Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Nebyl jsem sto ignorovat všudypřítomné oslavy a jal jsem se vyzkoušet nové KDE. Hned na začátku se přiznám, že jsem Gnomák - mám rád jednoduché aplikace bez nabubřelých konfigurací a líbí se mi GTK naskinované od Ubuntu.
KDE3 jsem nějakou dobu používal, abyste si nemysleli, a chápu, že spoustě lidí prostě to prostě vyhovuje. Mně se ovšem nelíbí "přeleštěný vzhled" ani filozofie.
Né tak KDE4. KDE4 pozorně sleduju, prohlížím screenshoty a musím říct, že se mi to líbí. Nedám moc na omalovánky, kdysi jsem nedal dopustit na prostředí Windows 2000, WinXP jsou prostě šílené, u Vist má explorer tolik barviček, že člověk neví, co je dekorace a na co se kliká.
Vzhled se mi opravdu líbí. Widgetky jsou vyrenderovány nádherně, ikonky podrobné, nekřiklavé a pochopitelné. Všechna čest Qt4, vedle tohohle vypadá můj ClearLooks vyloženě humpolácky.
Nezkoušel jsem LiveCD, ale nainstaloval jsem balíčky z "experimentálního" repka přímo do svého Ubuntu Gusty. U LiveCD si člověk nemůže být jist výkonem, tak jsem to zkusil naostro. Výkon je perfektní, všechno, co jsem zkoušel bylo rychlé. Když vezmeme v potaz, že je to všechno čerstvé, vývojáři zaslouží pochvalu. Pochybuju, že takhle rychlé bylo KDE 3.0 nebo GNOME 2.0. Qt4 zase válí.
Na běžné používání to ale vážně není. Občas něco vytuhlo, občas něco spadlo. Ta nekonfigurovatelná věc, co je místo Kickeru by byla k smíchu, kdyby mi nezavazela (panel patří od dob NeXT Stepu na stranu). Ale jsem rád, že to vydali, až se do toho pustí distributoři a trochu to poladí, máme se na co těšit. KDE4 je jednoznačně krok kupředu a z mého pohledu slušná konkurence pro GNOME.
Ačkoliv jako celek bych to zatím nechtěl, jednotlivé aplikace (jako třeba Kate nebo Okular) fungují a vypadají výborně a já si je bez skrupulí pouštím ve svém GNOME.
Tiskni
Sdílej:
Musíte při výběru widgetu normálně ikonu přesunout na panel přímo z okna výběru.