Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Pocitac (notebook) nevypinam vubec. A kdyz se nekdy stane (1- 2x do roka) tak mam hruzu ze uz nenabehne BIOS a budu v pr***i.
1. Prostě to VYRVAT ZE ZDI!Tak jsem to právě zkusil a moc to nefunguje... akorát trošku pohasl displej a zhasla kontrolka... asi to mam rozbitý. Ale jinak nevypínám. Na nějakém čudlíku v péči acpid mám suspend do ram a na vypínači mám spustění swsusp (na disk).
Proc by strceni sroubovaku do rozvodne skrine v elektrarne melo vyhodit doma pojistky? To prece nedava vubec smysl.
Myslím, že kdyby byl v té správné rozvodně, tak se k drátu ani nepřiblíží na konktakní vzdálenost...
trošku = cca 1000-3000x
To není zas tak strašné.
Zkratovani rozvadece nekde v elektrarne by vyhodilo nejake pojistky/jistice v elektrarne, rozhodne ne pojistky/jistice u tebe doma.
su
v shellu, zadat heslo, pak prikaz na update (to ale tak dela urcite vic lidi, kterym se libi shell). Kde je problem si do openbox menu dat shutdown (a predem ho sobe povolit v konfiguraku)?#!/bin/bash sed -n 's|^processor[\t ]*:.*|nice yes > /dev/null \&|p' /proc/cpuinfo | sh sleep "$1" killall yesMíň to zatěžuje systém a topí to taky naplno
I tak mi to jde proti srsti. Pokud se na to nechci sshovat, tak je to uplne stejne jako STR ...
To jsem myslel tim "sshovat" :)
WoL z routeru...
Když máš doma 4PC?
rocne je to uz celkom palka, mohol by si si kupit novu, nenazratu grafiku a jej vypinanim by si usetril este viac penazi, za ktore by si si kupil este nenazranejsiu grafiku a...
Neplatím a v budoucnu nebude vadit. Lidi by si měli uvědomit, že u žravýho PC to představuje tak 400 Kč měsíčně.
Mno ony ty 4 stovky nejsou až tak málo.. Jestli to platí rodiče tak tě chápu, asi si toho ani nevšimnou že 50% jejich účtu za elektřinu je za jeden hučící počítač :-P pro srovnání třeba v praze je to téměř na plnocenné měsíční jízdné do MHD.
V Olomouci je za to čtvrtletní studentské jízdné. ~_^ (Ale třeba u nás by se čtyři stovky v pohodě ztratily v účtu za elektřinu.)
V Prostějově za čtyřměsíční
E = 1 * (3E06^2) J E = 9 TJ E[TWh] = E/3600 E = 2.5GWh cena = (E/1000)*5 cena = 12 500 000 ,-Mno pořád mi tam něco nesedí.. Můžete mi to prosím někdo opravit? Mám takový neklidný pocit že ve hmotě je energie víc.. snad 25TWh na kilogram? Jsem fyzik na baterky ach jo
1 kubík = 1 tuna = 1000 kg c = 300000km/s = 300 000 000 m/s E=1000*(3*10^8)^2 E=9*10^19J 1 J = 1 Ws 1 Wh= 3600 Ws 1 kWh = 3.6MWs cena = (9*10^19 / 3600000)*5 cena = 1.25*10^14 KcSamozřejmě by efektivita takového konvertoru hmoty nebyla moc velká.
Notebook zere fakt malo. Desktop bych si nedovolil mit furt zapnuty.
Vypíná se jen při výpadku elektřiny? On někdo počítače vypíná snad účelně!?
shutdown -h 90... a za zvukov jazzu idem obyčajne pred polnocou spať...
Záleží na tom, co zrovna dělám. Když je toho moc, tak se hibernuje na disk, když je toho obstojně, tak se vypíná. Výjimkou je jen změna lokace vrámci openspacu — v tom případě se hibernuje do RAM.
poweroff
su halt
.
echo disk > /sys/power/state
. Vy vypínáte?
Z hlediska hardware je obvykle suspend to disk ekvivalentni vypnuti. Takze v tom seznamu zpusobu jak vypnout pocitac by mohl byt take bod: pomoci 'echo disk > /sys/power/state'
.
mplayer * && ~/vypni
A ak si to rozmyslím, stačí zlikvidovať mplayer pomocou Ctrl+C. Suidnutie skriptu akosi nefungovalo, preto ten "program".
sudo
. Pak není problém spouštět privilegované příkazy (např. shutdown
) pod běžným uživatelem.
sudo
se ptá na heslo. Imho ale není nic proti ničemu pustit si hudbu pod rootem ne?
sudo si mozes nastavit tak, aby sa na heslo nepytalo a namiesto
sudo skript
mozes mat v skripte
sudo prikaz ...
takze mozes ten skirpt pustat pod normalnym uzivatelom a nie pod rootom.
A kralyk bude častěji číst manuálové stránky.
Imho ale není nic proti ničemu pustit si hudbu pod rootem ne?O hudbu nejde. Jde o to, že spuštění skriptu je neatomické a někdo může zatím podvrhnout jiný skript. Prostě někdo může poté, co jádro detekuje, že jde o skript a jaký interpret má spustit, nahradit původní skript jiným a spustit si s právy roota, co je mu libo.
suid na skript jde, v případě suidperlu to dokoce i k něčemu je
Normalne: Start -> Vypnut
ty vypinas startem? ;-)
Tiskni
Sdílej: