Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Inspirován debatou pod zápisem Osobní přístup k legálnosti SW vybírám citát, na který jsem chtěl původně reagovat:
a já pochopil, že sebemenší práce každého má svou cenu, samozřejmě pokud si to ten dotyčný přeje. Platí to pro jakýkoliv aspekt lidského jednání a cena nemusí být vždy vyjádřena penězi.a pokračuji:
Když jsem tak četl dnešní Paroubkův výrok, že "ČSSD tuto vládu nepodpoří", napadl mě takový gag, jaký by zřejmě neměl v politických dějinách obdoby.
Co asi tak probíhalo hlavou oběma politikům, když prezident Václav Klaus pověřil předsedu ODS Mirka Topolánka sestavením nové vlády? Oběma je určitě jasné, že pokud taková vláda vůbec vznikne, "bez účasti opozice si ani neumyje ruce," řečeno poněkud škodolibými slovy Jiřího Paroubka. Pro Mirka Topolánka to může být zároveň labutí píseň ve funkci předsedy ODS.
Zatím ještě premiér Jiří Paroubek ztratil ve finiši nervy. Lídr, který zvedl svou stranu za jeden jediný rok z popela a získal pro ni v nebývale tvrdém souboji čtyři poslanecké mandáty navíc, má všechny trumfy ještě v ruce. Smůla pro něj, že si jich svým povolebním prohlášením hned několik dobrovolně vyrazil.
Média jako by ve finiši předvolební kampaně sugerovala, že v Česku vládne většinový volební systém a voliči mají na výběr pouze dvě možnosti: modré ptáky nebo oranžové zelí (pardon, růži). Do českého parlamentu má však opět po dlouhé době nakročeno strana neparlamentní, zelený čtyřlístek.