V nedávno zveřejněné kolekci dokumentů souvisejících s kontroverzním finančníkem a kuplířem Jeffrey Epsteinem se překvapivě objevil i referenční manuál unixového shellu Bash, jedná se o verzi manuálu z roku 2005. Aktuální vydání si lze stáhnout ze stránek GNU.
The Document Foundation oznámila vydání nové verze 26.2 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs). Vypíchnout lze podporu formátu Markdown.
Co se děje ve zprávách, ví asi každý - válka sem, clo tam, demonstrace na jednu i druhou stranu a bastlíř už má pocit, že se snad ani nic jiného neděje. To by však byl velký omyl a Virtuální Bastlírna je zde jako každý měsíc, aby vytáhla na světlo světa události ze světa vědy a techniky. Připojte se tedy nezávaznému povídání Strahovského MacGyvera! Co se tam bude probírat? PCBWay začalo dělat průhledné plošňáky, MARS končí s výrobou skříněk, FEL
… více »Guvernérka státu New York Kathy Hochul (Demokraté) plánuje novou legislativu, která by měla omezit výrobu 3D tištěných zbraní. Tento návrh zákona zavádí povinnost pro všechny 3D tiskárny prodávané ve státě New York obsahovat 'software' bránící ve výrobě zbraní. Návrh zákona rovněž zakazuje lidem sdílet 'digitální plány zbraní' (blueprinty) bez povolení. Existují důvodné obavy, že se tento nešťastný nápad může šířit do dalších zemí a ovlivnit celý 3D tisk jako takový. Ostatně, s podobnou regulací nedávno přišel i stát Washington.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.
Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.
Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.
Internetový prohlížeč Firefox bude mít nové ovládací prvky pro umělou inteligenci, které umožní uživatelům vypnout vestavěné AI funkce přímo v nastavení prohlížeče. Jednotlivě půjde vypnout nebo zapnout automatické překlady stránek, generovaní popisného textu k obrázkům v otevřených PDF dokumentech, samoorganizaci tabů do skupin, náhledy odkazů s krátkým shrnutím a boční panel s chatbotem. Tyto možnosti v nastavení prohlížeče
… více »Desktopové prostředí KDE Plasma 6.6, která je právě ve fázi beta, nahrazuje stávající SDDM novým Plasma Login Managerem, který je ale pevně navázán na systemd. Plasma Login Manager využívá systemd-logind a další součásti systemd, které nejsou dostupné v operačních systémech bez systemd, jako je například FreeBSD, případně jsou linuxové distribuce Gentoo, Void Linux anebo Alpine Linux. Pro uživatele zatím stále ještě existuje možnost používat SDDM.
Na webu komunitního setkání CSNOG 2026 jsou dostupné prezentace v PDF, jejich videozáznamy a fotografie z lednové akce ve Zlíně. CSNOG 2026 se zúčastnilo téměř 300 zájemců o vystoupení věnovaných správě sítí, legislativním a regulačním tématům nebo projektům z akademické sféry. Letos byly prezentace rozdělené do dvou treků, ve kterých se představilo 35 přednášejících. Setkání komunity CSNOG organizují společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Rozhodne nie nasilu.
: D
Výtečný nápad, ale přeci nebudu sedět u windows a dráždit je ke spadnutí. (I když to není na dlouho ;) Nemohl by mi někdo poslat hezký BSOD ?
BTW, nechcete nekdo konečně přejmenovat Blue Screen Of Death na TDOWU ? (TDOWU = typical day of windows's user)
Vaše starosti a Rotschildovy prachy… :-)
Obávám se, že nechápu cos chtěl říct. Je to nějaký citát?
Já znám pokračování: "...a do smrti nedělám !"
Z.H.
Mimochodem jsem si vzpomněl na pravidla psaní do jakéhosi fóra, kde mimojiné stálo:
Ve slově "samozřejmě" není žádné "d" ani "n".:o)) ber to jako nevýznamné rýpnutí :o))
Z.H.
Ale abych pravdu řekl, vadí mi spíš vaše představa, že je podobná "zábava" v pořádku a že je méněcenný, kdo ji neprovozuje. Coby ten, kdo býval spíše "lidem trestán" než aby "trest" vykonával, pro podobné legrácky používám místo demokracie výstižnější termín šikana a za trestuhodné považuji jejich provozování. Možná vám budu připadat jako suchar, ale vyhazování lidí oknem, namáčení do vody a zejména mlácení pěstí nejsem při nejlepší vůli schopen považovat za zábavné…
Ale to je jedno, občas podobná legrácka od věci možná není, ale pokud to někdo provozuje neustále a ještě si na tom zakládá, tak je to debil ať už chodí na jakou školu chce. Předpokládám, že průmyslováci sice samozřejmě provádí věci které by pro běžného studenta gymnázia nebyly
, ale určitě nejde o jmenované kraviny.
