke, ale hlavni praci odvedlo nekolik malo nadsencu a blaznu. Jestli chces pomoci, tak se opravdu spise pridej k rozbehnutemu projektu. Zdar
Práce zbytečná, imho. Když už, tak vytunit StarDict / QStardict. Databáze slovíček taky je a docela slušná. Ve škole mi naprosto dostačuje
Tu mas moj prispevok, je to v CSV formate"
pointless;zbytečný
work;práce
ty;you
kretén;asshole
Tohle bych prohlasil za diskuzni prispevek mesice....uz dlouho jsem se tak nenasmal...diky
A co jsi vlastně chtěl?
Nesouhlasit s tebou.
Potvrdit to, co jsem napsal? Na to stačilo "+1" a ani to nemuselo být.
Pán ráčí být Mirek Dušín se zakrnělým smyslem pro humor?
Napřed se nauč programovat. Až tě definitivně přejdou nápady typu napsat slovíčka do zdrojáku, pak se zkus někam přidat.
Tohle nevypadá zajímavě.
Prosím tě, až doděláš ten slovník, mohl bys pak udělat webový prohlížeč? Jsem totiž zvědavý na ten nový internet, který kvůli tomu prohlížeči vytvoříš :-)
Pojem "Not invented here" tímto dostává zcela nový význam
Me vzdycky prekvapuje, ze prvni, co takovyhle clovek udela je, ze zacne shanet lidi, kteri by ho de facto udelali za nej.
... a s pravopisem.
A kolik jsi toho sam uz napsal?
Vynikající nápad ! Jen bych to dotáh a využil již existujících slov z databáze(nejlépe webové), ty by se při dotazu stahovali. Samozřejmost by byla stáhnout celý obsah aktuální verze slovníku a moct to používat offline. Pro dobrovolníky by byla možnost přidávání nových slov do webové databáze(oba jazyky se vyvíjí a byla by zajištěna aktuálnost). Program by byl jak v textové verzi, tak pro GTK i QT. Možná bych to ještě dotách a umožnil zadávání celých vět, to by pomáhalo při kompletním překladu textu. Všechny slova by byly pod svobodnou licencí, celý program by měl duální licencování, které by umožnilo jeho fungování i v projektech s uzavřeným kódem. PS: Už máš jméno? navrhoval bych něco jako Silovník (Silent a slovník ) nebo Sislovník .
Všiml jsem si, že se s každým příspěvkem zlepšuješ, jednou to dotáhneš daleko. Lidi už maj na výběr nečíst tvuj blog, protože se jim nezobrazuje na výpisu celej záisek, ale jen nadpis.