Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedávno jsem se rozhodl koupit mamce jako dárek poslední verzi slovníku Lingea Lexicon - co lepšího lze koupit překladateli (Volba padla na tento software jednak díky tomu, že už od známých vím, že je dobrý, a také je mi sympatické, že firma poskytuje i linuxovou verzi.) Pro případné zájemce nyní stručně popíšu své zážitky.
Celou koupi lze provést elektronicky - zvolil jsem platbu proforma fakturu, převedl peníze bankovním převodem a hotovo. Pak jsem čekal... dlouho. Dokonce jsem obtěžoval Lingeu, cože s balíčkem je (nedostal jsem žádnou odpověď - i když, jak se ukázalo, Lingea v tom byla nevinně, ale mohli aspoň napsat "co blbneš, my jsme to přece poslali").
Inu, s balíčkem se nic zlého nestalo, byl správně odeslán, správně přijat a uložen na poště (kdo četl výbornou a výborně přeloženou Prattchettovu knihu Zaslaná pošta, ví, co to znamená). Jenom ten lístek, že se tak stalo, do mé schránky jaksi nedoputoval, zmizel, odlétl s husami do teplých krajin. Naštěstí mi následně přišla upomínka.
Nu, balík jsem dostal, rozbalil a začal instalovat. Použil jsem verzi pro Windows, neboť na mamčině stroji jsou a celkem fungují, tudíž je lépe do nich nestrkat. Zde ovšem začal problém. Počítač, který mamka používá k překladům, není připojen k internetu. Paranoia se v naší rodině dědí, a proč by měl být stroj, který je určen výhradně k psaní a obsahuje nedokončené, neschválené překlady, připojen k síti? Dodržujeme starou dobrou armádní zvyklost: červená data - černá data. Bohužel, s touto variantou někdo nepočítal. A Lingea, přes své pokrokové názory v oblasti Linuxu, patří mezi firmy, které považují uživatele automaticky za zločince.
I když jsem poctivě zaplatil a dostal fyzické médium, opravňuje mě to pouze ke třicetidenní zkušební instalaci. Abych ji takzvaně aktivoval, musím nejprve zadat kód, který je vytištěn na obalu instalačního média. Tím se vygeneruje jiný kód, který je nutné zadat na webu Lingey do patřičného formuláře, a tím obdržím třetí kód, který provede kýženou aktivaci a potvrdí, že nejsem zlý pirát (alespoň ne tady a teď), ale poctivý platící ovčan.
Kódy jsou klasické směsi malých i velkých písmen a číslic, oddělených pomlčkami. První kód je vcelku krátký, druhé dva mají 25 znaků. Aby to nebylo tak jednoduché, je kód na obrazovce zobrazen ve znakové sadě, která nerozlišuje jedničku a malé L a rozdíl mezi velkým O a nulou je skutečně malý. (Všechny tyto znaky se v kódech vyskytují.)
Mít na počítači připojení k netu, je to jednoduché, i když poněkud stupidní; otevřu si webový prohlížeč, za pomoci clipboardu přesunu kódy tam a zpátky (ne, nejde to udělat automaticky) a hotovo. Samozřejmě, že bych to mohl udělat; stačilo by dočasně píchnout ethernetový šlauch do maminčina stroje. Jenže to bych porušil bezpečnostní protokol, za to by mě v armádě nepochválili.
Tak jsem vzal papír a tužku, opsal kód, zapsal ho do mašiny, která připojení má, (zjistil, že je to blbě, protože jsem neodhadl rozdělení jedniček a malých L, takže ještě jeden pokus), zapsal si výsledek (zjistil, že je to blbě, protože jsem neodhadl rozdělení nul a velkých O, takže ještě jeden pokus), vložil výsledek do čekajícího registračního formuláře, a... nepodařilo se.
"Aktivační kód není platný. Zkontrolujte produktový a registrační klíč."
Samozřejmě, že jsem je zkontroloval. Dokonce jsem prohlédl i sekci "Často kladených dotazů" na webu firmy Lingea. Potěšily mě rady typu "Zkontrolujte, zda jste nezaměnili malé L a jedničku, nebo nulu a O, nebo jedničku a velké I". Zkontrolovat to není zcela triviální, protože malé L a jednička jsou v daném fontu na pixel stejné.
