Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Všetko sa to začalo asi pred mesiacom, keď som nainštaloval kamarátke na notebook Ubuntu 7.10. V tom čase mala na notebooku 1G RAM pamäte (jeden modul). Tesne pred upgradom na 8.04 prebehol na notebooku upgrade na 2G RAM (kedže som ju presvedčil že s 2G to pôjde omnoho lepšie), a hneď na to aj upgrade na 8.04ku. Dostal som SMS v zmysle že sa rýchlosť pri práci sa nedá porovnať s "predchádzajúcim Linuxom". No fajn, pomyslel som si, aj keď to zrýchlenie už muselo byť citeľné aj so 7.10 - tá 8.04ka tento pocit zjavne len umocnila
Nemyslím že je za zrýchlením upgrade na 8.04 ale skôr ten upgrade pamäte, kedže ja považujem 2G RAM za optimálnu veľkost pamäte v dnešnej dobe na kancelársku* prácu (nielen) s Ubuntu.
Veď po otvorení Firefoxa s 7 - 10 záložkami, OO Write, OO Spreadsheet, OO Impress a Evolution či Inkscapu a GIMPu na troch rôznych plochách je dobé každé giga RAM
Tiskni
Sdílej:
Také mě zaráší, jak jsou ty instalátory blbé. Zkoušel jsem openSUSE 11 a ono si dovoluje nadávat, že jsem nevytvořil SWAP, když mám 4GB RAM ... Bože, k čemu by mi asi tak byl.Instalátor se tě akorát zeptá, jestli si opravdu přeješ vytvořit systém bez swapu, tak co se tak vzrušuješ?
V linuxu je velmi důležité mít hodně RAM v případě, kdy nechcete debilní SWAP.Co je na swapu debilního?
Zkoušel jsem openSUSE 11 a ono si dovoluje nadávat, že jsem nevytvořil SWAP, když mám 4GB RAM ... Bože, k čemu by mi asi tak byl.Třeba k suspendu na disk, neasi. :-P
Protože jakmile by vám paměť začala docházet, začne ten killer zabíjet NÁHODNÉ procesy, což je teda fakt moudré chování. Normální OS (jako je Windows Vista) prostě při nedostatku paměti paměť nenaalokuje, linux radši zabije proces a z ušetřené paměti vám nějakou naalokuje.ale kdeze... oomkiller zabiji ty procesy ktere jsou dlouho neaktivni vuci pameti (zoz je mimochodem i panel v KDE - kicker). A nezabiji je pri pozadavku na nove alokovanou pamet pri spusteni novych programu, ale pokud dochazi volna pamet obecne, zejmena jde o to ze bezici prograym si pozadaji o dalsi pamet. Pokud by system rekl ze nema a neda, zhavarovaly by i ty zadajici aplikace a tim by ve vetsine pripadu klekl cely system, jelikoz jaderne procesy maji prednost. At uz tak nebo tak, pokud dojde na oomkiller, je to znamka, ze je system spatne dimenzovany. Je to vpodstate hlaseni o chybe. At uz ze mas malo ram obecne (64MB ram bez swapu napriklad) nebo ze mas leakujici proces. Oboji si zada reseni. Zdenek