Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem tenhle týden poprvé nastoupil do prvního semestru na Univerzitu Pardubice. A jaké že to bylo?
Hned v pondělí v 9 ráno začínala matika. To mě vyřídilo natolik, že jsem na další dvě přednášky nešel... nakonec se ukázalo, že jsem udělal dobře. Najít některé budovy na téhle škole je opravdu oříšek a když jsem měl jít na základku (taktéž na matiku) tak nikdo ani nevěděl kde to je. Co se týče té matiky tak u přednášky jsem měl pocit, že mě někdo čte knížku, ale u cvičení, že mě to vysvětluje někdo kdo tomu opravdu rozumí :)
V tomhle blogu chci ale zhodnotit IT směr mého oboru. Tenhle semestr máme 2 IT přednášky a 3 IT cvičení. První přednáška (ta kterou jsem vynechal) je o zásadách práce s MS WORDem. Žádné OO, žádný LaTeX, prostě natvrdo MS a kdo to nerozchodí a nebo nemá prachy má smůlu a svoji semestrálku může psát jen ve škole na čtvrtečních cvičeních. Paní učitelka (ani nevim jestli má nějakej titul a jméno říkat nechci) na nás necelou hodinku kydala kupu hnoje. Jeden příklad za všechny "No já jsem myslela, že flashku nikdy potřebovat nebudu, ale pak mi jí jeden známý co měl dvě dal a od tý doby co jí mám si bez ní život nedokážu představit a teď jsem si zažádala ještě o jednu služební gigovou, takže mám dvě jednu služební a jednu soukromou.". Za tu hodinku jsme probraly snad všechno od zapáchajících bot přes kaluže v učebnách, domácí kutily, chromovaný sekačky, křeče v nohách, certifikáty až po to co jsme si měli skutečně říct a to je hašení elektrických spotřebičů a oživování lidí zasažených elektrickým proudem. IT cvičení jsou krom tohohle docela fajn. "Windowsák" nám povídal, že nás bude učit o Linuxu, z fleku nám dal roota a nezapoměl zmínit, že má svůj názor na Linux a na to co se na té škole učí a nebude nám ho říkat :) Další cvičení máme v učebně co vypadá jak reklama na Sun a Solaris. Do hezkého Gnome prostředí s 10 let starými ikonkami se už přihlašujeme pod svým číslem, takže root se nekoná. Rychlost (odezva) těch think klientů je dost všelijaká a asi bych si rozmyslel jestli to někde nasadím. Čtvrteční přednáška v malé neklimatizované přednáškové místnosti kde i schody byly narvaný byla super, i když jsem u ní zrovna dělal na KTraf :)
Posledním bodem je školní wifi. V linuxu se mi jí nepodařilo zaboha rozchodit. Chce to nějakej certifikát a iwconfig o tom nic neví. Zkoušel jsem teď stáhnout návody co sem našel (je to síť eduroam), takže uvidíme jak to dopadne (tam už se používá fakt něco kolem toho certifikátu). Všichni windowsáci se připojili :(
Jinak se mi na škole líbí a třeba tam i vydržím :)
Tiskni
Sdílej:
Třeba výuka na UPOLu začíná někdy třetí, čtvrtý týden po zahájení semestru.
To je mi jich docela líto. Z dob, kdy jsem cvičil, si moc dobře pamatuji, jak zoufale krátkých je těch 12-13 týdnů semestru, a zkrátit si to o třetinu… to si nedokážu představit. Na nás tedy Ilja Černý spustil hned první den semestru (tři dny před imatrikulací) od 7:20 pěkně zostra a ani na dalších přednáškách to nebylo jiné…
Hodnotit se nedá po týdnu a obzvlášť matematika na VŠ začíná být zajímavá až ve třetím ročníku.Přesně tak, až když je pokoj od analýzy, statistiky a numerických metod.
Na CVUT FEL mame taky eduroam a k tomu se nemuze zaboha nikdo pripojit
LOL. Nemuze se k nemu pripojit banda lam, co si neumi precist navod. Jinak uznavam, ze je strasne tezky stahnout ze stranek Cesnetu certifikat ulozit si ho na disk a zadat we wpasupplicantu cestu k nemu.
Jinak priznavam, ze jsem dlouhou dobu pouzival pod linuxem eduroam-simple, kvuli problemum s wpa supplicantem. Jinak navod je na strankach eduroamu, nebo treba tady dole.
To mi připomíná moje začátky... přišinul jsem se na 7:15 na přednášku s tím, že to bude beztak jen takové přivítání a seznámení se s tím, co nás čeká, a že skutečná výuka začne až další den. Přinesl jsem si s sebou jen takový malý kapesní notýsek na poznámky a tužku.
Vzápětí se na nás vyřítil přednášející z Matematické analýzy, představil se a pak se dvě hodiny nezastavil... odcházel jsem totálně vyřízený, s úplně popsaným notýskem a tupou tužtičkou.
Zničující bylo teprve cvičení z matematické analýzy ten den večer, protože cvičící se vyznačoval schopností vyřešit jakýkoli příklad zpaměti, včetně netriviálních derivací složených funkcí a integrálů.
To je po 2-3 letech cvičení celkem normální. Zvlášť když si ty příklady dotyčný sám připravuje… :-) Dnes zase pro změnu s hrůzou zjišťuji, že si pamatuji z hlavy čísla všech RFC, o kterých se na školeních zmiňuji.
Jmenuji se Drahoš.? To mne kdysi dostalo také...
1. Definice: ...
student nema behem semestru odhad, narocnosti predmetuTo je svatá pravda, ale krom toho je tu i problém s "tempem" výuky. Především na matice na PřF se mi pravidelně stává, že o čem ten předmět byl pochopím až po zkoušce (tj. po prvním opravném termínu
Hned v pondělí v 9 ráno začínala matika. To mě vyřídilo natolik, že jsem na další dvě přednášky nešel.."Stačil mi jeden pohled na rozvrh a byl konec. Měli sme přednášky jako první věc už od půl jedný. Tak brzo nevnímáš, to ještě cejtíš chuť zubní pasty…"
Na matfyzu se traduje historka o akademiku Kořínkovi, kterému rozvrhář z neznalosti dal přednášku na devět ráno. Akademik Kořínek k němu údajně přiběhl a křičel na něj: "Mladý muži, vy si myslíte, že já přednáším v noci?!"
Pravdou ale je, že my v prváku začínali tři dny v týdnu v 7:20 (dvě přednášky z analýzy a cvičení), ve druháku nejdřív v 8:10 a ve třeťáku 9:00. V páťáku už jsem měl ale i semestr, kdy jsem neměl nic před polednem. Takže to chce vytrvat… :-)
Měli jsme v Plzni na "Počítače a programování" přednášející, co se nám zdála taky tupá, suchá a bezbarvá, pak jsme se doslechli, že prej bravurně řádí v asembleru. Neni vše vidět hned.
Mne nejvíc odrovnala na začátku algebra, než jsem se vyrovnal s tim, jak se o něřem tak jednoduchym, jako jsou lineární prostory třeba, složitě mluví.
Na "Teorii informace" jsme psali zápočtovej test asi od 19:45 ... fakt nás bylo moc.