Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
At žije svoboda.Přesně tak. Pokud tě prudí, tak je nepoužívej, nebo vymysli něco jiného, co se ti bude líbit. Třeba nějaké click click finish…![]()
promin ale do mýho blogu si budu psát co chci.Milý nezdvořáku. Jak jistě víš, svoboda je relativní pojem. Když do blogu odkládáš své zvratky, otravuješ tím prostředí na portálu pro ostatní lidi. Zkus tedy brát ohledy i na jiné a nedávej sem takové hnusy. Díky.At žije svoboda.
uznávám že v případě balíčkovačů, by neškodilo, kdyby všechny distribuce dali hlavy dohromady a vymyslely něco univerzálního a bude vyhovovat všem(myslím že zrovna v balíčkovacím systému by neškodilo sjednocení)Pssst, tohle tu nesmis rikat nahlas, nebo budes o hlavu kratsi. To by pak prece nebyla ta spravna svoboda!
apt-get mě dokázal neuvěřitelně vytočit a to několikrát. Větišnou v tom hrály roli balíčky qt-mt,kde, a podobné ... Byl to jeden z důvodů, proč jsem přešel z Debianu jinam (Gentoo).
aptitude
rules a emerge
rocks swaret
sucks - sice to neni balickovaci system, ale ma s nim hodne spolecneho...
Debianí baličkovací systém jsem "dokázal" přívést do stavu nepoužitelnosti jako apt-getem, tak aptitudem, tak dselectem. Zkoušel sem taky něco, co tahalo zdrojáky, udělalo binární balík a ten pak nainstalovalo (taková příprava na Gentoo), ale zaboha si nevzpomenu, jak se to menovalo.
./configure, make, make install
ne? To je bomba nebo ne? ./configure, make, make installTo je snad opravdu nejlepší způsob, člověk si musí zvyknout a mít dostatek času a trpělivosti - výsledek opravdu stojí za to. Kompilace je lepší než sex!
Tiskni
Sdílej: