Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Přečetl jsem docela dobrý článek, který rozděluje uživatele svobodného/open-source softwaru do sedmi škatulek. Škatulkování je vždycky problém, ale já jsem se tam našel, asi budu "mainstream advocate". Linus je asi tak "open source programmer/softcore advocat". RMS je asi "hardcore advocate".
Právě jsem skoukl "kejnoutu" od Aarona Seiga o KDE4. Bylo to moc hezké, možná i s kanadským přízvukem (nepoznám). No, po shlédnutí mám pocit, že mé GNOME je beznadějně zastaralé, což je bezva :-). Za půl roku bude 4.1, za rok něco jako 4.2...
Tak mě na slashdotu postrašili - devatenáctého ledna začíná třicet let dlouhý odpočet k bugu Y2K38. 19. ledna 2038 ve 03:14:07 UTC nastane ten magický okamžik, kdy se zblázní všechny (nejen) unixové systémy, které čas počítají po sekundách od 1. ledna 1970 a tuto hodnotu reprezentují 32 bitovým znaménkovým integerem.
Jal jsem se to vyzkoušet ve svém emulovaném CentOS:
Mladík, který v kině natočil Simpsonovy ve filmu a tento materiál poslal na internet dostal devět měsíců podmíněně a náhradu škody. Nakonec to dopadlo mimosoudním vyrovnáním s Českou protipirátskou unií.
Tohle téma je filozoficky fakt výživné, inspirovala mě diskuze na Lupě. Tak zaprvé by mě zajímalo, kde ty peníze skončí, dostanou je opravdu tvůrci filmu? Nebo skončí na odměnách manažerů z ČPU? Druhá možnost je samozřejmě dost podivná, ČPU totiž žádnou škodu neutrpěla, že.
Nebyl jsem sto ignorovat všudypřítomné oslavy a jal jsem se vyzkoušet nové KDE. Hned na začátku se přiznám, že jsem Gnomák - mám rád jednoduché aplikace bez nabubřelých konfigurací a líbí se mi GTK naskinované od Ubuntu.
V pátek jsem byl poprvé po svátcích ve škole. Po chvíli vegetování v našem kanclíku jsem si všiml počmárané tabule. Máme tam takový white-board, který ale nepoužíváme, jednak věčně nepíšou fixy, druhak většinu času sedíme u každý u svého kompu a paroduje computer-science.
Hledím na to a vidím jakési fyzikální výpočty. Že by se sem vloupal někdo z katedry fyziky? Po chvíli přišel Petr Z., tak jsem se zeptal, jestli o tom něco neví. "Ále, to se Richard s Tomášem hádali, jestli na čerstvě narozené dítě působí větší gravitační silou porodník nebo Jupiter."