Jistě, dá se to zkopírovat do konzole nebo editoru, kde mám nastavený rozumný font - taky jsem to udělal - ale nejsem přesvědčen, že běžný uživatel tento luxus má, a nepřijde mi fér to vyžadovat. Lepší by bylo, kdyby programátor trochu myslel a generoval kódy, které neobsahují matoucí znaky, nebo zobrazil ten kód větším a přehlednějším písmem. Ale to bych chtěl moc. Koneckonců, zkontroloval jsem to a stejně mi to nepomohlo, kód je stejně neplatný.
Takže technická podpora. Ale pozor, pro technickou podporu je třeba se nejprve zaregistrovat na stránkách Lingey. Na prostý lid musí být přísnost - stejně je to všechno banda zlodějů a pirátů, no ne?
To je zatím vše; o dalším postupu budu informovat.
Update: V registračním formuláři uživatele na webu Lingey jsou hned dvě proklatě originální kontrolní otázky pro případ zapomenutého hesla: jméno matky za svobodna a oblíbené domácí zvíře. Naštěstí nejsou povinné. Ale zapomnětliví jedinci se nemusí bát, protože heslo, které si zvolili, jim obratem přijde zpátky mailem v nezakódované podobě.
Update 2: Podařilo se mi založit a aktivovat účet na lingeáckém webu; šlo to skoro samo, jen jsem musel lehce upravit URL, které mi přišlo mailem (vyměnit "&" za skutečný ampersand; možná, že kdybych měl M$ Utlouk, že by se mi to zobrazilo dobře), jinak mi to při pokusu o aktivaci psalo, že účet je již aktivován, zatímco při pokusu o přihlášení, že účet není aktivován.
Nicméně, ani i po aktivaci účtu mi aktivační kódy stále nefungují, tak jsem napsal dotaz do kontaktního formuláře - uvidíme, co se stane. (Pro použití formuláře je nutné mít zapnutý javascript (PROČ??), jinak se objeví "Dotaz nebylo možné odeslat" bez jakéhokoli vysvětlení.)
Tiskni
Sdílej:
Patřím ke staré generaciJá patrně patřím k nějaké prostřední, jelikož při čtení článku jsem se podivoval, proč jsi to nepřenesl na disketě...
Soudruhu, já ten váš názor samozřejmě chápu. Ale musíte se na to podívat v širším kontextu.
Samozřejmě, že pro jednoho uživatele je to nevýhodné. Ale musíš se na to podívat z pohledu celé společnosti. Když výrobce krachne, přijdu o její software a budu si ho muset koupit znovu. Tím se udržují peníze v oběhu, podpoří se ekonomika, vzroste národní produkt a celá společnost bude vzkvétat. Dobro celku má přednost před dobrem jedince, chápete?
</politruk>I na Linuxu se ta věc musí aktivovat, jinak po měsíci přestane fungovat. Přeinstalace nepomůže.Jak je to technicky řešeno?
Jinak slovník je to super a za ty prachy jsem až na tenhle každoměsíční opruz spokojený.Úžasný postoj.
Nejvic mne zarazilo ze funguje i ve Slaxu - teda aspon se tim holedbaji.
Podpora mnoha dister je velmi pozitivni a lze jen kladne hodnotit.
Zde by se mely inspirovat DS.
Nezda se mi ze by to byl zcela offline slovnik.
JJ zkratky podporuji napodobeniny.
>>>Člen KU
Kdo by tusil ze se jedna o Kernel Ultras.
uz se mi parkrat stalo, ze me druha strana nepochopilaUž v tom mám zmatek.... to je taky nějaká DS?
>>>kdy je instalace programu s crackem mnohem pohodlnější než ta, kterou nabízejí uživateli autoři programu.
Njn to je totiz tim ze cracky (tedy tez software obchazejici aktivace apod.) vytvareji lide pro lidi. Navic to delaji pro zabavu a bez naroku na kousek chleba.
Masy jeste nepochopily ze SW firmy nedelaj svoje produkty pro lidi, ale pro svuj byznys.
Masy jeste nepochopily ze SW firmy nedelaj svoje produkty pro lidi, ale pro svuj byznys.To spis nektere firmy nepochopily, ze business se dela tak, ze delas produkty pro lidi.
tehdy to nevyžadovalo vůbec nic
Jojo, ve verzi 2002 není nutná žádná aktivace a je to taky kvalitní slovník (a taky si myslím, že se slovní zásoba zas až tak drasticky za 7 let nezměnila). Možná se změnil samotný program, ale to pro překlady není zas až tak podstatné.
Já ti poradim: Přenes ten počítač ke kabelu s internetem, aktivuj Lingeu a pak ho zase odnesVolba padla na tento software jednak díky tomu, že už od známých vím, že je dobrýPtal ses Petra Tomeše?