Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Nebyl jsem sto ignorovat všudypřítomné oslavy a jal jsem se vyzkoušet nové KDE. Hned na začátku se přiznám, že jsem Gnomák - mám rád jednoduché aplikace bez nabubřelých konfigurací a líbí se mi GTK naskinované od Ubuntu.
KDE3 jsem nějakou dobu používal, abyste si nemysleli, a chápu, že spoustě lidí prostě to prostě vyhovuje. Mně se ovšem nelíbí "přeleštěný vzhled" ani filozofie.
Né tak KDE4. KDE4 pozorně sleduju, prohlížím screenshoty a musím říct, že se mi to líbí. Nedám moc na omalovánky, kdysi jsem nedal dopustit na prostředí Windows 2000, WinXP jsou prostě šílené, u Vist má explorer tolik barviček, že člověk neví, co je dekorace a na co se kliká.
Vzhled se mi opravdu líbí. Widgetky jsou vyrenderovány nádherně, ikonky podrobné, nekřiklavé a pochopitelné. Všechna čest Qt4, vedle tohohle vypadá můj ClearLooks vyloženě humpolácky.
Nezkoušel jsem LiveCD, ale nainstaloval jsem balíčky z "experimentálního" repka přímo do svého Ubuntu Gusty. U LiveCD si člověk nemůže být jist výkonem, tak jsem to zkusil naostro. Výkon je perfektní, všechno, co jsem zkoušel bylo rychlé. Když vezmeme v potaz, že je to všechno čerstvé, vývojáři zaslouží pochvalu. Pochybuju, že takhle rychlé bylo KDE 3.0 nebo GNOME 2.0. Qt4 zase válí.
Na běžné používání to ale vážně není. Občas něco vytuhlo, občas něco spadlo. Ta nekonfigurovatelná věc, co je místo Kickeru by byla k smíchu, kdyby mi nezavazela (panel patří od dob NeXT Stepu na stranu). Ale jsem rád, že to vydali, až se do toho pustí distributoři a trochu to poladí, máme se na co těšit. KDE4 je jednoznačně krok kupředu a z mého pohledu slušná konkurence pro GNOME.
Ačkoliv jako celek bych to zatím nechtěl, jednotlivé aplikace (jako třeba Kate nebo Okular) fungují a vypadají výborně a já si je bez skrupulí pouštím ve svém GNOME.
Tiskni
Sdílej:
Musíte při výběru widgetu normálně ikonu přesunout na panel přímo z okna výběru.