V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Říká se, že Ubuntu je vlajkovou lodí Canonicalu. Kubuntu (Xubuntu...) jsou prý vedlejší věcí. Chtěl jsem si tedy polepšit a nainstaloval jsem si to Ubuntu (s Gnome). Důvodem přechodu od Kubuntu 9.04 (s KDE 4.2.x) na Ubuntu 9.04 (s Gnome 2.26.x) je (byla) nedodělanost KDE 4.
Musím ale pravdivě říct, že Gnome vypadá vzhledově jako chudý příbuzný KDE. Je to pro mě doslova šok! Prostě KDE 4 (i 3) bylo oproti Gnome přepych, co se týká vzhledu.
Co na to říkáte vy, co používáte Gnome (Ubuntu)? Pošilháváte po KDE (Kubuntu), nebo vám na vzhledu až tak nezáleží? Pro rejpaly: Vím, že můžu mít nainstalované jako KDE, tak Gnome a mezi nima libovolně přepínat.
Na krabičce tohoto mp3/ogg přehrávače je napsáno (cituji):
Supports Audio [MP3, WMA, OGG and FLAC]
mp3/ogg soubory přehrávat jdou, ale flac nejdou -- píše to při pokusu přehrání flac souboru "File format not supported!"
Není to klamání spotřebitele?
Stává se mi hodně často, že řeším (a úspěšně vyřeším) nějaký problém sám bez toho, že bych vkládal dotaz do poradny. Mohl bych takový dotaz vložit do poradny a ihned ho zodpovědět (napsat řešení problému) nebo vložit do FAQ (často kladených dotazů), ale ani jedno se mi nelíbí/nehodí.
Předkladám vám jednoduchoučký skriptíček pro vytvoření systému souborů ext2 na DVD (CD). Berte na mě ohledy, nejsem žádnej programátor.