A navíc, to předpokládá, že by se lid (nebo aspoň jeho část) musel na něčem shodnout a dohodnout, což nepovažuju ze reálné.
nebo různé formy násilí... Na nástěnce by u nás dlouho nevydrželo nic, protože byla naším oblíbeným terčem pro šipky (společně s našimi prvními úspěchy, tedy pokutovými lístky od švestek), pravda, učitelům se to moc nelíbilo. A co jsme chtěli aby vydrželo, což byl vlastně jen jednou docela elegantní plakát nějaké dcérky, tak jsme museli dát hodně vysoko na čestné místo nad tabuli, místo asexuálního Vašíka, který tak rád uvolnil místo
. Trestat defenestrací jsme nemuseli, dolování bylo zábavnější, stejně jako bitky Ferraristi proti Mc Larenům („A stejně bude letos Kimi maestro!“), což nám vydrželo celé 4 roky. Pravda, ze začátku to byl trochu kill them all, protože jsem fandil jezdci z jiné stáje, ale časem jsme si všichni zvykli
. Byly i jiné akční zábavy, ať už rohové razítko, petardování v učebně (chudák třídní)... prostě klasika od bandy nevycválané. Občas byly i intelektuální záblesky, třeba spolužák, kterému nešla dobře matematika se naučil k maturitě docela dobře integrální počet na příkladu s vhodně zvolenými křivkami (dodnes ale nevím, jakými mírami modelek se mohl inspirovat, že mu vyšlo půl litru
... Dnes nechápu jak jsme to mohli přežít a co nám všechno prošlo, ale tehdy mě to tak nepřišlo.
Z tohoto pohledu by to pro mě asi na gymplu byla hodně nuda, řešit pouze problémy darebáctví s překrýváním Tuxe na nástěnce bych rozhodně nechtěl.
A jak říct některým zabedněncům, že windows není to "pravé ořechové"?A jak říct některým zabedněncům, že tohle detinskë chování vůbec nic neřeší a Linuxu spíš škodí?
vůbec nic neřeší a Linuxu spíš škodí?Tak v tom případě když Windowsák nadává na Linux, tak to škodí Windows? Mám pocit, že hádky mezi uživateli OS jsou celkem běžná věc a inteligentní člověk podle nich nebude posuzovat systémy. Nevím, zda o ty ostatní případy "stojíme".
ale některý lidi to odradí, protože s takhle protivnejma lidma nechtéj mít nic společnýhoČlověk, který ukazuje že není jen jedna správná cesta není IMHO protivný, ale nebudeme se zbytečně hádat. Tak s lidma, kteří se nechají tak snadno odradit a nesnaží se pořádně informovat nechci mít nic společného zase já
Člověk, který ukazuje že není jen jedna správná cesta... - no právě. Mně právě přijde, že autor ukazuje, že jediná správná cesta je Linux. Ale možná je to jenom zdání....
Z.H.
Možná to něčemu pomůže, třeba bude Linux lepší a použitelnější když bude na každým rohu obrázek tučňáka a třeba pak budou použitelnější aplikace pro Linux, když všude budou loga. Třeba jo, ale třeba taky ne.Asi těžko.
Ale propagace je důležitá - třeba dneska na mě jeden týpek vyjel, že až budu starší, budu nějakej ředitel Miscrosoftu. Já jsem mu řekl, že hodně těžko, protože jejich systém ani nepoužívám. A on nechápal, jaktože na počítači nemám Windows, vždyť co bych tam mohl mít jinýho. Každopádně obrázek tučňáka to zrovna neřeší...

). Je tam teda i pěkné čtení o gothic metalu, ale co se mi líbí nejvíc není ten parádní kontrast obou nástěnek (i když ...
) ale fakt, že se lidi u nás ve třídě dokázali domluvit.
Mimochodem vjely si do vlasů dvě skupiny holek, část kluků sice projevovala sympatie té nástěnkové novince, ale hádat se kvůli tomu?
Ale ať si každý poslouchá co chce
Ale máme takovou hudební třídu a pár lidí teda black metal poslouchá, takže občas něco zaslechnu (nebo znám z hudebních debat, které vedeme, když není co na práci). Popřípadě z triček, mikin a jiných propagačních předmětů (prsteny
), které se nosí po škole na divných temných postavách nejen z řad žáků. BTW co Opeth? Podle názoru jednoho mého spolužáka je tahle skupina dost kvalitní.
