Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Sú rôzne spôsoby zálohovania - podľa množstva a charakteru dát určených na zálohovanie, podľa účelu a dĺžky uchovania záloh (dlhodobé zálohovanie, prepisovacie a pod.), dôležitosti. Tieto spôsoby sa obyčajne kombinujú. Na lokálny alebo prídavný HDD, vzdialený server, opticke média, pásky. Avšak optické média sú sice lacné (až na BlueRay opt. disky) ale dlho na nich údaje nevydržia (zažil som nečitateľné CD/DVD po 2 rokoch!) a média samotné sú náchylné na mechanické poškodenie zapisovacej vrstvy - a to nevravím o veľmi malej datovej kapacite týchto médii.
Riešenia zálohovania HDD a dátové pásky sú síce drahšie, údaje na nich vydržia obyčajne dlhšie ako na opt. médiach, ale sú nachylné na elektromagnetické vplyvy a takziež nemajú rady pády popr. tvrdšie zaobchádzanie (či už pripojené alebo nepripojené). Zatiaľ mi príde najlepšie riešenie pravidelne zálohovať na externý disk a ten opatrne ukladať na bezpečne miesto niekde do trezora (a do elektrostatického obalu) - v mojom prípade sa mi jedná o zálohovanie cca 2 - 6 GB týždenne (prevažne fotky, práca) - ktoré teraz riešim práve zálohovaním na ext. HDD. Ako riešite zálohovanie vy?
Tiskni
Sdílej:
Asi tak, ty zase tak laciný nejsou ...
spíš by mě zajímalo, jestli o X letech budech v čem přečíst.
v CT 16 vysel clanek o zalohovani na DVD, 24 karat nepouziva ani ten Verbatim za tech 25 kc/kus nybrz stribrnou a zlatou vrstvu. To je momentalne pry to nejlepsi. Podle mereni staci u Verbatimu prezalohovat za 18 let, podobne DVD od Kodaku statisticky kazdych 8 mesicu ( z toho je videt, jak jsou mnohdy marketingova tvrzeni licha) Zalezi tedy hrozne na nosici , doporucuje se skutecne ten long-time Verbatim.
Na vypalovacce pry kupodivu tolik nezalezi.
Problem vidim ve vypalovacim programu, ktery by fungoval jako batch. Za poslednich 5 let jeste nefungoval dobre na DVD jeste zadny. Grovisofs drive nekdy zablokoval DVD v supliku(suse 9.1 2.6.4) a musel se restartovat server, na slack 10.0 (2.4.18) zase 1 x ze tri pokusu proste rekne, ze zalohovat nebude, ze child process zmizel. Doufam, ze ted s Centos 5.0 to bude konecne fungovat.
Co je prosím CT 16? Rád bych si to přečetl. Děkuji.
omlouvam se, spravne c't magazin , .. nejprodavanejsi IT magazin v Evrope, vytah toho clanku z cisla 16 viz:
http://www.heise.de/ct/08/16/116/
Já zálohuji především na externí disk a to tak, že nejdůležitější data ukládám prostřednictvím cronu do adresářů pro pondělí až pátek (pět různých verzí), dále tabulky z databáze na jiný počítač každé dvě hodiny. Jednou týdně pak na DVD, které odnáším na jinou adresu. Takže doufám, že důležitá data jsou relativně v bezpečí, pokud jde o jejich ztrátu.
DVD Verbatim (po 6 korunách za kus?), a měnící se data jednoduše přenášíme na oddělený počítač.
Od toho mame filesystemy jako JFS, ktere nemaji s vypadky problemy.
rm
na víc souborů, než jsi chtěl, "návštěva" v systému, překlep při používaní dd
atd.? Prostě i kdybych měl dva disky, tak bych ten druhý připojoval jenom jednou denně na zálohu.
Jenže soubory mohou být poškozeny i jinak. Nějakou aplikací, chybou filesystému, možností je spousta.
A to se me netyka...)))
Gratuluju.
soubory sice mohou byt omylem smazany ale jenom za predpokladu ze uzivatel udela chybu.
Ale kdepak. I kdybys byl naprosto neomylný, tak stačí, když v dobré víře spustíš skript nebo aplikaci, jejíž autor udělal chybu nebo něco nedomyslel.
Teď mě napadá: jestli nikdy nechybuješ, tak jak to, že ještě nepracuješ u nás jako kernelový vývojář? Takové bychom potřebovali
jestli nikdy nechybuješ, tak jak to, že ještě nepracuješ u nás jako kernelový vývojář?Takoví už tady byli, a jak dopadli! Teda až na to, že Hans nepracoval v SUSE
Jednomu známému zdroj odpálil oba disky v RAID1
mam par desitek GB nejdulezitejsich dat vypalenych na DVD, ulozene na tmavem a suchem miste(v supliku ), jinak nezalohuju, predpokladam ze mp3, filmy a podobne nesmysly neni potreba zalohovat.
Interní HDD připojený oddíl + Externí HDD trvale odpojený, důležité věci mám i na optických médiích.
V současnosti zalohuju na svuj "server v komoře", a to denně. Už před lety jsem si na to napsal home-made skript založený na rsyncu. Funguje to skvěle jak pro můj notebook, tak pro produkční server.
Už delší dobu ale uvažuju, že by bylo skvělé využít něco jako distribuovanou síť záloh, P2P backup network. Před časem jsem hledal a vygooglil jsem nástroj Flud backup, zatím jsem ale žádné reálné testy nedělal a ani nezkoumal detaily architektury. Co jsem pochopil, každý zálohovaný node posílá svá data do sítě a zároveň lokálně ukládá cizí data, takže v případě výpadku node (nebo v případě nutnosti obnovit nějaký konkrétní soubor) je možné zrekonstruovat zálohovaná data ze sítě.
Záleží hodně na implementaci, nejen kvůli propustnosti sítě, ale také kvůli zabezpečení a možnosti správy záloh - přece jen bych se necítil, kdybych měl svou jedinou zálohu realizovat přes nějaký blackbox.
Distribuované zálohy jde z principu realizovat buď lokálně - v rámci svých pár počítačů nebo opravdu decentralizovaně přes Internet. Ta druhá varianta mi přijde zajímavější, především pro lidi, kteří nemají dostatek vlastních nodů pro vytvoření své privátní sítě. Kdybyste někdo chtěl zalaborovat (například) s Fludem, napište mi na jabber...
Svoje data odmietam "preposielat" ci dokonca ukladat skrz internet a to ani v kryptovanej podobe. Su to moje sukromné fotky, dokumenty, moja práca, námaha a pod. A nerád by som ak by sa k tomu niekto neopravneny dostal...
Kdybys byl banka, případně nějaká velká firma, tak to beru. Ale upřímně - tvoje data nikoho nezajímají natolik, aby složitě decryptoval data, která si na svém počítači asynchronně zašifruješ.
Nejsem takový paranoik, abych k serveru chodil fyzicky namísto přihlašování k SSH. A tohle vidím jako naprosto stejnou věc.
povazuje sa torrent za zalohu? :-)
Pokud mas vsechny osobni fotky, pracovni projekty, pristupove udaje na vsechny bankovni ucty apod na torrentech a dostatek lidi ti je seeduje, tak proc ne .
Nejtrvanlivejsi medium pro zalohovani je kamen. Jeho nevyhodou vsak je nizka kapacita.
A jedna vseobecne znama veta k otmu:
Existuji pouze 2 druhy dat. Ty zalohovane a ty ztracene.
Pokud vám nevadí, že rychlost zápisu není z nejvyšších, tak bych to jako problém neviděl. Šutrů je totiž dost.
Určitě. Admini okolo Tutanchámona o tom věděli své.
Přes rsync na flashku a z ní na druhý počítač a obráceně. Kvůli omylem smazaným souborům tu mám rdiffbackup přes cron-hourly bohužel zatím na ten samý disk, takže nic moc, ale párkrát už jsem si něco obnovil.
hele pamatuješ, jak jsem tuhle vypaloval ten seriál, máš to ještě, že jo, ..."jj minuly tyden jsem ti rozsifroval tu divnou prilohu..."
Používám TimeMachine, maximální spokojenost a jednoduchost ovládání.
Mělo by se kvalitativně rozlišovat (i v diskusi):
A) zálohovat (pro případ rozpadu databáze, vadného HW za účelem obnovy systému)
B) archivovat (za účelem uchování historie)
add A) hl.parametr - rychlost zápisu a obnovy, přenositelnost
add B) hl.parametr - životnost nosiče (podle statistik vedou mg.páskové nosiče)
Na desktopu na prubezne zalohy DVD-RAM (zaradit to do grafu k optickym mediim typu DVD-R za 8 Kc se mi moc nechce), na trvalou archivaci CD-R se zlatem, ale zas tak moc tomu neverim.
Arichivace CD-R se zlatem je dobrá volba - ale zase jen do doby, než příjde nezvaná návštěva, oheň nebo povodeň ...
Já mám v PC dva pevný disky. Na druhý provádím zálohy.
na sitovy externi disk, stale pripojeny...nejdulezitejsi data jeste na dvd