Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Přečetl jsem docela dobrý článek, který rozděluje uživatele svobodného/open-source softwaru do sedmi škatulek. Škatulkování je vždycky problém, ale já jsem se tam našel, asi budu "mainstream advocate". Linus je asi tak "open source programmer/softcore advocat". RMS je asi "hardcore advocate".
Právě jsem skoukl "kejnoutu" od Aarona Seiga o KDE4. Bylo to moc hezké, možná i s kanadským přízvukem (nepoznám). No, po shlédnutí mám pocit, že mé GNOME je beznadějně zastaralé, což je bezva :-). Za půl roku bude 4.1, za rok něco jako 4.2...
Tak mě na slashdotu postrašili - devatenáctého ledna začíná třicet let dlouhý odpočet k bugu Y2K38. 19. ledna 2038 ve 03:14:07 UTC nastane ten magický okamžik, kdy se zblázní všechny (nejen) unixové systémy, které čas počítají po sekundách od 1. ledna 1970 a tuto hodnotu reprezentují 32 bitovým znaménkovým integerem.
Jal jsem se to vyzkoušet ve svém emulovaném CentOS:
Mladík, který v kině natočil Simpsonovy ve filmu a tento materiál poslal na internet dostal devět měsíců podmíněně a náhradu škody. Nakonec to dopadlo mimosoudním vyrovnáním s Českou protipirátskou unií.
Tohle téma je filozoficky fakt výživné, inspirovala mě diskuze na Lupě. Tak zaprvé by mě zajímalo, kde ty peníze skončí, dostanou je opravdu tvůrci filmu? Nebo skončí na odměnách manažerů z ČPU? Druhá možnost je samozřejmě dost podivná, ČPU totiž žádnou škodu neutrpěla, že.
Nebyl jsem sto ignorovat všudypřítomné oslavy a jal jsem se vyzkoušet nové KDE. Hned na začátku se přiznám, že jsem Gnomák - mám rád jednoduché aplikace bez nabubřelých konfigurací a líbí se mi GTK naskinované od Ubuntu.
V pátek jsem byl poprvé po svátcích ve škole. Po chvíli vegetování v našem kanclíku jsem si všiml počmárané tabule. Máme tam takový white-board, který ale nepoužíváme, jednak věčně nepíšou fixy, druhak většinu času sedíme u každý u svého kompu a paroduje computer-science.
Hledím na to a vidím jakési fyzikální výpočty. Že by se sem vloupal někdo z katedry fyziky? Po chvíli přišel Petr Z., tak jsem se zeptal, jestli o tom něco neví. "Ále, to se Richard s Tomášem hádali, jestli na čerstvě narozené dítě působí větší gravitační silou porodník nebo Jupiter."