Jinak křesťané = neznabozi? Pochopil bych pánbíčkáře, fanatiky, blázny a já nevím co ještě, ale tohle? Myslel jsem, že jseš bojovný ateista
BTW u vás máte ve třídě křesťany? U nás jsem se svým vztahem k náboženství rarita, ale agnostici, ba ani ateisté mě nijak neutiskujou, akorát mají občas teologické otázky typu:
Může si Bůh upéct tak velkou pizzu, že ji sám nesní?Jinak klid
Opeth radši hodnotit nebudu, moc to neposlouchám. Ale nemám o nich špatné mínění, když nic jiného.
Bojovný jsem, jak kdy. Ale taková církev (jenom málo věcí nesnaším víc než je) nemá s náboženstvím nic dělat. A muslimové nebo židi by se s křesťany asi taky dost hádali, takže to nemusí ještě nic moc znamenat, pokud vůbec něco. Vypadám tak moc ateisticky?
Křesťani u nás? No, nevím o žádném. U většiny lidí mám jistotu, že určitě ne. Aspoň jeden nebo dva by se ale hodili.
Člověk, který nemá rád církve NErovná se automaticky ateista. Holt někdy rychleji píšu než myslím. Jo a bojovný buď, poněvaž:
Pubertak ma byt čuně, blazen, vždy v opozici, provokater, i trochu hajzlík, cokoliv. Cim vic postoju si vyzkousite, tim lepe. To vas zocelí, vytvrdí, a udělá si názory. Ale človek kterej v puberte nad činny vrstevníku kroutí hlavou, a říká ehm ehm, zajímé, ale trochu kruté, nemyslíte? ehm, je a bude hlupák.Aspoň někteří tak praví
ad křešťané ve třídě: Pak ale nechápu bo:
1) Plakát Gorgorothu je prý škoda tahat neznabohům ze třídy
2) Neznabozi jsou prý křesťani
3) Ve třídě pokud víš žádného křesťana nemáte
Nedává mi to smysl
Nezdá se to, ale jako velký provokatér si taky zase nepřijdu, čuně jsem bez debat, blázen, no, to nechám na jiných, hajzlík? Možná taky trochu, nevím. A tak dál
To jsem se do toho pěkně zamotal
Jak z toho ven…
Řekněme, že většina lidí se nachází kdesi u jakéhosi křesťanského ateismu, zní to divně, ale dává mi to smysl. No, každopádně k nám neznabozi chodí externě v různých podobách.
Co je ale zajímavé, kamarádi si o mě pravděpodobně myslí, že mám názory konzistentní a prakticky neměnné. I když občas divné. No, já jim to teda až tak nevymlouvám
Nejpřesněji asi tak, že kdybych je postavil před křesťanské lži a jiné lži, tak ty křesťanské by označili za víceméně normální a přijatelné.
Všeználek já jsem. Vím, že nic nevím, takže vlastně vím všechno a můžu dělat všeználka
ODS volit po událostech poslední doby asi nehodlám, Temelín je fajn věc, školné bych přežil, když na to budu mít, antiglobalista nejsem ani náhodou, spíš naopak
Neuraž se, ale nechápu čím je to v této diskusi důležité a řešit otázku jestli jsou nějaké adopce či manželství takové a takové dobré či špatné tu nechci, prostě to chci tak a tak a proč, to bych si nechal jinam a na jindy.
Zákon o rodině potřebuje krom této i další změny, ať už jsou průchodné nebo ne. Například musí letět kravina zvaná církevní sňatek. Pokud už někdo chce (a nic proti tomu) aby sňatky uzavíral někdo jiný než jenom státní úředník, mělo by se to dovolit každému, nejlépe formou živnosti.
No, každopádně k nám neznabozi chodí externě v různých podobách.
Chtěl jsem si pohrát s odrázkama 
A muslimové nebo židi by se s křesťany asi taky dost hádali ...Kdepak, v minulosti byl islám nejtolerantnějším náboženstvím - Španělsko je AFAIK jedinou zemí, kde vedle stojí středověký kostel, mešita a synagoga, dál když Turci obsadili Konstantinopol, tak místního patriarchu (de facto hlavu největší pravoslavné církve) pouze přesunuli na předměstí, na Balkáně taky nikoho na islám netahali (a náboženství tam bylo později jen zástupný důvod pro půtky).
?
Tiskni
Sdílej: