Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Chtěl jsem si zazálohovat svoji sbírku hudby (asi 50 GiB), které schraňuji na externím USB disku, na svůj starý desktop (který nyní spokojeně používá moje maminka; na GMail a trochu bulváru je Ubuntu jak dělané).
V Javě jsem zvyklý využívat dobře definovaných class souborů. Myslím tím, že je možné nahradit v nějakém programu jeden class soubor jiným, za předpokladu že mají stejné rozhraní. Ono totiž ty class soubory jsou takové hezky deoptimalizované, všechny špinavé triky (inlinování atd.) dělá JVM až za běhu.
Jsem Kurážný Gibbon a před nedávnem jsem oslavil osmnáct měsíců od svého narození. Pro nás, obyčejná vydání Ubunta to ale není plnoletost, spíš jakýsi stav, kdy se nám přestávají hojit šrámy, začínáme být zranitelní.
Včera jsem v televizi viděl kus pořadu Kniha mého srdce. Knížky mám rád a čtu docela dost, i když vím, že existují řádově větší písmenkožrouti. Tak mě napadlo spočítat kolik knih jsem četl z toho seznamu, co sestavili televizní čumilové. Vyšlo mi 26, což je skoro čtvrtina. A jak jste na tom vy?
Posledních pár týdnů jsem cestou metrem do práce louskal Válečný deník od George Orwella. Deník je do MHD ideální, protože je sám od sebe fragmentovaný, stejně jako čtenářova pozornost.