Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Částečně na základě diskuze s ostatními a jejich názorů, částečně na základě vlastních úvah jsem sepsal článek na téma koronaviru a jak se na něj připravit. Pojďme se podívat na nějaká čísla, z nich plynoucí dedukce a závěry.
Rád bych deklaroval, že mým cílem určitě není vyvolat paniku. Naopak. Tenhle článek berte z velké části jako několik odhadů a myšlenkových experimentů, díky kterým se psychicky připravíte na možné eventuality. Sám si myslím, že to ve skutečnosti pravděpodobně nebude tak špatné, jak se možná může po přečtení článku zdát. Bude to místy opruz, ale život jde dál.
Wuhanský koronavirus má r0, tedy průměrný počet, kolik jeden člověk nakazí lídí někde mezi 1.5 až 6, v závislosti na studii (Novel coronavirus 2019-nCoV: early estimation of epidemiological parameters and epidemic predictions, Early Transmissibility Assessment of a Novel Coronavirus in Wuhan, China, The Novel Coronavirus, 2019-nCoV, is Highly Contagious and More Infectious Than Initially Estimated), s tím že většina studií uvádí minimálně tři. Běžná chřipka má něco jako 2 až 3.
Pro jednoduchost a za účelem získání dolní hranice, tedy nejnižšího očekávaného účinku pojďme počítat s tím, že r0 jsou schodné, i když se obecně mluví spíš o tom, že nejsou a že SARS-CoV-2 má pravděpodobně vyšší.
Budeme počítat s oficiálními čísly z webu Ministerstva zdravotnictví, kde se uvádí:
Chřipka je relativně závažná infekce, která v České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí.
Dále pak:
Chřipka se vyskytuje celosvětově, ročně onemocní přibližně 10 až 15 procent populace.
Prvně zjistíme kolik lidí umírá na chřipku. Z deseti milionů lidí jí chytí přibližně 10-15%. Budem počítat že je fakt nakažlivá a chytí jí 15. A umře na to v průměru 2000 lidí. To dává..
>>> 2000 / ((10_000_000 * 0.15) / 100.0) 0.13333333333333333
.. 0.13% úmrtnost. Wuhanský virus má přibližně 2 - 3%. Pokud budeme vycházet z naprosto nemístného optimismu a předpokládat, že se bude šířit stejně málo jako chřipka, dává to ..
>>> 10_000_000 * 0.10 * 0.02 20000.0 >>> 10_000_000 * 0.15 * 0.03 45000.0
.. něco mezi dvaceti a pětačtyřiceti tisíci mrtvých ročně v našem prostředí, v závislosti od 2-3% úmrtnosti a 10-15% nakažlivosti.
Stránka Worldometer uvádí tabulky pro Age, Sex, Existing Conditions of COVID-19 Cases and Deaths, kde je možné najít různé pravděpodobnosti pro různé věkové skupiny, nemocné a tak dál.
Různé zdroje uvádí ± podobná čísla ohledně zdravotních komplikací:
A total of 81% of cases in the JAMA study were classified as mild, meaning they did not result in pneumonia or resulted in only mild pneumonia. Fourteen percent of cases were severe (marked by difficulty breathing), and 5% were critical (respiratory failure, septic shock, and/or multiple organ dysfunction or failure).
— CIDRAP report Study of 72,000 COVID-19 patients finds 2.3% death rate
Some 80.9 percent of infections are classified as mild, 13.8 percent as severe and only 4.7 percent as critical.
— Vast Majority of Coronavirus Infections Are Mild, Huge Study Has Revealed
The head of the World Health Organization (WHO) said Chinese medical data shows that more than 80 percent of patients have mild symptoms and will recover, while 14 percent suffer from severe complications such as pneumonia, 5 percent are in critical condition and 2 percent die from the disease.
— China coronavirus outbreak: All the latest updates
Tedy asi 80% lidí se z toho dostane v pohodě samo. 14% lidí má vážné komplikace, a okolo pěti procent lidí upadne do kritického stavu, kdy není schopná přežít bez přístrojů a péče. Obecně se dá říct, že až 20% lidí potřebuje lékařskou péči, či hospitalizaci.
Procentuálně to znamená, že za rok bude potřebovat akutní lékařskou péči až teoreticky hospitalizaci přibližně ..
>>> 10_000_000 * 0.10 * 0.2 200000.0 >>> 10_000_000 * 0.15 * 0.2 300000.0
.. dvě stě až tři sta tisíc lidí. I kdyby nemocnice braly jen lidi, kteří upadnou do naprosto kritického stavu, tak se stále jedná o přibližně 50-75 tisíc lidí.
Samozřejmě, že nemoc se neprojeví ve stejný okamžik, takže s trochou nadsázky můžeme čísla vydělit dvanácti, stále se ale dostáváme na čísla kolem čtyř až šesti tisíc lůžek pro kritické případy a něco kolem šestnácti až pětadvaceti tisíc pro ty s těžkými příznaky. Za měsíc. Jo, a taky minimálně někteří lidi můžou podle všeho chytit virus znova.
V souvislosti s tím mi optimismus hlavní hygieničky, že se není třeba bát, že máme v Čechách lehce přes tisíc infekčních lůžek, přijde poněkud nepodložený.
Dá se očekávat zřizování polních nemocnic různě v tělocvičnách a jiných veřejných prostorech, jak to známe například z povodní. Taky povolání armády k asistenci.
Na hranicích a v letištích používají různé bezdotykové teploměry ve snaze odchytit lidi, kteří již nemocí trpí. To je samozřejmě téměř k ničemu, protože horečka a potíže nastávají až v pozdější fázi nemoci, kdy nakažený už několik dní šíří virus do svého okolí.
Faktem je, že na nemoc minimálně u nás nejsou dostupné rychlé a jednoduché testy. To nejlepší co se momentálně dá udělat je odebrat podezřelému člověku tekutiny, ty poslat do laboratoře, a za hodiny se dozvědět výsledek.
Z toho plyne, že rychlost a dostupnost testování bude omezené kapacitou laboratoří a rychlostí přepravy vzorků. Nezanedbatelným faktorem bude taky cena. Zábavný je tenhle článek, kde vykoukla informace o ceně testu v českém prostředí - Vrátili se z Itálie a chtěli test na koronavirus, odmítli je:
„Řekli nám, že takové veřejné testy na koronavirus nedělají a že soukromé testy stojí patnáct tisíc korun,“ řekl Právu Kraus.
Patnáct tisíc. Asi si umíte představit, jak budou všichni nadšení, když budou muset někoho testovat, že právě vylítlo komínem patnáct tisíc.
Časem se dá očekávat zlepšení, jak co do rychlosti (bude víc laboratoří, přenosné kity budou mít i doktoři), tak co do ceny. Minimálně první týdny, či měsíce, budou ovšem zcela bez pochyb provázeny falešným optimizmem. Z příkladu začátku šíření epidemie v Číně můžeme vidět, že autority lehce nabudou pocitu, že vše je v pořádku, protože čísla říkají že vše je v pořádku. Přitom máme jen nedostatečný měřák, který nám zkresluje pohled na věc.
(Kity poslané čínskou vládou do Japonska. Zdroj: chinadaily.)
Osobně v tomhle doporučuji vycházet z axiomů; víme jak moc se to šíří mezi lidmi, víme jak moc je to nakažlivé. Náhlý pokles počtu nakažených může být způsoben v podstatě jen:
Hned několik států a několik firem pracuje na přípravě vakcíny a léků. Je to samozřejmě bohulibá činnost, ale je třeba počítat s tím, že testování může trvat dlouho, a pak také distribuce a výroba může trvat další měsíce.
Dá se taky očekávat, že každý stát, který vyvine a bude mít k dispozici účinné aktivní řešení, bude myslet především na sebe a své vlastní občany, což může znamenat další zpoždění v dodávkách.
Pro vás z toho hlavně plyne, že až se objeví hurá zpráva, že je k dispozici lék, tak není na místě slavit, ale ptát se kdy reálně asi tak bude dostupný pro nás, pro čechy, ale ještě lépe přímo pro vás, jakožto konkrétního jedince. To může být v pesimistických odhadech klidně třeba půl roku daleko od doby ohlášení léku.
Kromě toho že lidi začnou nosit roušky se dá jasně vyvodit, že spousta lidí přijde o někoho blízkého.
Obecně se ví, že virus snášejí hůř starší lidé a lidé s nějakými již existujícími komplikacemi, jako je zápal plic. Pokud vás to uklidňuje a myslíte si, že je to v pohodě, tak se schválně zamyslete, kolik máte kolem sebe starších lidí? Co vaši rodiče, či prarodiče? Kolegové? Známí?
Jak úbytek starých lidí ovlivní svět kolem? Kolik máme ve státě starších učitelů, kolik doktorů jsou staří lidé? Kde za ně vezmeme náhradu?
Představte si firmu o sto lidech. Jeden z nich chytne virus. Co bude dál?
Hygienik a vedení teď má jasně na výběr - může daného člověka hodit do karantény a spoléhat se že to byla výjimka a dál se to šířit nebude. Vzhledem k tomu, že virus se podle dostupných dat přenáší kapénkami a že r0 je tolik kolik je, tak existuje šance, že daný jednotlivec už ve firmě nakazil dva až šest dalších lidí. To že se tak stalo navíc nikdo s jistotou nezjistí příštích několik dní, až týdnů.
Hygienik tohle ví, vedení tohle ví. Pokud se rozhodnou, že firmu nezavřou, do pár dní či týdnů jí stejně zavřít budou muset, protože všichni lehnou s nemocí. Máme tu tedy výpadek na minimálně několik týdnů.
Pokud firmu okamžitě uvrhnou do karantény, nařídí že zaměstnanci musí zůstat doma po dobu minimálně čtrnáct dnů, aby se ověřilo že nemají virus, tak tu máme co? Minimálně částečný výpadek. Ne všichni můžou dělat z domova, a když náhodou můžou, tak jsou druhy problémů, které nejdou řešit vzdáleně.
Lidé se bojí o elektřinu, teplo a jídlo. Osobně si myslím, že kritická infrastruktura bude podléhat takovému tlaku, že k výpadkům nedojde a lidé prostě půjdou do práce s příslušnými ochrannými pomůckami.
Tenhle tlak ale nebude u ostatních služeb. Internet, telekomunikace, ale i různé pohostinství, masáže, knihkupectví a obecně všude kde se pracuje s lidmi, budou podléhat výpadkům podle toho kde se jak zrovna projeví virus. Co se dá zatím špatně odhadnout je kolik těch výpadků bude a jak často.
V dnešní době spousta firem spoléhá na to že dodavatelé doručí objednanou závislost v konkrétním termínu. Co se stane, když budou muset čekat o týdny, či měsíce déle, protože subdodavatel byl zavřený karanténou poté co někdo z firmy chytil virus?
V době, kdy se nic neděje, je do jisté míry racionální být co nejtěsněji navázán na ostatní firmy. Když vyrábím auto, tak nemusím vyrábět všechno. Například světla mi dodá jiná firma, mám nasmlouvané termíny, smluvní pokuty a tak dál. V podstatě všechny firmy dneska jsou na někom dalším závislé a trendem je mít co nejmenší zásoby na skladě, protože to negeneruje zisk a jen stojí peníze. Je zázrakem moderního světa, skladových a plánovacích systémů, že tohle všechno většinu času funguje.
Najednou ovšem vstupuje do hry nepředvídaná globální katastrofa, která bude způsobovat různě dlouhé výpadky na různých úrovních dodavatelského řetězce. Síťový efekt způsobí znásobení projevů výpadků napříč celým systémem, zvýší prodlevy. Některé firmy kvůli tomu zkrachují, protože nebudou moct vyrobit produkt, jelikož nebude nikdo kdo by dodal subkomponentu. A až najednou za měsíc zase budou dodávky subkomponent obnoveny, bude mít zase výpadek odběratel. Mezitím je třeba platit faktury, daně a zaměstnance. Firmy, které žijí z ruky do huby si tohle prostě nebudou moct dovolit.
I giganti jako automobilky a například Apple otevřeně mluví o tom, že například nové modely telefonů budou zpožděny a nebudou v dostatečných počtech.
Už teď je možné vidět další efekt způsobený panikou mezi lidmi, kdy najednou nejsou k dispozici respirátory. Pak nejsou k dispozici roušky, ale i dezinfekce a některé druhy potravin. Vzhledem k tomu, že se to děje tak nějak globálně, tak v některých případech není moc kde brát, protože stejná, či horší panika probíhá i v okolních zemích. To dále násobí síťové efekty.
Osobně nemám data a jsem moc líný momentálně zkoumat jak se čísla, která jsem navrhl projeví na zdravotním a sociálním pojištění a jaké asi budou náklady na ošetřování a personál. Intuice mi říká, že rozhodně nepůjde o nic dobrého.
První pády akcií a investičních fondů bylo možné zaznamenat už v pondělí, 24.2.2020 (o cca 5% během jednoho dne, skoro všechno). V době psaní tohohle článku už je to o víc jak 10%.
Z toho co jsem napsal je očividně racionální se připravit na následující eventuality a situace:
Na tohle se tak nějak zaměřuje většina médií, od novinek po idnes. Viděl jsem návody od všech, ať už to byli hygienici, doktoři, nebo nedávno snad dokonce svaz lékárníků.
Obecně platí, že to chce dbát zvýšené hygieny, dezinfikovat si ruce, necpat se do davů. Osobně bych ještě doporučil nekupovat si věci, které volně leží v obchodě, jako nebalené ovoce, či rohlíky. Stačí aby si jeden člověk odkašlal a nakazí desítky ostatních a už jsem to v životě několikrát viděl na vlastní oči.
Pokud chcete skutečnou ochranu, i když jdete mezi nakažené, tak samozřejmě respirátor, a to druhu FFP3. Existují ještě FFP1 a 2, ale ty jsou proti prachovým částicím a virus jimi bez problému pronikne. Některé respirátory, či filtry mají označení prostě jen někde v popisku obsahující P3, v závislosti na výrobci může a nemusí jít o to samé.
Samozřejmě, že kromě dýchacích cest to chce chránit ještě oči. Někdo používá plavecké brýle, doktoři používají obličejové štíty. Prodávají se plastové brýle za cenu kolem stovky korun, pod které se vejdou i ty dioptrické.
Osobně jsem si po zkušenosti s jednorázovými respirátory koupil masku 3M řady 7500, v mém konkrétním případě 7503. K té se dají připojovat různé filtry, typ proti viru je 6035 P3. Důvody proč jsem si koupil tuto (podstatně dražší) masku jsou: 1) dají se z ní vyndat filtry a masku samotnou omýt, 2) komfortem je naprosto někde jinde, než běžný respirátor. Lépe se přes ní dýchá a není nepříjemná po pěti minutách.
Myslím si, že největší problém všech skutečně účinných ochran spočívá v tom že působí nepřirozeně. Spousta lidí tak bude mít velkou psychologickou bariéru je začít používat ve chvíli, kdy by měli. Například já jezdím každé ráno do práce tramvají a velmi často tam někdo kašle. Přesto bych si momentálně připadal nepříjemně, kdybych tam měl jediný sám sedět v masce.
Edit: V době psaní tohohle článku přišly informace že už máme v ČR první tři potvrzené případy. Teď to už pojede jako všude jinde a za pár týdnů jich tu máme desítky. Takže vzít si zítra masku do práce, nebo ne?
Co budete dělat, když virus chytnete? Je mi jasné, že to bude záležet na konkrétní situaci a jak špatně vám bude, ale obecně je dobré se alespoň částečně zařídit předem. Tedy zjistit kam vlastně třeba jet k doktorovi, kde se dají čekat velké fronty a kde ne.
Taky je asi dobré si pořídit nějaké základní volně prodejné látky, jako paralen a ibalgin. Nějaké vitamíny. Roušky, aby jste nenakazili lidi kolem vás. Dezinfekci, aby jste mohli čistit různé povrchy když už si na ně odkašlete.
Relevantní info:
Zde samozřejmě platí skoro to samé jako v předchozím případě, akorát by to chtělo například respirátory pro ochranu zatím nenakažených členů, latexové rukavice a tak podobně.
Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra se snažil uklidnít veřejnost, že stát má zásoby jídla a 1.3 dne. Moc se mu to nepovedlo a tak i díky tomu můžeme nyní pozorovat, jak lidi v některých obchodech vykupují zásoby trvanlivého jídla. Osobně si myslím, že je dobrý nápad mít doma zásobu jídla, nikoliv jen nyní, ale obecně kdykoliv. Nouze a problémy můžou přijít z mnoha různých důvodů.
Dobrá série na téma nouzových zásob je:
Celkově blog Petra Kubáče stojí v mnohém za přečtení, a to i když se nezajímáte o amatérskou robotiku ;)
Jak už jsem psal, neočekávám že by došlo k výpadkům elektřiny, i tak je ale fajn mít doma lampičku. Já mám takovou malou stojanovou LED lampičku na asi čtyři AAA tužkové baterie, kterou jsem koupil u vietnamců za asi 50kč poté, co nám u baráku uhořelo přívodní vedení a několik dní byl tudíž celý barák bez proudu. Rozhodně je to lepší než svíčky - vydrží to svítit opravdu dlouho, svítí to velmi silně a například se u toho dá v pohodlí číst, což u svíček fakt neplatí.
Pokud chcete jít fakt do extrému a připravit se na seriózní výpadek komunikace, zkuste si někde sehnat vysílačku. Můžu doporučit Baofeng UV-5R, stojí asi 500kč a plně postačuje. Ideálně objednat odněkud kde to mají na skladě a nečekat půl roku, než vám to přijde z karantény v číně.
Opět stejně jako v minulém případě, i nyní si myslím, že je dobré se připravit na eventualitu, že náhle přijdete o práci, i v době kdy se nic neděje. Příprava typicky vyžaduje našetření nějaké zálohy, kterou nepoužíváte k běžným útratám. Někteří lidé zmiňují ekvivalent půl roku mzdy, i menší částky v řádu například jedné výplaty, či dvou nájmů vás můžou dělit od nutnosti si dělat dluhy.
Jak jsem psal, pravděpodobně bude docházet k výpadkům fungování různých firem. Zvláště menší firmy a firmy, které nemají moc velké rezervy na to budou dost možná reagovat propouštěním, či neplaceným volnem.
Stát se vám ale může i spousta dalších věcí, jako že virus chytíte a sociální systém se na nějakou dobou zhroutí, takže nebudete dostávat nemocenskou. Nemyslím si že by tahle alternativa byla příliš pravděpodobná, ale obecně můžu jen doporučit vytvořit si rezervu, šance je totiž určitě větší než v době kdy virus na scéně nebyl.
Obecně je dobré si pořídit zásoby. Ne jen teď, ale ve všech životních situacích. Lékárnička v autě taky není nic jiného než zásoba pro případ nouze. Stejně tak se hodí přiměřená zásoba jídla a přiměřená zásoba peněz, prostě pro případy že věci nevyjdou tak jak očekáváte.
Snažil jsem se zaměřovat hlavně na to co považuji za nedostatečně probrané v médiích a diskuzích. Díky tomu je možná vyznění článku poněkud negativní. Když se podíváme na videa z číny, tak je jasně vidět, že život sice podléhá omezením, ale vesměs jinak spousta ostatních věcí možná překvapivě není tak špatná, jak se může zdát z médií.
Osobně doporučuji každému připravit se co nejvíc racionálně, načíst si dostupné informace a pak se v klidu připravit a chovat tak, aby co nejvíc minimalizoval riziko nákazy. Rozhodně nemá smysl panikařit, hned zítra vrhnout do obchodů, nebo třeba dávat tisíce korun za respirátory, které běžně stojí stovku.
Naopak; ve chvíli kdy budete mít silný pocit, že něco musíte rychle zařídit, protože všichni naléhají že to je to pravé, se zkuste zastavit a promyslet si, jestli nebude racionálnější například počkat až zítra neopadne nákupní špička. Pokud například již dneska v obchodech něco nemají, jaká je pravděpodobnost, že to nebude i zítra, nebo třeba za týden? Pokud jde o základní věci, jako třeba mouka, která se dá vyrábět přímo tady v ČR, tak se v podstatě není třeba bát. Pokud jde o nějaký hi-tech výrobek, kde řetězec závislostí záleží na sto dalších firmách, tak tam bych se asi bál. Zkuste prostě přemýšlet, jestli to dává smysl, nebo ne.
Tiskni
Sdílej:
15% lidi onemocni chripkou v situaci, kdy nikdo nenosi rousky, respiratory, nemyje si ruce (stylem vykonam potrebu a jdu, ruce si myjou jen spindirove), podavaji si ty same ruce, patlaji s nimi po patlafounech (i behem konani potreby), chrchlaji, kde muzou, a nejsou zadne karanteny. Predpoklad, ze kdyz chripkou onemocni 15% populace, pak +- stejne nakazlivym CoV se nakazi taky 15% +- autobus, je vadny.CoV je pravděpodobně podstatně nakažlivější, než virus chřipky, a těch 15% je úplně nejspodnější nemístně optimistický odhad. Who nedávno například mluvilo o cca 60-80% (zdroj) bez karantén. Předpokládat 15% s karanténama mi nepřijde úplně mimo. Mimochodem ty respirátory nejsou tak triviální, protože mezi to taky spadá že po příchodu domu pravidelně každý den dezinfikuješ například svoje oblečení, což chci vidět jak budou lidi dělat.
Každý druhý zašel po návratu z Itálie do Česka ještě na nákup, ukazují data o placení kartou
Ti by měli platit nějakou zvláštní daň a podílet se na nákladech epidemie.
Tenhle tlak ale nebude u ostatních služeb. Internet, telekomunikace, ale i různé pohostinství, masáže, knihkupectví a obecně všude kde se pracuje s lidmi, budou podléhat výpadkům podle toho kde se jak zrovna projeví virus.A on ten Internet někde v postižených oblastech vypadává?
Pokud chcete jít fakt do extrému a připravit se na seriózní výpadek komunikace, zkuste si někde sehnat vysílačku. Můžu doporučit Baofeng UV-5R, stojí asi 500kč a plně postačuje. Ideálně objednat odněkud kde to mají na skladě a nečekat půl roku, než vám to přijde z karantény v číně.A jako k čemu? A těch WTF je tam víc. SARS-CoV-2 není mor ani zombie apokalypsa a jeho šíření se dá výrazně omezit prostě dodržováním zvýšených hygienických zásad a snížením pohybu lidí, jak naznačují data z Číny. Vyhráno tam sice pořád není, ale AFAIK už se to pomalu začíná dostávat pod kontrolu. Vláda už i začíná tlačit na obnovování výroby. V Evropě nebo Severní Americe, kde je menší hustota zalidnění a lepší hygiena (co jsem slyšel, Číňani nemají problém odplivnout si v uzavřených prostorách aj.), je dost nepravděpodobné, že by případná epidemie měla nějak výrazně horší průběh. Ekonomické dopady to mít samozřejmě bude, ale krátkodobý pokles ceny akcií neznamená ještě nic. Jako teď investoři ve velkém prodávali, můžou za pár dnů/týdnů začít zase nakupovat, dokud jsou ceny nízké. Smrtnost není taková, aby to mohlo civilizaci nějak opravdu masivně paralyzovat, a těch těžkých průběhů taky není tolik. Jako jasně, vyloučit se nedá nic, ale pokud nezahájíš fakt hardcore prepping (bunkr / izolovaná chata a zásoby, které by ti umožnily přežít minimálně v řádu let), tak v tom jedeš stejně jako všichni ostatní. Můj hlavní problém asi je, že nějak nevidím, v čem je tahle příprava „racionální“. V podstatě jsi naznačil scénář, který se nepotvrdil ani v tom Wuchanu, kde je to mlátí už přes 2 měsíce (tam nebyl problém s Internetem, ale s přetíženými nemocnicemi), a pak jsi dospěl k závěru, že je dobré si koupit respirátory, které teď už koupit v podstatě ani nejdou a dostupné budou zřejmě nejdříve za několik týdnů.
A on ten Internet někde v postižených oblastech vypadává?Já jsem třeba dělal v menší firmě, která mimo jiné fungovala i jako poskytovatel. Dokážu si představit, že kdyby jí zavřeli do karantény, tak tam se tenhle problém projeví.
Asi bych se řídil tím "pokud chcete jít do extrému". Pokud nechceš jít do extrému, tak samozřejmě je to zbytečné. Já třeba doma Baofeng mám, protože už jsem zažil dvoje povodně s výpadky komunikačních služeb (Litoměřicko a potom Ústí nad Labem). Součástí přípravy na úplně každou katastrofu je informace o tom že máš mít aspoň FM rádio.Pokud chcete jít fakt do extrému a připravit se na seriózní výpadek komunikace, zkuste si někde sehnat vysílačku. Můžu doporučit Baofeng UV-5R, stojí asi 500kč a plně postačuje. Ideálně objednat odněkud kde to mají na skladě a nečekat půl roku, než vám to přijde z karantény v číně.A jako k čemu?
Smrtnost není taková, aby to mohlo civilizaci nějak opravdu masivně paralyzovat, a těch těžkých průběhů taky není tolik.Jak, není tolik. Je jich docela hodně (viz těch 5-20%), doslova se kvůli tomu staví nové nemocnice. S tou smrtností souhlasím, ba dokonce i s tou paralýzou civilizace. Však taky píšu o výpadcích, ne o konci světa.
Můj hlavní problém asi je, že nějak nevidím, v čem je tahle příprava „racionální“. V podstatě jsi naznačil scénář, který se nepotvrdil ani v tom Wuchanu, kde je to mlátí už přes 2 měsíce (tam nebyl problém s Internetem, ale s přetíženými nemocnicemi), a pak jsi dospěl k závěru, že je dobré si koupit respirátory, které teď už koupit v podstatě ani nejdou a dostupné budou zřejmě nejdříve za několik týdnů.K závěru že je dobré koupit respirátory jsem dospěl už někdy na konci ledna. Problém s internetem tam skutečně nebyl (ostatně v mém blogu na to rozhodně není nějak zdůrazňováno, je to zmíněno jednou jako eventualita), ale problém s firmami, které nedodávají dodávky objednaného zboží, protože jsou zavřené oni nebo subdodavatelé se tam projevuje.
Já jsem třeba dělal v menší firmě, která mimo jiné fungovala i jako poskytovatel. Dokážu si představit, že kdyby jí zavřeli do karantény, tak tam se tenhle problém projeví.Já vím, ale že by ses ocitnul bez Internetu (nad rámec běžných výpadků) hrozí v podstatě jen někde na vesnicích nebo horských oblastech, kde neexistují jiné snadno dostupné alternativy (ani mobilní data). To je pak otázka, jak se na to vlastně připravit.
Součástí přípravy na úplně každou katastrofu je informace o tom že máš mít aspoň FM rádio.Však proti FM rádiu bych taky nic nenamítal. Ale co dělat s vysílačkou mi úplně jasné není. Do extrému se dá jít různým způsobem, třeba se předzásobit kontajnerem fuseklí, dokud jsou k dostání.
Jak, není tolik. Je jich docela hodně (viz těch 5-20%), doslova se kvůli tomu staví nové nemocnice.Není tolik, aby, cituji, „to mohlo civilizaci nějak opravdu masivně paralyzovat“. Paralýza zdravotnictví je očividné riziko, proto by mi přišlo racionální dát dohromady spíš základní zdravotnické potřeby a snažit se snížit riziko zranění než jít do extrému a koupit si vysílačku. (Ovšem jinak viz dále.)
K závěru že je dobré koupit respirátory jsem dospěl už někdy na konci ledna.Já vím, však jsme tu první (úspěšnou) objednávku dělali cca nastejno. A na mém přesvědčení, že je žádoucí, aby se jimi vybavilo co nejvíce lidí, se nic nezměnilo. Jako, víš co. Můžeš se třeba připravovat na eventualitu, že klekne zdravotnictví (a to je upřímně asi největší riziko, které reálně hrozí – nákazy personálu atd.). Pak bys měl jít a pořídit si nabušenou lékárničku. Můžeš se připravovat na výpadky potravinového zásobování. Pak bys měl jít a rozmyslet, jaké koupit jídlo. Rýže ani těstoviny se asi nedají jíst furt. Ty luštěniny, na které primárně sázím já, taky ne – z hlavy mě napadá jako potenciální problém přinejmenším hyperkalémie. Nebo na nedostatek vody. Pak by sis měl připravit nádoby na vodu (lahve, vědra, kondomy), které bys uplatnil i kdyby město přistavilo cisterny, a v ideálním případě i něco na filtrování (aktivované dřevěné uhlí) nebo dezinfekci (chlór). Pak se můžeš připravovat na výpadky energetické sítě (elektřina, plyn), což je v městských podmínkách fakt průser. Základ je vyřešit svícení, topit se už naštěstí snad dlouho muset nebude, jinak i to. Potom vymyslet jak případně zajistit ohřev vody a aby ses nenudil, tak dobití laptopu. To vše potenciálně v karanténě, kdy bys nemohl opustit byt. A podobných věcí by se dalo vymyslet víc. Můj problém s tím blogem je prostě v tom, že ty tam napřed vypočítáš, kolik lidí by se mohlo nakazit a jaký je to jakože všechno průser, a závěr blogu nakonec je, že sis koupil masku a trochu jídla. To mi přijde takové neproporcionální prezentovanému riziku. IMO buď být optimista, nebo se děsit hororových scénářů, ale pak přijímat odpovídající opatření. Já se domnívám, že blog prezentuje právě ty hororové scénáře, ale jim hrubě neodpovídající opatření, což navzdory v blogu prezentovanému upozornění považuji za zbytečné vyvolávání paniky.
IMO buď být optimista, nebo se děsit hororových scénářů, ale pak přijímat odpovídající opatření. Já se domnívám, že blog prezentuje právě ty hororové scénáře, ale jim hrubě neodpovídající opatření, což navzdory v blogu prezentovanému upozornění považuji za zbytečné vyvolávání paniky.Ah, chápu. Máš do jisté míry pravdu a tohle odráží že jsem blog psal asi natřikrát v průběhu asi týdne, takže se i měnily moje pocity. Osobně si momentálně nemyslím, že je třeba to hrotit nějak víc. Scénáře jsou do jisté míry hororové, ale stejně s nima nic extra neuděláš a není v moci běžných lidí se jít zavřít někam do protiatomového bunkru na příští rok. Lidi, včetně mě, musí chodit do práce a obecně prostě fungovat. Takže se prostě budeme muset naučit s tím žít, používat nějaké základní ochranné prostředky a chovat se obezřetněji, ale to je asi tak všechno co můžeme dělat.
Ekonomické dopady to mít samozřejmě bude, ale krátkodobý pokles ceny akcií neznamená ještě nic. Jako teď investoři ve velkém prodávali, můžou za pár dnů/týdnů začít zase nakupovat, dokud jsou ceny nízké.Who's the real hero now?! Nejrychlejší zvrat od finanční krize. Akciové trhy lámou rekordy
A trochu bulvárně: https://refresher.cz/81306-Mam-koronavirus-a-neni-to-tak-hrozne-rika-muz-ktery-je-od-ledna-v-karantene-On každý říká něco jiného, protože maj různý průběh nemoci. Například nějaký angličan co byl na té lodi u japonska zase tvrdil, že měl pocit jako když si vykašle plíce.
jojo maska je supr má i jakoby takovej post apo military vzhled ;D s takovou maskou se jako konce civilizace nebojíš s takovou se na něj těšíš :O :D :D ;D
Co budete dělat, když virus chytnete? Je mi jasné, že to bude záležet na konkrétní situaci a jak špatně vám bude, ale obecně je dobré se alespoň částečně zařídit předem. Tedy zjistit kam vlastně třeba jet k doktorovi, kde se dají čekat velké fronty a kde ne.Hlavně nejít k lékaři. Lidé s chřipkovými symptomy mají nejdříve zavolat, říká Kubek z lékařské komory Taky: Češi po návratu z Itálie mají kontaktovat hygieniky, ale ne všechny stanice zveřejnily na webu telefon Nebylo by od věci, kdybys to tam doplnil, pokud by se podle toho někdo chtěl orientovat.
Respiratory: ani jeden z nich co je popsanej neni na ochranu ostatnich, at uz ta maska nebo jednorazovy. Vse ma vydechovy ventil a je to jako by to clovek nemel.Já fakt nechápu kde jsi vzal že by to tak vůbec mělo fungovat. V blogu schválně separátně mluvím o rouškách a respirátorech. To že oboje slouží k něčemu jinému jsem tam taky zmínil. Těžko můžeš chtít od respirátoru ochranu ostatních.
Co se tyce ochrany sebe tak je to pouze jednorazova zalezitost a musel by tak clovek mit nekolik kusu na den (coz napriklad doktori maj)!Ano, to je v podstatě pravda. Já jsem tedy kupoval respirátory, které měly uvedeno delší použití než jednorázové (kupoval jsem je z obchodů na ochranu v prašném prostředí a tam toto bylo relevantní v poměru cena/výkon), ale i tak je beru za v podstatě časově velmi omezené. Ne nutně jednorázové, ale taky bych je asi nepoužíval dýl jak pár dní (cesty po městě na pár desítek minut).
Maska je v tomhle uplne k nicemu, protoze by bylo treba dekontaminovat celou masku pri sundani, a sundani filtru.S tím vůbec nesouhlasím. V čem je maska k ničemu? Vždyť to je přesně její hlavní výhoda. Maska je kus plastu, který se dá krásně dekontaminovat (například ponořit do slabého roztoku sava). Doslova to můžeš ponořit do umyvadla a omýt dezinfekcí, což respirátor nemůžeš. Filtry jsou odmontovatelné a vydrží podstatně dýl než v jednorázovkách. Nemám ještě změřeno jak dlouho, ale očekávám minimálně dny použitelnosti.
Ty propocty jsou absurdni. Nemaji vubec zadnou vypovidajici hodnotu. A jsou tam zminena cisla pro absolutne odlisne podminky a situaci. Dale nepocitaji s casovym faktorem, apod. To samozrejme vubec neznamena, ze zrovna tento virus muze mit dopad treba jako pandemie spanelske chripky.Můžou být nepřesné, ostatně tam píšu že jsou spíš pro představu a počítají s daty, když se bude nemoc šířit stejně jako chřipka. Což samozřejmě vůbec nemusí. Obojí je v blogu uvedeno.
To ze by nahodou nemusel jit internet je jako nejakej problem? To nemate doma knihy nebo radio?Například pro práci z domova to problém asi bude, že. Já mám samozřejmě na čtení zásobu na příštích asi deset let, ale když budu bez internetu, tak nemůžu očekávat, že mě zaměstnavatel bude dál platit.
Takze zachovat klid. Myt si ruce. Udrzet si nejaky common sense.Eh, to jsem tam psal taky, asi třikrát, ba je to dokonce napsáno na začátku i na konci.
3M je super. V práci jsem jí měl. Pokud si dobře vzpomínám, tak P3 filtry (2 - pravý a levý) do ní stály ~ 250 Kč. Koukal jsem teď na ČT24 a říkali tam, že respirátor je na jedno použití, takže člověk potřebuje tak 2 na den. Kdybys měl takhle měnit filtry v té masce, tak se nedoplatíš. A to ani nemluvím o tom, jak teď stouply ceny.
Kdysi jsem si o filtrech povídal po telefonu s člověkem z 3M. Říkal mi, že mi vydrží tak 2-3 týdny (málo prašné prostředí). Tady jde ale o virus a o to, že s nimi budeš muset při sundání masky z obličeje a před její dezinfekcí manipulovat a někde je uchovávat. Do toho umyvadla je s tou maskou moci strčit nebudeš. Nedovedu si představit, jak bych to řešil. Při znovunasazování těch filtrů bude kontaminace masky pravděpodobná.
Na té ČT24 pouštěli kus rozhovoru nějaké novinářky a toho člověka, co byl s rodinou v Itálii lyžovat a nakazil se. Říkal, že vůbec nechápe jak. S nikým v kontaktu prý nebyl. Tady bude mezi filtry a vnitřní stranou masky pár cm.
nikdo jako nemuže řikat že sem před lyžařema nevarovala hele :O :O :'( :'(
Kdysi jsem si o filtrech povídal po telefonu s člověkem z 3M. Říkal mi, že mi vydrží tak 2-3 týdny (málo prašné prostředí). Tady jde ale o virus a o to, že s nimi budeš muset při sundání masky z obličeje a před její dezinfekcí manipulovat a někde je uchovávat. Do toho umyvadla je s tou maskou moci strčit nebudeš. Nedovedu si představit, jak bych to řešil. Při znovunasazování těch filtrů bude kontaminace masky pravděpodobná.
Prostě si před sundáním masky sundáš ty filtry, dáš je ideálně někam na okno, ať na ně může UV záření a po nasazení masky si je zase přiděláš. To zase není jako že z ní ty viry lítají na sto metrů, nebo že je dotyk jedovatý a zabije tě. Jde tady o to zabránit pronikání kapének na sliznice a do plic ve chvíli kdy kolem tebe někdo kašle.
Ve chvíli kdy je kontaminovaná maska to máš všude na obličeji a oblečení tak jako tak. Prostě to umeješ. A že je virus někde ve filtru ti může být jedno, stejně tam časem chcípne a sám po tom neleze jak zvířátko. Pokud ho filtr nepustí dál, tak plní svůj účel.
Jak koronavirus decimuje ekonomiky, ukazuje nejlépe situace v zemi, odkud nová nákaza vzešla – v Číně. Celková ekonomická aktivita se tam v únoru propadla nejvíce v historii měření, jak plyne z dat, která čínští statistici zveřejnili v sobotu. Dokonce ani během vrcholné fáze světové finanční krize před jedenácti lety nebyl propad tak citelný. „Důvodem je to, že podstatná část čínských továren a závodů byla kvůli obavě ze šíření koronavirové nákazy zavřená nebo nejela na plný provoz. Lze odhadovat, že během února čínské fabriky byly v provozu průměrně jen zhruba z padesáti procent své celkové kapacity,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.-- Finanční dělostřelba proti koronaviru. Záchranná operace startuje
Tak prosím: pan Kovanda je vysoký manažer komerční firmy, která má své výsostné obchodní zájmy, které jsou mimo jiné úzce navázané na ekonomickou politiku vlády, zákony přijímané parlamentem (finanční byznys je regulován), o ČNB ani nemluvě. Platí jej tato firma a je finančně motivován na jejím úspěchu, tak jako každá vysoce postavená osoba.—Jiří Hlavenka
Nechci rožšiřovat nějaké konspirační teorieTak je prosim te nerozsiruj. Jenom idiot si muze myslet, ze nemoc, ktera postihuje jen starsi lidi, nepostihuje ekonomiku. Nekdo se o ty lidi taky stara. Nekdo je ma rad. Obcas treba hlidaji deti. Atd. Naopak vyplaceni duchodu obecne neni problem, penez si muze stat natisknout kolik chce. Jinak ja se ekonomickeho kolapsu neobavam, myslim, ze nezamestnanost bude prave v krizi nizka. Akorat se budou muset zahodit libertarianske predstavy o volnem trhu, ktery vyresi vsechny problemy, a bude muset masivne zasahovat stat.
Naopak vyplaceni duchodu obecne neni problem, penez si muze stat natisknout kolik chce.
LOL, typický komunista, který věří ve finanční perpetuum mobile.
To zní jako další projekce obhajující status quo, který skutečně koncentráky nebo UHO obsahuje, a tak je těžké si představit svět bez nich.Nechci tímto nějak obhajovat status quo, nicméně to, že je těžké si představit reálně fungující zcela systém bez UHO, mi vzhledem k dosavadním praktickým zkušenostem s jakýmkoli politickým systémem nepřijde až tak divný...
Nechci bránit komunismus (ten má svoje problémy), ale můj dojem je, že finanční perpetuum mobile prosazují především volnotrháři (v podobně donekonečna rostoucího trhu)...Naopak vyplaceni duchodu obecne neni problem, penez si muze stat natisknout kolik chce.LOL, typický komunista, který věří ve finanční perpetuum mobile.
Když máš v postapo světě nějaké více/méně soběstačné komunityTobe mozna pripada navrat 150 let zpet nekam na Divoky zapad romanticky, ale mne ne, ja mam rad civilizaci. Tam si dokazu ten libertariansky sen jeste jakz-takz predstavit, ale v nasi spolecnosti, tezko. V civilizaci spolu lide musi masivne spolupracovat a pak jsou ty irelevantni veci sakra potreba. Ale hrajte si dal, kluci. Uz jsem tu chtel driv napsat, ze se mi libi ten pohled na libertarianstvi jako takovy chlapecky sen (o nezavislosti, svobode, atd.). A proto si myslim, ze je z toho Bystrousak znechuceny, protoze sen proste konci (v jeho zivote).
Když máš v postapo světě nějaké více/méně soběstačné komunity a začne mezi nima probíhat volný obchod, tak… ? Monetární politika, fiskální politika, úrokové sazby – vše je irelevantní. K neustálému růstu, aby ten trh fungoval, docházet nemusí. Tzn. nebudou se objevovat v nabídce nové artikly, nebude se měnit kupní síla aj.Očekával bych, že k tomu růstu, resp. snaze o růst tam samovolně dojde. Komunita X zjistí, že když bude prodávat víc artiklu Y, tak z toho dostane víc peněz. Pak třeba zjistí, že si můžou pujčovat peníze, třeba s úrokama... A seš tam. Nevidim, jak by mohla kupní síla mohla zůstat konstantní, to by musel nějaký mechanismus tu hladinu udržovat...
Očekával bych, že k tomu růstu, resp. snaze o růst tam samovolně dojde.
1) Volný trh může fungovat i bez růstu, ten není vůbec nutný. Dobrovolná směna může probíhat nezávisle na něm. Je to jen mylná představa komunistů, kteří se snaží pořád něco podsouvat „těm zlým kapitalistům“.
2) Každým okamžikem k nám proudí spousta energie ze slunce. Pomocí této energie lze transformovat hmotu v to, co zrovna potřebujeme. Zároveň platí zákon zachování hmoty. Takže minimálně z fyzikálního hlediska ten trvalý1 růst materiální úrovně možný je. Staré výrobky a materiály lze pomocí energie transformovat v něco užitečnějšího a to následně mezi sebou směňovat na volném trhu.
[1] dokud nepřestane slunce svítit
Volný trh může fungovat i bez růstu, ten není vůbec nutný. Dobrovolná směna může probíhat nezávisle na něm.Myslim si, že v barterové ekonomice by to fungovat mohlo. V monetární tomu moc nevěřim. A je otázka, jestli může dlouhodobě fungovat barterová ekonomika, aniž by se samovolně přeměnila v peněžní.
Je to jen mylná představa komunistů, kteří se snaží pořád něco podsouvat „těm zlým kapitalistům“.Nejsem komunista a Marxe fakt nemam rád, ale to neznamená, že nemůže mít do nějaký míry pravdivý postřehy. Ty jsi fanoušek RMS, přestože on je socialista.
Každým okamžikem k nám proudí spousta energie ze slunce. Pomocí této energie lze transformovat hmotu v to, co zrovna potřebujeme. Zároveň platí zákon zachování hmoty. Takže minimálně z fyzikálního hlediska ten trvalý růst materiální úrovně možný je. Staré výrobky a materiály lze pomocí energie transformovat v něco užitečnějšího a to následně mezi sebou směňovat na volném trhu.To zní spíš jako vyrovnaný stav, staré je nahrazováno novým, resp. asi uvažuješ o růstu v nějaké jiné/omezené definici, třeba v sofistikovanosti technologií apod...
Myslim si, že v barterové ekonomice by to fungovat mohlo. V monetární tomu moc nevěřim.
Proč ne?
A co vlastně myslíš monetární ekonomikou? Směňovat zboží za zboží je poměrně nepohodlné a neefektivní, takže přirozeně to bude směřovat k nějakým zástupným symbolům, pomocí, kterých se budou obchody účtovat. Tzn. peníze. Ty peníze můžou být poukázkou na hmotné statky, které jsou někde uložené (tzn. 100% krytá měna, třeba zlatem). Pak je to jako ten barter, akorát pohodlnější a efektivnější (peníze jsou menší, lehčí a dají se snáze dělit).
Případně ty peníze můžou být nekryté, pouhé potištěné papírky vydané státem, kterým se věří a přikládá hodnota jen tak nějak ze setrvačnosti a kvůli tomu, že v nich stát vybírá daně (tzn. ten peněžní systém se drží díky hrozbě násilím) a platí za služby nebo vyplácí dávky a svoje zaměstnance. Tohle se samozřejmě může kdykoli zvrhnout (typicky když přijde nějaký socialista a začne nezodpovědně tisknout peníze) a ten peněžní systém se zhroutí. Ale pozor – to je selhání státu a toho peněžního systému – nikoli trhu. Trh bude fungovat pořád dál, akorát lidi budou směňovat za něco jiného, ať už zboží za zboží, nebo drahé kovy (ať už fyzicky nebo elektronicky) nebo třeba kryptoměny.
A je otázka, jestli může dlouhodobě fungovat barterová ekonomika, aniž by se samovolně přeměnila v peněžní.
Viz výše – je pravděpodobné, že se nějaké platební prostředky/systémy vyvinou, ale to není ke škodě věci.
To zní spíš jako vyrovnaný stav, staré je nahrazováno novým, resp. asi uvažuješ o růstu v nějaké jiné/omezené definici, třeba v sofistikovanosti technologií apod...
Teoreticky by se šlo dostat do stavu, kdy už nebude možné dosáhnout žádného jiného přeskupení atomů na naší planetě, které by mělo vyšší užitek. Veškerý materiál bude v optimálním stavu, využit a přetvořen na dokonalé nástroje a výrobky, které budou poskytovat maximální užitek. Tohle je ale jednak utopie, těžko se takového optima dožijeme a dávno před tím by lidstvo už kolonizovalo vesmír a začalo využívat zdroje z jiných planet, takže optimální využití zdrojů na Zemi by už nebylo prioritou a nikdo by se o něj ani nesnažil. A jednak se lidské potřeby v čase mění – co pro tebe bylo důležité včera, už dnes nemá prioritu a větší hodnotu vidíš v něčem jiném – ten systém prostě není statický, neustále se mění a v podstatě míříš na pohyblivý cíl. Takže se to nikdy nezastaví – vždy bude možné a žádoucí udělat další iteraci/směnu.
Tohle se samozřejmě může kdykoli zvrhnout (typicky když přijde nějaký socialista a začne nezodpovědně tisknout peníze)Tisknutí peněz státem a zlými socialisty zmiňuješ furt, ale tisknutí peněz bankami (formou úvěrů apod.) nezmiňuješ skoro nikdy. (inb4 "argument" typu "když banka nezodpovědně tiskne peníze, tak je to její problém")
Takže se to nikdy nezastaví – vždy bude možné a žádoucí udělat další iteraci/směnu.Nejsem si přesně jistej, jestli ti rozumim, ale IMO si jen popsal jinými slovy něco jako cirkulární ekonomiku. To IMO nemůže fungovat bez poměrně výrazných regulací (kvůli managementu externalit). O tomhle se tu už diskutovalo dostkrát, naposledy viz moje diskuse s Bherzetem o emisních povolenkách/unpenězích...
Původně jsem reagoval jen na to tisknutí peněz – ty bys je sice natiskl a dal důchodcům, takže nominálně1 bys jim důchody vyplatil, ale už neřešíš, jakou inflaci to způsobí a kolik si toho důchodce reálně koupí. V lepším případě „jen“ okradeš všechny ostatní, znehodnotíš jejich úspory a lidi to se skřípěním zubů akceptují jako přerozdělování. Je to jako kdybys jim zvýšil daně nebo znárodnil vklady na bankovních účtech. Když to přeženeš, tak roztočíš inflační spirálu, nastane hyperinflace a lidi ztratí důvěru v tvojí měnu. A jelikož dneska máme kryptoměny, může se snadno stát, že lidi začnou mezi sebou směňovat za bitcoiny, monera a další a ty tam zůstaneš se svojí „národní“ bankou a nekrytou měnou stát jako kůl v plotě. Bankovky si pak můžeš tisknout dle libosti, ale k ničemu ti to už nebude.
[1] tzn. teoreticky máš pravdu, že „vyplaceni duchodu obecne neni problem“
Pri predstave, ze na zapade zavedes treba tohle https://www.pymnts.com/news/international/2020/coronavirus-prompts-china-to-deploy-color-coded-health-rating-app/ , tak te nesezerou firmy, ale neomarxisti. Protoze je to prilisny zasah do svobody jednotlivcePrave jsi dokazal, ze termin neomarxisti je (minimalne v tvem pojeti) naprosto vyprazdnenou nalepkou slouzici k dehonestaci toho, co se ti nelibi. Tradicni narativ je, ze neomarxisti chteji vladnout a urcovat pravidla, kterym se maji ostatni podridit. Vymysli elektro auta, cyklostezky, kojeni na verejnosti a podobne neomarxisticke blbosti. V tomto pripade by se ale dostali do velice podivneho ambivalentniho stavu. Protoze by to meli byt prave ti neomarxisti, kteri takove pravidla budou chtit zavadet, protoze to uz neomarxisti s vidinou svetlych zitrku delaji. Na druhou stranu to budou prave ti neomarxisti, kteri se budou proti tomu, protoze je to zasah do svobody jednotlivce.
No to je pravda, ze zapad na to neni ideologicky pripraven.Ja to myslel spis v te ekonomicke rovine. Nemaji problem si v krizi zavest planovane hospodarstvi (protoze to uz maji) a vyrobit/postavit si, co je potreba - nemocnice, rousky, teplomery.. Nemaji problem vzit nekde lidi a na tu vec je nahrnout. Je to jak bych si predstavoval reakci vlady na krizi. Zatimco reakce volneho trhu na krizi je, ze vzrostou ceny a ceka se, az si nejaky miliardar, ktery je zatim v pohode, uvedomi, ze by na tom mohl zbohatnout a zacne ten problem trochu resit (ale pokud mozno jen do te miry, aby ty silene ceny neklesly).
Pri predstave, ze na zapade zavedes treba tohle https://www.pymnts.com/news/international/2020/coronavirus-prompts-china-to-deploy-color-coded-health-rating-app/ , tak te nesezerou firmy, ale neomarxisti. Protoze je to prilisny zasah do svobody jednotlivce. A navic ho ridi ta oskliva privilegovana vrstva.Mozna jsi chtel pouzit spis "liberalove" nez "neomarxisti", ale to uz psal deda.jabko. Ja jinak myslim, ze velka cast populace i u nas by autoritativni opatreni schvalovala, v tom zase takovy problem nevidim. Jinak samozrejme jako levicak jsem proti vsem druhum privilegii, takze jsem i proti tomuhle konkretnimu opatreni, ovsem to je jen jedno z mnoha (moznych). Podstatna pro me spis je legitimita tech opatreni (mely by byt pod demokratickou kontrolou) nez jejich samotna existence. (Ale tak to bylo vzdy, kdyz si vezmes ultimatum game, levice je ten hlas, co ti rika odmitnout, zatimco pravice je ten, co ti rika spokojit se s malem.)
Cina taky ty opatreni nezavadi z nejake altruisticke potreby, ale kvuli proste obave z poklesu zisku.No to je prave myslim omyl. Samozrejme, kdyz primhouris oci, prevedes vsechno na utilony, tak je vsechno volny trh. (A kdyz je primhouris jeste vic, tak se vsichni lide rozhoduji racionalne a tudiz zijeme v komunistickem raji ve stylu Star Treku.) Ne, jejich motivace je jina, oni nechteji, aby se jim rozpadl stat diky nemoci a panice. Nemaji stejny ideologicky blindspot jako my (viz prvni odstavec), ale maji zase treba jine (autoritarska, resp. nedemokraticka, forma vlady).
Ostatne i ty zle zapadni firmy z obav o pokles zisku zavadeji sve interni "karanteny".Ano, protoze, vnitrne nejsou prave rizeny trzne, ale autokraticky shora. Ovsem to neresi ten koordinacni problem na vyssi urovni, tudiz to nikdy nebude uplne efektivni opatreni, jako kdyz se to rozhodne udelat cely stat.
Jestli to stat zacne resit, tak to asi bude konec neoliberalismu a nastup nejake formy diktatury. Coz asi neni ten smer, ktery by jsi chtel.Proto je tak dulezita otazka legitimity tech opatreni, stat by mel zustat pod demokratickou kontrolou. Levice proste nehodnoti "svobodu" na zaklade svobody vyplyvajici z nejakeho opatreni jako takoveho, ale i na zaklade toho, jak bylo to opatreni zavedeno (podobne jako v te ultimatum game nehodnotis cisty - slibeny - zisk). Napriklad, zakaz drzeni druhu zbrani je z hlediska levice svobodnejsi, pokud si to svobodne preje vetsina, nez svoboda je vlastnit, kterou si vetsina nepreje a byla zavedena prikazem shora. A kdyz uz jsme v tom. Nedavno jsem premyslel nad tim, jak se smejeme cinskym pokusum o "socialni kredit", jak je to autoritarske a podobne. My uz socialni kredit mame, jsou to penize. Urcuji, jakou cast ekonomiky muzes ovlivnit, a kolik toho muzes spotrebovat (jakou odmenu dostanes), a verime, podle ideologie nazyvane meritokracie, ze souvisi s vykonanym dobrem daneho cloveka.
Nedavno jsem premyslel nad tim, jak se smejeme cinskym pokusum o "socialni kredit", jak je to autoritarske a podobne. My uz socialni kredit mame, jsou to penize.Nebo ty systémy, o kterých píše Algorithm Watch.
... Napriklad, zakaz drzeni druhu zbrani je z hlediska levice svobodnejsi, pokud si to svobodne preje vetsina, nez svoboda je vlastnit, kterou si vetsina nepreje a byla zavedena prikazem shora...Uvedomujes si, ze takhle jde zduvodnit cokoli? Co treba kdyz si vetsina nemcu bude prat zakazat Zidum chodit bez zlute hvezdy, bude to vic nez jejich svoboda? Co kdyz si vetsina bude prat zachovat rasove segregovane skoly? Co kdyz si vetsina Cechu nepreje zadne muslimske uprchliky? Co kdyz si vetsina nepreje tolerovat existenci neziskovek a na ne napojenych aktivistu?
Ty sis to trochu popletl, vid? To zduvodnovani delaji lide, kteri tyhle veci prosazuji. S mym argumentem to nijak nesouvisi.Pak je ale svoboda jen prazdnym synonymem pro "kolkektivni rozhodnuti". Vlastne je pak slovo svoboda zcela bez vyznamu.
Pak je ale svoboda jen prazdnym synonymem pro "kolkektivni rozhodnuti". Vlastne je pak slovo svoboda zcela bez vyznamu.Neni to synonymum. Navic spousta lidi nema ani to, moznost ovlivnovat rozhodnuti, ktera se jich dotykaji. Vsude, kde neni demokracie. A kde je demokracie, tak i tam je to jen pomerne malo. (Spousta lidi si neuvedomuje, ze cena hlasu ve volbach je neco kolem 800 000 Kc.)
protoze tak lze snadno nahrnout lidi vyrabet treba rousky, a nevidet, ze stejne snadno lze lidi poslat treba kopat Belomorsky kanal, mi prijde jako dobra selektivni slepotaProtoze ignorujes, co jsem napsal. Napsal jsem jasne, ze zalezi i na legitimite takoveho rozhodnuti. Musi to byt neco, s cim lide souhlasi.
Miliardar to opravdu neudela tak snadno, protoze ty lidi bude muset, byt bidne, zaplatit.Stat se o ne taky musi postarat, pokud nechce vzpouru.
Mezi motivaci "obavou z poklesu zisku", a "strachem ze se mi rozpadne stat", nevidim v pripade vladnouci moci totalitniho rezimu zadny rozdil.Protoze stale nechapes ten hlavni problem, a to je koordinace, nikoli to, ze by lide, alespon v principu, nechteli jednat racionalne. Ale nakonec kolektivne jednaji iracionalne, protoze se nedovedou dohodnout.
Naopak vyplaceni duchodu obecne neni problem, penez si muze stat natisknout kolik chce.Když to přežene, tak se stane hyperinflace. Takže ne.
To co musi udelat stat je tisknout penize a investovat je do oblasti, ktere jsou potencialne nedostatkove.Ale to asi není úplně vyplácení důchodů, ne? Jinak IMHO víc už tisknout nemůže, inflace je teď podle mě dost na hraně (3.6 % nebo kolik?). Pak se v lepším případě lidi zařídí aby na ně neměla vliv a dalším zvyšováním už si nepomůžeš (Lafferova křivka), v horším se ti to zvrtne ve skutečnou hyperinflaci.
Naopak vyplaceni duchodu obecne neni problem, penez si muze stat natisknout kolik chce.Tisknuti penez je v podstate zavedeni dane z hotovosti - a neni pravda ze stat muze zvysit dane jak chce. Navic asi moc nechces inflaci hodne nad 2%.
Mě by spíš zajímalo, jestli to třeba vlády vnímají opravdu jako velké riziko. Pokud to zabíjí hlavně nemocné a důchodce, tak to nemusí být zase až tak nežádoucí účinek a z pohledu státu krátkodobý propad výrazně zlepší ekonomiku v následných letech už jen tím, že se nebude vyplácet tolik důchodů. Nechci rožšiřovat nějaké konspirační teorie, že to někdo šíří schválně, to si rozhodně nemyslím! (už jen kvůli tomu, že dost lidí ve vládě je v ohroženém věku) Jen by mě zajímalo, jestli to někdo zvažuje i z hlediska, že to výhledově může mít poměrně výrazný pozitivní dopad.Znovu zopakuji těch 20% lidí s těžkými příznaky a nutností ošetření a hospitalizace. To že na to umírají je oproti tomuhle docela nevýznamné.
5% of people who are diagnosed with Covid require artificial respiration. Another 15% need to breathe in highly concentrated oxygen - and not just for a few days. The duration from the beginning of the disease until recovery is 3 to 6 weeks on average for these severe and critical patients (compared to only 2 weeks for the mildly ill).— https://www.reddit.com/r/China_Flu/comments/fbt49e/the_who_sent_25_international_experts_to_china/
Pokud to zabíjí hlavně nemocné a důchodce, tak to nemusí být zase až tak nežádoucí účinek...Proboha to tu ani neříkej, to jestli si přečte Andrej, tak začne do koblih dávat od příštího týdne preventivně antibiotika, která jsou přeci na vše. Jakmile by to začalo kosit primárně důchodce, tak se zhroutí bolševikovi vláda.
Půl roku, rok, dva roky, ...?Vývoj vakcíny se odhaduje na řádově rok, možná dva. Otázkou je její dostupnost (politický problém), pokud vůbec uspěje. Spekuluje se, že teplejší počasí šíření zpomalí až zastaví, ale zatím nikdo neví. V tomto případě to nemusí platit vůbec, potažmo se může problém vrátit s podzimem. Uvidí se, jak je to s rizikem opakované nákazy.
Co UV germicidní lampa? Vysvítit oblečení a další kontaminované věci? I ten repirátor?Trochu jsem nad tím uvažoval, ale nevím moc jak koupit něco co nebude úplný bazmek a zároveň to nebude stát mnoho tisíc.
Collection/pick-up by mělo být vyzvednutí u odesílatele, ne?
Já taky teď čekám podezřele dlouho na jeden balíček, ale jeho historie začíná až 22. února (Waiting for pick up), i když jsem objednával už koncem ledna.
Většina věcí z Číny mi dřív chodila tak do 2-3 týdnů, občas se něco někde zaseklo, ale jinak to chodilo celkem rychle. Někdy dokonce čekal balíček ve skladu České pošty delší dobu než jak dlouho putoval z Asie do ČR (ale to bylo tuším z Japonska).
Můžu doporučit Baofeng UV-5R
Jsou nějaké frekvence, kde je dneska živo? Občas poslouchám 145,700 MHz, ale teď jsem tam nic neslyšel.
Dneska jsem poslouchal z okraje Prahy ruční stanicí Baofeng UV-5RE, trochu to šumělo, ale rozumět bylo. A mluvil tam myslím i někdo z Kladna.
IMHO to bude víc otázka polohy a antény/stanice, než vzdálenosti vzdušnou čarou, ale o tom ti tu víc řeknou jiní.
jako nevymyslíš :D :D :D :D
Nakažený lékař se zachoval správně, po návratu z dovolené se ptal na hygienické stanici, jestli může jít do práce.U té paní z Prahy, která se nechala vyšetřit v té soukromé laboratoři:
Podle informací iDNES.cz se žena na lékaře obrátila s tím, že jí je špatně a že přijela ze severní Itálie. Byla údajně odmítnuta s tím, že „neberou každého“. Nejde přitom o první svědectví toho, že lidé narážejí na odmítání, ač se sami snaží na sebe upozornit.Prostě není potřeba panikařit. Vláda to perfektně zvládá a dva měsíce se na tuto situaci pilně připravuje.
Ludvík rovněž uvedl, že momentálně má k dispozici 2283 respirátorů třídy 3. „Denně bych jich měl potřebovat tisíc,“ dodal s poukazem na teorii.Důvěřujme odborníkům. V Itálii situaci podcenili, naši experti situaci mají pod kontrolou.
Super, takze to maji na 2.3 dne zasobu. To je do pondeli rano, mozna i dopoledne, ze? Potom, v pondeli poobede si budeme natirat rektum fialkovym olejem jako v iranu?Ludvík rovněž uvedl, že momentálně má k dispozici 2283 respirátorů třídy 3. „Denně bych jich měl potřebovat tisíc,“ dodal s poukazem na teorii.Důvěřujme odborníkům. V Itálii situaci podcenili, naši experti situaci mají pod kontrolou.
Jedeme si užít prázdné sjezdovky. Češi vzdor varování vlády míří do Itálie – demence. Tihle lidé by neměli mít ani možnost se vrátit zpět do ČR (dokud nebudou prokazatelně zdraví). Případně by mohli skončit na vlastní náklady v karanténě v ČR. Jinak to vypadá na trestný čin § 152 Šíření nakažlivé lidské nemoci, § 153 Šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti (Zákon č. 40/2009 Sb. Zákon trestní zákoník).
Z komentářů pod článkem:
Stačí říct, že jsme v Itálii nebyli :-) ... to už samo značí o inteligenci těchto sobeckých jedinců. Asi zapomínají v jaké žijí době, 100 metrů za hranicemi už je vítá operátor v Itálii se kterým stát nyní velice úzce spolupracuje...Strašný problém za hranicema koupit jejich simku za 50 korun s 10GB dat :D Můžu vycestovat a stát se to nemusí nikdy dozvědět. Leda že by sledoval i bankovní transakce a podobné a k tomu zatím nemají žádné páky... A i kdyby. Hotovost to jistí.
Zajímavé, jak jsou lidé neinformovaní. Stát má přehled o všech účtech, dostane se k všem transakcím, bankovní tajemství neexistuje. Nemluvě o těch mobilech, kamerách na silnicích sledujících SPZ, cestovkách, o tom, že ti lidé by měli dovolenou, pojištění, že by to na sebe sami vykecali na socko-sítích… a v neposlední řadě to, že by je úplně jednoduše udal někdo z jejich okolí.
Ministr zdravotnictví v sobotu opatření zmírnil - nebude platit pro řidiče kamionů a zdravotní služby a piloty.Hlavne zachovat paniku, ze. Stejne mam pocit, ze clovek zavrenej nekde v Italii na horach mam mensi sanci cokoliv chytit, nez ja pri kazdodeni ceste do prace. A to Praze to turisticke centrum jen lehce mijim.
na severu itálie je prej kolem 20k čechů na dovolenejch na lyžích a prej se jako velká část z nich má o víkendu vracet domu. teďko to bylo v televizi čt24 něco s babišem a tou hygieničkou :O :O :D :D :'( :'(
Nebo přinejmenším zařídit kontroly, asistovat se zásobováním atp.To se hned pozna libertarian.
Na to by byl potřeba asi nějaký velký hotel nebo věznice, kde by lidi mohli být na samotkách. Sice by se viry mohly šířit okny a přes dveře, nebylo by to hermeticky uzavřené, ale pořád lepší než nic.
while(asymptomaticka_inkubacni_doba_dva_tydny AND zadny_ucinny_lek AND clovek_muze_byt_reinfikovan AND nejaci_zivi_lide_jeste_v_dosahu): infikuj_a_dva_ze_sta_usmrt()Zkusenejsi programatorsti kolegove to jiste dokazi napsat lepe a presneji, ale kolik iteraci pres dosazitelnou populaci je potreba k uplne likvidaci dosazitelne lidske populace?
18:50 < Jenda`_> https://en.wikipedia.org/wiki/Template:2019%E2%80%9320_coronavirus_outbreak_data/Italy_medical_cases_chart stále exponenciální, 1.25^(počet dní) 20:04 < Mrkva> jendabot: cina zezacatku sla nahoru se zakladem cca 1.4Což dává ohraničení
>>> 32*1.25**7 152.587890625 >>> 32*1.4**7 337.32321279999985Osobně jsem asi pesimista tipuji ~350.
Což je právě chyba. Mrtvé nikdo tajit nebude. Ale nakažené stačí netestovat. Takže dost nic neříkající metrika.Ono zalezi, co se napise do umrtniho listu, ze? Zapal plic to jisti. A kdyz bude pribyvat 1000 nabo 10,000 zivych nakazenych denne, vzorky z mrtvol nikdo testovat nebude... Nacisti koneckoncu svym veznum do umrtniho listu radi psali srdecni slabost. Bolsevici taky.
v čr je prej +- 20 umělejch plicních ventilací a bačkora adamék chce přikoupit 150. nóóóó a čim víc mu babiš dovolí koupit tim nebezpečnější koronavirus bude tááákže
nejhorsi_mozny_scenar_mrtvejch*(kolik_babis_dovoli_koupit/170)
na celou republiku:'( z toho je šest vyhrazenejch pouze pro vládu a vip dva sou pučený z německa a němci je chtěj zpátky pět přesluhuje tři potřebujou vopravit dva prošťouchnout a jeden je na náhradní díly a jeden uplně navyhození :O :O :O :O :'( :'(
si dělám srandu meh má pravdu jeto na těch 100k obyvatel ;D
V Rusku prý experimentují se zmražováním lidí (rozmrazovat zatím nezkoušeli), tak by se to třeba dalo víc rozložit v čase.
je to děsně snadný. prej jim nato stačí starej dobytčák směr sibiř :O :D :D ;D
Ale ne, :-D, tohle byli vědci, hele. A Američani prý i oživili – akorát zmrazují jen na chvíli:
Při předchozích pokusech se zvířaty se například prase podařilo po takovém zákroku přivést zpět k životu po třech hodinách.
a kdo jako nahlas řekne žeto možná asi nefunguje tak se veze ;D
Osobně jsem asi pesimista tipuji ~350.Tak jsem byl nakonec o 57 vedle. Vypadá to, že k dnešnímu dni na to seděl koeficient 1.373:
Další zpoždění bude dané tím, že se nestíhá testovat. Jestli ti lidé čekají v pořadníku, tak se ještě X dní budou testovat ti, kdo se nakazili před zákazem vycházení.
BTW: ačkoli počet (otestovaných) nakažených strmě roste, když si spočítáš, kolik otestovaných bylo nakažených, tak to poslední dny vychází kolem šesti procent. Nehodnotím, jestli je šest hodně nebo málo, ale pozitivní je, že je to +/- konstantní procento. Tedy za předpokladu, že počet hypochondrů je taky zhruba konstantní a že testování probíhá rovnoměrně. Pak je taky možnost, že hypochondrů chodí čím dál víc a tím to ředí, i když procento nakažených roste.
Vypadá to, že koeficient byl tenhle týden jen cca 1.2. Člověku to dává docela naději.Doufám že ten zákaz vycházení zabere a čísla budou podstatně nižší.
- 2020-03-16, predikce 402
- 2020-03-17, predikce 552
- 2020-03-18, predikce 758
- 2020-03-19, predikce 1041
- 2020-03-20, predikce 1429
- 2020-03-21, predikce 1962
- 2020-03-22, predikce 2695
Posledním, 38. infikovaným Čechem je pražský taxikář, který nemá vazbu na lidi, kteří pobývali na severu Itálie. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jde o „zlomový případ“, protože se nový koronavirus už šíří společností a dá se jen těžko vysledovat. Možné je zavedení dalších, přísnějších opatření.:'(
Ten taxikář měl nařízenou karanténu a místo toho jezdil.Zdroj?
Už je to i na Seznamu: Nakažený pražský taxikář vezl nejméně 90 lidí
Here we go:Vzhledem k tomu, že někdy ve čtvrtek nebo v pátek šel do karantény doktor, který s koronavirem ordinoval dva dny, tak iluze že někdy byla nějaká kontrola je naprosto lichá. Kolik lidí asi tak viděl? Čtyři za hodinu? Osm hodin za den? Dva dny? to je přes šedesát lidí. Kdyby to chytlo jen 10%, tak kolik lidí mezitím stihl nakazit každý z nich?Posledním, 38. infikovaným Čechem je pražský taxikář, který nemá vazbu na lidi, kteří pobývali na severu Itálie. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jde o „zlomový případ“, protože se nový koronavirus už šíří společností a dá se jen těžko vysledovat. Možné je zavedení dalších, přísnějších opatření.:'(
a AFAIK zatím nebyl potvrzen přenos nákazy na jediného pacienta
U více lidí prokázal nákazu až druhý test po několika dnech.
Jinak, např. na VŠE bylo tohle (a od zítřka jsou zavřené všechny školy, takže tím je „vyřešený“ i tenhle případ):
dnešního dne došlo … oznámení studentky VŠE o tom, že přišla do kontaktu s nakaženou osobou. Studentka je v současné době v domácí karanténě a čeká na výsledky testů, které by jí měly být oznámeny zítra (10. 3. 2020). Informaci jsme postoupili Hygienické stanici hlavního města Prahy a čekáme na odpověď. Z preventivních důvodů ale rektorka VŠE rozhodla o zrušení výuky od 16:15 h dne 9. března 2020. V úterý 10. března 2020 bude škola celý den uzavřena (kampus Žižkov, včetně Třebešína, a kampus Jižní Město) a bude probíhat dezinfekce všech prostor. Studentka je v domácí karanténě, nebydlí na kolejích. Další postup bude záležet na výsledcích testů dané studentky a na rozhodnutí Hygienické stanice. Sledujte prosím webové stránky školy.
A takových případů, kdy někdo rizikový někde den nebo déle chodil, bude spousta.
S potížemi muž jezdil tři dny, do kontaktu tak přišel s desítkami lidí. „V současné době je počet rozšířen na 90 osob, které vezl. Jinak rodinné a blízké kontakty, to je asi šest osob,“ pokračovala Jágrová. … Úřady se teď snaží dopátrat zdroj jeho nákazy. „Máme podezření na osoby německé národnosti, které ubytovával. Ministerstvo zdravotnictví řeší v současné době jejich dohledání a vyšetření, protože jsou už dávno zpátky v Německu,“ popsala Jágrová. Podle nakaženého muže měli Němci zdravotní potíže. „On sám je uváděl jako možný zdroj, že měli obtíže, kašlali a měli teplotu. Takže se to nabízí,“ doplnila Jágrová.
Těch pacientů bylo 100, jak jsem ti už psal, probíhalo (a stále probíhá) epidemiologické šetření, jak jsem ti taky psal, a AFAIK zatím nebyl potvrzen přenos nákazy na jediného pacienta. Kdyby byl, je to zase otázka, s kým oni přišli do kontaktu a zda je stihnou vysledovat a zavřít do karantény včas.Jsem asi vyignoroval, sorry.
si ještě jako počkej na první mrtvolku ;D to bude teprve sranda :O :O :D :D
imho je to ten samej druh lidí. jednou je jako uplně jednoduše přesvěčíš že se nic neděje a podruhý je uplně stejně jednoduše přesvěčíš že nás koronavirus všechny sežere :O :O :D :D :D :D
Chřipku má každý rok miliarda až dvě lidí, a pár set milionů na ní zhebne.To sis nějak popletl řády, ne?
Influenza spreads around the world in yearly outbreaks, resulting in about three to five million cases of severe illness and about 290,000 to 650,000 deaths.(v tabulce je tam pro infekce „340 million – 1 billion“ nebo „240 million–1.6 billion“)
Konkrétně za období od 15.12 do 29.2 zabila chřipka 135000 lidí globálně, čili třiatřicetkrát víc než SARS-CoV-2.Jenže čovid je zatím na začátku rozšiřování a furt roste exponenciálně.
Na chřipku se plošně kašle.Jako že „pomoc, tady týpek je modrej“ „hmm, má chřipku, kašlem na něj, kyslík a umělá ventilace nebude“?
Jestli ona ta vysoká smrtnost nebude také tím, že doktoři a sestry, kterých je v nemocnicích málo i normálně, to jednoduše nestíhajíNo vždyť. A u chřipky se toto kupodivu neděje. Tedy toto je nějaké jiné, horší.
Lidé na ní kašlou, a média také.... no vidíš, nepřetíží zdravotnictví, přestože se na ni kašle. Oproti tomu Čovid přetíží zdravotnictví, přestože je celkem velká snaha, aby se to nestalo. Už to by tě mělo trknout. No a pak je možný si dohledat čísla, kde zjistíš, že u 'běžné' chřipky je procento lidí vyžadujících lékařskou péči o několik řádů nižší...
Lidé na ní kašlou, a média také.Jako že ten Itálie-style doom pravidelně probíhá a jenom ho média neukazují? Do nemocnice naštěstí musím výjimečně, ale tohohle bych si asi všiml.
a pár set milionů na ní zhebnePokud by umíralo na chřipku 200M (pár >= 2) každý rok, tak to při populaci 8G znamená po ustálení stavu horní limit délky života 40 let.
COVID-2019 se chřipce zatím ani zdaleka nemůže rovnat, a pokud bude počet nakažených a mrtvých stoupat dosavadním tempem, nevyrovná se jí nikdy.Mě tam děsí ty plné nemocnice, ale třeba je to fakt panika (kéž by).
COVID-2019 se chřipce zatím ani zdaleka nemůže rovnat, a pokud bude počet nakažených a mrtvých stoupat dosavadním tempem, nevyrovná se jí nikdy.To ale platí jen za přítomnosti opatření a zdravotnictví makajícího na 500%. Bez opatření a zdravotnictví by to bylo výrazně horší, což IMO ještě bohužel ukáže např. Írán, kde jsou podle optimistických odhadů desetitisíce nakažených, podle pesimistických statisíce nebo miliony [1].
Chřipku má každý rok miliarda až dvě lidí, a pár set milionů na ní zhebne. V ČR je to jenom za letošek už přes 40 mrtvých a epidemie stále trvá. Rozhodně bych nepoužil slova "taka chripocka", protože chřipka je velmi nebezpečná nemoc!Ne, to jsou úplně vymyšlené statistiky. Aspoň si ty čísla najdi, než s nima začneš argumentovat: Global mortality associated with seasonal influenza epidemics: New burden estimates and predictors from the GLaMOR Project (odhaduje se cca 290-650 tisíc mrtvých celosvětově).
COVID-2019 se chřipce zatím ani zdaleka nemůže rovnat, a pokud bude počet nakažených a mrtvých stoupat dosavadním tempem, nevyrovná se jí nikdy.Hahah. Pokud bude počet nakažených stoupat tímhle tempem (doubling time každé 4 dny), tak se jí vyrovná za cca dva měsíce. Takže pro dobro všech bych doufal, že to tak nebude.
Navíc likviduje oslabené jedince, staré a nemocné, takže vlastně zvyšuje kvalitu populace a ulehčuje státnímu rozpočtu, což by tu vlastně měli někteří s jásotem vítat, soudě podle jejich názorů projevených v minulostiJo, až na přidružený kolaps zdravotnictví, že: https://threadreaderapp.com/thread/1237142891077697538.html![]()
čas 0:40
si myslim že to jsou jakoby jenom takový babišovský pokusy o humor ;D
spíš baby doom :D :D :D :D
Takže taky čekam, že kdo ví víc, to může potvrdit nebo vyvrátit.Synovec jednoho z mých spolužáků úspěšně vystudoval vysokou školu a nyní pracuje v nemocnici v Shenzhenu. Zapojil se do studie virové pneumonie ve Wu-chanu.
Zavolal mi a požádal mě, abych řekl přátelům:
Pokud máte rýmu a kašel - nejedná se o pneumonii coronaviru, protože pneumonie coronaviru se projevuje suchým kašlem bez nachlazení!
Toto je nejjednodušší způsob identifikace.
Předejte informaci svým přátelům, aby se dozvěděli více o identifikaci a prevenci.
Odkaz na Dean Repost
Tento virus Wuhan není odolný vůči teplu, zahyne při teplotě 26–27 stupňů C. Proto pijte více horké vody.
Můžete poradit přátelům a příbuzným, aby pili více horké vody, aby se zabránilo infekci.
Choďte častěji na slunce, pijte horkou vodu.
Není to lék, ale je to užitečné, nepoškozuje tělo.
Pití horké vody je účinné proti mnoha virům.
Vyvarujte se pití chladných nápojů, ledu, nejezte zmrzlinu...!
Doporučení lékaře ohledně koronaviru:
1. Je dostatečně velký (průměr virové buňky je asi 400-500 nm), takže ji může filtrovat jakákoli běžná maska (nejen model N95). Pokud však infikovaná osoba kýchne, virus se rozšíří na vzdálenost asi 3 metry, než spadne na zem a tam zůstane.
2. Jakmile je na povrchu kovu, žije alespoň 12 hodin. Nezapomeňte proto, že pokud se dotknete jakéhokoli kovového povrchu, důkladně si musíte umýt ruce mýdlem.
3. Virus může zůstat aktivní na tkáni, oděvu 6 až 12 hodin. Běžné prací prostředky by měly virus zabít.
U zimních oděvů, které nelze často prát, se doporučuje dát je na slunce, aby se viry zabily.
Nový koronavirus NCP nemusí po mnoho dní vykazovat známky infekce, jak tedy zjistit, zda je osoba infikována?
Podle posledních údajů může inkubační doba trvat až 28 dní, než se projeví příznaky COVID 19.
V době, kdy má člověk horečku anebo kašel a dostane se do nemocnice, je fibróza obvykle detekována v 50% plic a je příliš pozdě!
Tchajwanští odborníci poskytují jednoduchý autotest, který můžeme provádět každé ráno.
Zhluboka se nadechněte a zadržte dech na déle než 10 sekund.
Pokud test úspěšně dokončíte bez kašle, bez nepohodlí, kongescí, těsnosti atd., je prokázáno, že v plicích není žádná fibróza, což v podstatě znamená absenci infekce.
V kritických dobách prosím provádějte každé ráno na čerstvém vzduchu!
VÝHODNÉ KONZULTACE japonských lékařů, kteří léčí COVID-19. Každý by si měl zajistit, aby jeho ústa a krk byly vlhké, ne suché.
Pijte několik doušků vody každých 15 minut.
PROČ?
I když virus vstoupí do úst ... pitná voda nebo jiné tekutiny je dostanou do jícnu a žaludku.
Jakmile je tam, ACIDY v žaludku jej zabijí.
Pokud nebudete pít dostatek vody, virus může proniknout do dýchacích cest a vstoupit do plic.
To je velmi nebezpečné.
Prosím pošlete text o koronaviru dalším a sdílejte jej s rodinou, přáteli a se všemi!
Takže taky čekam, že kdo ví víc, to může potvrdit nebo vyvrátit.Prosím? Jako takovéhle e-maily se nečtou, nepotvrzují, nevyvracejí, ale mažou, a to spolu s oprávněním odesílatelů zasílat další podobná hovna.
Tento virus Wuhan..."Nejradši" mám takové překlady, které si musím přeložit zpátky do angličtiny, abych pochopil co v češtině vlastně znamenají. Jak se tady dělá blicí smajlík? Informací o nCoV-2019 je už dostupných dost na to, aby sis obrázek o správnosti rad v tom textu udělal sám. Ohledně konzultace japonských lékařů, v Japonsku teď prý mají růst počtu nakažených ještě vyšší než v Itálii, takže rada sice hezká, ale asi na úrovni kloktání vody se solí, praktikovanému před sto lety proti Španělské chřipce.
"Nejradši" mám takové překlady, které si musím přeložit zpátky do angličtiny, abych pochopil co v češtině vlastně znamenají.
Dneska jsem zrovna dostal spam:
Váš balíček dorazil do našeho skladu 11. pochod 2020 roku v 11:47 ráno.
Nelimituje vás v komunikaci s ministerstvem zdravotnictví také to, že jste z opozičních Pirátů? Ministr Adam Vojtěch (za ANO) vás navíc minulý týden na sociálních sítích vyplísnil za to, jak jste komunikoval ohledně případu ženy z Prahy 6, která se nechala testovat v soukromé laboratoři?To jsem nezaznamenal. Je ale fakt, že když jsem panu premiérovi předčítal dopis z pečovatelského centra Prahy 7, ve kterém pracovník v sociálních službách popisoval, jak náročné bylo nakoupit respirátory v duchu opatření vlády zkraje března, která jejich prodej omezila, tak mě počastoval takovou „prchalovštinou“ (narážka na Babišova PR poradce Marka Prchala – pozn. red.). Zjistilo se totiž, že je v tom chaos, přidali se pak i další hejtmani, kteří potvrdili, že všechno není tak růžové. A zástupci ministerstva pak uznali, že jsou tam určité mezery. Mám ale pocit, že kdyby s tím přišel i někdo za ANO, tak dostane stejnou čočku. Nemyslím si tedy, že je to dáno stranickou příslušností, ale neochotou vyslechnout kohokoli.
lyžařka žejo :'(
jako počítač máš mizernej ale hodiny na zdi pěkný ;D
Kéž bych měl v pokoji takhle uklizeno :-)
Milý Meh,
svůj názor si strč za klobouk, a tam si ho nech.
Zajímá mě asi jak roztržený pytel blech,
či v lese tiše rostoucí mech.
(To je vůbec, kdybys to nepostřeh).
*připíjí respirátorem*
Důvodem odvolání bylo podle premiéra Andreje Babiše (ANO), že „paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici“. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.LOL.
druhej pude adámek se vsaď ;D
ještě před nějakým pitomím půlrokem byla hygiena neápadný korýtko a ministerstvo zdravotnictví laciný pr bodíky a najednou ty neschopný figurky musej řešit realnej a supr nebezpečnej problém na kterej absolutně nemaj :D :D :O :O :'( :'( vojta adámek prej ani neni doktor sem jako slyšela :O :O :D :D
každopádně hygieničku je snadný vyměnit bez ztráty nějakejch těch pomyslnejch politickejch bodů ta je jenom pinčl na nějaký ty pomyslný šachovničce. s vojtíkem to je jiný toho kdyby bába vykopla tak bude haló a lidi by se jako mohli začít bát a ptát proč co jako a vzládáme to jako ještě?? nóóó nejdřiv vojtu bude muset babiš nějak sám znemožnit a až ho kopne do zadku a tak z toho ještě bude mit politický bodíky a lidi budou spokojený jak to jako dobře dělá. lidi sou pitomí a neviděj že tam byl doteďka jenom z jeho vůle :O :O :D :D
a už sou dokonce dva náznaky :O ;D nejdřiv sme měli kauzičku 'řekně méno chceme slyšet méno' a dneska zákaz těch pitomejch lyžovaček. se tam adámek nějak zamotával a babiš na něj houknul něco jako 'řekněte to jasně pane ministře' :O :O ;D nóóóó ale jak nad tim jako přemejšlim tak si jako možná babiš šetří jako jakoby takovou 'živou konzervu' kdyby se situace zvrtla a stejný lidi co jim teďko tleskaj by jako chtěli krvavou oběť. tak jako tak pude :O :O :D :D :D :D
„Nejdřív jsem použila ten složitý algoritmus krizových telefonů. Po mnoha pokusech jsem skončila na čísle 112. Přislíbená výjezdová sanita měla přijet do tří dnů, což se mi zdálo dlouho. Zavolala jsem proto do laboratoře nemocnice Motol, protože patří mezi ty akreditované, zda bych se mohla nechat otestovat. Okamžitě mě - ještě po telefonu - odmítli,“ popsala pro iROZHLAS.cz lékařka, která si přála zůstat v anonymitě, redakce ale její totožnost zná. „Odmítli mě patrně proto, že nejsou vybaveni tak jako infekční klinika a patrně pro to, že je asi z horních pater daný jasný postup - sanitka a Bulovka. V krizové situaci bych ale čekala, že vybaví v krátké době i další nemocnice, aby byla dostupnost testování co nejširší,“ dodala. Možnost nechat se otestovat na koronavirus začala lékařka hledat poté, co u sebe zpozorovala příznaky nákazy. Projevovat se začaly asi týden poté, co se do Česka vrátila z Itálie - z oblasti, která v době jejího návratu nebyla zasažena nákazou. Nakonec ji vyšetřili v Nemocnici Na Bulovce, kde ale několik hodin čekala na chodbě. „Asi tříhodinové čekání mi nevadilo. Lékaři a sestry se chovali profesionálně, evidentně ale byli přepracovaní. Navíc se zdálo, že jim nikdo nepomáhá s vyřizováním telefonátů a administrativy.“ Na výsledek čekala 30 hodin a potvrdil její podezření - test na koronavirus byl pozitivní. Nyní je tak lékařka v domácí izolaci. V oddělené karanténě jsou i její muž a dvě děti. Nikdo z rodiny ale zatím nebyl kvůli koronaviru testován ani kontaktován hygieniky. Manžel s dětmi si tak sami museli telefonicky o test požádat a v době, kdy s redakcí lékařka mluvila, čekali už přes 24 hodin na příjezd sanitky, která je může odvézt do laboratoře. Lékařka zároveň při své praxi přišla do kontaktu s více než stovkou pacientů. Nyní je postupně z vlastní iniciativy kontaktuje. Jako první ty rizikové. Činí tak, přestože jí hygienici řekli, že takový krok zatím není potřeba. Měla s tím počkat na výsledky testu u zdravotní sestry z její ordinace.Uh…
Zatímco zmíněnou ženu nakonec otestovali, jsou i tací, kteří u sebe pozorují příznaky a dosud test nepodstoupili. Zažívá to i Markéta Š. z Prahy. Když se do Česka vrátila ze zahraničí, pociťovala příznaky spojené s nákazou koronavirem. „Teplotu jsem neměla, ale měla jsem kašel a rýmu. Vyrazila jsem proto k lékaři. Tam se mě zeptali, jestli jsem byla v Itálii nebo v Číně, což jsem nebyla. Na to mi odpověděli, že se tedy nic neděje,“ popsala pro iROZHLAS.cz svou zkušenost z minulého týdne. „Hned jsem jim říkala, že jsem ale byla v Brightonu ve Velké Británii. Tedy ve městě, kde byl výskyt koronaviru potvrzený. U lékaře se ale zajímali jen o Itálii,“ řekla. „V podstatě mi řekli, že jsem mladá, nejsem ohrožená skupina, takže i kdybych byla nakažená, tak by to pro mě byla jenom taková chřipka.“Oh shit.
„Nejhorší je, že nic nevím. Řeším to i v práci, protože jsem tam v úterý, ještě než jsem se o kamarádově nákaze dozvěděla, byla. Polovina lidí je kvůli tomu teď taky doma a já prostě nemám, co bych jim řekla,“ říká. Zatímco Nikola příznaky nákazy nezaznamenala, další kamarád ze skupiny, která se minulý týden setkala, už příznaky nemoci má. „V sobotu ho budou testovat,“ řekla Nikola.Oh fuck.
Případy žen, se kterými redakce iROZHLAS.cz mluvila, jsou v rozporu s výroky českého premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož hygienici testují automaticky každého, kdo projeví příznaky nákazy. „Vyzval jsem hygienu, aby testovala každého, kdo má příznaky. Oni mi potvrdili, že to dělají,“ řekl předseda vlády ve čtvrtek odpoledne.Hudba hraje…
Česká republika v celosvětovém měřítku patří mezi země, kde bylo na přítomnost koronaviru otestováno méně lidí - na milion obyvatel jich bylo zhruba 130. Například v Itálii jich je přes 1000. Nejaktivnější jsou v tomto ohledu Bahrajn a Jižní Korea, kde z modelového milionu obyvatel vlády otestovaly přes 4000 lidí.…parník se potápí.
s rezervoarem podtlakuTen podle mě nutně nepotřebuješ, třeba u obrny je aktivní vymačkávání vzduchu extra feature jenom pokud je potřeba usnadnit vykašlávání (což tady vlastně možná je). Positive pressure by mohlo stačit. Btw. hodil by se kyslíkový koncentrátor, ale už se vyprodaly ;). Hodil by se taky CPAP/APAP? Hele, když už jsme u toho, tak má se nějak medikací řešit ten kašel? Ambroxolem? Nebo naopak antitusika, aby se mechanicky nekurvily plíce? //proč těmito informacemi nejsou zaplavené sdělovací prostředky, ale musí to člověk hledat na pubmedu a krást na scihubu?
Asi by bylo dobré nějak improvizovat a udělat aspoň nějakou lite verzi z ambuvaku a nejake plastové skříně, s rezervoarem podtlaku, drobne komponenty udelat tiskem na 3D tiskárně třeba. Ted.Já bych si naivně představoval, že stát přesně na tohle přesně teď nahází hromadu odborníků, s cílem udělat za týden co nejvíc se dá a rozdistribuovat to ve formě modelů (jako se distribuují 3D tiskárny) všem co to dokážou vyrobit.
brmlab se rozpadl tak co mám dělat jiného
A není zrovna tohle dobrý důvod, proč se dát zase dohromady?
brmlab se rozpadlWTF?
mít v žaludku něco, co má alkohol rozkládatCože? Jako že se ethanol metabolizuje až na CO2 něčím co je v žaludku?
Co tím chtěl básník říci?Předpokládám, že tím chtěl říct to, co je tam napsáno: že „jemná“ opatření nestačí, protože nestačí to zpomalit, je potřeba to opravdu vymýtit aby se to vůbec nerozšířilo.
Sám v textu zmiňuje, že kapacita zdravotnictví není konstantní.To je pravda, ale nemyslím si, že by škálovalo třeba x50 (viz Itálie).
Odkazovaný web naopak doporučuje aspoň nezbytně nutné minimum a obsahuje např. přehlednou tabulku symptomů.Ano, pro ten účel, pro který jsi to odkazoval, je to dobré.
Tam ale lidi zůstali zavření doma a nikam nechodili, ne?
Teď jsem viděl záběry z Globusu – lidi nakupují jako diví, ale roušku, respirátor nebo aspoň šátek neměl nikdo :-(
Opatřeni a la Wuhan? Tzn. českou republiku dát do izolace (už se stalo) a nechat to uvnitř v podstatě vyhnít?Oni to ale nenechali vyhnít, nasadili silný omezení v pohybu lidí, v dopravě (měření teploty v MHD, ...) a masivně testovali. U nás zatím pomalu neochotně podobný opatření taky nasazují, na masivní testování zatim nejsou kapacity :-/
nepouzije novou plnou bedynku naboju, ktera mu lezi pod nohama, pokud k ni nema ISO certifikat a zarucni list, ne?Nejsem na tohle znalec, ale pokud by to byly nějaký random podomácku vyrobený náboje, tak ty bych asi fakt bál to použít. U těch testů IMO problém jsou jednak odběry - musí to někdo udělat a musí to udělat dobře - a pak hrozba false negatives.
Obecně souhlas. Ale dost lidí si od toho testu asi slibuje, že nebudou muset zůstávat v karanténě… Musely by tedy být dvě kategorie testů – jedna, která jen hledá nemocné a druhá, která potvrzuje, že jsi zdravý – a podle toho používat jejich výsledky.
aprosto svevolne (a mozna i protizakonne) za sve penize dalo otestovatto je ironie nebo wtf?
+1
Jenze realisticky se tohle nestane.
Uvidíme, co přinese příští týden. Optimistická varianta by byla, že se to vláda snaží lidem dávkovat postupně, protože kdyby s tím přišli najednou, tak by si lidi mysleli, že se Babiš zbláznil a nebrali by to vážně (a někteří by to natruc sabotovali, protože Babiš).
Já mám pořád pocit, že by bylo pro naši zemi nejlepší (jak z hlediska hospodářství, tak zdraví), kdyby se na čtrnáct dní téměř zastavil život, lidi by přestali chodit do práce a seděli doma. Pracovali by jen ti, kdo jsou potřeba k udržení provozu elektráren, plynáren a vodovodů. A jídlo pro ty, kdo nemají zásoby, by rozvážela armáda. Bylo by to krutých čtrnáct dní, ale během té doby by se podařilo identifikovat nemocné a izolovat je.Tohle nebude fungovat. Stačí když ti unikne jeden jediný člověk, nebo přijede někdo s virem ze zahraničí a začne to zase na novo. Budeš mít určité procento lidí, kteří budou mít delší dobu, než se projeví příznaky. Procento lidí úplně bez příznaků. Budeš mít místa, kde virus přežije třeba někde v chladu na klice a někdo se infikuje až přijde za dva týdny a sáhne na to. Ve všech těhle případech se ti to do pár týdnů rozjede nanovo. Co by zabralo je, kdyby lidi stejně jako v Číně kdekoliv na veřejnosti nosili roušky a podstatně zvedli hygienické nároky.
Lékaři současnou situaci v Itálii přirovnávají k opakujícímu se zemětřesení. „Dlouho už to nevydržíme,“ shodují se.
„Typ pacientů se mění. Jsou o něco mladší, je jim mezi čtyřiceti a pětačtyřiceti lety a případy jsou komplikovanější,“ popisuje aktuální situaci Luca Lorini, vedoucí anestezie a intenzivní péče v nemocnici v severoitalském Bergamu.
Jestli to pomůže, tak jsem samozřejmě pro.
Ale od tebe to bohužel zní jen jako další pokus o propagaci socialismu. Je to asi jako kdybys doporučoval cigarety a alkohol, protože někdo úspěšný chlastal a kouřil – ti lidé bývají úspěšní a tvoří navzdory těmto neřestem, nikoli díky nim.
Než se začneš navážet do trhu, tak by sis měl přiznat, že tady v první řadě selhal stát. I já jsem si zvládl pořídit na poslední chvíli pár respirátorů pro sebe – a to jsem měl informace jen z médií, nejsem na tyhle situace nijak trénovaný a zpočátku jsem to celkem podceňoval. Oproti mně by stát měl mít týmy profesionálů, kteří mají relevantní vzdělání, zkušenosti a situaci dlouhodobě sledují, aby mohli říct, jak se připravit, aby stát mohl plnit svoje funkce (funkcí současného státu je veřejné zdravotnictví a funkcí každého státu je akceschopná policie a armáda).
Jinak se současnou činností vlády jsem relativně spokojený, věřím, že dělají, co mohou (byť k chybám samozřejmě dochází), ale tu přípravu prostě podcenili.
Před dvěma lety: Top White House official in charge of pandemic response exits abruptlyNesmí se stát (duh), že vzniklá situace bude využita jako příležitost přihrát zakázku nějakým kamarádům ze soukromého sektoru – jako když opět Američané nepoužili testy WHO, ale nechali si vyvinout vlastní… nefunkční.The top White House official responsible for leading the U.S. response in the event of a deadly pandemic has left the administration, and the global health security team he oversaw has been disbanded under a reorganization by national security adviser John Bolton. The abrupt departure of Rear Adm. Timothy Ziemer from the National Security Council means no senior administration official is now focused solely on global health security. Ziemer’s departure, along with the breakup of his team, comes at a time when many experts say the country is already underprepared for the increasing risks of a pandemic or bioterrorism attack.
Stále mluvíš o selháních státu a případech, kdy někdo spravuje cizí prostředky nehospodárně nebo dokonce se špatným úmyslem.
Než se začneš navážet do trhu, tak by sis měl přiznat, že tady v první řadě selhal stát.Tak to je asi jasný, ale to je ortogonální...
Ne tak docela. Jak stát, tak případný spekulant, riskuje, že nakoupí něco, co nebude potřebovat a nakonec to prodá se ztrátou. Je to asi jako sázky – někdo určuje kurzy a někdo sází – a ten z nich, kdo měl lepší odhad, vyhrává. U státu bych předpokládal, že na to bude mít kvalifikované lidi, kteří se této problematice věnují dlouhodobě a ten odhad mají dobrý. Oproti tomu „spekulant“ bývá většinou jen nějaký náhodný obchodník, který měl spíš zrovna štěstí. Pokud stát selhal (měl špatný odhad), tak by měl být rád, že aspoň někdo jiný na trhu odhadl situaci lépe, zásobil se a lze od něj teď nakoupit.
Tyhle diskuse s tebou jsou dost těžké – přijde mi totiž, že si trh nějak personifikuješ – jako by to byla nějaká entita, která má své zájmy a cíle. Ale tak to není – trh je jen prostředí, místo, na kterém osoby (lidé, firmy, stát…) mezi sebou uzavírají obchody.
Nedostatkové zboží tedy neskoupil nějaký „trh“, ale jednotliví lidé nebo firmy. A tím se dostáváme zase k té původní otázce – proč tito lidé či firmy měli lepší odhad situace než stát? Proč stát selhal v předpovídání budoucího vývoje a neodhadl správně, co bude potřebovat? Měli ti, kdo to odhadli lépe nějaké lepší informace, které stát neměl? Nebo měli jen lepší lidi? Neměl by je stát tedy zaměstnat a využívat pro příště jejich služeb? Nebo měli jen štěstí a stát smůlu?
přijde mi totiž, že si trh nějak personifikuješ – jako by to byla nějaká entita, která má své zájmy a cíle. Ale tak to není – trh je jen prostředí, místo, na kterém osoby (lidé, firmy, stát…) mezi sebou uzavírají obchody.Trh vnímám jako sadu nějakejch pravidel, ze kterých plynou nějaký zákonistosti/principy a důsledky, pozitivní a negativní.
Nedostatkové zboží tedy neskoupil nějaký „trh“, ale jednotliví lidé nebo firmy.Není možný takhle trh "zbavit" odpovědnosti za činy lidí, kteří se nějak v trhu chovají, protože to může být důsledek těch pravidel (trh k něčemu takovýmu motivuje). Je to asi jako moderní vrcholový fotbal, kde vidíme celkem častej výskyt předstírání faulů / zveličování drobnejch kontaktů za účelem získání výhody. Mohl bys úplně stejně argumentovat tím, že to jsou jednotlivci a fotbal za to přece nemůže, fotbal přece není žádná entita. Nicméně fór je v tom, že ty soutěže mají nějaká pravidla, která část účastníky k tomuhle motivují.
proč tito lidé či firmy měli lepší odhad situace než stát?Vzhledem k tomu, že jejich chování ohrožuje nás všechny a celkově společnosti škodí, případně vede k tomu, že jim to stát zabaví, tak moc nechápu, z čeho vyvozuješ, že měli lepší odhad situace. Mně to jako moc dobrý odhad nepřijde. Stát by především měl mít rezervy dlouhodobě, aby pak nemusel podobně odhadovat / spekulovat. Ale to je jiné téma. Můžem se o tom bavit taky, ale IMO není možný tyhle dvě věci takhle směšovat.
Když už se tu řeší trh a mezitím česká média masturbují na remdesivirem, laskavému čtenáři doporučuji seznámit se s nedávnou historií Gilead Sciences Incorporated – nahodilé odkazy:
Tak jenom ať si je neglorifikujeme, ano?
git clone
z Githubu, a my bychom dopadli ještě hůř. Musela by do toho jít celá EU a to si neumím představit (jinak ale ano, ekonomická aliance smysl občas dává, byť asi ne v tom evropskounijním pojetí).
Je tu ale jiná, pravda, možná trochu naivní, cesta: pokusit se diplomaticky vyjednat větší svévolnost při (ne)dodržování některých US patentů, ale nabídnout nějaké garance a kompenzace, tzn. neplatit plnou cenu, ale platit alespoň něco. Určitě by bylo nutné garantovat, že ty výrobky nebudeme exportovat do zahraničí, a určitě – to snad ani nemusím dodávat – by podstatná část té dohody musela být přísně tajná. A právě na tom to jednání může hned na začátku zkrachovat: obávám se, že Česká republika v tom nemá dobrou reputaci. Vzpomínáte, jak stát prve zaplatil výkupné za ty dvě unesené Češky a vzápětí to bylo na titulních stranách novin vč. upřesnění té částky? Tam to snad ani nebyl žádný únik, ale jen demence naprosto kolosálních rozměrů. Zoufalejší už může být jen zahulákat při hře na schovávanou, kam se běžíš schovat…
Obávám se, že to je neproveditelné. Je obtížné vůbec o tom jen vyjednávat, aniž by se to USA dozvěděly a přišly nás zakleknout. [...] Ze všech zemí na světě jsou USA poslední, koho si můžeme dovolit nasrat.Ale tohle nemá být nějaké Čečensko vs. USA, ale svět vs. USA. Nebyla jedna z point EU poskytnout organizaci velikostně podobnou, aby se s nimi dalo vyjednávat víc jako 1:1? Jestli to teď nefunguje, tak to je další dosraná věc…
Osobně si nepřeji napínání vztahů s kýmkoliv a tím spíš ne kvůli naprostým ptákovinám. [...] Rýpání se v cizích problémech z toho dělá i naše problémy.Pokud se ukáže ten lék jako fakt účinný a pacientů budou miliony, tak jestli budou chtít $50k za pacienta (tj. asi tak státní rozpočet celkem), tak mi to nepřijde jako ptákovina. Ale OK, nejde to, pokud přijde něco ještě horšího, patentují si jediný známý lék a za jeho použití budou chtít odstoupit veškeré území, tak prostě máme smůlu a bye. Doufám, že to funguje i opačně. Dělat design léků by tak mohlo být potenciálně docela lukrativní, kdo by nechtěl být světový vládce, což?
Pokud se ukáže ten lék jako fakt účinný a pacientů budou miliony, tak jestli budou chtít $50k za pacienta (tj. asi tak státní rozpočet celkem), tak mi to nepřijde jako ptákovina.Samozřejmě, že to není ptákovina. Ptákovinou jsem myslel ten spor Novotňák vs. RF (a jiné obdobné).
patentují si jediný známý lékV krajním případě by fakt nezbylo než se na ty patenty prostě vysrat. Jen si myslím, že taková situace spíš nevznikne. Museli by být fakt blbí zahnat celý svět do kouta takovým způsobem, že se na jejich patenty všichni spontánně vyserou a celé tohle odvětví jim totálně krachne. Ten svůj komentář jsem myslel v podstatě tak, že mrdat patenty, ale zkoušel bych tlačit spíš v kuloárech diplomatickou cestou a vyjednáváním než jít do veřejné konfrontace. Jde o to, co chtějí. Jaký máme rozpočet a HDP vědí, tak teď jde o to, jestli nemůžeme nabídnout třeba něco jiného atp. Veřejnosti se to pak prezentuje tak, že „firma X bezplatně poskytla licenci ke svému patentu firmě Y“. Ten text okolo je jen na dokreslení mého celkového postoje k zahraniční politice, protože mi to – morové rány ví proč – přišlo důležité. Mea culpa.
V krajním případě by fakt nezbylo než se na ty patenty prostě vysrat.
Patenty jsou dalším příkladem selhání státu – zaručuje monopol někomu na něco, co mohl nezávisle objevit i někdo jiný. To je samo o sobě nemorální a ve svobodném státě by nic jako patenty nemělo existovat.
The Al-Shifa (الشفاء, Arabic for "healing") pharmaceutical factory in Khartoum North, Sudan, was constructed between 1992 and 1996 with components imported from Germany, India, Italy, Sweden, Switzerland, Thailand and the United States. It was opened on 12 July 1997 and bombed by the United States on August 20, 1998.Šlo o součást Operation Infinite Reach.
Chodíš v té masce?
Jsem byl zvědavý, jestli ses osmělil v tom vyjít.
Ano, používám jí prakticky každý den. ... Ta maska teda vypadá dost postapo, ale zatímco dřív lidi čuměli divně, tak teď koukají zvědavě, a přijde mi, že nad tím přemýšlejí taky.Chodím s ní úplně všude. Na poštu, do obchodu, v podstatě kdykoliv jdu ven. Byl jsem na poště například včera a už nikdo divně nekouká.
Já uvažuji o celoobličejové. Kdysi, když jsem rekonstruoval byt, tak jse si jí chtěl koupit kvůli prachu. Mám s ní zkušenosti z bývalého zaměstnání a je to opravdu super věc, ale v tom už člověk vypadá fakt jako astronaut. Co se ale týká ochrany (i očí) tak je to bezkonkurenční. Na to by lidé ale fakt hleděli
Zdarec,
na tvou radu jsem si koupil Ajatin Plus a pak jsem někde tady v jiné diskusi četl, že někdo namítal, že na koronavirus není ten Ajatin vhodný. Nemůžu to teď ale najít. Dopracovali jste se k nějakému závěru?
Díky za vysvětlení.