Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nebyl jsem sto ignorovat všudypřítomné oslavy a jal jsem se vyzkoušet nové KDE. Hned na začátku se přiznám, že jsem Gnomák - mám rád jednoduché aplikace bez nabubřelých konfigurací a líbí se mi GTK naskinované od Ubuntu.
KDE3 jsem nějakou dobu používal, abyste si nemysleli, a chápu, že spoustě lidí prostě to prostě vyhovuje. Mně se ovšem nelíbí "přeleštěný vzhled" ani filozofie.
Né tak KDE4. KDE4 pozorně sleduju, prohlížím screenshoty a musím říct, že se mi to líbí. Nedám moc na omalovánky, kdysi jsem nedal dopustit na prostředí Windows 2000, WinXP jsou prostě šílené, u Vist má explorer tolik barviček, že člověk neví, co je dekorace a na co se kliká.
Vzhled se mi opravdu líbí. Widgetky jsou vyrenderovány nádherně, ikonky podrobné, nekřiklavé a pochopitelné. Všechna čest Qt4, vedle tohohle vypadá můj ClearLooks vyloženě humpolácky.
Nezkoušel jsem LiveCD, ale nainstaloval jsem balíčky z "experimentálního" repka přímo do svého Ubuntu Gusty. U LiveCD si člověk nemůže být jist výkonem, tak jsem to zkusil naostro. Výkon je perfektní, všechno, co jsem zkoušel bylo rychlé. Když vezmeme v potaz, že je to všechno čerstvé, vývojáři zaslouží pochvalu. Pochybuju, že takhle rychlé bylo KDE 3.0 nebo GNOME 2.0. Qt4 zase válí.
Na běžné používání to ale vážně není. Občas něco vytuhlo, občas něco spadlo. Ta nekonfigurovatelná věc, co je místo Kickeru by byla k smíchu, kdyby mi nezavazela (panel patří od dob NeXT Stepu na stranu). Ale jsem rád, že to vydali, až se do toho pustí distributoři a trochu to poladí, máme se na co těšit. KDE4 je jednoznačně krok kupředu a z mého pohledu slušná konkurence pro GNOME.
Ačkoliv jako celek bych to zatím nechtěl, jednotlivé aplikace (jako třeba Kate nebo Okular) fungují a vypadají výborně a já si je bez skrupulí pouštím ve svém GNOME.
Tiskni
Sdílej:
Musíte při výběru widgetu normálně ikonu přesunout na panel přímo z okna výběru.