Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »naběhne firefox do 5 vteřinTo jako že než otočíš tou hučící krabicí o pět vteřin tak máš firefoxe? :-p
Tipoval bych to tak na pět a půl roku natvrdo...
...že všichni ti rádoby odborníci na HW, kteří radí lidem jaké komponenty do počítače, tak činí s ohledem na Windows.
co mas konkretne na mysli? imho je jedno, estli je HDTach/Sandra/3DMark windowsova aplikace nebo ne. dulezita je spise samotna metodika testu nez pouzity OS. a tak nejak take netusim, jak to souvisi s mnozstvim pameti. bez ohledu na OS je jasne, ze bezny internetovy surfer/uzivatel skype si vystaci s 512MB, zatimco programator v j2ee+eclipse radeji sahne po tech 2GB.
2BG RAMBig Guy™
jak velkej si koupit harddisk "pro běžnej desktop" :-PNo přece ten největší. A raděj vetší počet. Jako bys nevěděl co se dá stáhnout na dýsíčku porna :-P .
Ale nekdo tu ma asi touhu delat "chytryho" s oduvodnenim, ze kolik potrebuji pameti, ze to prece nemuze vedet!Tak třeba já s tím naprosto souhlasím: kašlu na to, jestli někomu stačí 128 MB RAM, když mně nestačí 1 GB... Je to jako kdybych se zeptal jestli mám koupit Athlon64 5200+, nebo stačí 4600+
total used free shared buffers cached Mem: 487 479 7 0 6 101 -/+ buffers/cache: 370 116 Swap: 511 291 220Mno, většinu místa v paměti zabírá gajim, evolution a firefox. Běhá to naprosto v pohodě.
Už několikrát jsem si všiml, že jakmile si s vámi někdo dovolí nesouhlasit, hned to berete jako osobní útok. K tomu ale není žádný důvod - já přeci netvrdil, že nemáte pravdu v ničem. Jen tvrdím, že vy (stejně jako já) nemůžete odhadnout, kolik paměti potřebuje tazatel. A na tom prostě trvám. Ve svém desktopu mám 2 GB paměti, ale to neznamená (i když už jsem z toho byl osočen), že bych někomu vnucoval, že když je potřebuji já, on je bude potřebovalt také. Pár lidí se tu ozvalo, že jsou naprosto spokojeni s 256 MB, dokonce i s 128 MB; a já nemám důvod jim nevěřit a hlavně nemám dost informací na to, abych posoudil, co se víc blíží situaci tazatele. A stejně tak je nemáte vy a já považuji za férové na to tazatele upozornit; jemu se to ovšem nelíbí, protože má raději vaši jednoduchou a jasnou odpověď; ale na to už jsem zvyklý a nebudu se této snaze po jasné a srozumitelné (ale bezcenné) odpovědi přizpůsobovat. Raději budu dál odpovídat podle svého přesvědčení, i když mne občas někdo pošle někam.
Co se týká dalšího vývoje cen pamětí (a od toho se odvíjejícího mainstreamu), souhlasím, že tady bude hrát Vista svou roli. Naopak ale musím považovat za zavádějící tabulky potvrzující platnost Mooreova zákona, jako je ta, na kterou jste se odkazoval. Nedávno jsem například ze svého účetnictví s překvapením zjistil, že před třemi roky jsem kupoval 512 MB DDR DIMM za prakticky stejnou cenu jako dnes. Tedy že za tři roky ceny pamětí nejen neklesly, ale de facto dokonce spíš stouply: jednak dnes převažují (dražší) DDR-2, jednak tehdy nebyla taková poptávka po značkových pamětech a pamětech s lepším časováním. Takový vývoj byl dříve nemyslitelný a něco podobného jsem zaznamenal jen jednou (a tehdy za tím byl výpadek jednoho velmi významného výrobce chipů). Časová shoda tohoto anomálního vývoje se stagnací MS na poli desktopových operačních systémů je příliš nápadná na to, abych ji mohl považovat za náhodnou.
$ free -m
total used free shared buffers cached
Mem: 2011 1521 489 0 138 757
-/+ buffers/cache: 626 1384
Swap: 2863 0 2863
$ ps -lfe |wc -l
132
Myslim, ze 1GB RAM staci f poho total used free shared buffers cached Mem: 1003 881 122 0 78 466 -/+ buffers/cache: 336 667 Swap: 486 0 486Chces mi tvrdit, ze ti Beryl zabira nejakejch 300MB v pameti??
Tiskni
Sdílej: