Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
U mne to je asi takto (z defaultu OpenSuSE):
užší panel, automatické skrýváníTaky se vám stává, že se panel po nějakém čase přestane objevovat?
~/kde/*
...
bohužiaľ ten Váš nie. Písali ste o "problémoch" KDE s istotou absolútnej pravdy.Ne. Objektivně je to, o čem jsem psal, problémem KDE -- je to věc, pro kterou je KDE pro některé lidi nepoužitelné. No, uznávám, že jsem to mohl formulovat šťastněji.
Okrem toho gconf (resp. gconf-editor) JE štandardnou metódou nastavovania, bez neho sa nedá kopec vecí nastaviť. A neviem čo je na porovnaní gconfu a ~/kde/* adekvátne (okrem toho že ~/kde/* vyjde víťazne čo do prehľadnosti). Keď už chcete porovnávať tak ~/kde/* s ~/gnome/*Opět špatně. Je to jako tvrdit, že bez toho, abych si sám ozáplatoval KDE, není pro mě použitelné. A popři, že záplatování je standardní metoda. Co je tedy stan. metoda? GConf Editor vznikl jako nadstavba
~/gconf
, protože jsou konfig. soubory v XML, což není pro editaci člověkem ideální (narozdíl od počítačů). V ~/kde
jsou konfig. soubory ve stylu promenna = hodnota
, což je pro člověka lepší než XML.
GNOME:
+ cistota pol zivota ;)
+ "jednoduchost" - pre kazdeho je jednoduchost niecim inym
+ skusal som pracovat dlhsiu dobu v GNOME a je treba povedat, ze v GNOME toho spravi clovek viac. Tazko sa mi to vysvetluje, ale je to tak. Jednoducho sa clovek nezaobera v GNOME nicim inym, len tym, co chce urobit
+ zda sa mi trosku krajsie ako KDE, aj to sa mi tazko vysvetluje, to je vec vkusu
- subjektivne pre mna slaba konfigurovatelnost, a taktiez je uz citit ta politika "user je blbec, tak mu nedovolime nic si nastavit/pokazit" :)
KDE:
+ jednoznacne lepsia software vybava, konqueror, k3b, konsole, kaffeine - pre mna najlepsi prehravac filmov ever na linuxe, kontact - uz vidim "flame", jak je evolution lepsi a este lepsi a najlepsi ;), a nehovoriac o vsetkych super vecickach ako Klaptop ci ako sa to vola, knetworkmanager..., kate - super editor
+ konfigurovatelnost
++ integrovanost - jednotlive aplikacie o sebe "vedia", a to je asi najvacsie plus!
- trosku "bloated", ale to je podla toho, ako si to kto spravi tak ma :)
a taktiez je uz citit ta politika "user je blbec, tak mu nedovolime nic si nastavit/pokazit" :)Naopak. Jestli někdy byla cítit (já myslím, že ne), tak v každém případě přestává být cítit (přibývá spousta nových nastavení). Stačí porovnat třeba GNOME 2.18 a nové 2.20...
soubor 1 soubor 4 soubor 7 soubor 2 soubor 5 soubor 8 soubor 3 soubor 6 soubor 9je naprosto špatný, jelikož se prakticky musí sledovat dva směry. Sice to lze změnit na "Detailed View", ale ten zobrazuje i informace, co mě nazajímají.
je naprosto špatný, jelikož se prakticky musí sledovat dva směry. Sice to lze změnit na "Detailed View", ale ten zobrazuje i informace, co mě nazajímají.Stačí sledovat vodorovný směr a jakmile uvidíš, že se položka logicky musí nacházet mezi nimi, tak se teprve začneš dívat dolů. Opravdu mě překvapuje, že některým lidem vadí, že se ukazuje něco navíc
Obvykle holt GTK filedialog obcházím a soubory otevírám z xtermu.proč nepoužiješ kgtk wrapper?
Dlouho jsem používal Kde a Gnome jsem nemohl ani cítit (připadalo mi strašně ošklivé), ale postupem času mi začínalo Kde připadat strašně přeplácané a novější verze Gnome začali mít lepší výchozí vzhled. Tak jsem začal experimentova s Gnome a moc se mi zalíbilo. Je takový "čistý" a přehledný a nerozptyluje mě přeplácaností na každým kroku jako Kde.
Dlouho jsem váhal jaký prostředí nakonec zvolím jako svoje hlavní, pročítal jsem různá fóra a články co je v čem lepší, ale všude každý prosazoval většinou jen to svoje. Myslím, že konečná volba záleží jen na tobě a tvých osobních preferencí.
A mám obavu, že s příchodem KDE 4 bohužel odpadne i ta jediná zásadní výhoda, kterou dnes KDE oproti GNOME má - daleko lepší rychlost a výkon.Na čem se ta obava zakládá? Vždyť Qt 4 má představovat výkonnostní přínos oproti Qt 3 a nemyslím si, že by v KDE prasili ten kód, aby to bylo pomalejší.
Tiskni
Sdílej: