Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Věděli jste například, že většina lidí zasedla za stůl krátce před 19. hodinou? A jak jsme na tom s IPv6?
Jak vidíte, něco stále dokáže lidi odtáhnout od počítačů. Ještě by byl zajímavý graf průtoku čističkou odpadních vod, protože je tam například poznat, kdy je ve sledovaném televizním pořadu přestávka. Bohužel není dostupný on-line.
Já tedy tak velkou fluktuaci jako NIX nezaznamenal, ale to bude asi tím, že mám nedostatečný statistický vzorek.
A když už jsem byl u těch grafů, podíval jsem se, jak je to s IPv6 provozem. Nixem teče průměrně 88 Gb/s IPv4 a asi 70 Mb/s IPv6. IPv6 provoz tak tvoří méně než tisícinu. Na to, že IPv4 adresy došly už před pěti lety a zhruba za dva a půl měsíce dojdou oficiálně, je to docela špatné, co myslíte?
Podíval jsem se do logů mého webového serveru, jak je to u mě. Z výsledků jsem odfiltroval svůj rozsah 2001:470:9b01/48
, aby nebyly zkreslené více přístupy z mé sítě.
Nejdřív web s největším statistickým vzorkem. Ikonka se zobrazuje na více než stu webů, z části technických, ale z části i úplně netechnických.
Teď jeden úplně netechnický web.
IPv6 dopadlo takhle dobře (rozuměj lépe než by mělo, i takhle je to naprostá tragédie) pravděpodobně kvůli tomu, že ředitel té firmy má na počítači Teredo. Bohužel má proto IPv6 dynamickou a nejde tak odfiltrovat. Pokud máte nějaký podobný netechnický web, pochlubte se v komentářích, jak si tam IPv6 stojí…
„Nejlépe“ jsou na tom služby určené technicky zaměřenému publiku. I když - dá se pár procent považovat za dobrý výsledek?
Tiskni
Sdílej:
Na totalni nedostatek IPv4 cekaji byznysmeni jez se prikrmi v soucasne slabe dobe kseftovanim s nimi. Cekam mail (e-mail) ze mi odeberou verejnou IPv4 a nebo at zaplatim.
Je to jako s lekarnickama do aut od novyho roku, s kominikama jez si propasirovali jakysi revize ...
Staci na vysvetleni proc nemame rozsirujici se IPv6 ? A proc se s jejim rozsirovanim nic moc nedeje. Lobbiste proste nechcou IPv6 - je to pro ne nicici konkurence.
Toliko skepse.
Cekam mail (e-mail) ze mi odeberou verejnou IPv4 a nebo at zaplatim.My máme pevnou adresu ve smlouvě, dokonce je tam na konkrétní IPv4 uvedená. Takže nám ji snad tak snadno sebrat nemůžou. Ale pokud má někdo pevnou/veřejnou IPv4 „jen tak mimochodem“, tak o ni klidně může přijít, to je fakt.
Na to jaka je pry bida o IPv4 tak verejna IP od myho byvalyho ISP je porad "hlucha". Predpokladam ze kdyby ji pridelili novemu zakaznikovi tak router odpovi aspon na ping.
Docela by stalo za to aby kdo zmenil ISP kde mel verejku tak skusil ping na ni zda ji byvaly ISP "nezahodil"
>>> Widle ???
A na to jste prisel jak ?
Minimálně Windows xp na ping opravdu neodpovídají. Může za to jejich skvělý firewall.
Jako by se to snad někdo pokoušel nějak konfigurovat, ale ano, máte pravdu, má chyba.
Lepší je trace, teoreticky by mohlo být vidět !N při nedostupné/neroutované síti?
Staci na vysvetleni proc nemame rozsirujici se IPv6 ?
Ale rozšiřuje se. Sice pomalu, stále ještě jsme před fází exponenciální expanze, ale jde to nahoru. Teď, jak jinak než ke konci roku, se probudily státní instituce, které od 2011 mají své elektronické služby poskytovat i na v6. S tím, jak bude víc obsahu na šestce (sice o rok později než jsem sliboval, ale přece už i LinuxExpres jede na v6) a bude se o tom ještě víc mluvit, bude přibývat i v6 klientů.
Osobně moc prostoru k obchodování s adresami mnoho nevidím.
>>> Osobně moc prostoru k obchodování s adresami mnoho nevidím.
A proto je treba jej umele vytvorit.
Ja jej vytvaret nebudu ja jsem jen skeptik v rozsirovani IPv6.
Ještě by byl zajímavý graf průtoku čističkou odpadních vod, protože je tam například poznat, kdy je ve sledovaném televizním pořadu přestávka.Obávám se, že by se nepoznalo skoro nic, protože voda v kanalizaci teče pomalu a grafy by byly zatížené velkým dopravním zpožděním, nehledě na to, že to zpoždění se bude velmi lišit pro různé části města. Hlavně pokud budeme uvažovat Prahu. Přesnější by byl graf spotřeby vody, protože tam je odezva téměř okamžitá. Jinak k IPv6: je to zatím slabota. Jak u webu, tak například u pošty. Co se týká SMTP provozu, tak přes IPv6 chodí prakticky jen pošta ze serverů v CESNETu, z Wikipedie a od IPv6 nadšenců.
