Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Jak moc se to vztahuje na tuto situaci, to ať posoudí právník. Hlavně ať to nebude muset posuzovat nějaký soudce.Schvalování trestného činu
(1) Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit s trestným činem souhlas
a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
b) na takovou odměnu nebo odškodnění sbírá.
Jen pro pořádek - trestní zákon říká toto:
§ 165 Schvalování trestného činu
(1) Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit s trestným činem souhlas
a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
b) na takovou odměnu nebo odškodnění sbírá.
Čili trestné je to, když někdo sbírá peníze na odškodnění proto, že souhlasí se spáchaným trestným činem. Pokud půjde o sbírku z jiných důvodů (třeba proto, že někdo sice s trestným činem nesouhlasí, ale chce pachateli pomoci nahradit způsobenou škodu), pak to trestné samozřejmě není.
Existuje i trestny cin prizivnictvi?Ne, byl zrušen krátce po revoluci
nesmyslným výpočtům škodyTo mi na tom vadí nejvíc. Prohlásili, že si film stáhlo x lidí, kteří, kdyby šli všichni do kina, by zaplatili 10 mil. A proto škodu vypočetli na 5 mil. To je úplná blbost.
Dá se někde zjistit jaké platy jsou v CPU nebo jak hospodari? Myslim ze takove organizace by mely byt jednoznacne open book a vsichni jejich clenove by to mely delat zdarma. Delaji to prece pro dobrou vec a na odhalovani zlocinu tu mame policii. Navic pokud se chteji s nekym soudit o prava k cizimu majetku, mel by jim k tomu dotycny dat svoleni.Zdarma to určitě nedělají. Tipuji, že je platí vydavatelské společnosti.
Co kdyz tvurci Simpsonu ani o toto nemeli zajem? Zcela jiste z tech penez nic neuvidi, nazere se tu dalsi tlupa nenazranych vyzirku, hyeny kteri maji prospech z cizi prace.Tvůrci Simpsonů v tomto případě nerozhodují. Rozhodovali patrně místní "vlastníci práv". A ti za ta svá práva zaplatili. Takže si de facto hlídali pouze vlastní "duševní vlastnictví". Jakkoliv absurdní tento termín je.
Ten kluk svym zpusobem udelal tomu filmu reklamu. Simpsonovi jsou klasika, ten film byl dobrej a nekvalitni kopie nemuze platno nahradit. Kazdej kdo si to stahnul alespon videl ze stoji za to jit na ten film do kina. Ja teda sel. Kdyby ten film byl sragora, tak to clovek smaze a do kina nepujde.Souhlasím. Jenomže tyhle společnosti nemohou připustit, že "neoprávněné šíření díla" může mít i pozitivní vliv. V momentě, kdy tohle přiznají, ztratí svou "vyjednávací" pozici.
Selektivní trestání "pro výstrahu" je mi proti srsti.
Mě taky. Proto doufám, že nezůstane jen u tohoto trestu a rychle budou následovat další, i kdyby jich mělo být 10 000. A odmítám uznat, že sdílí každý druhý.
A kromě toho o přestávce zamykají hlavní dveře ...
Jasně, kluk by měl totálně zničený život (už takhle si ho posral jak se jen dalo), a s vidinou splácení 10.000Kč měsíčne po dalšíh 45 let by se asi do práce taky moc nehrnul, takže by nejspíš zbytek života strávil v kriminále, případně na ulici a v úplně krajním případě na prádelní šňůře. Odstrašující efekt by byl asi takový, že část pirátů by to odradilo, i tak by se ale za čas našel další trouba co rip umístí na p2p a na Nově má titulek "hacker a pirát".
Nedávno byl na Lupě rozhovor s někým z policie, kdo říkal že po zátahu na síť sdílečů se jejich aktivita během cca 3 měsíců vrátí do "normálu". Tak snad jedině aby je rovnou stříleli, ne?
Řešení? Myslím, že těch 150k je celkem optimální trest, to má chlapec ještě šanci během pár let splatit a trestem mu bude pravidelná srážka na výplatní listině, tím víc poté co si uvědomí, že ty prachy mohl posílat na stavebko nebo platit hypotéku...
A skládat se na něj? No, ať si každý zamete před svým prahem (přestože koště nebylo v seznamu).
na Nově má titulek "hacker a pirát"To tam v této souvislosti vážně bylo?
Dneska sme o tom meli debatu ve tride a co jsem tak odposlouchal tak VSICHNI (krome me samozrejme :) maji o vyznamu slova hacker zcela milnou predstavuSpíše mi přijde, že o významu slova hacker mají všichni představu více než jasnou, aneb ať žijí Hollywoodské filmy. Dokonce jsem znal pár lidí co se chtělo hackery , dle jejich představ, stát, ale vždy to vzdali.(Alespoň jsem odkoupil levně literaturu)
Osobně si myslím že by se moc peněz nevybralo pokud by měli lidi posílat peníze fyzicky , teda buď složenkou na účet nebo převodem z banky do banky.
Osobně si myslím že kdyby někdo zorganizoval tzv DMS "dárcovskou SMS" tak by se to chytlo více. Jelikož co si budeme namlouvat ten mobil každý z nás drží v ruce aspoň jednou dopoledne a odpoledne :o)) . Jedna DMS = 50,-Kč. Osobně bych poslal , ikdyž jsem si ten film nestáhl :o) .
Při 9% daně zbyde čistých cca 45Kč, smska korunu? a zbyde ještě dozumně dost? Když už se to má řešit takhle?
Tiskni
Sdílej: