Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dovolim si upozornit na zajimavy clanek, ktery vysel na softpedia.com, konkretne tady.
Clanek se zabyva myslenkou spojeni Linuxu a Windows za pomoci remotedesktop, kdy se neprenasi cela obrazovka, ale pouze jednotlive aplikace.
Navod je pomerne dobry, ve strucnosti - v linuxu instalace vmware serveru, vytvoreni virtualni masiny, instalace windows xp, nastaveni weindows xp pro vzdaleny pristup, instalace komponenty ktera umozni prenos pouze jednotlivych aplikaci a ne cele obrazovky. Akorat ve vyslednem prikazu spusteni vzdalene listy ma byt spravne napr:
rdesktop -A -s 'c:\seamlessrdp\seamlessrdpshell.exe c:\windows\explorer.exe' 172.192.56.123 -u marius -p nestor
Nejak tam autorovi v povodnim clanku zmizely lomitka. Postup jsem zkousel, funguje to dobre, je legracni videt nabidku start s efekty compiz fusion.
Nema cenu sem davat vlastni screenshoty, jak v vysledek muze vypadat, je uvedeno treba zde a zde.
Tiskni
Sdílej:
... Uzivatele VmWare serveru jiste vi, ze to neni nutne. Virtualni stroje mouhou startovat se spustenim PC.A jak? Já to spouštím
vmware -xql[m] "cesta_k_VM"
-A
nelze použít u starší verze rdesktopu (např. 1.4.1 obsažené v CentOS 5)