.o2isp.cz
. Chameleóni. Opraveno, díky.
Kázání bylo naprosto úplně příšerný. A přitom to je jedna z mála chvil, kdy přijdou i nevěřící. Člověk by čekal, že si daj záležet...Problém je, že si kvůli ateistům dávaj záležet a PROTO je to kázání tak příšerný. A delší než obvykle. Za sebe musim říct, že bych byl radši, kdyby ateisti zůstali doma. Beztak jich 99% chodí jenom z tradice a aby celý večer neseděli před televizní bednou.
Problém je, že si kvůli ateistům dávaj záležet a PROTO je to kázání tak příšerný.Byl jsem i na jiných kázáních než vánočních. Někdo povídá hezky, někdo méně, když odhlédnu od toho, že podstatná část (ne všichni!) kněžích povídá věci, které v reálném životě nedávají tak úplně smysl.
Za sebe musim říct, že bych byl radši, kdyby ateisti zůstali doma.Když mají u nás Vánoce takovou tradici, tak by klidně mohli zůstat doma křesťané :). Jen nápad :).
Beztak jich 99% chodí jenom z tradice a aby celý večer neseděli před televizní bednou.No nevím, my jsme na mši nebyli, to nemáme zapotřebí. Ale o zábavu jsme se starali sami sobě navzájem, bez televizní bedny. Asi nejsme ti správní ateisti :), ti určitě tráví u bedny celý večer :). P.S.: Ono na tom něco bude, já osobně jsem teda nejsem moc člověk náboženský, a už vůbec ne ateistický.
já osobně jsem teda nejsem moc člověk náboženský, a už vůbec ne ateistický.víc by sedlo „věřící“ místo „náboženství“ – ateismus je svým způsobem taky víra
Žádný "věřím že nevěřím". Prostě a jen "nevěřím".To ale nemá s ateismem nic společného, to je spíš nějaký skepticismus :), případně paranoia.
A je pak ateismus absence víry v božstvo, nebo víra v absenci božstva? ;-PTo se dozvíš, až mi odpovíš, jestli křesťanství je absence víry v Alláha (Špagetové příšery, Neviditelného růžového jednorožce…) nebo víra v absenci Alláha (Špagetové příšery, Neviditelného růžového jednorožce…).
Ateismus je v širším smyslu odmítání víry v existenci Boha či božstev.
Jiní považují ateismus za víru svého druhu, za přesvědčení či mínění, že neexistuje žádný bůh nebo bohové či nadpřirozená bytost obecně, tedy spíše za jakýsi "antiteismus".
Správnější překlad slova jako "ne-božství" nebo spíše "bez-božství" lze charakterizovat jako stav bez náboženské víry, nebo přesvědčení o neprokázanosti existence Boha nebo bohů. V tomto pojetí ateismus zahrnuje i agnosticismus, skepticismus, pozitivismus a další myšlenkové směry.
To jsou právě ty dva výklady: 1) odmítání víry v Boha 2) odmítání jeho existence (tzn. víra v jeho neexistenci).Člověk, který sám sebe nazývá ateistou, je obvykle člověk, který o bohu něco málo ví a odmítá jeho existenci, tedy je svým způsobem vázaný na nějakou náboženskou tradici, kterou odmítá. Takový ateismus nemůže bez teismu existovat.
e většina ateistů spíš řekne: „Bůh není“ než „nevím, jestli je nějaký Bůh“.Na tu druhou variantu jsem často viděl použití pojmu agnosticismus, který neznalost boha (ano, jsme neznabozi :)) vystihuje o dost lépe. Dnešní křeťanství je ale taky slabě agnostické, protože křesťané sice věří v existenci boha, ale rovněž často věří v jeho nepoznatelnost smysly a nepochopitelnost/neobsažitelnost rozumem. A ještě jsem narazil na pojem ignosticismus, jehož obsahem je přesvědčení, že existence/neexistence boha je pro život irelevantní.
Ateismus je taky víra? Cože?Jistě.
Ateismus je z definice absence víry. a=záporná předpona, teismus=víra.Ten teismus máš špatně přeložený.
Nejsou náhodou všechny ty IP adresy na mirroru VpsFree z jednoho rozsahu?
Samozřejmě myslím IPv6 adresy.
/48
, z toho 72 s více než jedním přístupem a 32 s 10 a více přístupy.
gai.conf
jsem neměnil, ale co si pamatuju, tak kdysi (před rokem či dvěma) snad byla v Debianu a odvozených distribucích preference IPv6 i když se jelo přes Teredo. Dobrý nápad, jestli bude ten desktop zase někdy zapnutý, mrknu se na to (a kdyžtak to změním na preferenci IPv4, protože samozřejmě není dobré zpomalovat už tak ne zrovna rychlé CDMA od U:fona Teredem).
Je to cool IPv6Pro mnohé je podpora rozšořování IPv6 (statistiky apod) celkem důležitá. Přímé praktické důvody bych nehledal. Nicméně já osobně dávám přednost nativnímu IPv6.
Je to jistě mnohem pomalejší (jak RTT, tak BW)Spíše bych řekl nepatrně.
Je to závislé na bráně třetí stranyTo ano.