Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 4.0.
Chybí vám někdo, s kým byste si popovídali o bastlení, technice, počítačích a vědě? Nechcete riskovat debatu o sportu u piva v hospodě? Pak doražte na virtuální pokec u virtuálního piva v rámci Virtuální Bastlírny organizované strahovským MacGyverem již tento čtvrtek. Možná se ptáte, co se tak může probírat? Dají se probrat slavná výročí - kromě 55 let obvodu 555 (což je mimochodem prý andělské číslo) a vzpomínky na firmu Signetics -
… více »GTK2-NG je komunitní fork GTK 2.24 (aktuální verze je 4.22). Oznámení a diskuse v diskusním fóru Devuanu, forku Debianu bez systemd. Není to jediný fork GTK 2. Ardour je například postaven na vlastním forku GTK 2 s názvem YTK.
V neděli 17. května 2026 proběhne v Českých Budějovicích první MobileLinux Hackday zaměřený na Linux v mobilech, embedded platformy a open source hardware. Po sedmi úspěšných měsíčních setkáních v Praze se akce přesouvá také do jižních Čech, aby se komunita mobilního Linuxu mohla potkat i mimo hlavní město. Akce se uskuteční v konferenčním sále Vajgar v Clarion Congress Hotelu (Pražská tř. 2306/14) se zahájením mezi 14:00 až 15:00 a … více »
Vývojáři Debianu zhruba v polovině vývojového cyklu Debianu 14 s kódovým názvem Forky rozhodli, že Debian musí dodávat reprodukovatelné balíčky, tj. kdokoli si může nezávisle ověřit, že daný binární balíček vznikl překladem a sestavením z konkrétních zdrojových kódů. Aktuálně je reprodukovatelných 98,29 % balíčků.
Německý e-shop Škoda Auto byl hacknut. Útočníci získali přístup k uživatelským údajům (jméno, adresa, e-mail, heslo, telefon, …).
Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.
Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].
Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.
Dneska jsem byl v alza koupit nějaký ramky navíc (2x2GB, takže teď mám 6GB). Nějaký prase tam furt kejchalo. Dneska jsem ve zprávách viděl prasečí chřipku a nějak jsem si uvědomil, že mě začala ve vlaku bolet hlave a cejtím, jak na mě leze rýma - to bude určitě ono, jsem chodící bomba, tak se se mnou radši nestýkejte :-)
Super, dneska troluju na internetu a najednou mi vytuhnou Xka. Přepnul jsem do textového terminálu, snažím se zalogovat a ejhle: I/0 error, dev sda, sector 10340 a pak to začalo jen skákat. Tvrdý restart a divte se, ubuntu s ext4 to vyjímečně přežilo.
Tak abych netapetoval, tak mám novinku. Firefox 3.1/3.5 správně něco zobrazí. Konečně. Kuk na obrázek.
Tak jsem se vrátil před hoďkou ze školy, tak rychle nějakej krátkej zápisek o tom, jak mě někdo nasštval (zkomolenina není úmyslná
).
Přemýšleli jste někdy, co je smysl života? Mně totiž život přijde úplně k ničemu. Během svého života jsem nic nedokázal a nikdy nic nedokážu s až zemřu, nic po mně nezbude, jenom tyhle stupidní zápisky v blogu, ani pes po mně neštěkne.
Dnes jsem si připravil takovou malou anketu. Její cílem je zjistit, kolik % ze čtenářů mého blogu jsou homosexuálové (já nejsem, jen jsem zvědaví). Takže ti, kdo NEJSTE homosexuálové, hlasujte "Špatné" u hodnocení příspěvku. Ti, co JSTE homosexuálové, hlasujte "Dobré".
Za vše hovoří screenshot. Podobně to vypadá i v ubuntu (to orámování vybraného tématu). V předchozí verzi to bylo jen orámované tím úzkým zaobleným rámečkem, teď to nějak asi podělali. Je to opravdu podělané, nebo je to nějaká nová fíčura?
Děs. Spát jsem šel jako vždy v půl jedné (ráno), v půl čtvrté (ráno) vstával do školy. Když jsem měl jít na vlak, tak mě chytlo sraní (
) takže mi ujel. Musel jsem jet pozdějším (5:54 vs 4:41), takže bych o 15 minut přišel pozdě na matiku.
Facebook je jen pro socky, co nemají co dělat. K čemu to vůbec je? Všude se o tom píše, a dle mého názoru je to k ničemu, zbytečnost. Akorát jim dávaj prachy za zobrazení reklamy 
Těšil jsem se na chromium/google chrome pro Linux, ale očividně se žádného nikdy nedočkám.