Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Přečetl jsem si blogpost One Laptop Update od Christophera Blizzarda (jednoho z vývojářů projektu One Laptop per Child) a musím říct, že jsem nadšen! Vývoj probíhá přímo úžasným směrem, myslím že tohle bude opravdu revoluce. A pokud to bude jen trochu možné, takový laptop budu chtít v budoucnosti určitě taky Pojďte si přečíst o zajímavostech, které projekt OLPC chystá...
Titulek říká vše - poté co jsem vyzkoušel novou linuxouvou betaverzi NVIDIA ovladačů 1.0-9625, čekalo mě opravdu nečekané zjištění - betaverze je (alespoň v mém případě) stabilnější než starší "stabilní" verze! Už žádné tvrdé záseky počítače...
Také vás štve, že některé servery poskytují pouze neúplné RSS kanály? Např. usekávají novinky v půlce textu (nebudu radši jmenovat ) či dokonce poskytují jen titulky bez žádného textu (např. KDE Dot News)? Mě to štvalo, tak jsem se vydal cestou "udělej si sám" a napsal v PHP jednoduchou webovou aplikaci RSSMan, která umí RSS kanály obohacovat daty získanými parsováním webových stránek. Jedná se tedy o jakousi RSS proxy. Stahovaná data navíc cachuje, což může být v řadě případů taktéž výhoda...
Už je tomu opět několik měsíců, co jsem tu ukazoval své poslední screenshoty. Tentokrát žádné vychytávky (nová thémátka do SuperKaramby) nebudou, vše mám v tomto směru již delší dobu tak jak mi vyhovuje. Ale milovníci KDE eye-candy snad ani samotnými screenshoty nepohrdnou
Hledáte mocný textový editor (nejen) pro programátory, ale Vim vám nevyhovuje? Nestojíte o více-módový režim, ať už kvůli tomu že je to nezvyk nebo vám nevyhovuje už z principu? Jste zvyklí na textové editory jejichž ovládání odpovídá Common User Access standardu (např. Kate, GEdit, atp.), ale chtěli byste zároveň využít výhod Vimu? Pokud ano, mám tu pro vás řešení...
Možná už jste někdo slyšeli o Windows PowerShell (dříve známý jako Monad či MSH), což má být první pořádný shell od Microsoftu (bude obsažen ve Windows Vista). Je postaven nad .NET frameworkem a bude plně objektový. Toto je věc, která mi na *nixových shellech vždy nesmírně chyběla. Parsování textového vstupu a výstupu je v porovnání s objektovým přístupem nesmírně nepraktické. Taktéž stovky různých samostatných příkazů (každý s jinými parametry) je idea mnohem méně praktická než volání metod konkrétních objektů (alespoň tedy dle mého názoru, spousta lidí mě asi označí za kacíře ). Existuje tedy nějaká schopná konkurence Windows PowerShellu pro Linux? Odpovědí by mohl být IPython...
Už je to tady! Po Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu a dalšch *buntech přišla verze Ubuntu pro pravověrné křesťany! V distribuci Ubuntu Christian Edition samozřejmě najdete kompletní bibli (včetně přídavných modulů) a vhodně nastavený Dansguardian, který z Internetu odfiltruje všechno sémě ďáblovo a zůstane jen ten jediný správný obsah (jak určil Ježíš)! ;-)
Řeknu vám takhle jsem se už dlouho nepobavil :-) A pokud ten projekt není myšlen jako žert, tak se budu asi smát ještě hodně dlouho ;-)
Btw. pokud máte zájem, můžete si vaše Ubuntu zkonvertovat na jedinou správnou víru pomocí svatého skriptu :-)
UPDATE: Jak jsem zjistil Ubuntu Christian Edition již není samo. Je tu i distribuce Ichthux postavená na Kubuntu! Kam tohle povede? Ovládnou křesťané Linux? Čeká Stallmana zmrtvýchvstání? Proběhne svatá válka mezi KDE a GNOME? A co na to Jan Tleskač?
Mnozí už ste asi četli o některých připravovaných novinkách v KDE 4. Ambiciózní projekty jako Plasma, Solid, Phonon a Oxygen jsou vcelku často probírané. Ale toto nejsou jediné změny, které nás čekají v KDE 4. Jsou tu i další projekty pro KDE 4, o kterých se zas až tolik nemluví. Zkrátka je toho mnohem více na co se těšit, a tak sem se rozhodl napsat pro vás takové malé shrnutí...