Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Všetko sa to začalo asi pred mesiacom, keď som nainštaloval kamarátke na notebook Ubuntu 7.10. V tom čase mala na notebooku 1G RAM pamäte (jeden modul). Tesne pred upgradom na 8.04 prebehol na notebooku upgrade na 2G RAM (kedže som ju presvedčil že s 2G to pôjde omnoho lepšie), a hneď na to aj upgrade na 8.04ku. Dostal som SMS v zmysle že sa rýchlosť pri práci sa nedá porovnať s "predchádzajúcim Linuxom". No fajn, pomyslel som si, aj keď to zrýchlenie už muselo byť citeľné aj so 7.10 - tá 8.04ka tento pocit zjavne len umocnila
Nemyslím že je za zrýchlením upgrade na 8.04 ale skôr ten upgrade pamäte, kedže ja považujem 2G RAM za optimálnu veľkost pamäte v dnešnej dobe na kancelársku* prácu (nielen) s Ubuntu.
Veď po otvorení Firefoxa s 7 - 10 záložkami, OO Write, OO Spreadsheet, OO Impress a Evolution či Inkscapu a GIMPu na troch rôznych plochách je dobé každé giga RAM
Tiskni
Sdílej:
Také mě zaráší, jak jsou ty instalátory blbé. Zkoušel jsem openSUSE 11 a ono si dovoluje nadávat, že jsem nevytvořil SWAP, když mám 4GB RAM ... Bože, k čemu by mi asi tak byl.Instalátor se tě akorát zeptá, jestli si opravdu přeješ vytvořit systém bez swapu, tak co se tak vzrušuješ?
V linuxu je velmi důležité mít hodně RAM v případě, kdy nechcete debilní SWAP.Co je na swapu debilního?
Zkoušel jsem openSUSE 11 a ono si dovoluje nadávat, že jsem nevytvořil SWAP, když mám 4GB RAM ... Bože, k čemu by mi asi tak byl.Třeba k suspendu na disk, neasi. :-P
Protože jakmile by vám paměť začala docházet, začne ten killer zabíjet NÁHODNÉ procesy, což je teda fakt moudré chování. Normální OS (jako je Windows Vista) prostě při nedostatku paměti paměť nenaalokuje, linux radši zabije proces a z ušetřené paměti vám nějakou naalokuje.ale kdeze... oomkiller zabiji ty procesy ktere jsou dlouho neaktivni vuci pameti (zoz je mimochodem i panel v KDE - kicker). A nezabiji je pri pozadavku na nove alokovanou pamet pri spusteni novych programu, ale pokud dochazi volna pamet obecne, zejmena jde o to ze bezici prograym si pozadaji o dalsi pamet. Pokud by system rekl ze nema a neda, zhavarovaly by i ty zadajici aplikace a tim by ve vetsine pripadu klekl cely system, jelikoz jaderne procesy maji prednost. At uz tak nebo tak, pokud dojde na oomkiller, je to znamka, ze je system spatne dimenzovany. Je to vpodstate hlaseni o chybe. At uz ze mas malo ram obecne (64MB ram bez swapu napriklad) nebo ze mas leakujici proces. Oboji si zada reseni. Zdenek